Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

multumesc de sfaturi

pana la urma am dus-o in service & se pare ca e garnitura de chiulasa = 2 saptamani minim / bara pana vine una + o groaza de bani :(


» Post actualizat in 07 Dec 2015 14:44

a...si daca tot suntem pe-aici: ce cauciucuri (producator/model) recomandati?

ca trebuie sa le schimb

 

merg cam 50% bucuresti, 30% sosele/autostrazi, 20% fara asfalt

si bine'nteles ca as vrea ceva care sa tina in timp, sa aiba aderenta buna pe toate variantele de mai sus & of course - ieftin

marimea standard

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La cauciucuri nu prea ai alegeri bune, varu-meu (CBF 500) m-a intrebat acum 2 seri acelasi lucru si am pierdut ceva vreme cautand modele si preturi: alea bune sunt groaznic de scumpe, alea ieftine nu prea stii cum sunt. Am vazut niste Michelin pe la 250-300 de lei bucata, daca te uiti la Pilot Road 4 (nu ca ar avea dimensiuni pentru CB, dar macar ca idee) costa dublu :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt (inca) motociclist dar ce parere aveti?

 

- pe spate am un metezeler din 2012 (pe care l-as tine in primul sezon) iar pe fara unul din 2009 pe care vreau sa il schimb cu asa ceva: METZELER LASERTEC F - 110/80-17 (57H) 91 EUR (la mymoto). E ok oare? Dunlop-ul e mai ieftin. Eo diferenta de calitate? e vro problema daca am ceva pe spate si altceva pe fata?

- ce ulei ar trebui sa ii pun?

- cat costa un filtru de aer? dar unul de apa?

- pe spate nu am disc de frana ci tambur. Se mai gasesc piese pentur modelul din 93?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cauciucuri nu prea ai alegeri bune, varu-meu (CBF 500) m-a intrebat acum 2 seri acelasi lucru si am pierdut ceva vreme cautand modele si preturi: alea bune sunt groaznic de scumpe, alea ieftine nu prea stii cum sunt. Am vazut niste Michelin pe la 250-300 de lei bucata, daca te uiti la Pilot Road 4 (nu ca ar avea dimensiuni pentru CB, dar macar ca idee) costa dublu :(

merci! :)

unde le-ai vazut / michelinurile?

daca e pretul de noi ar trebui sa fie okish...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci! :)

unde le-ai vazut / michelinurile?

daca e pretul de noi ar trebui sa fie okish...

asta e un model care merge la cb500 Michelin Pilot Street

http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/182093

» Post actualizat in 09 Dec 2015 13:51

Cauciucul e cel mai important consumabil dupa parerea mea, eu le am pe astea pe 125

 

si un review scurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci @ice-queen - apreciez intentia de a ajuta :)

 

caut si eu/separat - am vazut ceva in genul asta pe anvelopemoto.eu

si cam tot la banii aia/cu ce ai dat tu am gasit - http://www.anvelopemoto.eu/michelin-130-80-17-m-c-65h-pilot-activ-r-tl-tt/

da' daca omu' le-a vazut mai ieften cu 25-30%, sa vedem unde - ca nu ma incurca deloc o economie de cateva milioane :)

 

+ linkul la michelinurile alea e pentru 130/70; speed rating S

in specs zice ca ar trebui sa am 130/80 si speed rating H

din cate stiu S-ul e pentru maxim 180km/h - si e cam la limita (eu am trecut cu a mea de 190...greu...da' a amers :)

H-ul e pana la 210

70 vs 80 nu stiu daca conteaza... trebuie sa intreb.

Editat de vladase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate, nu am verificat speed rating-ul cu toate ca m-am gandit la asta.

La 125 iti dai seama ca nu conteaza :)))

 

Am si uitat ca la cb500 e 130/80....la mine nu-s stock jantele.

 

Oricum Michelin sunt peste BT45 care le-am avut si pe cb(acum hat ani) si pe 125. Au forma mult mai rotunda/bombata, bt-urile erau "patrate" din fabrica :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Pirelli Sport Demon pe a mea si sunt super cauciucurile, au un feedback foarte bun si aderenta foarte buna. Sunt din 2007 si in primavara le schimb sau acum daca gasesc un pret bun sa le cumpar. Oscilez intre astea si Bridgestone BT 45 care am inteles ca sunt dual composite si ca tin mai mult? Este corect?

 

Ca tot m-am laudat cu toba am uploadat un clip daca vreti sa auziti cum suna, in realitate sunetul este pur si simplu superb, abia am atins acceleratia maxim 2500 rpm dupa ce am lasat-o sa mearga 10 minute. Nu urca apa mai mult pentru ca era relativ racoare afara.

 

Enjoy

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci! :)

unde le-ai vazut / michelinurile?

daca e pretul de noi ar trebui sa fie okish...

http://www.anvelopemoto.eu/michelin-110-70-r-17-m-c-54h-pilot-street-radial-f-tl-tt/ - 258 de lei, fata. Parca trebuie de 110/80, dar nu au dimensiunea aia la Michelin.

http://www.anvelopemoto.eu/michelin-130-70-17-m-c-62s-pilot-street-r-tl-tt/ - 297 spatele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de raspuns! apreciez!

same issue though: imi trebuie 80, astea's 70 - si nu m-as riscas a le iau & sa ma trezesc ca nu se potrivesc

stie careva cand sunt preturile mai bune? acum sau la primavara?

ca eu chiar daca le iau acum tot la primavara le schimb, sa nu le tin in frig/pe bara toata iarna. le tin in casa :)

» Post actualizat in 15 Dec 2015 13:03

p.s. / fun fact: eu nu stiam ca si Avon fac anvelope - oare fetele stiu mai bine de calitatea lor? :)

http://achimoto.ro/anvelopa-avon-130-80-17-am44-tl-65t.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am si eu o rugăminte. Vreau sa îmi cumpăr un set de cauciucuri si am de ales intre acestea 3:

 

Bridgestone BT45 810 lei setul , sunt dual compound.

Michelin Pilot Activ 700 de lei.

Pirelli Sport Demon 846 lei setul. Asa are moto pe ea dar au 8 ani deja.

 

Ps din ianuarie scade Tva la 20% cumpăr acum sau mai astept?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ps din ianuarie scade Tva la 20% cumpăr acum sau mai astept?

 

Teoretic, și prețurile ar trebui să scadă de la această dată - rămâne de văzut cu cât. Fiind vorba de România, este posibil să nu scadă deloc, dar de crescut sigur nu vor crește până atunci. Dacă nu mergi cu mobra, mai poți aștepta 2 săptămâni, nu?

 

Bineînțeles, dacă îți cumperi de afară, nu are nicio importanță. Deși luna ianuarie tinde să fie lună de reduceri în general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele de pe motocicleta mea sunt din 2007 si am facut 4000 km cu ele anul acesta. Au fost foarte ok dar sunt cam dure acum. Vreau BT 45 pentru ca are doua compozitii mai dura pe calea de rulare si moale pe lateral.

» Post actualizat in 18 Dec 2015 15:21

Legat de ce ai întrebat tu, cred ca sunt ok daca nu sunt uzate. Vezi ca intre santurile profilului sunt niste chestii tot din cauciuc cate când ajungi la ele cauciucul este considerat uzat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

 

M-i s-a ars un bec in bord (la ceasuri) la CB500 an 2001, stiti cumva ce tip de bec este?

Am motorul in garajul unui prieten si as vrea sa il cumpar ca atunci cand merg sa il si schimb.

 

Merci,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...