Sari la conținut

Organizez Tura in Alpi, iunie 2009


KHK
 Share

Postări Recomandate

Daca vreti o super harta rutiera cu tot lantul Alpin, va recomand cu incredere: http://www.freytagberndt.com/rtc-freytagbe...penlaender.html

 

E cea mai impresionanta harta pe care o am. E foarte mare (are 230g impreuna cu o brosura mica), grafica si calitatea hartiei sunt impecabile, sunt marcate drumurile pitoresti etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 561
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De zor -nevoie antrenamente fiecare pe unde poate .Un traseu cu destule sicane,curbe ,serpentine tot ce doresti chiar si slalom printre stanci si bolovani pe asfalt -TRANSFAGARASAN.

Noi plecam joi la antrenament in muntii Bulgariei. 1400 km din care jumatate numai pe serpentine in munti, unii mai inalti ca cei din RO. Santem 4 motoare. Impresii cand ne intoarcem. :) :P :cheers: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi plecam joi la antrenament in muntii Bulgariei. 1400 km din care jumatate numai pe serpentine in munti, unii mai inalti ca cei din RO. Santem 4 motoare. Impresii cand ne intoarcem. :) :P :cheers: :blink:

 

avand in vedere inaltimea muntilor din bulgaria............MAI INALTI DECAT CEI DIN ROMANIA..... nu uitati tuburile de oxigen si placute de frana pentru ATITUDINI ridicate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere inaltimea muntilor din bulgaria............MAI INALTI DECAT CEI DIN ROMANIA..... nu uitati tuburile de oxigen si placute de frana pentru ATITUDINI ridicate

:) Vroiam sa spun ca nu am mai gasit placute de frana dar mi-am montat o "parasuta" dar tinand cont ca merg cu nevasta nu ar fi fost o ATITUDINE eleganta!! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plimbare placuta!

 

Tinand cont ca de maine mai sunt fix 4 saptamani pana la plecare vreau sa intreb daca mai e cineva doritor sa iasa din tara pe ruta Craiova, Drobeta, Timisoara, Mako (cu innoptare vineri seara la Tm sau Mako).

Eu vreau sa plec pe intuneric (gen emo) si sa "trec" sa-l iau pe Kosmin din Drobeta si apoi sa ne continuam drumul.

 

p.s. Mi-am montat parbriz - pot sa merg si pe autostrada acum :)

Editat de BogdanSHA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate vin si eu cu voi macar o bucata, cu cazarea ma descurc local. pleca cineva buc- viena? eu de obicei dorm la hanul venusz inainte de budapesta. au supa gulas f buna.

 

Eu fac drumul dintr-o singura bucata cu plecare sambata la 5 am, sosire max 9pm (cu pauza de masa/odihna de 1.5 - max 2 ore). In cazul in care ne potrivim cu ora/ziua de plecare, putem merge impreuna pana la Budapesta.

 

Razvan

 

 

ps. Totusi n-as vrea sa merg in ritmul pe care l-am avut anul trecut la tura din Bulgaria (Buc - Giurgiu - Varna - CT - Buc) pentru ca e mult mai riscant prin Ro. Nu mai spun ca in ritmul ala am ajunge prea devreme pentru cazare :)

Editat de Bungee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac drumul dintr-o singura bucata cu plecare sambata la 5 am, sosire max 9pm (cu pauza de masa/odihna de 1.5 - max 2 ore). In cazul in care ne potrivim cu ora/ziua de plecare, putem merge impreuna pana la Budapesta.

 

Razvan

 

 

ps. Totusi n-as vrea sa merg in ritmul pe care l-am avut anul trecut la tura din Bulgaria (Buc - Giurgiu - Varna - CT - Buc) pentru ca e mult mai riscant prin Ro. Nu mai spun ca in ritmul ala am ajunge prea devreme pentru cazare :)

 

Pe ce ruta mergi?

Si eu il fac dintr-o bucata bv-sb-arad-wiena

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce ruta mergi?

Si eu il fac dintr-o bucata bv-sb-arad-wiena

 

Pentru ca este sambata, am exclus din start varianta dn1 pana la Sibiu. Deocamdata inclin catre ruta standard (pe care am facut-o destul de des in ultimii ani): Pitesti - Rm valcea - sb - Arad - Nadlac.

