Sari la conținut

Organizez Tura in Alpi, iunie 2009


KHK
 Share

Postări Recomandate

Vlad , ma scuzi ca sunt putin off topic.

Daca decideti sa mergeti pe Turnu- Severin sfatul meu este sa nu optati pentru nici una dintre variantele de mai sus.

Recomand cu caldura iesirea din Turnu Severin pe E 70 catre Timisoara, apoi dupa localitatea Cornea ( pina aici drumul este Ok cu exceptia tronsonului Tr- Severin -Orsova), faceti stanga catre Iablanita / Bozovici. Veti ajunge sa parcurgeti un drum de o calitate buna chiar foarte buna, imediat dupa Bozovici, iar peisajul este SUPERB.

Urmeaza Anina, Resita, Bocsa si apoi Timisoara. . Acest din urma sector de drum de aprox . 200 km este impecabil d.p.d.dv calitativ, foarte virajat in prima portiune ( ideal pentru moto) , dar mai ales necirculat.

 

 

E buna aceasta varianta, eu nu stiam cum e drumul de la Resita la TM, ami ales daca este liber.

Iesirea va fi prin Cenad daca ajungem prin Timisoara, iar cu dormitul, eu personal vreau sa fie undeva in Ungaria, eventual la Mako(chiar daca ne intoarcem cativa km), unde am numere de telefon de la ceva Panzo.

Multumim pentru sfaturi si pentru propunerea de dormit.

In functie de ce vor si cei cu care merg prin Drobeta, stabilim clar un traseu inclusiv dormitul.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 561
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru Ruta Drobeta - Cenad avem urmatoarele variante fiabile (sunt citeva variatiuni care ar include drumuri de categ 3 - inpracticabile)

Va atasez 3 variante pe care le veti putea studia si care cred eu ca sunt la fel de realizabile cu citeva amendamente .

 

Varianta 1.

Drumul Drobeta - Orsova pe viaducte cu un asfalt macinat , cariat si deformat de traficul greu.

Orsova - Mehadia de vis

Mehadia - Bozovici drum mai de tara .. asa si asa ... pt.vitezane inacceptabil...touring si enduro-touring numai bun.

Bozovici - Anina - Resita - Timisoara - Cenad drum f bun 99,99%

post-27510-1236894614_thumb.jpg

Editat de Kosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Ruta Drobeta - Cenad avem urmatoarele variante fiabile (sunt citeva variatiuni care ar include drumuri de categ 3 - inpracticabile)

Va atasez 3 variante pe care le veti putea studia si care cred eu ca sunt la fel de realizabile cu citeva amendamente .

 

Varianta 1. 315 km

Drumul Drobeta - Orsova pe viaducte cu un asfalt macinat , cariat si deformat de traficul greu.

Orsova - Mehadia de vis

Mehadia - Bozovici drum mai de tara .. asa si asa ... pt.vitezane inacceptabil...touring si enduro-touring numai bun.

Bozovici - Anina - Resita - Timisoara - Cenad drum f bun 99,99%

 

 

Varianta 2. 345 km

Drobeta - Orsova - Moldova Veche cu o bucata de drum intre Orsova si Moldova Veche in lucru(drumul se modernizeaza si peisajul este superb.

Odata trecut de zona in lucru ajungi la un drum cum nu s-a mai vazut in Romania(si cind esti pe el nu vrei sa mai pleci de acolo).

Moldova Veche - Moravita drum bunicel spre bun

Timisoara - Cenad drum foarte bun

 

 

Varianta 3. 320km

 

Drobeta - Orsova ... cosmar (poate se repara pina la vara)

Orsova - Domasnea refacut si chiar e bun(sper sa fi scapat de efectele iernii)

Domasnea - Caransebes drum in lucru care alterneaza cu drum super bun asa ca atentia sporita si genunchii flexati !

Caransebes - Resita - Timisoara - Cenad f f f bun

post-27510-1236895403_thumb.jpg

post-27510-1236895653_thumb.jpg

Editat de Kosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gindit si la varianta cu trecerea Dunarii la Drobeta(Gura Vaii - Portile de Fier I)

Drumul prin Serbia e f bun,peisaj de vis,papa la marginea drumului

Din pacate conversia in dinari ,chiar daca platesti cu euro,cartea verde special platita la ei(uneori merge cu cea de la RCA Romania alte ori nu , in functie de muschii lor)

ma imping sa zic pas.

