Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

"De cand am luat motorul are un joc nasol in ghidon cand iau mainile depe el (intra in voblaj)."

 

Doua dintre cauzele posibile, or mai fi si altele:

- roata spate centrata binisor, nu perfect (masori cumva cu un subler)

- rulmenti uzati la bascula spate (misti tare de ea si altcineva tine mana pe zona rulmentilor)

- cadru stramb sau bascula spate stramba

 

Si eu am problema asta(alta mobra), la mine cadrul este de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut si eu am aceasi problema la a mea, cand pun frana pe fata ( mai violent) se aude un Clanc, mam speriat sa nu fie indoita furca sau cva, dar daca e doar de la rumenti m-am mai linistit, is scumpi > si udne se gasesc ? are cineva dimensiuniile ?>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(scuze cred ca am deshis un topic nou in loc sa dau reply la asta)

 

Salut baieti,

 

mi am luat de curand motorul din imagine :)

 

vreo 2 ani a stat in garaj cu rezervorul plin

 

Am schimbat, baterie, ulei motor, apa radiator, filtru ulei, (cel de aer era deja nou), lichid de frana, bujii.

 

Intrebare

 

1. Am pus in el MOTUL 10w-40 7100 sintetic, e ok? baiatul de la kawamotors zicea ca trebuie mineral ca e motorul vechi :|

 

2. As vrea sa ii fac carburatia desi motorul merge impecabil...

 

3. Furca fata imi pare ok, are doar cauciucurile cu 2-3 crapaturi...

 

4. O scarita pilot stanga unde gasesc? / multumesc

 

5. Sunt din Bucuresti, se organizeaza intalniri / iesiri intre cei cu cb500?.

 

6. Mi a spalat un tip lantul si i am aplicat un spray de la MOL a devenit cam lipicios, alb, si cam uscat asa nu pare sa fie uleios

 

7. As vrea sa ii schimb luminile / faza scurta cel putin pentru ca ziua mi am dat seama ca nu se vad mai deloc si multi dorm la volan..

 

Multumesc

 

Alte sfaturi, indrumari, recomandari intretinere.?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(scuze cred ca am deshis un topic nou in loc sa dau reply la asta)

 

Salut baieti,

 

mi am luat de curand motorul din imagine :)

 

vreo 2 ani a stat in garaj cu rezervorul plin

 

Am schimbat, baterie, ulei motor, apa radiator, filtru ulei, (cel de aer era deja nou), lichid de frana, bujii.

 

Intrebare

 

1. Am pus in el MOTUL 10w-40 7100 sintetic, e ok? baiatul de la kawamotors zicea ca trebuie mineral ca e motorul vechi :|

 

2. As vrea sa ii fac carburatia desi motorul merge impecabil...

 

3. Furca fata imi pare ok, are doar cauciucurile cu 2-3 crapaturi...

 

4. O scarita pilot stanga unde gasesc? / multumesc

 

5. Sunt din Bucuresti, se organizeaza intalniri / iesiri intre cei cu cb500?.

 

6. Mi a spalat un tip lantul si i am aplicat un spray de la MOL a devenit cam lipicios, alb, si cam uscat asa nu pare sa fie uleios

 

7. As vrea sa ii schimb luminile / faza scurta cel putin pentru ca ziua mi am dat seama ca nu se vad mai deloc si multi dorm la volan..

 

Multumesc

 

Alte sfaturi, indrumari, recomandari intretinere.?

 

http://www.wemoto.ro/bikes/honda/cb_500_w_x/98-01/picture/footrest_standard_front_left/

 

aveau si la romimoto.ro, mai ieftin dar acum vad ca nu mai exista oferta. Nu va mai fi lipicios alb dupa ce mergi si se va incinge/incalzi lantul :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si eu am aceasi problema la a mea, cand pun frana pe fata ( mai violent) se aude un Clanc, mam speriat sa nu fie indoita furca sau cva, dar daca e doar de la rumenti m-am mai linistit, is scumpi > si udne se gasesc ? are cineva dimensiuniile ?>

louis.de

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

baieti...am si o mare prb :)

deci-una bucata amica a facut o pasiune nebuna pentru modelul CB 500

-acum ideea este ca pe net sunt multe de vanzare insa cred ca aici pot gasi mai repede.

deci se cauta una bucata Cb 500 care sa fie in bucuresti.sa arate bine si chiar sa fie functionala in parametri normali ( am sa fiu destul de critic la cumparare, insa foarte cinstit fata de cel care o vinde )

 

 

va doresc o seara placuta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Caut sa cumpar portbagaj (top-case) pentru Honda CB500. Am nevoie si de suportul de prindere aferent.

As vrea sa fie cat mai mare, probabil intre 40-52 de litri.

Sa fie in stare foarte buna, dintre marcile consacrate.