 

Teoretic, ne-am putea intalni la Sibiu. Dar avand in vedere cat este de lung drumul si timpul foarte scurt, este cam riscant sa ne asteptam.

 

Numai bine,

 

Razvan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hallo! :)

 

De maine dimineata (sambata) pana luni voi fi iar in tara. (Ploiesti si Bucuresti)

Daca mai e ceva de lamurit, ma gasiti la acelasi numar de telefon: 0722-327433.

 

Weekend placut! :D

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi plecam joi la antrenament in muntii Bulgariei. 1400 km din care jumatate numai pe serpentine in munti, unii mai inalti ca cei din RO. Santem 4 motoare. Impresii cand ne intoarcem. :D :P :P :P

 

sal oameni buni

 

si cum fu antrenamentul

la intoarcere sau la dus ati luat feribotul pentru a trece muntii prin ploaie?

e...macar ati avut buteliile de oxigen pentru ....atitudini.... inalte

 

poze

ceva

unghiuri de inclinare pe curbe, cauciucuri tocite pe muchie

 

dati si voi informatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi plecam joi la antrenament in muntii Bulgariei. 1400 km din care jumatate numai pe serpentine in munti, unii mai inalti ca cei din RO. Santem 4 motoare. Impresii cand ne intoarcem. ;) ;) :D :wave:

Salut,traseu,poze,costuri,impresii?

10x :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor! ;)

 

Nu mai este mult... si va incepe Tura in Alpi! ;)

 

Intalnirea generala ramane stabilita in cursul zilei de sambata 27 iunie la Viena. Va sugerez ca, pe cat posibil, sa ajungeti in cursul dupa-amiezii pentru a putea organiza o intalnire/plimbare prin Viena. In jurul 19:00 as vrea sa ne vedem toti, sa va prezint traseul din ziua urmatoare, sa va dau hartile, sa mai lamurim eventuale neintelegeri, sa ne cunoastem toti.

Pt cei care vreti neaparat sa faceti drumul "dintr-o bucata", va amintesc ca nu este usor deloc, mai ales cei cca 5-600km din Ro, veti fi treziti foarte devreme, ajungeti aici taziu, puteti avea si surpriza vremii neprielnice. Iar dupa acest drum va mai asteapta 8 zile destul de solicitante. Sper sa nu va grabiti si sa ramaneti fara permis pt un radar sau o depasire pe linie continua ca ar fi pacat.

Cine ajunge mai devreme, are si posibilitatea sa mearga la magazinele cu specific moto pt eventuale cumparaturi. (unul este chiar langa hotelul unde veti fi cazati la Viena)

Va atrag iar atentia asupra echipamentului, sa reziste bine la ploaie, fiind valabil si pentru cizme si manusi. (si pt bagaje)

 

Apropos de radare: din cate stiu, in Ungaria nu exista deloc toleranta peste limita legala (ex 10km/h); politistii sunt detul de exigenti, se sta cu radarul si in localitate, si intre, si pe autostrada. Atentie sporita pe centura Budapestei unde este limita de 80km/h. De asemenea, pe autostrada sunt radare fixe montate intre sensuri (pozeaza spatele), insa avertizate cu o placuta cu cteva sunte de metri inainte.

Pt autostrada in Ungaria va trebuie vinieta; se da doar un bon care trebuie pastrat. Costa cativa euro pt 8 zile (daca nu ma insel). Atentie la intoarcere ca daca o luati sambata la venire, a opta zi e tot sambata deci duminica urmatoare nu mai este valabila.

Vinieta luati de la o benzinarie, inainte de a intra pe autostrada, puteti plati fara probleme cu cardurile obisnuite romanesti, inclusiv benzina sau ceva de baut/mancat. (eu obisnuiesc sa opresc la un Mol, pe dreapta, inainte de Szeged).

 

Imediat dupa intrarea in Austria, pe dreapta este o benzinarie Shell de unde puteti lua vinieta moto valabila 10zile (prima zi fiind cea curenta, chiar daca este deja ora 23:00) cu 4,40 euro. Atentie: in Austria, vinieta propriuzisa (patratul) trebuie lipit pe motocicleta, undeva in partea din fata dar nu neaparta pe parbriz, o puteti lipi si pe unul din bratele furcii dar sa poata fi vazuta. Ce ramane, trebuie pastrat pana expira.

