Jump to content
Sign in to follow this  
DLI

EMIGRAREA

EMIGRAREA - Este emigrarea o solutie  

691 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

stai ca la cei $6k trebuie sa dai intai un downpayment.

okay, nu-ti iei casa cum ai pus piciorul jos, cauti chirie, dar daca vrei sa nu-ti fie frica afara, tot te costa co 1000 pe luna

Tsunami, aia e in california sa platesti atita. Eu pe doua proprietati nu platesc rate +taxe de proprietate atita, e adevarat ca una din proprietati e departe de zona centrala dar e aproape noua.

Noi nu am pus nici un down payment la nici una din ele asa cum au facut foarte multi ca se putea pina acu 2 ani. Acuma trebuie sa pui banul jos.

S-au facut tare multe invirteli pina acuma doi ani, mai ales romanii au lucrat cu alte firme romine fantoma si au obtinut credite, eu cu romanii aici nu as face afaceri de aceea am ales sa merg cit de legal.sa nu vorbim de banci care dadea case la toata lumea de aceea se si pierd multe.

Chiriile au mai scazut, nu vorbesc de california si nici de zonele centrale din orasele mari.Acum gasesti si cu 700-800 la 2 camere.daca vii singur aici sau au nevoie numai de o camera gasesti cu 400 la romani cu totul inclus dar sint 4-6 camere in respectiva casa.

Sint site-uri de romani pe aici unde gasesti multe informatii mai ales pentru incepatori.

Este mult mai bine cred in Canada sa emigrezi pentru ca gasesti joburi acum si ai asigurari medicale si sint servicii care sa te ajute dar cred ca pe termen lung este mai bine aici pentru ca viata pare mai ieftina si nici nu este asa frig ca in Canada.

Imi pare rau ca te-am enervat asa :crack:. Nu spun cit platesc eu, ci am dat o explicatie de ce este taxa de proprietate ~10k pe an. Culmea ca de exemplui in texas la o casa de 300k e tot acolo, ca e procentul mai mare, dar aia au niste plusuri (scoala buna in cartierul cu case de 300k, casa enorma, 0% taxe de venit statale etc).

Fiecare om are visele lui, poate unii vor sa aiba casa neaparat. In unele state e foarte simplu, in altele e mult mai greu. Iar pretul la case e un indicator si pentru altele. Daca casele sint foarte scumpe, si chiriile sint foarte mari, de exemplu.

E important cind te muti intr-un loc sa stii la ce sa te uiti. Un salariu care poate parea mare intr-un loc, poate fi mic in altul. Problema e ca daca te uiti numai la kilul de mere si iti iese tot acolo, s-ar putea sa iei tzeapa.

@Tsunami: eu nu comparam cu Romania ca ar fi fost nonsens, ci cu alte tari din liga. Daca ai bani foarte multi iesi cel mai bine in america, dar in rest cred ca e mai greu de decis.

e, stai linistit ca nu m-ai enervat, totusi mi se par niste scoruri enorme, 6000 mnortgage+ 10000= 82000$ pe an... uff bani frumosi, traiesc ca boieru in sudul Frantei cu banii astia, chirie+ mancare+ coniac , branza imputita si boulangerie campioana ;)

Tsunami, aia e in california sa platesti atita. Eu pe doua proprietati nu platesc rate +taxe de proprietate atita, e adevarat ca una din proprietati e departe de zona centrala dar e aproape noua.

Noi nu am pus nici un down payment la nici una din ele asa cum au facut foarte multi ca se putea pina acu 2 ani. Acuma trebuie sa pui banul jos.

S-au facut tare multe invirteli pina acuma doi ani, mai ales romanii au lucrat cu alte firme romine fantoma si au obtinut credite, eu cu romanii aici nu as face afaceri de aceea am ales sa merg cit de legal.sa nu vorbim de banci care dadea case la toata lumea de aceea se si pierd multe.