Ca sa nu mai vb de sistemul de amenzi radar si alte infractiuni de circulatie...

Eu propun sa merem pe drumurile patriei(intr-o anumita masura o sa le injuram) dar iau benzina de la noi,peisaj si la noi

politisti si la noi dar ne descurcam noi cumva:)

 

De la Bucuresti la Timisoara drum lung si obositor.Deci nani la TM obligatoriu caci mai sunt 600 de km de facut pina la Viena.sa nu uitam ca trecem granita...control , etc. iar pina la autostrada de la Szeged mergem pe national cu tiruri si tractoare...si suntem in Ungaria(iar radar,politie,limba ioc ..eu macar:) )

 

e un drum lung si clar ca trebuie plecat devreme atit din bucuresti cit si din timisoara

Daca se va dori o reunire de grup propun sa o facem in primul parking\statie carburant de pe autostrada.Oricum ne von corela cumva ceasurile prin telefon ... macar pina la trecerea prin vami.

daca nu... ne vedem cu totii la Viena

 

Dupa ce va posta Vlad(khk) grupul in varianta definitiva si locul de intilnire \ cazare la Viena

vom mai ajusta traseul.

 

 

O seara buna si numai de bine tuturor !

(am vrut sa scriu TUTULOL dar e de domeniul trecutului :friends: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut om bun e super ruta ta un tinut de vis si uitat de lume foarte frumos dar toti din escursie isi fac atatea probleme la 1000km oameni buni garantat naveti voie la ora 18-19 sa nu fiti la wiena plecand din din buc la ora 4 dimineata calatoria implica si putin sacrificiu acum saritemi in cap care mai de care va salut si numai de bine vacanta placuta Pompiliu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce s-a mai intamplat de anul trecut din noiembrie si pana acum cu drumul intre Cenad si Timisoara si mai incolo era in "reconstructie". Si mie imi spusese unchiul sa o luam pe acolo ca super drumul si nu e aglomerat. Si asa a fost..daca am dat peste 5 masini. Problema a fost alta : cand se refacea cate o portiune nu era nimic marcat si hop tzop in groapa de vreo cativa zeci de metri, plus ca era nisip si pietris in zona "delimitata pentru lucrari" asa ca...A fost super nasol cu masina, nu vreau sa imi inchipui cum ar fi cu motocicleta :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ALOOOOO

 

babelor de romania

ce dracu va cacati pe voi pt 600 de km prin tara

eu zic sa mergem prin moldova ...ucraina...polonia ca e super drumul si liber

ba e aglomerat ba e pietris ba sunt lucrari

 

ati inebunit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta 2. 345 km

Drobeta - Orsova - Moldova Veche cu o bucata de drum intre Orsova si Moldova Veche in lucru(drumul se modernizeaza si peisajul este superb.

Odata trecut de zona in lucru ajungi la un drum cum nu s-a mai vazut in Romania(si cind esti pe el nu vrei sa mai pleci de acolo).

Moldova Veche - Moravita drum bunicel spre bun

Timisoara - Cenad drum foarte bun

 

Varianta 2 imi place cel mai mult

 

Oricum exclus dormit Ro. Desfacut bagaje, carat totul in hotel, niet.

Mako, intr-o curte de pensiune lasat moto cu bagaje, safe, ieftin, potol gretos, trecut de vama si alte avantaje

Ca in loc de 600 faci 700 km intr-o zi, asta e, rezisti.

 

Si varianta cu Resita, dar virat la stanga inainte de Caransebes iar e buna

 

La Sarbi nu am avut niciodata probleme. CV romaneasca facuta special pt Sarbi 30USD/15 Zile si nici odata nu m-a intrebat de ea.

La benzinarie mai te fac la schimb, dar cine alimenteaza in Serbia?

Politia nu l-a oprit decat pe un prieten care mergea cu proiectoarele de ceata aprinse pe un soare super, nu l-a amendat, doar i-a stins proiectoarele.

