Sari la conținut

Filme si documentare moto


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 455
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si eu de vreo 2 saptamani am dat din greseala peste ele. Mi se par foarte bine realizate si te poti regasi in fiecare dintre povesti.

am vazut toate cele 8 episoade, insa presupun ca vor scoate mai multe. filmuletele se concentreaza pe lumea motocicletelor cafe racer din australia si a celor care le conduc. merita vazute mai ales daca esti pasionat de tipul asta de motociclete, dar si daca esti pasionat de motociclete in general, multe din interviuri fiind bine realizate, cu oameni care au o poveste de viata sau lucruri interesante de spus. nu ma imentionez imaginile si "coloana sonora" care sunt de nota 10.

 

am vazut recent si Isle of Man TT: A Dangerous Addiction care poate fi vizionat in totalitate pe youtube la urmatorul link:

. documentarul este realizat in timpul curselor IoMTT din 2012, de catre un motociclist care se mai da cand si cand la cate un track-day si actiunea se invarte in jurul unui pilot care se afla pentur prima data la TT, dar fiind totusi experimentat si foarte bun in alt tip de curse moto. pe langa asta mai sunt si interviuri cu tot felul de oameni implicati in fenomenul asta printre care si guy martin. merita vazut, insa mai mult mi-a placut TT3D: Closer to The Edge ( http://www.imdb.com/title/tt1698010/?ref_=nv_sr_1 )

 

cel din urma, dupa cum usor se intuieste se concentreaza tot pe cursa isle of man TT, insa pe cea din 2010 sau 2011 (nu mai tin minte sigur) si mai ales in jurul lui guy martin. mai degraba este un documentar despre el si pasiunea lui. un tip foarte amuzant si deschis, gata oricand sa spuna lucrurilor pe nume (desi mi s-a parut ca exagereaza putin in anumite momente, fiind in fata camerelor de filmat). neaparat trebuie subtirari celor care au stat mai putin de vreo 50 de ani in marea britanie. imaginile sunt foarte faine si dinamice, filmul fiind gandit pentru 3D. trailer: http://www.youtube.com/watch?v=QldZiR9eQ_0

 

Dust to Glory [2005]: un documentar cu si despre Baja 1000. trailer:

; pagina pe imdb: http://www.imdb.com/title/tt0386423/?ref_=nv_sr_1 . nu eram foarte familiarizat cu intrecerea asta pana sa vad filmul. mi s-a parut bine realizat, multe momente de suspans, momente comice, dar daca ar fi sa gasesc un singur cuvant care sa caracterizeze documentarul ar fi: aventura. este incredibil ce se intampla in desertul ala din mexic timp de aproximativ 24 ore pe o distanta de 1000 mile. baietii alearga pe acolo cu tot felul de masinarii, de la VW broscute nemodificate (este o clasa aparte) pana la buggy-uri de $1mil, in total fiind 20 si ceva de clase. toti nebunii astia alearga pe drumuri cu trafic deschis, oameni, vaci, si tot ce vrei pe ele. restul detaliilor va las sa le descoperiti singuri. pe mine m-a dus cu gandul la dakar care e imediat dupa colt :D Editat de unnamed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bullet: merci de link, la fix a venit! :D m-am oprit azi la magazinul ala cu masini clasice de pe sos. pipera, heritage cred ca-i zice si aveau expus si un indian din anii '40. nu pot sa zic ca-s foarte pasionat de genul asta de motociclete, insa nu are cum sa nu te impresioneze asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cycles South e un film mai vechi (1971) dar e amuzat si interesant. Merita vazut si e moka pe youtube.

Twist.the.Throttle e un documentar axat pe diverse marci.

Se pare ca Twist the Throttle ( http://www.imdb.com/title/tt1324795/?ref_=ttep_ep_tt ) poate vi vazut pe youtube pe canalul asta: http://www.youtube.com/user/TurboChannel/videos , fiecare din cele 8 episoade (Honda, Ducati, BMW, Kawasaki, Suzuki, MV Agusta, Bimota, Yamaha) fiind impartite pe mai multe parti, insa se pare totusi ca ele nu sunt complete, iar calitatea imaginii este foarte proasta (240p). Le-am gasit pe net la o calitate mult mai buna si episoade intregi, fiecare avand ~50 minute. Am impresia ca au fost difuzate si pe Discovery. In fiecare episod (sau cel putin in cele 3 pe care le-am vazut eu :D ) se prezinta istoria marcii, una din fabrici in care sunt produse motocicletele si cateva modele reprezentative pentru marca respectiva. Sunt sigur ca fiecare poate sa afle chestii noi pe care nu le stia. Pacat ca exista un singur sezon, insa poate se apuca si de al 2-lea. Ar merge facut cate un episod si despre o groaza de alta marci care inca sunt pe piata: Harley, KTM, Triumph, Moto Guzzi, Aprilia, Ural, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Tocmai am vizionat un documentar, sau mai bine spus un film.„Why We Ride”.

Avand in vedere faptul ca spiritul motociclismului a inceput sa se stinga usor de pe forum ( dar din fericire inca exista pe sosele, la intruniri si in calatorii) vă recomand sa-l vizionați!