Chiriile au mai scazut, nu vorbesc de california si nici de zonele centrale din orasele mari.Acum gasesti si cu 700-800 la 2 camere.daca vii singur aici sau au nevoie numai de o camera gasesti cu 400 la romani cu totul inclus dar sint 4-6 camere in respectiva casa.

Sint site-uri de romani pe aici unde gasesti multe informatii mai ales pentru incepatori.

Este mult mai bine cred in Canada sa emigrezi pentru ca gasesti joburi acum si ai asigurari medicale si sint servicii care sa te ajute dar cred ca pe termen lung este mai bine aici pentru ca viata pare mai ieftina si nici nu este asa frig ca in Canada.

joburi sunt mai multe in state, protectie e mai mare in canada.

compeitie pentru slujbe, mai mare in canada

really? nu trebuia sa dai nimic jos cand cumparai o casa? f. interesant.

stiu ca $6000 e o suma mare, dar sunt case si d-astea. si in canada si in state. depinde de tine ce iti permiti si care e strategia ta de investitii.

romanii nu m-au interesat. nu am fugit de ei dar nici nu i-am cautat. cei cu care am mai discutat au fost okay.

in toronto nu e mai frig decat la tine acolo, iar vancouverul sta mult mai bine decat windy city

Sa fie clar: 6k e rata la 1 meleon luat cu 5% dobinda pe 30 de ani. Asta inseamna in unele zone casa mititica. 3 dormitoare mici, un living, un garaj, casa de lemn construita in anii 60 probabil. Evident la un milion in ziua de azi trebuie sa pui vreo 200k jos, deci rata e de fapt 5000. Dana are dreptate, pina nu demult (2007) se putea fara bani jos, numai ca plateai dobinda ceva mai mare.

uff bani frumosi, traiesc ca boieru in sudul Frantei cu banii astia, chirie+ mancare+ coniac , branza imputita si boulangerie campioana smile.gif

Pai stai ca e putin mai complicat de atit. Cit din banii astia sint impozitati si cit nu, e mai greu de aflat. Daca ar fi 82k brut (dar nu e chiar asa), cred ca in franta iti salta 40% din ei statul.

In plus in sudul frantei casele sint scumpe... adica nu stiu daca e corect sa comparam trait in chirie cu acumularea unei proprietati, fie ea si din lemn :crack:.

Apoi sudul frantei cu 82k sa zicem ca e boierie (fie vorba intre noi, e plin de tari unde traiest macar rezonabil de banii astia), dar ce joburi sint? In california casele sint scumpe (si) din cauza ca sint joburi care platesc. In sudul frantei casele sint scumpe ca atrag bogatii, nu ca e de munca. Cum eu nu-s bogat si nici emigrantul tipic nu e, presupun ca destinatiile de vacanta pe viata sint in afara problemei.

Pina la urma toata discutia a plecat de la generalizari. America are portiuni ieftine si portiuni scumpe. E un compromis, daca e mai scump e in general mai misto de trait, sint mai multe joburi si mai bine platite etc. E cam greu sa faci afirmatii acoperitoare.

de franta nu m-as apropia. nici germania nu sta grozav.

Pai de ce? taxe poate putin mai mari dar si servicii oferite.

@Dana: preturile in zonele bune aici n-au scazut mai deloc, iar chiriile sint mai sus ca acum 5 ani.

Edited by vrajitorul din oz

Pfff, asa scumpe sunt cocioabele alea de lemn americane care zboara la primul uragan?? :crack: ;)

Vorbiti in $$$, nu?

traiesc ca boieru in sudul Frantei cu banii astia, chirie+ mancare+ coniac , branza imputita si boulangerie campioana :D

Se stiiiiiiiiiieeeeeeeeeeeeeee!

