Sari la conținut

ANTIGEL - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


yamahaia
 Share

Postări Recomandate

Cand schimb antigelul la orice autovehicul,respect doo chestii:

1.Culoarea lui si concentratia aferenta;

2.Intervalul de schimbare.

Atat.:)

Cat se poate de corect.

» Post actualizat in 16 Dec 2017 11:00

 

:crack: buna rau asta cu culoarea ...nu te lua dupa specificatii sau ce zice manualul ci doar dupa culoarea care a fost in motor sau ce zic acesti christosi ai motociclismului ... chiar daca fostul proprietar nu a folosit de care trebuie :hug: ..

Ce voiai mai Aline,sa-i spuna pas cu pas cum se ia manualul de pe raft,cum deschizi la cuprins,cum cauti tabela cutare samd?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 597
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Folosesc doar hepu si la moto si la auto! Motul ul e scump degeaba, nu merita. Baga hepu nou in fiecare an si uiti de griji.

Te costa cam 30 lei/schimb. 1,5l hepu cam 25 lei si 2 l apa distilata cam 5 lei.

Bafta.

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg chestia legata de culoare. Mie de exemplu in manual imi zice antigel Verde. Am facut spalare (de 4 ori), am pus G12 roz (cel mai de calitate pe care l-am gasit, deja preparat) si ce este drept un aditiv motul pentru antigel (o zeama rosu inchis). Imediat dupa schimbare nu mi-a mai sarit temperatura de 98 grade (inainte ajungea la 102-103). O fi de bine, o fi de rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Salut!

Ce antigel ati recomanda pt o Yamaha xj6 (2011)? In carte scrie doar ''Recommended antifreeze:

High-quality ethylene glycol anti- freeze containing corrosion inhibi- tors for aluminum engine''

 

Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru raspuns!

O sa ma uit, sa vad ce gasesc :D.

 

Edit: Am gasit ceva, antigel albastru, este cumva acesta?

 

Ala e, daca mai conteaza.

» Post actualizat in 03 Apr 2018 18:43

Nu ar trebuii un antigel dedicat moto?

 

Nu, ar trebui unul de avioane.

» Post actualizat in 03 Apr 2018 18:44

Salut!

Ce antigel ati recomanda pt o Yamaha xj6 (2011)? In carte scrie doar ''Recommended antifreeze:

High-quality ethylene glycol anti- freeze containing corrosion inhibi- tors for aluminum engine''

 

Va multumesc anticipat!

 

G12, desi orice antigel de calitate protejeaza aluminiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Aha, de aia au explodat ambele motoare, nu?

Chiar am crezut că vei scrie ceva cu tenta măcar semi-inteligenta. N-a fost să fie...

 

Dar te iert, pentru că nu știi ce tip de răcire are motorul meu.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Acum nivelul este putin sub jumatatea dintre maxim si minim. Motul motocool ce culoare are? Stiu ca nu conteaza culoarea dar nu as amesteca culorile. La cat timp se schimba, 2 ani?

Pana la anul sigur nu scade sub minim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 2 ani e ok dacă îl schimbi. Nu te uita la niște bănuți, da antigelul vechi afara, c.urata instalația sa fie treaba treabă, pune antigel nou și mergi unde vrei fără griji. Eu nu folosesc motul, dar din ce mi amintesc de la unii amici, nu e albastru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut!

 

Vreau sa va relatez o intamplare. Nu stiu daca s-a mai discutat, m-am oprit din citit pe la pagina 17.

Dupa ce mi-am achizitionat un SV650 prima generatie, din Italia cred ca provenea, m-am decis sa-i schimb si lichidul de racire. Culoarea lichidului era verde si nu stiu de cat timp era. Am gasit infundat furtunasul ce vine de la vasul de expansiune si merge sub motocicleta. Rolul lui ar fi sa elimine surplusul de lichid. Era infundat cu un fel de pasta verde. Banuiesc ca era antigel in combinatie cu praf si mult stat.

Nu sunt adeptul schimbului de antigel sau lichid de frana la timp, dar cand imi iau un utilaj "nou" incerc sa le dau un "refresh".

 

Poate va este de folos informatia.

Editat de nolimi904
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • l.u.v changed the title to Lichid racire

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...