Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

de unde ai facut rost de suport? adica ai si bucata de prindere de plastic si scheletul din metal care vine fixat pe motor?

 

la ce intrunire mai mergi vara asta? daca vii la radauti poate ne mai vedem si mai discutam, ca la tg secuiesc am fost prea turmentat a doua zi :moto:

suportul a venit odata cu motocicleta iar de intruniri nu stiu unde mai ajung, pt ca weekendurile cam sunt rezervate prietenei care e in bucuresti :ok: . dar daca mai vin, anunt si aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu merg bine mersi cu kitul acela de la Motolouis din vitan, Autovit. Cred ca am 3000km cu el. Daca nu-l gatuie ghidonul cand virezi dreapta( asa a cedat primul) si e bine uns cu vaselina si prins, e o.k. Dar cand plec la drum il am si pe cel original la mine, pentru orice situatie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ati avut careva probleme cu robinetul de la rezervor?

Cred ca am o fisura la membrana pt ca imi picura (nu mereu) benzina pe tumburusul de scurgere de la robinet.

Modelul de din 96 si cred ca problema asta are legatura si cu rezervorul plin de rugina.

Pot gasi undeva seccond/nou sau exista ceva carpeala romaneasca de succes ?

 

Numai bine,

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aluminiul nu rugineste, oxideaza, deci verifica ce ai in rezervor daca ai gasit rugina. Daca vrei sa faci o carpeala romaneasca la robinetul de benzina lasa vorba familiei sa nu ne cheme la inmormantare, ca nu venim. Mergi la un service si repara-ti jucaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si-au dat vreo 3 mecanici cu parerea.

Imi trebuie membrana noua sau robinet cu totul.

Prin carpeala ma refeream la o modalitate de a-l pune pe direct, fara comutator.

Unde pot gasi piese noi/seccond pt modelul asta ?

 

Numai bine,

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si-au dat vreo 3 mecanici cu parerea.

Imi trebuie membrana noua sau robinet cu totul.

Prin carpeala ma refeream la o modalitate de a-l pune pe direct, fara comutator.

Unde pot gasi piese noi/seccond pt modelul asta ?

 

Numai bine,

Radu

demonteaza robinetul si teava din plastic din interriorul rezervorului, aceea care are plasa pentru a filtra benzina si curata-le usor de rugina , la fel si rezervorul , mie-imi curgea pentru ca nu stransesem suficient robinetul

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Si eu pe aici, un nou posesor de cb500, Cristi, Bucuresti.

Voi de unde sunteti?

Cand iesim la o plimbare!

 

O sa pun poza cu pisicuta cand o sa fac!

 

Numai bine si drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Voi de unde sunteti?

Cei care au vrut sa declare de unde sunt au scris asta in profil la FROM, sub avatar. Vad ca nici tu nu ai completat rubrica, nu te mira daca vezi ca lipseste, dar nu te astepta sa primesti 20-30 de raspunsuri "eu sunt din Buc", "eu sunt din Cluj" etc.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care au vrut sa declare de unde sunt au scris asta in profil la FROM, sub avatar. Vad ca nici tu nu ai completat rubrica, nu te mira daca vezi ca lipseste, dar nu te astepta sa primesti 20-30 de raspunsuri "eu sunt din Buc", "eu sunt din Cluj" etc.

Ai dreptate:)

Eu sunt din Bucuresti, sunt nou pe moto (si forum), as vrea sa ma intalnesc cu alti pasionati, sa iesim la un cico, ceva (fac cinste:D)

....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Mi s-a parut mie sau eram singurul cu CB500 la intrunirea de la Brasov. Nasol.. vroiam sa mai vorbim pe viu. Dezamagit sunt. Unde ati stat toti pe forum?. Adevaru e ca nu a fost mare locatie, dar drumul a fost foarte misto.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Mi s-a parut mie sau eram singurul cu CB500 la intrunirea de la Brasov. Nasol.. vroiam sa mai vorbim pe viu. Dezamagit sunt. Unde ati stat toti pe forum?. Adevaru e ca nu a fost mare locatie, dar drumul a fost foarte misto.

n-ai fost singuru :P

am fost si eu pe acolo, desi n-am stat decat cateva ore vineri si sambata. Ma bucur sa aud ca a mai fost un cb-ist, puteam sa jur ca eram singuru :eek:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat pe aici un topic despre CB 750 si n-am gasit, asa ca intreb aici:

 

Are cineva idee daca pe la noi prin tara exista modelul CB 750k0(prima varianta, din 1969)? :P

Sunt tare curios daca avem asa ceva, si mai ales de vanzare, ca mi-ar placea sa am un motiv pt strans bani de japo :lol:

(pt cei ce nu stiu, primul CB a ridicat standarele de constructie al motoretelor, a fost prima motoreta cu 4 in linie, etc)

Ce-i drept, e cam veche, dar nu mi-ar strica sa am una :eek:

 

uite s-o poza:

CB750a.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sursa de piese vreau si eu, as vrea sa cumpar mai multe chestii marunte..dar care conteaza la aspect. Faza e ca nici scaritze nu gasesc care sunt la fel la multe motociclete mai ales honda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam la cati km ungeti lantul la cb?

