Sari la conținut

ANTIGEL - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


yamahaia
 Share

Postări Recomandate

In al meu Er6n am bagat Hepu P999-12P (cica mov dar eu il vad roz).

Se gaseste la magazinele de auto sub forma de concentrat 1,5L.  Diluat 50/50 (numai cu apa distilata!) nu ingheata la -40degC.
Contine si ceva detergent, aveam o mazga gri-galbuie in radiator, s-a mai curatat dupa vreo 3 luni de exploatare.

Multe dintre antigelurile de auto se potrivesc la moto, trebuie avut grija sa fie pentru motoare de aluminiu ca sa nu corodeze instalatia. Culoarea in sine nu conteaza, producatorii fac acelasi antigel dar adauga coloranti diferiti in functie de marcile si modelele de masini la care se adreseaza produsul.

 

Este recomandata curatarea instalatiei cu apa distilata intre schimburile de antigel.

Diferentele dintre apa si "antigel" (in fapt e apa + alte substante) sunt in principal temperatura de inghet, temperatura de fierbere si protectia la coroziune. La nevoie poti sa pui si Cola dar cat timp crezi ca o sa tina motorul  si/sau radiatorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • Răspunsuri 610
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

On 1/16/2021 at 12:35 AM, gadi said:

P (cica mov dar eu il vad roz).

Se gaseste la magazinele de auto sub forma de concentr

Salutare! posesor Honda hornet cb600fa, pc 41, 2008.Vreau sa schimb antigelul. Am citit pe aici, am dedus ca G12 diluat ar fi bun. in manual scrie 

RECOMMENDED ANTIFREEZE: High quality ethylene glycol antifreeze containing corrosion protection inhibitors.

eu intentionam sa ii bag motorex m 3.0., dar deduc ca platesc cam aiurea vreo 2,5 mil.  in concluzie, ca sa nu mai aberez mult, G12 e ok? sau ce as putea sa bag? va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, aurelian123 a spus:

in concluzie, ca sa nu mai aberez mult, G12 e ok?

 

Daca nu ai specificatie expresa in manual despre tipul de antigel poti sa bagi orice antigel. Poti sa bagi G12 linistit, e ca rugaciunea, nu face bine dar nici rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice lichid de racire bazat pe ethylen glicol, diluat corespunzator cu apa distilata. 

Cat de scump sa fie, tu decizi.

 

 

* Atentie sa nu fie pe baza de propylen glicol!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 3/2/2023 at 3:39 PM, aurelian123 said:

Salutare! posesor Honda hornet cb600fa, pc 41, 2008.Vreau sa schimb antigelul. Am citit pe aici, am dedus ca G12 diluat ar fi bun. in manual scrie 

RECOMMENDED ANTIFREEZE: High quality ethylene glycol antifreeze containing corrosion protection inhibitors.

eu intentionam sa ii bag motorex m 3.0., dar deduc ca platesc cam aiurea vreo 2,5 mil.  in concluzie, ca sa nu mai aberez mult, G12 e ok? sau ce as putea sa bag? va multumesc

Pai ai motor de aluminiu, asa ca iti trebuie antigel pentru aluminiu, adica antigel de tip G12, G12+, G12++, G13.

 

Recomandat cel putin G12+ fiindca e mai tolerant la amestecurile cu alte tipuri de antigel, normal ar trebui sa faci o spalare cu apa distilata a intregului sistem de racire intre schimburile de antigel.

Editat de gadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...