Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Azi noapte a sosit si a mea Honda CB 500 , 1994, din Germania. Am fost azi cu ea la RAR pentru nota de constatare vamala, urmeaza vamuirea definitiva luni sau marti , apoi inmatricularea. Apoi PLIMBAREA, daca mai tine timpul frumos.

 

La a mea, pe brief scrie ca are 43 kw si e limitata la 25 KW prin montarea unei reductii pe admisie. Ai asa ceva si la a ta ? Stii cum se poate indeparta respectiva reductie ca sa revina iar la 43 kw si daca mai trebuie facut si altceva (reglat carb, etc) ?

 

Esti multumit de motocicleta ?

 

Nu am reusit sa gasesc nicaieri un manual de reparatie pentru ea. Ai cumva asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

A mea nu cred ca e limitata, am mers cu 160 Km/h si baga maxim 195 Km/h si daca era limitata nu cred ca mergea 160.

De motocicleta sunt super multumit, cum poate fi un om de prima sa motocicleta :friends: .

E destul de usoara, este joasa, destul de agila (pt o motocicleta de strada), racire pe apa (nu pe aer ca la GS500), am observat un lucru care nu prea mi-a placut: pe la 50 la ora am luat mainile de pe ghidon si cam se clatina, ori are a mea ceva, ori e normal, ori nu stiu ce sa spun ca mie nu mi se pare normal.

Piesele destul de scumpe pt un student :baldy: dar daca ai un loc de munca cu un salariu decent nu ai probleme.

Am dat pe manerul de acceleratie, tot manerul nu doar partea aia de cauciuc + maneta de frana fata 1,5 mil, 1 milion manerul si 500 maneta aduse in 2 saptamani tocmai din Japonia de catre reprezentanta Honda.

Altceva, caut o bujie de cateva luni, si nu gasesc pe nicaieri, cred ca o sa apelez tot la Honda.

Am cateva pagini dintr-un manual de CB500 o sa ti le dau pe messenger cand ne intalnim pe acolo.

Bafta si poate arunci si tu niste poze cu dansa pe aici :friends:

Pana atunci o sa pun eu niste poze cu tuning pt CB500, cine stie in viitor poate o fac si eu asa, decat sa dau bani pe o sportiva veritabila care sa consume triplu si sa mai dau si cu ea in pom, ca draku se poate abtine :friends:

post-3178-1134412190_thumb.jpg

post-3178-1134412199_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi noapte a sosit si a mea Honda CB 500 , 1994, din Germania. Am fost azi cu ea la RAR pentru nota de constatare vamala, urmeaza vamuirea definitiva luni sau marti , apoi inmatricularea. Apoi PLIMBAREA, daca mai tine timpul frumos.

 

La a mea, pe brief scrie ca are 43 kw si e limitata la 25 KW prin montarea unei reductii pe admisie. Ai asa ceva si la a ta ? Stii cum se poate indeparta respectiva reductie ca sa revina iar la 43 kw si daca mai trebuie facut si altceva (reglat carb, etc) ?

 

Esti multumit de motocicleta ?

 

Nu am reusit sa gasesc nicaieri un manual de reparatie pentru ea. Ai cumva asa ceva ?

 

Cea mai buna motocicleta din clasa ei !

 

Daca esti incepator si motocicleta este limitata la 43 kw, las-o asa, macar cateva luni , pana te obisnuiesti cu ea. Pt mine este prima motocicleta, sunt super, super multumit de ea. Am umblat cu ea toata vara si abia acum am vazut ca si a mea era limitata, chiar daca nu scria pe brief. Si asa, zboara cand bagi mana in gaz. Vezi ca s-ar putea sa aiba limitare si in carburatoare. Mergi cu ea la cineva care se pricepe, dai jos carburtoarele( cu ocazia asta le si cureti) si vei vedea limitatoarele de pe admisie. Se dau jos foarte usor. Sfatul meu,las-o asa cateva luni pana te obisnuiesti cu ea.

 

Se comporta extraordinar de bine prin oras, pana la 120 nu te face nici un manelist cu bmw ( vorba lui gogo007, si el posesor de cb 500). Putin incomoda la viteze de peste 120 din cauza vantului. Eu oricum nu merg mai tare de 100-120. La viteza mai mare de asta nu mai vad unde este placerea de a conduce.

 

Manual de reparatie nu am gasit nici eu, doar manualul de intretinere.

Consum mic, 4-5 % in functie de regim, costuri de intretinere reduse, consumabilele relativ ieftine: filtru ulei 6 euro, filtru aer 10 euro, bujii 10 euro, kit lant 100 euro, placute frana 15 euro setul...

