Sari la conținut

Organizez Tura in Alpi, iunie 2009


KHK
 Share

Postări Recomandate

Salutare, am fost acum 2 saptamani la Realp (CH) sa trec pasul Furka in drum spre Geneva. Mare ghinion, da’ mare rau… era inchis (urcasem deja vreo 7 km.). Ne-am intors si ne-am dat cu trenul prin tunel, scurt si frustrant. Aveti grija si verificati sa nu fie la fel, cu toate ca la cum se lucra acolo garantat l-au deschis pe 5 iunie asa cum spuneau localnicii (asta era pe 3 iunie).

 

P.S. A doua zi in Franta am dublat aproape nr. de kilometri datorita altui pas inchis.

 

Toate bune si asteptam poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 561
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu doresc sa sperii pe nimeni.

Iata starea vremii pe Grossglocnerstrasse:

 

Today, 22.06. Temperature:-5 to 2 °C Sealevel 2.369m. Mostly cloudy, and snowfall will build up during the day.

Tomorrow, 23.06. Temperature:-4 to 3 °C Sealevel 2.369m. Prolonged snowfall during the day, possibly turning into rain towards evening.

 

N-ar stica sa va imbracati bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ori sant turc ori nu pricep buc. seghed 650km buc.beograd via severin 600km,beograd seghed 200km unde este economia sau ratiunea in loc sa scurtez cu 200 ,adaug 200,o fi si asta ceva drum bun a venit timpul dupa 50 pagini de forum sa mai si plecati 100 le veti scrie cand veti veni Vlade ai grija de copii si adui intregi inapoi si bunul dumnezeu sa va ocroteasca sa fie cu voi drum bun Pompi care va stresat iertare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) multumiri pentru urari!!! Pompii sa ne vedem sanatosi la Garmish!!Bogdan Harea si cu mine sigur sambata(4 iulie) o s-a fim acolo!!! numai bine!! :) Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu doresc sa sperii pe nimeni.

Iata starea vremii pe Grossglocnerstrasse:

 

Today, 22.06. Temperature:-5 to 2 °C Sealevel 2.369m. Mostly cloudy, and snowfall will build up during the day.

Tomorrow, 23.06. Temperature:-4 to 3 °C Sealevel 2.369m. Prolonged snowfall during the day, possibly turning into rain towards evening.

 

N-ar stica sa va imbracati bine.

se pare ca echipamentul de vara trece pe locul 2 , mai ales ca vineri si sambata se anunta ploi pe drumul catre viena , deci , echiparea serios

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) multumiri pentru urari!!! Pompii sa ne vedem sanatosi la Garmish!!Bogdan Harea si cu mine sigur sambata(4 iulie) o s-a fim acolo!!! numai bine!! :)

 

Multumim pt gandurile bune Pompi!

Nu ne-ai stresat deloc! (au facut-o altii destul)

 

Raul... am intrebat de 2 ori pana acum aici pe topic, recent, daca este cineva interesat de Garmisch si in afara de Costache (otravel) si parca mai era inca cineva, nu a zis nimeni nimic! De tine si Bogdan H. stiam ca mergeti prin Slovenia... :)

 

Deci: cine mai este interesat sa mearga la intalnirea BMW de la Garmisch Partenkirchen, sambata? De la Arabba sunt cca 210km... cel mai scurt se fac in cca 3h cu autostrada (de platit cativa euro in Italia si 8 euro trecerea pasului Brenner).

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ori sant turc ori nu pricep buc. seghed 650km buc.beograd via severin 600km,beograd seghed 200km unde este economia sau ratiunea in loc sa scurtez cu 200 ,adaug 200,o fi si asta ceva drum bun a venit timpul dupa 50 pagini de forum sa mai si plecati 100 le veti scrie cand veti veni Vlade ai grija de copii si adui intregi inapoi si bunul dumnezeu sa va ocroteasca sa fie cu voi drum bun Pompi care va stresat iertare

 

 

Nu stiu cine calculeaza sau cu ce dar Buc - Szeged doar 650km?

pe unde?