Sa fie din Bucuresti sau Pitesti, Ploiesti, etc.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pravale baba ....vezi ca se gaseste pe la vanzari diverse parca 2 persoane care vand top case cu suportul de prindere ,dar nu si cel pe care se prinde suportul de prindere al top case, ala se gaseste mai greu, in general trebuie sa te uiti pe la vanzari diverse sau echipamente.

 

 

 

bodoo69 user_popup.png... daca vrei sa facem o eseala a CB-urilor ar fi calumea ca sunt destui utilizatori, dar trebuie cred sa te duci la rubrica intalniri excursii si sa posteri acolo intrebarea care ai puso si aici, si in felul asta poate ne vom aduna, cineva trebuie sa aiba initiativa asta daca vrea sa facem o intalnire, si..... Pravale Baba....a deschis un topic si sa executat si o excursie .deci daca sunt doritori de CB-uri care vor sa facem o intalnire si posibil o plimbare prin munti eu ma bag.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutarile mele,

 

Sunt nou in breasla si de curand mi-am cumparat o CB500 dar are cauciucul cam uzat si necesita inlocuire. As dori sa va intreb in legatura cu marcile de cauciucuri care sunt mai calitative, eventuale preturi si in ce fel afecteaza un cauciuc mai lat (de exemplu 140/80/17) performantele motorului (stiu ca probabil afecteaza consumul, dar manevrabilitatea?). Probabil in acest topic s-a mai discutat despre acest subiect, am inceput sa il citesc de la inceput dar nu imi prea permite timpul. Asa ca rog doritorilor sa ma ajute cu informatii referitoare la pneuri.

 

Va salut cu respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ jorj: Multumesc de sfaturi. Intr-adevar, suportul care se prinde de motocicleta e rar. Am gasit dar e mai scump decat ma asteptam. Mai caut in timp ce mai strang bani.

@ xx_dragosh_xx: Multumesc de oferta.

 

@ Florin HD: Bine ai intrat in club.

Sfatul meu din scurta experienta: pe forum si pe site-uri ametesti de oferte, sfaturi, comparatii, etc. Mergi la un mecanic priceput si el iti recomanda modelul si cel mai adesea ti le si aduce, ti le si monteaza. Economisesti si timp si bani. Daca vrei iti recomand unul de care am fost eu multumit (am incaltat-o cu anvelope Dunlop moi, pentru aproximativ 800 RON, cu tot cu montaj).

Dar mult mai important, schimba-le imediat. Un incepator risca foarte mult mergand cu anvelope proaste.

 

@ Unk669: Daca citesti pe aici, am gasit capatul de ghidon ce ti l-am promis.Contacteaza-ma pentru donatie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, voi merge la un mecanic saptaman viitoare si voi discuta mai multe cu el.

Pana atunci mai am o scurta intrebare: Daca este modelul de 25 Kw inseamna ca are motorul mai mic fata de cele de 37 respectiv 43 Kw sau ca motorul meu este limitat?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca motorul tau e limitat, din ce am citit pe aici am inteles ca cb500 e limitat din jigloare si flansele de admisie ar avea un fel de saiba.

Iar cu cauciucul cred ca daca cumperi unu de 140 in loc de 130 o sa fie mai stabil si o sa arate si mult mai bine, asta e doar parerea mea

Editat de Coste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. Incerc de vreun an de zile sa-mi fac cont aici si in sfarsit am reusit :) De doua luni si doua saptamani sunt si fericitul posesor al unei Honda CB500 (atasat in poza) cu care am facut deja 5,000 de km. And I love it. Pentru doritori, am Haynes Service and Repair Manual pentru Honda CB500 in limba engleza, in format pdf.

Acum, desi tipul de la care am luat-o m-a asigurat ca e pusa la punct (si il cred), as vrea totusi sa merg la un service sa imi verifice lichidele toate, placutele si ce mai e de verificat. De asemenea, cred ca trebuie strans si vreun colier la esapamant ca o aud ca scapa pe undeva (am fost prin munti cu ea si s-a nimerit sa facem si drum neasfaltat si accidentat, vreo 50 de km, si cred ca acolo s-a desprins ceva, ca inainte nu facea). Deci ii rog pe cei experimentati sa ma indrume catre un service bun (cel de pe bd. Timisoara e ok? sau United Mototrs?). De asemenea o sa trebuiasca sa schimb guma pe spate ca asya pe care o am nu prea imi confera incredere si as vrea sa pun Michelin Anakee. Ce parere aveti?

In rest, ma bucur sa va "cunosc" si sunt oricand dispus sa ne scoatem mobrele la plimbare :)

 

Asfalt uscat!

post-68978-0-24020900-1343303049_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare omule, eu am avut un CB500 anul trecut si stiu cum sta treaba cu el. Daca mai ai rabdare pana saptamana viitoare ne vedem si iti zic eu ce si cum cu lichidele, asta ca sa nu mai dai bani pe la un service ceva. Te pot ajuta sa iti faci schimbul de antigel, vii la mine la curte, bem un suc, stam la o vorba.