In Austria sunt destule camere fixe care din cate stiu nu trimit inca amenda in RO dar sunt si camere mobile (niste cutii gri mici pe marginea drumului); amicii cu care m-am intors de la BMW Mountain Days anul trecut le-au "testat" deja. Nu sunt insa rare cazurile cand se sta cu radar tip-pistol si va atrag atentia ca in Austria (ca si in Germania si alte tari) permisul se ridica la numai 30km/h peste limita in localitate si 50km/h in afara.

 

Hotelul din Viena a fost ales sa fie cat mai usor accesibil dinspre autostrada, este destul de aproape de centru (se ajunge usor pe jos sau cu tramvaiul), are foarte aproape o benzinarie BP, magazin accesorii moto, supermarketuri si mici resturante. (detalii in curand, intr-un post ulterior).

Plecarea duminica spre Kaprun va fi la ora 9:00.

 

Am spus la inceput ca un cost estimativ al excursiei va fi cca. 350 euro si va contine: organizarea/rezervarile, cazare 7 nopti cu mic dejun, hartile si intrarile pe strazile/pasurile montane, referindu-ma la Grossglockner (18euro/moto), Timmelsjoch (11euro) si Gerlos (4euro). Din cauza faptului ca vom fi rasfirati, in mai multe grupuri, ramane valabil doar pt Grossglockner, celelalte le va plati fiecare la fata locului (evident, au fost scazute din pret).

In concluzie, costurile sunt urmatoarele:

- motociclist in camera dubla: 335 euro;

- pasager in camera dubla: 320 euro;

- motociclist in camera single: 365 euro;

- motociclist in camera tripla: 325 euro.

 

Prin urmare, va rog sa depuneti diferenta de bani in Euro de aceasta data in urmatorul cont, la orice unitate Raiffeisen Bank: 11704858. (tot pe numele meu, Vlad Marica)

Nu uitati va rog sa scrieti la detalii plata: "rest plata Nume Prenume".

Cei care mi-ati platit deja mai mult de 150 avansul, stiti fiecare cat mai aveti de platit.

 

Noptile de cazare:

- sambata 27 iunie la Viena;

- duminica 28 iunie si luni 29 la Kaprun (Austria);

- marti 30 iunie la Längenfeld (Austria, cca 14km de SÜlden);

- miercuri 1 iulie si joi 2 la Tiefencastel (Elvetia);

- vineri 3 iulie la Arabba (Italia, Dolomiti, cca 30km inainte de Cortina).

 

Traseul ramane cel de la pagina 10 a topicului; restul detaliilor si explicatiilor le voi oferi in fiecare seara pt ziua urmatoare, cu harta in fata.

Cel putin pt moment, nu as vrea sa public aici detalii exacte despre traseu si cazari, considerand ca fac parte din munca mea si as aprecia daca ati fi intelegatori. Evident, pt Viena voi da toate detaliile (cum am spus mai sus) ca sa stiti unde trebuie sa ajungeti.

 

Va rog, pentru orice nelamuriri, sa ma contactati pe PM sau e-mail: khkvlad@yahoo.com

 

Va multumesc pentru cooperare si abia astept sa plecam!

 

Vlad :cheers:

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut domnul Vlad.

Cred ca ar fi destul de potrivit ca pe parcursul zilelor ramase pana la plecare toti cei care au anumite neclaritati sau probleme care intreseaza grupul sau pe el personal dar legat de iesirea noastra sa le spuna aici ca dumneavoastra sau ceilalti in masura care pot sa le desbateti asta ca poate s-o mai gasi altu in aceeasi situatie sau cu aceeasi necunoscuta .Eu unul am nevoie de cat mai multe informatii fiind pentru prima data atasat unui astfel de grup pe un asa traseu si i-mi va fi si mie mai usor sa pot tine "pasul cu otravel ,dydy.metamorfozisul de Gica ,cosmin cat si cu ceilalti pe care am luat hotararea sa nu-i incurc.

Domnilor .. :cheers: ..parerea mea, de care ar trebui sa nu tineti cont .

STIMA.