Buc Severin = 360 km

Severin Beograd ~ 200 km

restul nu mai stiu

 

dar ce mai conteaza ...pe unde si citi km

sa ne vedem cu bine la Viena

 

Se pare ca vremea ne va fii un mare inamic:((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pt gandurile bune Pompi!

Nu ne-ai stresat deloc! (au facut-o altii destul)

 

Raul... am intrebat de 2 ori pana acum aici pe topic, recent, daca este cineva interesat de Garmisch si in afara de Costache (otravel) si parca mai era inca cineva, nu a zis nimeni nimic! De tine si Bogdan H. stiam ca mergeti prin Slovenia... :)

 

Deci: cine mai este interesat sa mearga la intalnirea BMW de la Garmisch Partenkirchen, sambata? De la Arabba sunt cca 210km... cel mai scurt se fac in cca 3h cu autostrada (de platit cativa euro in Italia si 8 euro trecerea pasului Brenner).

Salut!!ai dreptate initial(acum 2luni)eu am spus ca o s-a ma intorc prin Slovenia,dar de atunci s-au schimbat un pic lucrurile din cauza faptului ca am primit o" invitatie " de la unchiul meu care locuieste in Winzer(Deggendorf)!!asa ca la intorcere(spre norocul nostru) prindem si Garmish-ul si de acolo Munchen-Deggendorf!!scuze ca nu te-am anuntat dar fiind in afara turei(si nu afecta restul grupului) nu am cosiderat asa important!! numai bine Raul!!

Sa ne vedem sanatosi si cat mai putin uzi la Wiena!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca vremea ne va fii un mare inamic:((

 

De la inceput ai cobit tu cu vremea... :)

 

Se pare ca vremea se va indrepta. Jos, in localitatile de la baza muntelui, se anunta cca 21-22grade si fara precipitatii. Insa ce va fi sus... e prea devreme de estimat. La 2500m vremea se poate schimba oricand. (ma refer acum la Grossglockner)

 

Cu ocazia asta fac o scurta lectie de geografie:

 

Grossglockner este cel mai inalt varf din Austria, 3798m.

Drumul pe care il vom parcurge se numeste Grossglockner Hochalpenstrasse si a fost dat in folosinta la 3 august 1935; face legatura intre landul Salzburg si landul Kärnten si are o lungime de 48km. In Salzburg, incepe la Fusch a.d. Grossglockner iar in Kärnten, localitatea de la baza este Heiligenblut.

http://www.grossglockner.at/en/hochalpenst...enbeschreibung/

 

Pasul este considerat ca fiind Hochtor la 2505m altitudine insa cel mai inalt punct la care se poate urca este Biker's Point Edelweisspitze 2571m.

Cel mai aproape de varf vom fi la Franz Josephs HĂśhe 2369m unde exista si parcare speciala pt bikeri cu dulapuri pt depozitat echipamentul, restaurante si magazin de suveniruri, un muzeu pe 4 nivele, se poate face si o plimbare intr-un tunel destul de lung etc.

 

post-9546-1245762298_thumb.jpg

 

Eu l-am parcurs prima data tot pe vreme neprielnica, sus era destul de frig, ceva ploaie, umezeala, ceata. Desi nu eram prea experimentat, m-am descurcat. Cand am coborat, era soare si destul de cald.

 

 

p.s. Am uitat sa specific mai din timp ceva: intotdeauna (cum este normal) cand vorbim despre timp, vom vorbi despre ora locala. Asadar, cand treceti din Romania in Ungaria nu uitati sa va potriviti ceasul cu o ora in urma (de ex ora 9 devine 8 deci castigati o ora la intrarea in Ungaria). Cand imi veti spune ca ajungeti la Viena ora 14 de exemplu, va fi de la sine inteles ca va fi ora locala. Aceasta este ora oficiala pe tot parcursul turei, in toate tarile unde vom merge impreuna.

De asemenea, ar fi bine sa va potriviti si ora la telefonul care va fi probabil desteptatorul vostru dimineata. 30secunde cat va ia sa potriviti ceasul si telefonul ne pot scuti de neintelegeri sau intarzieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci: cine mai este interesat sa mearga la intalnirea BMW de la Garmisch Partenkirchen, sambata? De la Arabba sunt cca 210km... cel mai scurt se fac in cca 3h cu autostrada (de platit cativa euro in Italia si 8 euro trecerea pasului Brenner).