 

Cool. S-a facut. Da-mi un semn cand ai timp si ma teleportez la tine cu mobra :) Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ahilepeleianul Imi place motorul tau, mai e putin si iau si eu A-ul dupa care vreau tot un Honda Cb500 mai ales ca toti il lauda. Tu esti din Timisoara si daca nu te superi cat tea costat motorul ?.

Editat de Coste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de informatie Good, ma gandeam ca daca e din Timisoara sa imi spuna si mie unde unde pot gasi un Cb500 mai bun ca dupa ce iau A-ul vreua si un motor dar in partea asta nu prea am gasit acest model si alte modele nu imi plac sau ce imi place e mult prea scump pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mam gandit sa caut si in Germania dar ce am vazut eu pe net preturile de acolo sunt cam la fel ca cele de aici. Ce consum avea Cb-ul tau si cam la cati km se face schimbul de ulei la ele sau ce probleme, defecte au aceste motoare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. Incerc de vreun an de zile sa-mi fac cont aici si in sfarsit am reusit :) De doua luni si doua saptamani sunt si fericitul posesor al unei Honda CB500 (atasat in poza) cu care am facut deja 5,000 de km. And I love it. Pentru doritori, am Haynes Service and Repair Manual pentru Honda CB500 in limba engleza, in format pdf.

Acum, desi tipul de la care am luat-o m-a asigurat ca e pusa la punct (si il cred), as vrea totusi sa merg la un service sa imi verifice lichidele toate, placutele si ce mai e de verificat. De asemenea, cred ca trebuie strans si vreun colier la esapamant ca o aud ca scapa pe undeva (am fost prin munti cu ea si s-a nimerit sa facem si drum neasfaltat si accidentat, vreo 50 de km, si cred ca acolo s-a desprins ceva, ca inainte nu facea). Deci ii rog pe cei experimentati sa ma indrume catre un service bun (cel de pe bd. Timisoara e ok? sau United Mototrs?). De asemenea o sa trebuiasca sa schimb guma pe spate ca asya pe care o am nu prea imi confera incredere si as vrea sa pun Michelin Anakee. Ce parere aveti?

In rest, ma bucur sa va "cunosc" si sunt oricand dispus sa ne scoatem mobrele la plimbare :)

 

Asfalt uscat!

 

Frumos motor :D

Este identic cu al meu ca model, CB500 V (adica modelul din '97). Doar ca al meu a suferit usoare modificari in timp.

Cand mai iesiti noaptea la plimbari prin bucuresti, da-ti un semn !

Bafta si asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare omule, eu am avut un CB500 anul trecut si stiu cum sta treaba cu el. Daca mai ai rabdare pana saptamana viitoare ne vedem si iti zic eu ce si cum cu lichidele, asta ca sa nu mai dai bani pe la un service ceva. Te pot ajuta sa iti faci schimbul de antigel, vii la mine la curte, bem un suc, stam la o vorba.

 

sa traiesti domnu

 

te deranjeaza daca iti mai vine un cb in curte? :D

asa la o discutie, un suc, o am de 1 luna

 

in ce zona stai si cand se poate? daca se poate :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ahilepeleianul Imi place motorul tau, mai e putin si iau si eu A-ul dupa care vreau tot un Honda Cb500 mai ales ca toti il lauda. Tu esti din Timisoara si daca nu te superi cat tea costat motorul ?.

 

Salut man. Nu, nu sunt din Timisoara, sunt din Bucuresti. Eu am dat 1700 de Euroi pe el, 33.500 de km, din '97 (PC32, model cu frana disc pe spate). Gasesti si mai vechi si la preturi mai bune. Oricum, nu te lua dupa nr de km, la motoare nu conteaza atat de tare ca la masini, poate sa aiba si 60,000 de km, nu are nimic. Sa fie ok mecanic si eventual estetic, desi la partea estetica o sa poti umbla dupa gustul tau. In rest, e o super motoreta, si pentru incepatori si cred ca si pentru ne-incepatori. Chiar daca o sa-mi iau peste un sezon, doua alta motoreta, p-asta n-o dau :D

 

Cheers!

 

Frumos motor :D

Este identic cu al meu ca model, CB500 V (adica modelul din '97). Doar ca al meu a suferit usoare modificari in timp.

Cand mai iesiti noaptea la plimbari prin bucuresti, da-ti un semn !

Bafta si asfalt uscat !

 

Multumesc :) Apreciem votul pozitiv. Prin Bucuresti nu e asa distractiv sa ne adunam, ar fi frumos sa facem niste iesiri, mai ales cu lume care stie trasee faine. Eu nu prea stiu. Dar poate ne invrednicim sa ne adunam la un moment dat si prin Bucuresti.

 

Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit astazi pentru a treia oara pana acum, la relanti, cand motorul era cald un tacanit ciudat pe partea dreapta a motorului. Eram in intersectie ca l-as fi filmat pentru o proba video/audio insa pana cand am ajuns acasa, s-a dus. Ceva idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...