1. Intrebare; Ce probleme pot aparea pentru cei ce vor sa mearga cu "balsoi butelca"plina in asa masura cat sa nu apara cu sticla de plastic pa margina drumului .Vreau 10 raspunsuri din care io sa-mi aleg raspunsul multumitor . Multumesc. (sa zica dydy)

E nevoie sa-mi iau un furtunas de acasa ?;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un adevarat profesinist VLAD

asa este ,

 

apropo , puteti sa va luati vinieta de ungaria imediat dupa vama din nadlac , pe stanga , este un butic/ghereta ( chiar doua ) la care poti plati in lei - cash ( bineinteles pt cei care ies pe acolo ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul am nevoie de cat mai multe informatii fiind pentru prima data atasat unui astfel de grup pe un asa traseu si i-mi va fi si mie mai usor sa pot tine "pasul cu otravel ,dydy.metamorfozisul de Gica ,cosmin cat si cu ceilalti pe care am luat hotararea sa nu-i incurc.

 

1. Intrebare; Ce probleme pot aparea pentru cei ce vor sa mearga cu "balsoi butelca"plina in asa masura cat sa nu apara cu sticla de plastic pa margina drumului .Vreau 10 raspunsuri din care io sa-mi aleg raspunsul multumitor . Multumesc. (sa zica dydy)

E nevoie sa-mi iau un furtunas de acasa ?

 

eu imi iau o rezerva de max 3 litri dupa mine - autonomia pe drumuri de munte am facut-o si este pana la maxim 250 km - cat priveste furtunasul il iau , ca ma sustine ianachim cu peco-mobilul lui .

eu plec asa : vineri dim din buc spre pitesti-sibiu-deva , ma opresc la arad la o pensiune cunoscuta , unde bagi mobra in curte si nu e nevoie sa o dezbraci de bagaje , iar sambata dimineata devreme plec spre viena . Pana la arad fac 10 ore , iar de la arad la viena inca 8 ore ( sper ) .

asteptam "clienti"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!! nu stiu 100%(99,9% :cheers: ) dar de ieri sau alaltaieri( am auzit la radio)nu mai este nevoie de pasaport pt Elvetia pt cetatenii romani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!! nu stiu 100%(99,9% :cheers: ) dar de ieri sau alaltaieri( am auzit la radio)nu mai este nevoie de pasaport pt Elvetia pt cetatenii romani

parerea mea , ca oricum trebuie sa le avem la noi ( just in case )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea , ca oricum trebuie sa le avem la noi ( just in case )

 

Sustin aceasta idee! Mai ales pt cei care pleaca prin ex-Yugoslavia cred ca este obligatoriu.

 

Nu uitati de asigurarea medicala si cartea verde!

 

 

In weekendul cand terminam excursia este si intalnirea BMW de la Garmisch.

Cineva interesat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos: o sa aiba cineva ceva scule, chit de pana, cabluri etc la el, in caz de vreo problema?

Eu nu am decat sculele originale ale motocicletei si un spray de pana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!! nu stiu 100%(99,9% :cheers: ) dar de ieri sau alaltaieri( am auzit la radio)nu mai este nevoie de pasaport pt Elvetia pt cetatenii romani

 

hello!

 

eu lucrez in turism si am primit mesajul acesta azi, nu mai este nevoie de pasaport pentru Elvetia.

Sper sa va fie de folos, drum intins si poze de senzatie la intoarcere!

 

Dragi colegi,

 

Va informam ca incepand cu data de 01.06.2009 va intra in vigoare Protocolul la Acordul privind libera circulatie a persoanelor, incheiate intre Comunitatea Europeana si Statele Membre pe de o parte si Confederatia Elvetiana, pe de alta parte, privind participarea Romaniei si Bulgariei ca parti contractante la acest acord. Ca urmare incepand cu data de 01.06.2006, la efectuarea controlului de frontiera cetatenii romani vor putea folosi si CARTEA DE IDENTITATE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinieta pentru Ungaria puteti lua de pe acum online:

http://www.autopalyamatrica.hu/usr_site.ph...t=keret_aak.htm

http://www.izishop.hu/highway-vignette.jsp

Si eu am sculele motocicletei + spray de pana. Ma mai gandesc daca sa iau si un kit de pana. Numai bine si multumesc, Vlad!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinieta pentru Ungaria puteti lua de pe acum online:

http://www.autopalyamatrica.hu/usr_site.ph...t=keret_aak.htm

http://www.izishop.hu/highway-vignette.jsp

Si eu am sculele motocicletei + spray de pana. Ma mai gandesc daca sa iau si un kit de pana. Numai bine si multumesc, Vlad!

 

 

scuze de offtopic

 

vinieta este taxa de drum (national, european) sau taxa de autostrada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...