Intr-o zi de mers, de dimineata pana seara, tot sa faci Bucuresti - Mako pe orice traseu, poate chiar mai mult daca vremea tine cu noi si nu ne ploua.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ALOOOOO

 

babelor de romania

ce dracu va cacati pe voi pt 600 de km prin tara

eu zic sa mergem prin moldova ...ucraina...polonia ca e super drumul si liber

ba e aglomerat ba e pietris ba sunt lucrari

 

ati inebunit

 

E cineva interesat sa ajunga in Viena dintr-o bucata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

babelor de romania

ce dracu va cacati pe voi pt 600 de km prin tara

eu zic sa mergem prin moldova ...ucraina...polonia ca e super drumul si liber

ba e aglomerat ba e pietris ba sunt lucrari

 

Si mie mi se pare putin cam devreme pt atatea detalii; sunt tare curios cati or sa si faca exact traseul de care zic.

Am vazut ca deja Daniel (marele_alb) v-a propus un traseu cu toate explicatiile si cunoaste foarte bine zona.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata lista cu cei care au platit deja avansul pana astazi, vineri 13 martie: (in ordinea platii)

 

1. Marcel (99_mgm) / Brasov / BMW 1200RT / 1pers

2. Raul (rul) / Rasnov / BMW R1200GS/ 2pers

3. Bogdan S. (delta_x) / Buc. / BMW F800GS / 1pers

4. Cristi (Ianachim) / Buc. / BMW R1200GS ADV / 1pers

5. Beatrice (bea2000) / Buc. / CBR 600 F4i / 1pers

6. Daniel Stefan / Buc. / BMW F650GS twin / 1pers

7. Horatiu (arhifly) / Buc. / Yamaha R6 / 1pers

8. Mihai M. / Buc. / Varadero / 1pers

9. Alex M. / Buc. / Varadero / 1pers

10. Bogdan S. (BogdanSHA) / Buc. / Suzuki GSR600 / 1pers

11. Cosmin (Kosmin) / Severin / Honda 750 / 1pers

12. Andrei (plescoi rulz) / Buc. / BMW F800GS / 1pers

13. George (Seven) / Buc. / Buell Ulysses / 1pers

 

Cu Didi am lamurit (urmeaza); din cei anuntati la inceput astept un semn de la Bogdan Harea si Vlad C.

Mai sunt foarte interesati si s-au anuntat inca 2 motociclisti. (pt moment rezerve)

Deja am depasit numarul maxim propus initial. Inscrierile s-au terminat. (in afara de cei 4 de mai sus)

 

Vlad :friends:

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si varianta cu Resita, dar virat la stanga inainte de Caransebes iar e buna

 

Virat la stinga in Slatina Timis si trecut muntii spre Valiug...nu prea cred ... multumesc

Pt enduro alta data plus ca nu ma tine capra !:cheers: :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ALOOOOO

 

babelor de romania

ce dracu va cacati pe voi pt 600 de km prin tara

eu zic sa mergem prin moldova ...ucraina...polonia ca e super drumul si liber

ba e aglomerat ba e pietris ba sunt lucrari

 

ati inebunit

bravo maistre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cineva interesat sa ajunga in Viena dintr-o bucata?

:) eu si Bogdan Harea plecam din RASNOV si il facem dintr-o bucata...daca vrei poti venii la Rasnov sau poate venim noi la Brasov ...egal!!! :cheers:

 

Iata lista cu cei care au platit deja avansul pana astazi, vineri 13 martie: (in ordinea platii)

 

1. Marcel (99_mgm) / Brasov / BMW 1200RT / 1pers

2. Raul (rul) / Rasnov / BMW R1200GS/ 2pers

3. Bogdan S. (delta_x) / Buc. / BMW F800GS / 1pers

4. Cristi (Ianachim) / Buc. / BMW R1200GS ADV / 1pers

5. Beatrice (bea2000) / Buc. / CBR 600 F4i / 1pers

6. Daniel Stefan / Buc. / BMW F650GS twin / 1pers

7. Horatiu (arhifly) / Buc. / Yamaha R6 / 1pers

8. Mihai M. / Buc. / Varadero / 1pers

9. Alex M. / Buc. / Varadero / 1pers

10. Bogdan S. (BogdanSHA) / Buc. / Suzuki GSR600 / 1pers

11. Cosmin (Kosmin) / Severin / Honda 750 / 1pers

12. Andrei (plescoi rulz) / Buc. / BMW F800GS / 1pers

13. George (Seven) / Buc. / Buell Ulysses / 1pers

 

Cu Didi am lamurit (urmeaza); din cei anuntati la inceput astept un semn de la Bogdan Harea si Vlad C.