 

Pagina oficială este asta http://whyweridefilm.com/

 

Trailer-ul oficial

 

Numai bine...si Sarbatori fericite! Sa aveti grija de voi si la multi ani fara incidente si cu multi kilometrii pe motor si cu prieteni (motociclisti sau nu)!

 

P.S. probabil a mai fost postat dar nu l-am gasit! In caz ca vreun moderator gaseste vreun topic inceput deja il rog sa le uneasca!

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pare super tare si tintit la corazon :D . intr-un fel ai dreptate cu spiritul motociclismului care a inceput sa se stinga de pe forum. uite, am deschis un topic pe tema documentarelor si filmelor moto aici: /index.php?/topic/705513-filmedocumentare-cu-si-despre-motociclete/ in caz ca mai dai de ceva de genul asta, posteaza si acolo :D :cheers:



stie cineva daca la noi apare in vreun cinematograf?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba' tovarasi... frumos filmul... dar traiti-va si in afara forumului viata pedoua roti cel putin ! e ceva util, esential sau poate necesar multora dintre noi forumul asta, dar totusi.... si nu ma refer la colegii de au postat mai sus, ci la altii, ca de ceva timp am frustrarea asta, poate ca percep eu gresit unele chestii nu zic nu.... dar daca esti pasionat de motociclete arde-le frate pe strada sau prin natura nu pe net in exces !

Umpic de offtopic..... cum vad la altii ca le baga la "iernat", da ce ma sunt ursi sa hiberneze ? cat poti, mergi pe ea cand nu mai poti mergi cu ce poti! ( parerea mea, sper sa nu ofensez pe nimeni).

Apropos! sunt 'enspe mi de motoristi care nu "o ard" pe forumuri si care nu baga motoarele " la iernat" ca asa presupune prognoza meteo! si pe aia nu ii mediatizeaza nimeni.. Sunt doar ei cu pasiunea lor si va garantez ca sunt foarte fericiti si multumiti! incercati sa nu uitati ce inseamna motociclismu asta si fiorul ala ce va fierbe venele !

 

In rest... foarte tare filmu si oamenii ce l-au realizat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://kickass.to/why-we-ride-2013-movie-t8368629.html

Il gasiti aici.

Vizionare placuta!

Desi nu e indicat sa-l luam de acolo momentan e singura solutie. Nu ruleaza in cinema la noi iar DVD-ul nu am avut de unde sa-l cumpar, desi mi-ar placea...pt colectia mea hall o fame.

pare super tare si tintit la corazon :D . intr-un fel ai dreptate cu spiritul motociclismului care a inceput sa se stinga de pe forum. uite, am deschis un topic pe tema documentarelor si filmelor moto aici: /index.php?/topic/705513-filmedocumentare-cu-si-despre-motociclete/ in caz ca mai dai de ceva de genul asta, posteaza si acolo :D :cheers:

 

 

stie cineva daca la noi apare in vreun cinematograf?

Scuze ca nu l-am postat acolo...am uitat de topic! Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://kickass.to/why-we-ride-2013-movie-t8368629.html

Il gasiti aici.

Vizionare placuta!

Desi nu e indicat sa-l luam de acolo momentan e singura solutie. Nu ruleaza in cinema la noi iar DVD-ul nu am avut de unde sa-l cumpar, desi mi-ar placea...pt colectia mea hall o fame.

Scuze ca nu l-am postat acolo...am uitat de topic!

Hai ca ti-l vand eu cu 100 ron ... ptr colectia ta ... :))

 

Mersi ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://kickass.to/why-we-ride-2013-movie-t8368629.html

Il gasiti aici.

Vizionare placuta!

Desi nu e indicat sa-l luam de acolo momentan e singura solutie. Nu ruleaza in cinema la noi iar DVD-ul nu am avut de unde sa-l cumpar, desi mi-ar placea...pt colectia mea hall o fame.

Scuze ca nu l-am postat acolo...am uitat de topic!

de ce nu e indicat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ti-l vand eu cu 100 ron ... ptr colectia ta ... :))

 

Mersi ..

Chiar il ai? adica DVD-ul original...nu tras de pe torente si scris pe un DVD...

Din cate stiu momentan se lanseaza international abia in 2014, iar la americani a fost lansat in cinema pe 3 oct.

 

de ce nu e indicat?

Nu trebuie sa incurajam pirateria:) cel putin asa se spune...

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa incurajam pirateria:) cel putin asa se spune...

da?

pai si atunci as vrea sa stiu in ce data ma pot duce la cinema sa-l vad...

ca nu vreau sa cumpar DVD din anglia / germania ca sa vad un film. sa platesc posta si altele... sau sa astept luni pana cand aterizeaza si in Rotardia...

ca sa nu mai fie incurajata pirateria ar trebui sa avem posibilitatea sa vedem filmul, sa ne permitem financiar sa-l cumparam (adica sa putem cumpara 4 filme pe luna care ar fi 50% din salariul real mediu in tara asta), etc...

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...