 

 

cam o data la 300-500 km uns cu spray si o data la 1000 spalat bine cu motorina sau cu gaz lampant(se poate si cu spray de curatat). bine ca ai zis. cred ca au trecut vreo 1200 de cand nu l-am mai uns. am uitat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci!

Deci cam la doua plinuri de benzina trebuie uns, eu nu am spray, am o sticla cu ulei, o ridic pe cricu central, invart de roata si torn cate putin pana ajung de unde am plecat, e ok asa?

 

Numai bine!

 

cam o data la 300-500 km uns cu spray si o data la 1000 spalat bine cu motorina sau cu gaz lampant(se poate si cu spray de curatat). bine ca ai zis. cred ca au trecut vreo 1200 de cand nu l-am mai uns. am uitat
Editat de ics7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci!

Deci cam la doua plinuri de benzina trebuie uns, eu nu am spray, am o sticla cu ulei, o ridic pe cricu central, invart de roata si torn cate putin pana ajung de unde am plecat, e ok asa?

 

Numai bine!

eu ash zice ca nu. spray-ul de lantz este un lubrifiant special pt lantz, costa vreo 20 RON si te tzine destula vreme...Uleiu-ul tau probabil ca nu este pt lantz, si desi ajuta in mod sigur nu ajuta cat ii trebuie lantzului...

 

Sursa de piese vreau si eu, as vrea sa cumpar mai multe chestii marunte..dar care conteaza la aspect. Faza e ca nici scaritze nu gasesc care sunt la fel la multe motociclete mai ales honda.

si eu caut piesa de aluminiu in care sta infipta scaritza, cea de pe partea dreapta. Mie mi-a crapat si sa comand una noua m-ar costa 2.3 mil, iar sudura in aluminiu...alte complicatzii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E important sa ai lantul bine uns si curat mai tot timpul. Depinde si pe unde mergi acei km, daca e mult praf si nisip trebuie curatat mai des. Simplu 1 inmuiat cu motorina(spray curatat) lantul 2 jet putermic direct pe lant la o spalatorie auto 3 uns cu spray ulei lant pt moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, stie cineva ca costa si de undepot procura maneta de frana care sa injumatatit datorita une caderi p o parte a motorului, practik am doar juma de maneta de frana si e kam aiurea, adika merge dar totusi.... daca se poate prin apropiere de vb, sau daca nu un nr sa fac comanda sau ceva...... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, stie cineva ca costa si de undepot procura maneta de frana care sa injumatatit datorita une caderi p o parte a motorului, practik am doar juma de maneta de frana si e kam aiurea, adika merge dar totusi.... daca se poate prin apropiere de vb, sau daca nu un nr sa fac comanda sau ceva...... :kiss:

se gaseste pe louis. tot pe louis se gasesc si scarite, 19 e perechea, plus inca 25 e piesele alea cere vroiati sa le sudati(adica scarita se vinde in 2 bucati)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se gaseste pe louis. tot pe louis se gasesc si scarite, 19 e perechea, plus inca 25 e piesele alea cere vroiati sa le sudati(adica scarita se vinde in 2 bucati)

fira-r ei de nemtzi. unde gasesti scaritze de CB500 si piesa aferanta ca n-am avut rabdarea...

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ash zice ca nu. spray-ul de lantz este un lubrifiant special pt lantz, costa vreo 20 RON si te tzine destula vreme...Uleiu-ul tau probabil ca nu este pt lantz, si desi ajuta in mod sigur nu ajuta cat ii trebuie lantzului...

Uleiul este pentru lant(motorcycle chain oil) de la Scottoiler, 0-20 grade C. E mai bun spray-ul care e pe la noi prin benzinarii?

 

 

Am niste pete albe(de oxid cred) pe motor si pe suspensii, stiiti cu ce le pot indeparta?

 

 

Am zis ca o sa pun si poze cu pisicuta!:kiss:

post-40938-1218115411_thumb.jpgpost-40938-1218115423_thumb.jpg

post-40938-1218115440_thumb.jpgpost-40938-1218115449_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...