Sari la conținut

ANTIGEL - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


yamahaia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 610
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Acum nivelul este putin sub jumatatea dintre maxim si minim. Motul motocool ce culoare are? Stiu ca nu conteaza culoarea dar nu as amesteca culorile. La cat timp se schimba, 2 ani?

Pana la anul sigur nu scade sub minim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 2 ani e ok dacă îl schimbi. Nu te uita la niște bănuți, da antigelul vechi afara, c.urata instalația sa fie treaba treabă, pune antigel nou și mergi unde vrei fără griji. Eu nu folosesc motul, dar din ce mi amintesc de la unii amici, nu e albastru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Antigelul poti sa il schimbi linistit la 2 ani , dar lichidul de frana eu l-as schimba in fiecare an . Eu am folosit si Motul si Castrol , nu am vazut/simtit nici o diferenta. La genul asta de moto e si dificil sa simti ca rupi franele :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut!

 

Vreau sa va relatez o intamplare. Nu stiu daca s-a mai discutat, m-am oprit din citit pe la pagina 17.

Dupa ce mi-am achizitionat un SV650 prima generatie, din Italia cred ca provenea, m-am decis sa-i schimb si lichidul de racire. Culoarea lichidului era verde si nu stiu de cat timp era. Am gasit infundat furtunasul ce vine de la vasul de expansiune si merge sub motocicleta. Rolul lui ar fi sa elimine surplusul de lichid. Era infundat cu un fel de pasta verde. Banuiesc ca era antigel in combinatie cu praf si mult stat.

Nu sunt adeptul schimbului de antigel sau lichid de frana la timp, dar cand imi iau un utilaj "nou" incerc sa le dau un "refresh".

 

Poate va este de folos informatia.

Editat de nolimi904
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 4 months later...
La 04.06.2018 la 20:04, BMWs1000RR a spus:

Pune hepu albastru fără griji, 50%-50%. Asta dacă nu te deranjează prețul mare la motul motocool.

 

Hepu albastru e G11. Vad ca lumea pe aici recomanda G12. Care e spilul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hepu G12 este  fara silicati , in plus fata de G11 care e fara nitrati , fosfati si amine. In functie de recomandarile producatorului , este posibil sa conteze ( de ex la Honda in manual se specifica fara silicati , care ar dauna pompei de apa). Si bineinteles , G11, G12 sau G12+ , important sa fie prietenos cu aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 11 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Antigel diluat, nu concentrat. De obicei, proporția este 50/50. Faci mixul (sau iei antigel diluat deja), golești instalația (nu strică să faci o clătire), umpli, aerisești etc. Sau mergi la un mecanic bun și te rezolvă fără să îți strice ceva (și se mai uită și la alte repere).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.05.2020 la 10:24, Enescu Adrian a spus:

Salut! Am un suzuki rm 125 cm 2t  cross si nu stiu ce trebuie sa bag in radiator ,unii spun ca apa altii ca antigel cu apa ,ma puteti ajuta cumva?


Prin radiator trebuie sa treaca un lichid.
Daca acel lichid este apa, atunci cand temperatura scade sub 0 grade o sa inghete si nu o sa mai circule prin radiator.
Antigelul scade punctul de inghet astfel incat lichidul sa ramana lichid si sub 0 grade.
De obicei se foloseste apa distilata cu antigel concentrat => 50/50.

Poti sa folosesti si doar apa daca mergi doar vara cand e cald iar pe timpul frigului parchezi agregatul undeva calduros, ciclul de inghet-dezghet poate provoca daune, daca ai observat la curte pe la bunici sau pe undeva, cine are robinete/tevi prin gradina opresc apa de obicei iarna ca sa nu crape tevile cand ingheata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar că antigelul mai are și proprietăți anticorozive, mai unge o pompă de apă dacă e vreuna pe acolo, chestii, socoteli.

Apa corodează, depune piatră (cea cișmelată în principiu) și nu unge nimic. Asta și la cald și la rece! 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fie antigel concentrat in amestec 50/50 cu apa DISTILATA, nu de la robinet, fie antigel gata preparat. Pe ambele le gasesti in orice supermarket.
Nu pune apa si atat! Cum au zis mai sus colegii, iarna ingheata si crapa motor si nu unge pompa de apa. garnituri, etc!

Editat de Adyp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Lichid racire
  • Admin
La 11.05.2020 la 10:24, Enescu Adrian a spus:

nu stiu ce trebuie sa bag in radiator ,unii spun ca apa altii ca antigel cu apa

Intrebarea denota ca trebuie sa mergi la un mecanic.

Nu te apuca sa schimbi nici macar lichidul de racire, daca nu stii sa o faci, vei face mai mult rau motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...