Jump to content

noua forma de examinare pe calculator

Recommended Posts

Salut!

Care este procedura cu examinarea teoretica si cea practica?

Poti sa dai sala daca nu ai dosarul complet? sau trebuie sa termini scoala si abia dupa poti da sala?

• Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Termini scoala, ti se da dosarul de la scoala, mergi si te programezi. Dai sala si apoi traseul. Cand te programezi, Politia o sa iti zica un interval de timp gen ( 20 Oct - 3 Dec) in care poti sa vii oricand sa dai sala, si o zi fixa pt traseu/poligon. Deci nu, nu poti sa dai sala inainte sa termini scoala.

• 3 months later...
azi dimineata am dat sala, am luat, fara probleme, cum spunea un interlocutor mai sus "intrebari de bun simt", asa este, chiar am nimerit un chestionar care a fost f bine structurat, intrebari diversificate, fara intrebari multe dintr-o singura categorie, ecranul este touchscreen, din degete e toata treaba :D .

nu am gresit nici o intrebare pana la nr. 18(inclusiv) dupa care s-a inchis chestionarul si apare mesajul ADMIS.

in continuare recomand cartile de la National, intrebarile la examen sunt identice ca in carte.

as fi putut sa sustin traseul maine 18.03.2009, dar nu am vrut (vreau sa mai exersez putin), asa ca m-am programat pe 01.04.2009, traseul se sustine la poligonul din Ilioara. Mi-au facut si poze pentru noul permis, si din cate am inteles daca pe 1.04.2009 iau si traseul pe 2.04.2009 pot sa ma duc sa ridic noul carnet. ce sa zic isi mai spala din pacate si politistii pentru faptul ca ne-au lalait pana in martie ca sa dam sala pentru A.

dupa care nu mai ramane decat sa achizitionez o mobra (nu vitezana :lol: )

bafta va doresc la toti si spor la invatat, pica multi datorita faptului ca nu invata.

Eu am cartea de la National ,am dat examenul la scoala pt a putea da examenul pt permis,l-am picat prima oara, a2 oara l-am luat .....problema e ca am intampinat diferite intrebari pe care nu le gasisem in carte si diferite ipostaze,precum si intrebari de categoria b pe care nu le mai intalnisem,profesorul de legislatie mi-a spus ca intrebarile sunt cele din calculator si nu cele din carte :) ,multi spun ca 90 % sunt intrebarile din carte.... saptamana aceasta o sa dau si eu sala si sunt putin confuz... Am nevoie de nisthe sfaturi ....

post-44818-1248176324.jpg

Invata din cartea de la editura national (cea din care ai atasat poza) si o sa-l iei. Fa toate chestionarele pana te plictisesti :lol: , si ca sa nu te uiti tot timpu daca este A, B,C ai un fisier excel poate te ajuta sau pe altii dar atentie trebuie sa ai cartea de la National Download : http://www.freakz.ro/download/Intrebari_MOTO_A.xls

Invata din cartea de la editura national (cea din care ai atasat poza) si o sa-l iei. Fa toate chestionarele pana te plictisesti :D , si ca sa nu te uiti tot timpu daca este A, B,C ai un fisier excel poate te ajuta sau pe altii dar atentie trebuie sa ai cartea de la National Download : http://www.freakz.ro/download/Intrebari_MOTO_A.xls

Multumesc mult baieti ! :) Raman dator de cinste ! :lol:

Asfalt uscat si sa auzim numai de bine !

Edited by Alex-bring-da-noise

Mai dati-o'ncolo de carte de la National si international. Citesti de 2 ori legislatia si daca aveti IQ cu 1 mai mare decat al lui Florin Salam n-aveti cum sa nu luati sala :angryfire:

Mai dati-o'ncolo de carte de la National si international. Citesti de 2 ori legislatia si daca aveti IQ cu 1 mai mare decat al lui Florin Salam n-aveti cum sa nu luati sala :D

1. o sa razi, dar nu Florin Salam are IQ-ul mic, ci majoritatea ascultatorilor lui.

2. daca rezolvi chestionarele de la National de 2 ori iei sala fara probleme. Chestionarele te ajuta sa te familiarizezi cu intrebarile si iti este mult mai usor la examen. In cazul meu, toate cele 20 de intrebari de la examen au fost din carte. :angryfire:

Ideea era ca trebuie invatata legislatia, nu sa te apuci sa inveti raspunsurile de la niste chestionare. Da, acestea te ajuta sa te familiarizezi cu metoda de verificare, dar mi se pare aiurea sa faci doar chestionare gandind ca scopul este sa iei sala si sa scapi. Ca daca te vezi cu plasticul in buzunar, nu mai pui in veci mana pe cartea aia. In trafic cand vei fi pus in fata unei situatii de acordare de priorite sa zicem, ce o sa faci ? A, b sau c ? Sau daca un militian o sa vrea sa te arda fara sa fi gresit, te apuci si ii spui ca la intrebarea aia cu incalcarea liniei continue raspunsul era B si ii faci si desenul din carte ? :angryfire:

O metoda corecta de invatare mi se pare parcurgerea legislatiei de cateva ori, bagate cateva chestionare ca sa ai idee despre cum sunt formulate intrebarile, ce si cum trebuie sa raspunzi sia aia e.

Oricum ar fi, multa bafta celor care vor sustine examenul :D

Edited by Cap0ne