Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

De cca 1 saptamana mi-am luat si eu un CB 500 din 2000.Rosu ,frumos si mai ales primul motor 😇

Nu trebuie sa va spun ce incantat sunt , sigur stiti despre ce vorbesc.

Sunt printre putinii care se dau la 10 grade afara 😁.Ingheata mainile , dar merita !

Deja am fost la service cu ea, am schimbat discut fata si placutele de frana si ...se simte diferenta .

Am o singura problema : nu incepe luna aprilie odata !😡

Asfalt uscat tuturor !

20201107_143546.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Salut!

 

Sunt interesat să cumpăr un CB500, 2001-2003.

Sunt din Constanța.

Vinde cineva sau știți cumva unde să mă uit, să întreb etc.? Din ce am căutat pe net sunt foarte puține anunțuri.

Sincer, mă așteptam să fie plină piața de modelul acesta, având în vedere cât îi este de lăudată fiabilitatea.

 

Mulțumesc.

Editat de Damasc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista in Romania un site, olx

Uite cautare:

https://www.olx.ro/auto-masini-moto-ambarcatiuni/motociclete-scutere-atv/q-cb500/?search[filter_float_year%3Afrom]=1995&search[filter_float_year%3Ato]=2004

 

Fiabil? Are cel putin 20 de ani. E deja o motocicleta clasica. E pe carburator. Costa o punga de seminte, dar mai trebuie din cand in cand sa ii mai faci cate ceva... din experienta mea e RELATIV antiglontz, dar isi arata varsta....

Acum 4-5 ani am incercat sa o vand pe  mea cu 800-1000 iepuroi, a stat 1-2 saptamani dupa care am retras-o si nu o mai vand ever, cu ea ma ingrop :))

Sfatul meu: nu ti-o lua decat daca stii ce iei (moto de 20+ ani, carburatoare, plastic care incet-incet se coace...) & esti super strans la buget. Altfel, alege una pe injectie si plateste mai mult. Mai ales daca esti "milenial" & incepator.

 

Long story short, sunt destule pe olx, rabdare si tutun (sau ciungam).

In alta ordine de idei, acest forum cred ca moare...iubita noastra CB500 1994 a devenit oldtimer :)) ca si noi de altfel.

 

Sic transit gloria mundi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am vandut oita, mi au ramas niste piese, un motor de rezerva, nu stiu exact in ce stare e,l am luat cu 50 euro, il dau cu 50 euro,  2 faruri  originalestare buna, 150 lei bucata si pentru cine e interesat vand si sa cafe racer,. Pretpachet 100 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

28 minutes ago, viscol84 said:

Am vandut oita, mi au ramas niste piese, un motor de rezerva, nu stiu exact in ce stare e,l am luat cu 50 euro, il dau cu 50 euro,  2 faruri  originalestare buna, 150 lei bucata si pentru cine e interesat vand si sa cafe racer,. Pretpachet 100 euro

 

Salut! Motorul il iau eu daca esti dispus sa-l trimiti pe curier, platesc ramburs sau iti virez banii in cont. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare grup, 

Am decoperit ca la franare totala (maneta ajuge la ghidon) roata fata nu blocheaza.

Logica mea spune ca fie pompa de frana nu mai munceste bine , fie furtunul de la pompa la etrier a devenit elastic.

Ati patit asa ceva ? 

Un sfat , o idee, ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce 1000 bucata, când cu 300 pui ambele conducte pe față?! Aș merge pe kitul master cilinder, ăla se bulește de la lichidul schimbat la deceniu. Și verifică și simeringurile etrierului, s-ar putea să ai surprize.

IMG_20210510_200718.jpg

IMG_20210510_200642.jpg

IMG_20210510_195341.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.05.2021 la 22:39, Lucian_M a spus:

Ce 1000 bucata, când cu 300 pui ambele conducte pe față?! Aș merge pe kitul master cilinder, ăla se bulește de la lichidul schimbat la deceniu. Și verifică și simeringurile etrierului, s-ar putea să ai surprize.

IMG_20210510_200718.jpg

IMG_20210510_200642.jpg

IMG_20210510_195341.jpg

 

Multumesc Lucian.

Am intrebat de furtun la un magazin de specialitate si asta a fost raspunsul ,1000 de lei.

