Sari la conținut

stator alternator


xwrm001
 Share

Postări Recomandate

Salutare :P

 

HELP!!Am si eu o problema cu motocicleta mea..mi s-a ars statorul de la alternator si problema mai grava e ca nu il mai pot rebobina pt ca desteptul care l-a demontat a taiat cele 3 fire egal(fara sa le insemne) si nu mai stiu care cum vine la mufa.Cel putin asa mi s-a zis ca nu mai poate fii rebobinat.Stiti pe cineva care vinde asa ceva?? :D Astept sfaturi/pareri!!

:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, dara daca firele au fost taiate scurt nu are nici o importanta pt bobinator, nu-l influenteaza deloc in operatiunea de identificare a modului de bobinare.

 

Uite aici gasesti stator nou pt virago http://shop.wemoto.com/pictures.dyn?u=2147910qqq5828142 si nici nu e f scump.

Eu am bobinat unu pt un prieten in Bucuresti si a costat cam 2 mil, eu as prefera unul nou decat unu rebobinat tinand seama de faptul ca diferenta de pret nu e mare.

Poate la tine gasesti un bobinator mai ieftin decat in Bucuresti dar la asta la care ai fost nu m-as duce. Statorul nu e greu de bobinat, important e sa aiba lac/rasina care sa reziste la temperaturile mari si la produse petroliere . In Braila de ex am fost la o firma sa-i intreb si mi-au zis ca de bobinat il bobineaza fara probleme dar nu au lac care sa reziste in ulei fierbinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

M-a lasat statorul alternator la o yamaha virago 535.Este vre-o varianta de a-l reface?

 

L-am bobinat.Am gasit un atelier old school.Luni il voi pune pe motor.Sper sa fie ok si sa ma tina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...
  • 3 weeks later...
La 23.01.2009 la 13:46, binox a spus:

Eu am bobinat unu pt un prieten in Bucuresti si a costat cam 2 mil, eu as prefera unul nou decat unu rebobinat tinand seama de faptul ca diferenta de pret nu e mare.

 

Ne poti da un contact? As rebobina niste vechituri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au trecut mai bine de 11 ani de atunci, nu mai am nici un contact si daca-mi amintesc bine nici atunci n-am avut, doar o indicatie cum sa ajung la atelier. Era undeva in zona Ilioara fix langa un turn de caramida. E foarte probabil sa nu mai existe acel atelier, poate nici turnul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...