 

Eu.

Ti-am trimis p.m.,ii amintesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s. Am uitat sa specific mai din timp ceva: intotdeauna (cum este normal) cand vorbim despre timp, vom vorbi despre ora locala. Asadar, cand treceti din Romania in Ungaria nu uitati sa va potriviti ceasul cu o ora in urma (de ex ora 9 devine 8 deci castigati o ora la intrarea in Ungaria). Cand imi veti spune ca ajungeti la Viena ora 14 de exemplu, va fi de la sine inteles ca va fi ora locala. Aceasta este ora oficiala pe tot parcursul turei, in toate tarile unde vom merge impreuna.

De asemenea, ar fi bine sa va potriviti si ora la telefonul care va fi probabil desteptatorul vostru dimineata. 30secunde cat va ia sa potriviti ceasul si telefonul ne pot scuti de neintelegeri sau intarzieri.

Vlad, nu numai ca vorbesti nemteste, dar vad ca ai inceput sa si gandesti nemteste. Sper ca noi cei care am ramas balcanici sa ne adaptam din mers. Ne vedem joi la Viena, pe soare. :) :)

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Citesc de ceva vreme mesajele de pe acest topic, tocmai pentru ca si eu voi fi in zona in aceeasi perioada. In parte si traseul seamana, insa eu de la Davos cobor la lacul Maggiore, apoi urc catre Andermatt si Interlaken. Pentru mine urmeaza Geneva, apoi in jos spre Mont Blanc, nordul Italiei, Villach, Graz, Bucuresti. Ce-i drept, o iau mai usurel, vreau sa ma incadrez in 2 saptamini.

Am o intrebare pentru cei care ati mers mai mult pe drumurile de munte din Alpi: cat mai merita excursia in cazul in care este NUMAI ploaie? Pentru ca se pare ca in urmatoarele 2 saptamini nu va fi vorba doar de averse ci de ploaie sustinuta, zi de zi. Ma tot uit pe camerele si statia meteo de pe Stelvio si vad vant puternic si temperatura la limita inghetului + 20 l de apa sau ninsoare / mp. Toate site-urile de vreme o dau pe prognoze imputite. Deja ma gandesc sa amin excursia sau sa merg cu masina. Oricat entuziasm as avea, nu ma vad parcurgand 5000 km prin ploaie. Adica ma gandesc ca vacanta trebuie sa fie cat de cat placuta.

Daca aveti putin timp, astept un sfat de la cei patiti. Eu, de 12 ani de zile, am evitat cu destul succes ploaia. In general, am preferat sa mai stau 1/2 zi decat sa injur tot drumul.

 

Vlad Iliescu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare pentru cei care ati mers mai mult pe drumurile de munte din Alpi: cat mai merita excursia in cazul in care este NUMAI ploaie? Pentru ca se pare ca in urmatoarele 2 saptamini nu va fi vorba doar de averse ci de ploaie sustinuta, zi de zi. Ma tot uit pe camerele si statia meteo de pe Stelvio si vad vant puternic si temperatura la limita inghetului + 20 l de apa sau ninsoare / mp.

 

In primul rand excursia noastra nu poate fi amanata din mai mlte motive: suntem multi implicati, cazarile sunt deja platite, foarte multi dintre participanti si-au programat deja concediul.

 

Apoi, refeitor la vreme, eu nu sunt pesimist. Mai intai ma bucur ca excursia nu a fost programata saptamana aceasta cand vremea intr-adevar a fost rea peste tot in zona.

Din fericire, pe zi ce trece, prognozele pe cele 2 site-uri pe care ma uit eu zilnic (wetter.at si accu) sunt din ce in ce mai bune. Cel mai important este ca incepand cu weekendul care vine, vrmea se va schimba in bine peste tot.

De exemplu la Viena, ieri au fost 14grade cu ploaie serioasa iar de joi se anunta deja soare si 23grade. La Trafoi, unde incepe pasul Stelvio dinspre est, marti se pare ca vor fi 24 grade. Intr-adevar, sus clar va fi mai frig, dar nu poate fi o diferenta exagerata.

