Sari la conținut

AM SCAPAT PE ARATURA


Postări Recomandate

Pai si care mai este farmecul, daca ,,stii tot" din fotografii ? Unde mai este ,,aventura" ?

Prima data am facut transalpina pe ETZ 251, cu multi ani in urma si nu am fost asa de complexat ca tine.

Nu te impacienta, este totusi un ,,drum national" si nu taigaua siberiana ...

Singurul complex pe care-l am e ca, inloc sa-mi traiesc viatza asa cum vreau, tre sa muncesc de dimineatza pana seara ca sa platesc impozit unui stat de (cuvant urat). Iar impacientat nici macar...

Fotografiile vor fi facute ca un ajutor pt cei mai putin experimentati, ca nu e nici un farmec pt ei sa plece si sa ramana blocati in varf de munte. Iar din cateva poze nu vor sti tot, vor sti doar la ce drum sa se astepte si vor pleca cat decat pregatiti.

 

 

P.S. Inainte sa folosesti anumite cuvinte care iti plac pt. ca suna bine, citeste un DEX, poate o sa-ti faci o idee si despre sensul lor, daca din literatura citita pana acum nu ai reusit sa prinzi anumite subtilitati. Astfel nu vei mai fi pus in situatia sa discuti cu cineva, fie si pe forum, si sa te exprimi de parca ai fi inteles altceva din discutie, pt ca nu vreau totusi sa cred ca ai o capacitate de intelegere redusa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Singurul complex pe care-l am e ca, inloc sa-mi traiesc viatza asa cum vreau, tre sa muncesc de dimineatza pana seara ca sa platesc impozit unui stat de (cuvant urat). Iar impacientat nici macar...

Fotografiile vor fi facute ca un ajutor pt cei mai putin experimentati, ca nu e nici un farmec pt ei sa plece si sa ramana blocati in varf de munte. Iar din cateva poze nu vor sti tot, vor sti doar la ce drum sa se astepte si vor pleca cat decat pregatiti.

 

 

P.S. Inainte sa folosesti anumite cuvinte care iti plac pt. ca suna bine, citeste un DEX, poate o sa-ti faci o idee si despre sensul lor, daca din literatura citita pana acum nu ai reusit sa prinzi anumite subtilitati. Astfel nu vei mai fi pus in situatia sa discuti cu cineva, fie si pe forum, si sa te exprimi de parca ai fi inteles altceva din discutie, pt ca nu vreau totusi sa cred ca ai o capacitate de intelegere redusa...

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Din cate am vazut numai clanta e de tine..nimic mai mult, plimbari, poze si chestii din astea rare nu prea am vazut din partea ta, dar la palavrageala si lauda no.1.Eu am cerut pareri despre un anume model, nu te-am intrebat pe tine cine iti admira motorul si unde." :cheers:

 

 

eu nu merg cu el NENEA

 

doar bag banii in accesorii si vin sa va fac in ciuda la ARC :rock:

 

de fapt nici nu prea stiu sa merg bine

cum sa mai fac plimbari si poze si mai ales ....chestii din alea RARE........................ ce intelegi tu prin asta ......???????

vin la arc,il spal, merga pana la paine si gata astept iarna :P

 

 

TU ORICUM SA NU ITI IEI BMW 650 SAU 1200 CA SE STRICA SI NU E "BUNE" DE IESIT CU ELE LA PLIMBARI SI CHESTII DIN ALEA RARE :(

 

PS CAND VEZI CA AM MAI SCRIS PE UNDEVA IN FORUMUL ASTA

SA MA IGNORI TOTAL SA NU MAI DESCHIZI PAGINILE RESPECTIVE CA NU MA RIDIC LA RANGUL

DE A FACE CHESTII RARE :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, m'a luat un pic "curentul". Cria, vecinico', ai dreptate. Apropo, ce face Lucky?

 

Revenind on topic: GSA e o motocicleta careia FOARTE PUTINI reusesc sa ii atinga limitele. Daca arunci o privire pe www.advrider.com, te lamuresti singur si capeti raspuns la ff multe intrebari.

 

* Lucky e bine, bre, ...ce sa zic, ma mai dau cu ea, cat mai pot, ...o vand si imi iau GS, am decis! :( Dar abia in sezonul urmator, ca acum am investit in junior (care a primit mobra de cross-enduro). Asa ca, ..va prind din urma la anu' :)

Unde stai, mai precis, ..vecine?

 

on-topic: si eu am mare incredere in GS, nu numai ca e facut de BMW, dar ...cred ca m-am uitat prea mult le TV :cheers: (la emisiunile alea de adventure)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Lucky e bine, bre, ...ce sa zic, ma mai dau cu ea, cat mai pot, ...o vand si imi iau GS, am decis! :( Dar abia in sezonul urmator, ca acum am investit in junior (care a primit mobra de cross-enduro). Asa ca, ..va prind din urma la anu' :)

Unde stai, mai precis, ..vecine?