Stii tu unde pot comanda ? Oricum nu sunt doua furtune cum spui tu , este unul singur, intrucat este un singur disc pe fata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Racingnick, dacă te pricepi un pic la meșterit, eventual alt site care comercializează conducte de frână. Eu îmi iau componentele de la ei și le asamblez după cum cred că e mai bine. N-am avut probleme la nicio mobra (inclusiv la R1 am montat, față și spate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am schimbat (degeaba) chitul de reparatie la pompa frana fata si ulterior lichidul de frana .

Dup aerisire completa mesterul mi-a indreptat maneta (posibil sa fi fost lovita ) si acum merge bine , se intareaste undeva la 70% din cursa .Mi-e frica sa franez la maxim in mers ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut, sunt nou pe forum și nou în lumea moto, momentan sunt în școală, de aceea și scriu, sper sa cam nimerit locația. Făceam la școală pe o cb500 din 1997 și am reușit sa o daram la prima ora. Am strâmbat mânerul de la frana fata și trebuie sa îl cumpăr. Problema este ca am cumpărat unul și nu se potrivește.  Am atașat 2 poze, manerul negru este de pe cea lovita iar cel argintiu este cel cumpărat de mine (toți vânzătorii îl vând pe asta de cb500) dar care nu se potrivește. Aveți o idee de ce ar putea fii diferite sau ce ar trebui sa caut sa găsesc un mâner compatibil ? Mulțumesc și o zi buna !

20210719_094746.jpg

20210719_094752.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce scoala este asta de te pune sa platesti un rahat de piesa?

Cand te-ai apucat de scoala ti-au pus in vedere (ai semnat ceva?) ca daca dai cu moto de pamant platesti piesele?

Intreb pentru ca nu stiu cum functioneaza treaba...

 

Legat de intrebarea ta: trimite un e-mail la Honda despre maneta, indicand seria de sasiu a motocicletei.

 

Ca ordin de marime pret: eu am dat 210 Lei pe maneta de frana (maneta dreapta) la o Honda Shadow din 2011. Piesa originala.

 

Uite ce am gasit pentru CB500 din 1997:

image.thumb.png.125c272617696e862d162ad4b6746611.png

 

Cod piesa: 53175MY5731

si arata asa:

image.thumb.png.872b7474ad1da7fd86ab957081f6fd31.png

 

Adica piesa ta (aia argintie) nu este ce trebuie.

 

Partea nasoala este ca nu am gasit-o pe nicaieri de vanzare. Piesa noua.

 

Eventual dai pe ebay o cautare.

 

Uite ca astia de la CMS spun ca ar avea asa ceva...

 

https://www.cmsnl.com/products/lever-handle_53175my5731/

 

Si se jura ca ar costa cam 250 lei trimisa in RO.  Incearca si pe la fiare vechi ...

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

incearca si pe olx la dezmembrari/piese cb500

 

Zi-ne si noua ce scoala moto e aia atat de bine asigurata incat te pune sa platesti daunele/ sa le cauti piese cand scapi un pic moto pe jos. Sa radem un pic. Desi e de plans. Nici macar inainte de '89 nu am auzit de asa ceva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este de bun simt,sa platesti ceea ce strici.

Au RCA ca este obligatoriu.Ce firma de asigurari si la ce pret asigura o moto de scoala?

Si in ce conditii?

Nu mai zic ca ar creste pretul scolii si ar plange multi,ca-i jupoaie patronii de scoli.

Si cand inchiriezi o saracie de trotineta esti bun de plata.daca o comiti din vina ta.

Doar bifezi casuta cu termeni si conditii.Si esti bun de plata.

 

Acum 1 oră, fressko a spus:

incearca si pe olx la dezmembrari/piese cb500

 

Zi-ne si noua ce scoala moto e aia atat de bine asigurata incat te pune sa platesti daunele/ sa le cauti piese cand scapi un pic moto pe jos. Sa radem un pic. Desi e de plans. Nici macar inainte de '89 nu am auzit de asa ceva :)

Nu a scapat-o un pic.Motoreta este nefunctionala momentan.Ca sa nu mai zic ca politistii au devenit mai exigenti cu starea mobrelor de cand se iese in trafic.Cand se dadea doar poligon era mai soft treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...