 

Distractie placuta cu noua ta jucarie :baldy: :kick: :kick:

 

Ce model e PC 26 sau PC 32?

 

Asta-i a mea:post-4998-1134418164_thumb.jpg

 

Piesele destul de scumpe pt un student :sick: dar daca ai un loc de munca cu un salariu decent nu ai probleme.

Am dat pe manerul de acceleratie, tot manerul nu doar partea aia de cauciuc + maneta de frana fata 1,5 mil, 1 milion manerul si 500 maneta aduse in 2 saptamani tocmai din Japonia de catre reprezentanta Honda.

Altceva, caut o bujie de cateva luni, si nu gasesc pe nicaieri, cred ca o sa apelez tot la Honda.

 

Orice motocicleta e "gaura in buget". De cand mi-am luat motocicleta, tot timpul sunt lefter. Mai un filtrru, mai o bujie, echipament... si se duce salarul cu o luna inainte sa-l iau. :friends: :friends: :baldy:

 

In legatura cu bujia, de ce nu iti iei de la Louis. Sunt o gramada de baieti pe aici pe forum, care aduc marfa de la Louis. E aprox 10 euro una.

 

Hai ca incet, incet ne strangem cativa posesori de cb 500 :friends:

Editat de akkimo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare "frati cb 500".Si eu am un cb 500 din 99.Motorul merge super!Nu am ce sa-i reprosez,poate acea instabilitate la viteza mai mare.Oricum,la clasa ei zic eu,e cea mai reusita.Sa nu uitam ca e cea mai fiabila japoneza(la marca ma refer).Pentru cine vrea sa incepa sa mearga pe 2 roti as spune ca e mtorul ideal,in plus fuge de rupe,in primele trepte nu cred sa ai rival pe 4 roti.Si azi m-am dat putin pe ea,am profitat de timp.Ne-au cam luat astia din placere cu radarele lor!asta e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mea e PC 26, limitata la 25 kw. Nelimitata ar avea 43 kw.

Akkimo, de unde ai luat consumabilele cu preturile alea ?

Manualul de intretinere = owner’s manual ? In ce limba il ai ? Eu il am in germana = frectie la picior de lemn pentru mine.

 

Ok, pc 26-le este cu frana spate pe tambur. Pc 32 este cu frana spate pe disc.

 

Cosumabilele le poti lua de la louis. "Owners manual" contine informatii generale despre motocicleta. Asta il am si eu in engleza, germana si franceza ( dar nu in format electronic) . In schimb am un manual de service pt honda care contine mult mai multe informatii, nu este special pt cb 500 dar e ok. Asta il am .pdf. Daca il vrei, intra pe dc++ si ti-l dau. Pe mail nu pot sa-l trimit ca are 7,2 mega.

 

Vezi ca nu ti s-au incarcat pozele.

 

salutare :friends:

 

Salutare "frati cb 500".Si eu am un cb 500 din 99.Motorul merge super!Nu am ce sa-i reprosez,poate acea instabilitate la viteza mai mare.Oricum,la clasa ei zic eu,e cea mai reusita.Sa nu uitam ca e cea mai fiabila japoneza(la marca ma refer).Pentru cine vrea sa incepa sa mearga pe 2 roti as spune ca e mtorul ideal,in plus fuge de rupe,in primele trepte nu cred sa ai rival pe 4 roti.Si azi m-am dat putin pe ea,am profitat de timp.Ne-au cam luat astia din placere cu radarele lor!asta e!

 

Fuge foarte bine in toate treptele !!! Dar numai dupa vreo 3000 de ture. Intre 4000 si 8000 ii place cel mai mult. La inceput, cand bagam mana in gaz, ,trebuia sa ma si tin bine de ghidon :friends: Fiind prima motocicleta,nu eram obisnuit cu asa acceleratie. :friends:

Editat de akkimo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CB 500 am avut si eu, in 1997, modelul cu frana disc spate. Am schimbat-o dupa 3 luni cu un VFR ( plus diferenta, evident :friends: ). Ma rog , alta clasa, si anume high-class.

CB m-a dus din De. la Barcelona fara probleme, am facut ca. 7000 km in 3 luni. Consider ca are un raport excelent calitate-pretz, si o poti folosi fara probleme atat prin oras cat si pt. drumuri lungi, totul e sa nu astepti "orgii" de putere, motorul n-are decat 54 - 58CP in functie de model... Am avut varianta naked, si vantul ma deranja incepind de pe la 130km/h. Cu un parbriz cred ca se rezolva acceptabil problema. Exista si varianta CB 500 S, cu semi-carena.

