Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Va salut,

Am si eu o curiozitate legata de filtrul de aer de sub rezervor.

Se gasesc pe undeva de vanzare ?

L-am ignorat complet inca de cand am cumparat motorul in 2008, cumva l-am trecut cu vederea la toate reviziile de pana acum si astazi cand in sfarsit l-am deschis am descoperit inautru un filtru topit si cu o mare gaura in mijloc.

Nu reusesc sa gasesc pe niciun site de vanzare asa ceva (Louis, Wemoto, Ebay), voi ce folositi ?

 

Multumesc mult!

 

:eek: Dumnezeule

» Post actualizat in 07 Apr 2018 14:48

Salut. Cum verifici cat combustibil mai ai in rezervor?

 

Deschizi busonul si bagi ochiul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca nu m-am exprimat bine. Sa presupunem ca vreau sa aflu cati km fac cu un plin pana intra rezerva, cum imi dau seama cand intra rezerva?

 

Cat mi-as dori sa am si eu creierul tau, sa nu fiu nevoit sa gandesc dar totusi sa exist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta? Imi dau seama ce buna crestere ai. Atata faceti pe atotstiutorii si superintelectualii, dar daca va pun o intrebare din domeniul informatic, sau un alt domeniu, despre care nu aveti nicio idee, o sa va uitati la mine ca... stiti voi. Pentru ca sunt totalmente necunoscator in domeniul moto, inseamna ca nu sunt un om inteligent? Aveti o gandire incredibila. Nici nu va obositi sa mai raspundeti, nu are rost. Oricum nu o sa pricep nimic, la ce creier am. Seara faina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! La cb500 ai un robinet in partea stanga langa șa. Faci frumos plinul, robinetul sa fie pe pozitia ON, resetezi tripul in bord sau iti notezi km din bord. Mergi pana o sa termini benzina... dupa care verifici kilometrajul.

Dupa asta rasucesti robinetul pe REZ (rezerva) si opresti la primul peco pt ca ar trebui sa mai ai cam 3 litri in rezervor. Eu la cb aveam consum cam de 4-5 litri la suta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, dar daca va pun o intrebare din domeniul informatic, sau un alt domeniu, despre care nu aveti nicio idee, o sa va uitati la mine ca... stiti voi.

 

Faptul ca ai cont de feisbuc nu inseamna ca esti marele aitist.

 

Pentru ca sunt totalmente necunoscator in domeniul moto, inseamna ca nu sunt un om inteligent? Aveti o gandire incredibila. Nici nu va obositi sa mai raspundeti, nu are rost. Oricum nu o sa pricep nimic, la ce creier am. Seara faina.

 

Intrebarea pusa de tine este de logica elementara, pana si un copil ar fi stiut cum sa faca. Alternativa ar fi fost sa cauti manualul de utilizare dar asta probabil depaseste cu mult capacitatile tale de aitist.

 

http://www.manuale-reparatie.eu/honda-cb-500-s-1993-manual-de-reparatie-haynes/

» Post actualizat in 08 Apr 2018 19:29

Iti dai seama ca asta are drept de vot?

 

Dupa zona de bastina pariez ca PSD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Liviu.

 

Domnul petre, daca sunt la facultatea de calculatoare, ma pot considera un "aitist"? Ganditi-va cat timp economiseati daca raspundeati din prima, sau ignorati pur si simplu mesajul meu. Dar nu, trebuia sa va bateti joc de cineva :) Asta e. Bine ca suntem o mare familie de motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau si ma gandesc cum dracului ai ajuns la facultate daca nu esti in stare sa folosesti o motocicleta?

 

Imi aduc aminte cand eram copil cum eu si prietenii mei stiam fiecare cum sa reglam jocul de rulmenti la biciclete, sa demontam o furca, scoteam butucul la roata si schimbam rolele de franare, schimbam pinioane ca sa umblam rapoarte, samd. Nu aveam nici 10 ani dar stiam sa folosim si sa reparam niste fiare iar tu ai ajuns la facultate (moaaaama) si nu esti in stare sa-ti folosesti motocicleta, mai bine zis un rahat de robinet.

 

Unde ai trait ma pana acum? Tu esti viitorul Romaniei? Scoate-ti capul din cwr si gandeste-te bine unde te situezi in acest moment, acum cat esti tanar ca pe urma o sa fie prea tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi vocabular il aveati si cand erati copil? Eu nu am motor, domnule :) Daca il aveam, poate ca ma descurcam si singur. Am gasit topicuri pe forumuri straine unde oamenii intrebau asta, si am citit pe acolo ca unele motoare au indicator in bord, altele au un beculet, iar unele nu au nimic. Neavand CB500 inca, m-am gandit sa intreb aici, unde oamenii se bucura sa ajute. Sincer, mai mult am intrebat doar de dragul de a reinvia acest topic, unde nu s-a mai vorbit de mult, in speranta ca o sa inceapa iar oamenii sa discute despre CB500, si voi mai invata cate ceva. Imi pare rau ca probabil v-am jignit prin prostia mea incredibila. O zi frumoasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu m-am exprimat corect din prima.