Mai sunt foarte interesati si s-au anuntat inca 2 motociclisti. (pt moment rezerve)

Deja am depasit numarul maxim propus initial. Inscrierile s-au terminat. (in afara de cei 4 de mai sus)

 

Vlad :friends:

:lol: VLAD!!!..iti faceai probleme ca o sa te imipiedici de sotii si prietene..dupa lista de mai sus vom fii doar 3 moto cu pasager!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: eu si Bogdan Harea plecam din RASNOV si il facem dintr-o bucata...daca vrei poti venii la Rasnov sau poate venim noi la Brasov ...egal!!! :friends:

 

La Risnov cu siguranta,dar am inteles ca voi plecati mai repede.

Eu plec simbata dimineata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VLAD!!!..iti faceai probleme ca o sa te imipiedici de sotii si prietene..dupa lista de mai sus vom fii doar 3 moto cu pasager!!! :friends:

 

Nu ma gandeam ca ma "impiedic"... ci ca atunci cand am gandit tura nu ma gandeam ca vor fi atatea doritoare (ceea ce nu e rau). A confirmat si Bogdan Harea pt luni... deci sunteti 3 intra-adevar. Mai era in calcul cu pasagera si Vlad C. de care inca nu stiu concret. Alti 4 au renuntat (de tot sau la pasagera).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic total ... mii de scuze

 

Dar intreb daca nu e cineva interesat de o pereche de cizme touring marimea 44(bune doar la 43)

caci pe mine ma string tare rau , marca Triumph (aproape noi).

 

O sa le fac si o poza , doua !

PM daca e cineva interesat

 

Inca odata Vlad , mii de scuze :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, ai confirmarea pentru mine si Andrei - cod doc 888 30213 - 03 - 09

multumim mult!

 

 

Salut

 

 

Sa inteleg ca Buell-ul lui Bogdan Santa este la tine?

Dupa numar il stiu, m-am dat si eu cu el doua zile, super, felicitari!

 

Deasemeni felicitari lui Andrei, spunea el ca F800GS vrea si asta si-a luat.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

 

Sa inteleg ca Buell-ul lui Bogdan Santa este la tine?

Dupa numar il stiu, m-am dat si eu cu el doua zile, super, felicitari!

 

Deasemeni felicitari lui Andrei, spunea el ca F800GS vrea si asta si-a luat.

 

Bafta

 

 

EXACT, din decembrie anul trecut este al meu, Bogdan are acum un Ducati 696 si mai nou o Honda FMX de 650, poate mai facem niste drumuri pana la excursie si mai schimbam impresii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EXACT, din decembrie anul trecut este al meu, Bogdan are acum un Ducati 696 si mai nou o Honda FMX de 650, poate mai facem niste drumuri pana la excursie si mai schimbam impresii

 

 

 

OK! Il luam si pe Santea la o tura spre Provita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic total ... mii de scuze

Dar intreb daca nu e cineva interesat de o pereche de cizme touring marimea 44(bune doar la 43)

caci pe mine ma string tare rau , marca Triumph (aproape noi).

O sa le fac si o poza , doua !

PM daca e cineva interesat

Inca odata Vlad , mii de scuze :friends:

 

Nu ma supar atat timp cat discutiile vor continua pe PM.

 

 

cam greu de prins Bogdan, poate mai la vara

 

George, Bogdan... va suparati daca va rog sa continuati discutia pe PM si sa tinem topicul pt tura cat mai usor de citit?

Multumesc! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine incepeti sa va ganditi la o tura locala de 2 zile cu o gasca cat mai completa sa vedem cum ne intelegem ,,,, la drum,,,,

pana in iunie mai e mult de visat

 

as vedea o sighisoara cu plecare pe bv si intoarcere pe valea oltului

 

o sa discut inainte la AND

1. sa scoata pietrisul de pe carosabil

2. sa opreasca tirurile

3. sa astupe gropile

4. astept propuneri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...