 

Eu sper ca nu vom fi atat de ghinionisti; Stelvio si Timmelsjoch le-am facut anul trecut in aceeasi perioada pe ploaie desi nu se anunta vreme urata. Acolo sus vremea este oricum schimbatoare.

Este clar ca ne va si ploua motiv pt care am insistat in repetate randuri sa fim pregatiti din toate punctele de vedere.

 

Asadar, nu cred ca este cazul sa te panichezi. Sper ca nu aveai de gand sa mergi cu cortul ca intr-adevar nu este cel mai indicat in perioada asta.

 

Vlad :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-aveam de gand sa merg cu cortul.

Cand vad in prognoze maxime de 23 - 24 de grade si iconita de ploaie, ma gandesc doar la averse: mai stai, mai te uiti in stanga - in dreapta, pina se opreste. Cand vad insa indicatie de ploaie si maxima de 14 grade, mi-e clar ca va turna non-stop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!!ai dreptate initial(acum 2luni)eu am spus ca o s-a ma intorc prin Slovenia,dar de atunci s-au schimbat un pic lucrurile din cauza faptului ca am primit o" invitatie " de la unchiul meu care locuieste in Winzer(Deggendorf)!!asa ca la intorcere(spre norocul nostru) prindem si Garmish-ul si de acolo Munchen-Deggendorf!!

 

Din cate vad, Winzer este chiar la Dunare, mai sus de Passau.

Nu ratati sa vizitati Passau si apoi puteti veni spre Viena de-a lungul Dunarii, este o ruta de vis.

Eu am facut-o in aprilie: /index.php?showtopic=350985

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad, Winzer este chiar la Dunare, mai sus de Passau.

Nu ratati sa vizitati Passau si apoi puteti veni spre Viena de-a lungul Dunarii, este o ruta de vis.

Eu am facut-o in aprilie: /index.php?showtopic=350985

Spui sa mergem pe national prin Linz si nu pe autostrada!!??

 

ce faceti baieti p'aci, nu mai aveti rabdare?

Maita, plecam cu o zi mai devreme, frate'miu deabea asteapta!

Dans

Abia astept sa ne vedem!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Citesc de ceva vreme mesajele de pe acest topic, tocmai pentru ca si eu voi fi in zona in aceeasi perioada. In parte si traseul seamana, insa eu de la Davos cobor la lacul Maggiore, apoi urc catre Andermatt si Interlaken. Pentru mine urmeaza Geneva, apoi in jos spre Mont Blanc, nordul Italiei, Villach, Graz, Bucuresti. Ce-i drept, o iau mai usurel, vreau sa ma incadrez in 2 saptamini.

Am o intrebare pentru cei care ati mers mai mult pe drumurile de munte din Alpi: cat mai merita excursia in cazul in care este NUMAI ploaie? Pentru ca se pare ca in urmatoarele 2 saptamini nu va fi vorba doar de averse ci de ploaie sustinuta, zi de zi. Ma tot uit pe camerele si statia meteo de pe Stelvio si vad vant puternic si temperatura la limita inghetului + 20 l de apa sau ninsoare / mp. Toate site-urile de vreme o dau pe prognoze imputite. Deja ma gandesc sa amin excursia sau sa merg cu masina. Oricat entuziasm as avea, nu ma vad parcurgand 5000 km prin ploaie. Adica ma gandesc ca vacanta trebuie sa fie cat de cat placuta.

Daca aveti putin timp, astept un sfat de la cei patiti. Eu, de 12 ani de zile, am evitat cu destul succes ploaia. In general, am preferat sa mai stau 1/2 zi decat sa injur tot drumul.