 

Te-ai exprimat corect doar ca ai omis sa spui ca nu ai motocicleta. Acum pune-te in locul meu sau al altora, cand vezi asa ceva nu poti sa nu te intrebi daca acea persoana are creier, de aici si virulenta exprimarii mele sau a lui Adrian. Nu o sa-mi cer scuze pt ca ne-ai indus in eroare.

 

On topic, banuiesc ca vrei sa-ti iei CB500, e una dintre cele mai bune motociclete la clasa ei: fiabilitate, consum mic, performante decente, iarta greseli minore. Daca e sa-ti cumperi e important sa o iei in stare buna, mai bine iei una mai scumpa dar buna decat sa te bucuri la una ieftina la care sa stai sa repari. Iar daca nu te pricepi musai sa iei un mecanic cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se merita sa aduci un cb500 din Italia, si mai ales prin Biris. Am mai multi prieteni care au motoare aduse prin ei, dar nu cb500. pretul unui cb500 ok este cam 1000-1200 euro in Romania. In Italia nu stiu cat este dar transportul cu Biris pana in Bucuresti era ultima data 550 euro. Nu cred ca se merita.

Daca motorul era 4-5000 de euro intelegeam, dar asa sa dai jumate pe transport, nu.

Plus ca trebuie sa ii faci si RAR si sa il inscrii in Romania, inca vreo 200 euro.

Eu te sfatuiesc sa cauti unul in Romania si sa mergi cu cineva care se pricepe cand il cumperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul motiv pentru care il vreau din Italia, este pentru ca aici nu am gasit niciunul in stare decenta. Am cautat pe OLX, si toti au aceeasi vrajeala ca nu au mers mult cu el, ca e ingrijit, bla bla bla, si cand le cer detalii (poze detaliate, acte, etc) baga scuze, ba ca au pierdut actul ala, ba ca a scris gresit ca e din 1998, de fapt e 1994. Stiu ca ies mai scump cu Italia, dar ce sa fac? Nu vreau sa cumpar un motor si sa trebuiasca sa il tin prin service-uri. Multumesc de sfat.


» Post actualizat in 10 Apr 2018 19:31

CB500 2000

CB500 1994 (asta pare cat de cat mai ok)

CB500 1997

CB500 1994

 

Astea le-am gasit, si nici astea nu sunt sigur ca sunt prea bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intrebarea aia cu rezerva a mai fost dat raspunsul de vreo cateva ori, poate mai mult de 10. Chiar aici pe forum, chiar in discutia asta.

 

Acum 10 ani as fi fost in cumpana daca sa recomand un CB500 cuiva, cam atunci l-am vandut pe al meu. Acum in nici un caz nu as mai recomanda un CB500 pentru ca suntem in 2018 si nu ai nici o sansa sa mai gasesti unul in stare buna, cu care sa mergi linistit inca vreo cativa ani. Poti sa te uiti la CBF500 (2004-2007) sau ceva mai nou, dar CB500 in stare buna si piese de schimb pentru el sunt prea rare.

 

Si nu, daca esti student intr-o facultate de informatica nu esti informatician. Am 25 de ani in spate in domeniu si peste 1000 de interviuri de angajare, majoritatea celor care au absolvit facultati in domeniu tot nu sunt informaticieni. O sa afli intr-o zi ce inseamna asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul motiv pentru care il vreau din Italia, este pentru ca aici nu am gasit niciunul in stare decenta. Am cautat pe OLX, si toti au aceeasi vrajeala ca nu au mers mult cu el, ca e ingrijit, bla bla bla, si cand le cer detalii (poze detaliate, acte, etc) baga scuze, ba ca au pierdut actul ala, ba ca a scris gresit ca e din 1998, de fapt e 1994. Stiu ca ies mai scump cu Italia, dar ce sa fac? Nu vreau sa cumpar un motor si sa trebuiasca sa il tin prin service-uri. Multumesc de sfat.

» Post actualizat in 10 Apr 2018 19:31

CB500 2000

CB500 1994 (asta pare cat de cat mai ok)

CB500 1997

CB500 1994

 

Astea le-am gasit, si nici astea nu sunt sigur ca sunt prea bune.

 

 

Ala " cat de cat mai ok" este al meu , si e in stare excelenta.Cred ca anuntul este si pe forum la sectiunea vanzari. Cu mine nu ai luat legatura asa ca nu te mai plange atat pe forum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robyb, nu inteleg unde vezi tu ca ma plang. Nu am spus nicaieri ca am vorbit cu propietarul celor 4 CB-uri listate. Daca te uiti atent, alea le-am adaugat dupa ce am scris comentariul, dupa ce am mai dat un search pe OLX. Al tau, din cate vad, are 43Kw, deci nu se incadreaza la A2. Bafta la vanzare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca in special in Germania erau multe limitate si legale. A mea acum 15 ani a venit limitata, atat in acte cat si in realitate. Alea din Italia erau limitate doar in acte, ca si aia respecta legile ca si bucurestenii care parcheaza pe trotuar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...