 

on-topic: si eu am mare incredere in GS, nu numai ca e facut de BMW, dar ...cred ca m-am uitat prea mult le TV :cheers: (la emisiunile alea de adventure)...

 

Vaaaiiii...rusinica. Ai uitat ca am vb de garaje? Stau vis a vis de Cora.

BTW, daca te intereseaza, vand BMWul mic, F650.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! :)

 

Nea'... ne lesi?? Macar pune si tu acolo ceva date...sa stim ce si cum de tine. DESIGUR, am citit ca esti pe forum dinainte de Christos, da' lumineaza'ne si pe noi... ce ai condus si pe unde, DA? Pe unde ai mers... de cand... DOVEZI FRATE!! Ca de "motociclisti" de tastatura crede'ma, imi e acru in gura.

 

F650 o mobra nereusita? Asa o fi... Sutele de mii care circula peste tot in lume cred ca asta inseamna..ca e nereusita.

 

Bafta maxima si succesuri nebanuite.

 

Imi cer scuze, m'a luat un pic "curentul". Cria, vecinico', ai dreptate. Apropo, ce face Lucky?

 

Revenind on topic: GSA e o motocicleta careia FOARTE PUTINI reusesc sa ii atinga limitele. Daca arunci o privire pe www.advrider.com, te lamuresti singur si capeti raspuns la ff multe intrebari.

 

 

Nu am venit aici cu nici o intentie de a arata cine sunt eu si ce am facut eu....si de facut am facut foarte multe in comparatie cu altii, dar sincer nu ma intereseaza parerea nimanui despre mine. Daca ai "ghinionul" sa ne intanlim pe drumuri, o sa vezi ca sunt pe departe acel om pe care il crezi tu si atunci o sa ma intelegi de ce am ce am cu cate unii si o sa-mi dai dreptate.Am venit sa aflu minusurile si plusurile acestei motociclete, dar dupa cum ai vazut discutiile iau o intorsatura gresita, ca de obicei in cele mai multe cazuri...Cria_p iti multumesc pentru raspunsuri si site-uri! In rest va doresc la toti cat mai mult noroi sau asfalt uscat, e la alegerea voastra.

 

PS: asta e unul din motivele care m-a facut sa ma las de forum, aici cunosti oameni mai mult virtual si poate cateodata iti faci o parere gresita despre ei.E mai frumos cand te intanlesti cu cate unul prin padure sau pe asfalt si nu stii cine e, schimbi o vorba, un sfat si mergi mai departe...si asa ajungi sa nu mai cataloghezi pe nimeni si respectul vine de la sine.

 

 

Incerc sa mai caut si alte pareri prin alte parti, aici m-am lamurit,ceri mere si primesti cartofi.Va urez cat mai multe drumuri asfaltate sau neasfaltate si numa' bine! Sa ne vedem sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai certati. Astept detalii despre starea drumului (ma refer la zapada, nu la altceva). Eu nu ma bag decat dupa 1 iulie, nu pot mai devreme.

 

Bafta !

 

Crezi ca te las singur............niciodata...................Mergem...........:):):(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vaaaiiii...rusinica. Ai uitat ca am vb de garaje? Stau vis a vis de Cora.

BTW, daca te intereseaza, vand BMWul mic, F650.

 

* daaaaaaa, nu stiam cum sa te identific, sorry! :(

de fapt, aveai alt motor, ...d-aia.

eu vreau GS-ul de 650 (fratele mai mic al astuia de 1200), nu altceva.

daca vrei tu un chopper, ...te invit la o plimbare, sa-l incerci :)

 

cand ai luat balaurul asta? si unde il tii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa mai caut si alte pareri prin alte parti, aici m-am lamurit,ceri mere si primesti cartofi.

 

Sper sa nu fie cu suparare, dar topicul tau intra in ciclul: "mi-e lene sa caut pe forum, asa ca mai bine "rascolesc din nou k.k.tul"". Daca ai da un "search" si ai avea putina rabdare, sunt sigur ca ai primi raspunsuri la toate intrebarile tale.

 

bafta

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* daaaaaaa, nu stiam cum sa te identific, sorry! :cheers:

de fapt, aveai alt motor, ...d-aia.

eu vreau GS-ul de 650 (fratele mai mic al astuia de 1200), nu altceva.

daca vrei tu un chopper, ...te invit la o plimbare, sa-l incerci :)

 

cand ai luat balaurul asta? si unde il tii?

 

L'am luat pe 26 luna trecuta... azi deja avem 2200 km :( si maine sper sa mai pun 1000.

Ce sa zic.... nu cred ca pot sa vreau ceva mai mult de la o mobra.

Si stiu SIGUR ca cel putin 5-6-10 ani de acum inainte nu ii voi putea atinge limitele.

Facand abstractie de avioane, e cea mai complexa / completa masinarie pe care am condus'o.