 

Vlad Iliescu

salutare la tine se poate la ei totul este programat oameni siau luat concediu hotelurile sant rezervate de mult sa renunte pierd bani poate au putin noroc nu mai pot da inapoi si referitor la ploaie e adevarat nui deloc placut sa mergi numai pe ploaie poate vor avea noroc si va fi bine Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Citesc de ceva vreme mesajele de pe acest topic, tocmai pentru ca si eu voi fi in zona in aceeasi perioada. In parte si traseul seamana, insa eu de la Davos cobor la lacul Maggiore, apoi urc catre Andermatt si Interlaken. Pentru mine urmeaza Geneva, apoi in jos spre Mont Blanc, nordul Italiei, Villach, Graz, Bucuresti. Ce-i drept, o iau mai usurel, vreau sa ma incadrez in 2 saptamini.

Am o intrebare pentru cei care ati mers mai mult pe drumurile de munte din Alpi: cat mai merita excursia in cazul in care este NUMAI ploaie? Pentru ca se pare ca in urmatoarele 2 saptamini nu va fi vorba doar de averse ci de ploaie sustinuta, zi de zi. Ma tot uit pe camerele si statia meteo de pe Stelvio si vad vant puternic si temperatura la limita inghetului + 20 l de apa sau ninsoare / mp. Toate site-urile de vreme o dau pe prognoze imputite. Deja ma gandesc sa amin excursia sau sa merg cu masina. Oricat entuziasm as avea, nu ma vad parcurgand 5000 km prin ploaie. Adica ma gandesc ca vacanta trebuie sa fie cat de cat placuta.

Daca aveti putin timp, astept un sfat de la cei patiti. Eu, de 12 ani de zile, am evitat cu destul succes ploaia. In general, am preferat sa mai stau 1/2 zi decat sa injur tot drumul.

 

Vlad Iliescu

E mai greu pana te obisnuiesti mental cu ideia de a merge pe ploaie. Apoi este chiar placut, evident cu un echipament cat mai bun. Cel mai rau este sa mergi pe ploaie si sa dormi la cort, dar daca in fiecare seara tragi la hotel este OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea si felicitari Vlad pt initiativa (ne-am intersectat anul trecut la Kaprun). Super!

 

Pacat ca intru destul de rar pe aici iar forumul a devenit atat de mare ca nu e chiar usor sa dai peste ceva anume. Daca as fi aflat mai devreme as fi avut timp sa fac cereri pt permisie. Ieri cand am citit/aflat prima data ce o sa faceti am supus destui oameni la chinuri intelectuale trecand prin diverse variante gen "imi bag picioru' in slujba voastra - eu am nevoie de concediu peste 4 zile nu peste 10 zile" sau "hai sa dam copilu' cuiva imprumut pt vreo 10 zile si cand ma intorc mai facem unul daca vrei " :) Asa ca o sa stau acasa. :)

 

Probabil ca ianachim o sa-mi zica si mie ca anuntul e postat aici din vremuri imemoriale dar uite ca pt unii nu a fost de ajuns.

 

Distractie placuta fara evenimente neplacute!

 

Marius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atatea discutii despre ploaie ... asta e , ce sa spun , parca nu nea mai plouat ( si chiar rau de tot ) , si vorba lu Bogdan Harea , seara tragem la uscat , ne uscam chilotii si a doua zi din nou pe cai .

n-om fi noi chiar asa ghinionisti ....

 

drum bun la toti ( si uscatura cat mai multa )

Editat de dydy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

a aflat tarziu despre aceasta excursie.

Am un FJR aranjat pentru deplasare ,

 

am mai fost cu dl Turcanu si dl Popescu la intalnirea FJR de acum oi ani in Alpi - atat in Austria cat si in Dolomiti,

iar anul trecut de asemenea am fost atat la Garmisch cat si Grossglockner, Villach etc.

 

as vrea sa particip si eu daca se poate, cu cine iau legatura, nu am apucat sa citesc tot topicul , abia am dat un ochi ,

 

numarul meu de tel este 0752.325464

email : florin.bebesel@gmail.com

va rog mult dati-mi un semn sa vedem daca ne putem coordona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Pentru cei interesati de excursie dar care au descoperit-o prea tarziu, si nu numai:

 

Intentionez sa organizez inca una in septembrie, de data aceasta insa avand ca punct principal traversarea Alpilor francezi, cu pasurile aferente: de la Geneva pana pe Coasta de Azur (St Tropez-Nisa-Monaco-Genova) si intoarcere prin Italia.

 

Vlad :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...