Am avut ocazia sa o compar cu KAWA GPZ si cu Suzi GS 500. Honda a fost net superioara in toate punctele de vedere (parere pur subiectiva).

Cred ca e un allrounder bun, daca te multumesti cu cilindreea si puterea respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Stie cineva unde pot sa gasesc bujii pt CB-ul meu?

De unde va luati voi piesele?

 

Vezi pe www.louis.de, si vorbeste cu cineva care aduce marfa de la Louis

 

Pt CB 500 ai nevoie de bujie NGK CR9EH-9, aprox 10 euro/buc ( + comisionul fiecaruia 10-20%)

codul produsului la Louis este: 10035032

 

Daca ziceai ieri sau macar azi dimineata iti aduceam eu. :peace:

 

:ok:

Editat de akkimo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu cand mai pleci sa aduci marfa? Daca mai pleci.

Ca pana la primavara e destul timp sa-mi iau bujii.

 

Nu aduc eu marfa direct din germania. Am un prieten f bun acolo si cand am nevoie de ceva ii trimit lui comanda pe mail si el imi trimite marfa cu cineva cu masina. Au fost cazuri in care am stat si 1 luna pana mi-a ajuns comanda, pt ca nu a avut cu ce sa mi-o trimita. In rest, cam 2 saptamani.

 

Chiar ieri a fost si mi-a luat ceva de la Louis.

 

Probabil o sa mai dau o comanda dar mai la primavara. Daca ai nevoie de ceva si nu te grabesti, anunta-ma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.vroiam sa va intreb daca sunt bune pt.incepatori,adica sa nu ma de cu curu de astfalt dupa 10m.si daca se duc bine la drum lung(mai ales cu doua persoane in spate.ce sa i faci daca tre sa o iei si pe ea...)

m ar interesa sa mi iau si io una iarna asta.daca aveti mai multe informatii,va rog.

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.vroiam sa va intreb daca sunt bune pt.incepatori,adica sa nu ma de cu curu de astfalt dupa 10m.si daca se duc bine la drum lung(mai ales cu doua persoane in spate.ce sa i faci daca tre sa o iei si pe ea...)

m ar interesa sa mi iau si io una iarna asta.daca aveti mai multe informatii,va rog.

merci

 

Ea nu te da cu curu de asfalt. Poate tu pe ea. Merge foarte bine si cu 2 persoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

akkimo as avea si eu nevoie de vreo 2 bujii, cam cand faci rost sau dai comanda?

 

@marius florin - este foarte buna pt incepatori, si eu tot pe ea am inceput, inca mai sunt incepator daca stau bine sa ma gandesc, nu am facut decat vreo 2000 Km.

Niste specificatii:

 

specifications1910uj.th.png specifications2926hk.th.png

 

specifications3938zz.th.png specifications4945ns.th.png

Editat de crisluca1985
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.vroiam sa va intreb daca sunt bune pt.incepatori,adica sa nu ma de cu curu de astfalt dupa 10m.si daca se duc bine la drum lung(mai ales cu doua persoane in spate.ce sa i faci daca tre sa o iei si pe ea...)

m ar interesa sa mi iau si io una iarna asta.daca aveti mai multe informatii,va rog.

merci

Galen 90kg+je 100kg+bagaje 30kg Cluj-Ploiesti si retur, a mers ceas, desi se cam depasise sarcina utila:) Zvac destul in ea, chiar si cu greutatea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

akkimo as avea si eu nevoie de vreo 2 bujii, cam cand faci rost sau dai comanda?

 

 

Cam intr-o luna mai dau o comanda. Te anunt inainte si daca nu ti-ai luat intre timp, incerc sa te rezolv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

e ideal motorul pt. un incepator.BGB a cumparat CB 500-le de la mine.am plans cand l-am dat.ii pusesem o toba sport cred ca de VFR si se auzea nemaipomenit.Acum mi-am pus pe SV un set de tobe Micron dar nici gand de sound ca la CB.

Si asa este,ingenunchea concurenta din clasa ei.

sa va bucurati de ele!

asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Intrebare:

Are cineva cauciucu pe spate la CB500 mai lat de 130?

La a mea sunt 110/80/17 (fata) 130/80/17 (spate) si trebuiesc schimbate. Stiu ca pe spate merge maxim 150 dar as vrea si pe fata sa pun ceva mai mare.

Are careva alte dimensiuni decat cele din fabrica? :finger:

Editat de crisluca1985
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...