 

"doarme" in garaj pe Timisoara, in garajul subteran.

Daca te tenteaza un GS, as indrazi sa iti recomand F800, modelul nou. Pot sa detaliez daca vrei, in PM,de ce.

 

Cum de vinzi frumusetea aia rosie??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L'am luat pe 26 luna trecuta... azi deja avem 2200 km :( si maine sper sa mai pun 1000.

Ce sa zic.... nu cred ca pot sa vreau ceva mai mult de la o mobra.

Si stiu SIGUR ca cel putin 5-6-10 ani de acum inainte nu ii voi putea atinge limitele.

Facand abstractie de avioane, e cea mai complexa / completa masinarie pe care am condus'o.

 

"doarme" in garaj pe Timisoara, in garajul subteran.

Daca te tenteaza un GS, as indrazi sa iti recomand F800, modelul nou. Pot sa detaliez daca vrei, in PM,de ce.

 

Cum de vinzi frumusetea aia rosie??

 

da, vorbim pe PM :cheers: si eu cred la fel despre GS (sa nu sara carcortasii acuma ca nu l-am condus! ...am vazut cum il conduc altii).

plec 4 zile din oras, ne "auzim" cand ma intorc. numai bine! :)

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, vorbim pe PM :cheers: si eu cred la fel despre GS (sa nu sara carcortasii acuma ca nu l-am condus! ...am vazut cum il conduc altii).

plec 4 zile din oras, ne "auzim" cand ma intorc. numai bine! :(

:) fumeile astea!! Cornelia, nu ai invatzat pana acum ca masina se conduce si motocicleta se PILOTEAZA??

mergi pe GS, fa-ti o impresie si cumpara-ti! e joasa motoreta, ciclistica de BMW, consum redus...daca ar mai avea inca 30 cp la aceeas greutate mi-as lua si eu :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cazut si eu pe pamant tot pe stanga, la mine s-a indoit schimbatorul de viteze insa l-am facut la loc si a mers...

Incearca sa scoti schimbatorul din surubul de prindere si vezi daca are ceva semne de blocaj, apoi pune-l la loc si mai incearca odata...

Inca o idee ar fi sa verifici cursa ambreiajului, mie nu imi intra in neutru, insa am reglat de la maneta ambreiajul si acum intra in viteze si in neutru mult mai usor

 

dar acum ITI INTRA ? :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, m-am intors.

Intai de toate sa lamurim traseul. De la Novaci la Sebes, nu de la Voineasa la Petrosani (multi inca mai confunda drumurile astea doua).

Nu mai era zapada pe drum, doar pe creste.

Revin cu detalii si poze cum am putin timp...

 

 

Pe scurt: la intrarea in Novaci, pe stanga, venind din drumul Horezu - Targu Jiu, este o benzinarie (no name). La iesirea din Novaci, pe dreapta este alta benzinarie (tot no name). Sunt ultimile locuri in care sa faci plinul inainte de Sebes.

Asfaltul se strica la aproximativ 6-7 km fata de Novaci. Din statiunea Ranca dispare orice urma de asfalt si incepe distractia.

In principiu se poate merge cu multe tipuri de motocicleta, dar recomand enduro.

Noi am fost cu o Honda FX 650 Vigor (cea rosie), o Gilera RC 600 (cea neagra) si cu o Yamaha RD 350 YPVS.

Pe acolo a mai trecut si unul care avea boala pe un matiz.

Cauciucurile de pe motoare se vad in poze...

 

VA RECOMAND SA MERGETI FARA PASAGERI (nu faceti ca mine) si cu cat mai putin bagaj.

 

De la Obarsia Lotrului incepe un fost drum de asfalt, cu multe cratere, care o sa va zdruncine de toti banii.

 

Bravo ! Felicitari !

 

Camionagiul cu Gilera, a reusit sa nu uite casca acasa ? :crack:

Mare curaj a avut cel cu Yamaha cu motor in 2 timpi ! Respect !

 

Pe cei doi o sa ii reantalnesc la o cafea la benzinaria lui Enache ! Te astept si pe tine pentru o lectie ............ de gramatica !

 

Ciau !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo ! Felicitari !

 

Camionagiul cu Gilera, a reusit sa nu uite casca acasa ? :crack:

Mare curaj a avut cel cu Yamaha cu motor in 2 timpi ! Respect !

 

Pe cei doi o sa ii reantalnesc la o cafea la benzinaria lui Enache ! Te astept si pe tine pentru o lectie ............ de gramatica !

 

Ciau !

Deobicei cand ajung pe acasa ies la Enache. E mai liniste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mai multe poze de pe portiunea Obarsie - Sebes ?

 

Oricum Transfagarasanu e nimic pe langa salbaticia asta ... abia astept sa fac si eu tot drumul.

Multumim pentru poze ! :)

 

XF-ul poate mult mai mult de atat....................fii pe pace........:P:):)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...