Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Nici nu mai tin minte :| Sry ... Nu nu mi-am gasit far, si mai mult mi-a daramat cineva bicicleta parcata si mi-a spart mai tare carena deci acum caut si far si carene ...

In alta ordine de idei cine are sa imi imprumute o sha 2 - 3 zile sa o pot duce pe a mea la facut ... ?

Eram intr-un ford, pe Stefan cel Mare!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce valori ale compresiei ai avut?

 

Ai reconditioant si chiulasa?

Salut @Cesar,

 

Daca imi aduc aminte corect, compresia era undeva in jurul valorii de 9.

Chiulasa a fost si ea curatata si reconditionata.

 

Sper sa nu gresesc daca spun ca motorul a fost adus la cota 0.

 

O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la chiulasa ma refer la planare, refacere scaune de supape, inllcuit simeringuri de supape, schimbat ghiduri daca e cazul.

Daca s-au facut toate astea si segmentarea, motorul ar trebui sa fie intr-o stare foarte buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreun cb500 de vanzare in stare si pret bun pt un incepator? :)



apropo, am gasit una char intr-un oras de langa mine, pare f intretinuta motocicleta. are 70.000 de km, e mult? in ideea ca a fost intretinuta. sau cam toate au undeva pe acolo doar ca se da kilometrajul foarte usor inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

70.000km nu e prea mult pentru motorul de pe CB500, dar nici neglijabil. Eu cand am vandut-o pe a mea pe la 55.000km avea compresie buna si nu consuma ulei deloc, motorul duce si 100.000km, o reparatie capitala la motor costa cam 1300 de lei in 2009 (probabil cam tot atat si acum), dar la un moment dat o sa inceapa sa se duca amortizoarele pe spate, rulmentii etc. Nu e ceva de speriat si greu de remediat, trebuie doar sa stii la ce sa te astepti. Daca o iei si mergi vreo 15.000km in urmatorii 2 ani si apoi treci pe altceva nu ar fi probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omul a cam schimbat tot ce trebuia schimbat la ea, are kit lant de anul trecut schimbat , cauciucuri bridgestone bt45 noi (6000 km) si suspensia spate noua Hagon. Pai vreau sa o iau pt a ma invata pe ea, adica pt anul/sezonul asta, la anul probabil ca o sa vreau altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te speria de km, toate au multi. in 2009 eu o dadeam pe a mea la 48000 km. era din 2002. cam cat crezi ca are acum ??? daca a fost intretinuta e mai important. si sa mearga bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omul a cam schimbat tot ce trebuia schimbat la ea, are kit lant de anul trecut schimbat , cauciucuri bridgestone bt45 noi (6000 km) si suspensia spate noua Hagon. Pai vreau sa o iau pt a ma invata pe ea, adica pt anul/sezonul asta, la anul probabil ca o sa vreau altceva.

La CB500 din anii '90 pe la 50-60.000 se ducea si lantul de distributie (+patina si intinzator). Tu nu specifici din ce an e motocicleta, trebuie sa ai grija si la asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Va salut cu respect,

 

Stie cineva unde pot gasi cabluri de acceleratie de cumparat in Bucuresti ?

Tocmai am descoperit ca mai aveau un pic pana sa cedeze complet si as vrea sa le schimb cat mai urgent.

Din pacate vad ca nu prea dau de ele pe niciun site.

 

Multumesc frumos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, a avut cineva Michelin Pilot Activ sau Bridgetone BT45 pe CB? Cine a avut, a avut cumva si alte marimi decat 110 80 17 si 130 80 17? Cum se comporta cu alte dimensiuni ale cauciucului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Tzache,

 

Multumesc pentru linkuri !

De wemoto stiam dar din pacate unul dintre cabluri nu este pe stoc la ei si sunt si foarte scumpi...

Cablul de la motomus vad ca e pentru model 94-96, sunt sanse sa nu se potriveasca la a mea fiind model 97 ?

 

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Pilot Activ, dimensiuni standard. Ce vrei sa stii? Sunt multumit de ele, aderenta buna. Cand am cumparat, am comparat la fata locului desenul si calitatea per total cu BT45 si trebuie sa spun ca Michelin arata cu mult mai bine. Sezonul urmator va trebui probabil sa o incalt iar. Cred ca tot pe Michelin voi merge.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu a avut Michelin Pilot Activ sau Bridgetone BT45 pe CB?

BT45 sunt cauciucurile originale de pe motocicleta, sau cel putin PC26 cu astea venea din fabrica. Sunt cauciucuri bune cand sunt noi, dar nu stiu cum se compara cu cauciucuri cu o generatie mai noi, gen Michelin Pilot Road 4 sau ceva similar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari, am si eu o dilema: am ramas fara oglinzi; am luat altele de pe un site, diametrul tot de 10 - dar nu se potrivesc si nu inteleg de ce. puse in paralel filetele de la oglinda noua respectiv ce a ramas din cea veche par identice

a mai avut careva pb asta? vreo idee cum sa rezolv? ca momentan singura care-mi trece prin cap e sa iau la pila filetul oglinzilor noi - ca sa intre - si sa bag cu superglue/poxipol...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifici pasul la filet punand filetul de la cea noua peste cea veche: daca au acelasi pas o sa calce unul in altul, daca au alt pas o sa vezi usor diferenta - un aceeasi lungime unul are mai multe spire decat celalalt.

 

Se poate face adaptare la strung: faci un adaptor pe filetul vechi care se infileteaza in suport si o gaura in el in care pui bratul nou. Orice strungar poate sa faca asta cu vreo 20 de lei sau mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...