Impozitele sunt mari si prin francia ;) . Dar multe lucruri de facut si de vazut ai. Mare, munte, ocean, clima, tigani, a, pardon(nu mai sunt)(pe dracu')! ;)

P.S. Cum e vremea in Olanda? :crack:

Am mortgage in Olanda : 215.000 EUR / 30 Yr / 4.5 % pe 10 ani . No down payment. Il am din 2003 deci nu stiu cat ar fi strans acum. Cert este ca in Olanda exista o institutie care se cheama National Hypotheek Garantie. Orice mortgage pana in 250k beneficiaza de asa ceva. Inseamna ca in cazul executarii daca revanzarea casei nu acopera mortgage, NHG plateste diferenta. Preturile in USA mi se par enorme insa ma gandesc ca beneficiezi de ceva gradina/pamant. Aici totul e mic, daca ai 200 mp esti king ( eu am 70 mp in spate si 40 mp in fata). Casa e in linie (deci no free stand) . Stau bine mai ales ca in spatele casei e un parc. Preturile caselor variaza foarte putin aici (5-10%) de-a lungul timpului. Piata imobiliara e regulata draconic. Nu poti lua un mortgage mai mare decat 5 salarii / household. De exemplu, daca faci 30k/an atunci maxim primesti 150k. Daca si nevasta lucreaza,poti lua imprumut mai mare. Taxele sunt progresive, maximum este cam 40% si minimum cam 30% (sub 30k an parca). Rata mea e 1008 EUR/luna din care primesc inapoi 298 EUR de la tax (pentru a evita dubla impozitare) deci netto sunt 800 EUR. Nu gasesc chirie la banii astia pentru casa care o am (4 bedroom + mansarda). Subsidiile pentru case sunt mari aici. Daca ai salariu mic, te califici pentru subsidie de la primarie. Avem o prietena care plateste 150 EUR/luna chirie subventionata (3 bedroom) + curte. Da, Olanda e stat social.Calvinist. Nu prea poti sa te imbogatesti insa nici sarac nu ai cum sa fii. No matter what you do, we won't let you die :crack:

P.S. Cum e vremea in Olanda? :crack:

in general e de cacao, azi avem un pic de soare si vant moderat, vreme frumoasa e numai cind sunt eu la munca.

;)

Nu e breh,ma uit peste Hoogvliet (lucrez azi in Botlek) si vaz ca inca e innorat.

Pai de ce? taxe poate putin mai mari dar si servicii oferite.

foarte multi abuzeaza si sistemul.

sa-ti fac un calcul?

compania negociaza cu tine €40k.

tie iti da cei €40k brut, la care tiu platesti in jude de 30% impozit

alaturi de asta, compania mai plateste pe fundul tau jumatate din salariu la stat, taxe, deci, de fapt salariul tau e €60k din care tu platesti 53%. mai mult de jumate.

TVA, 20%, deci la ce-ti ramane platesti 20% tot la stat cand folosesti banii.

deci beneficiezi doar de 38%. si nu s-a terminat aici.

la sf. anului se plateste inca un impozit pe cash (care poate depasi 50%).

sarkozy a vrut sa limiteze aceasta taxa in plus la max 50%.

sa vezi tata manifestatii!

"sa le ia banii chiaburilor!!!"

so sorry man, france is not for me.

Sa fie clar: 6k e rata la 1 meleon luat cu 5% dobinda pe 30 de ani. Asta inseamna in unele zone casa mititica. 3 dormitoare mici, un living, un garaj, casa de lemn construita in anii 60 probabil. Evident la un milion in ziua de azi trebuie sa pui vreo 200k jos, deci rata e de fapt 5000. Dana are dreptate, pina nu demult (2007) se putea fara bani jos, numai ca plateai dobinda ceva mai mare.

@Dana: preturile in zonele bune aici n-au scazut mai deloc, iar chiriile sint mai sus ca acum 5 ani.

Eu am semnat joi re-finantarea pt 4.5% pe 30 ani dar prin guvern nu poti refinanta decit o casa. A doua sau ai treia nu ai cum ca preturile nu s-au ridicat ci au mai scazut mai mult sau mai putin.

Apropo de case, chiar imi arata colegul meu ieri un anunt pt o casa, el o si vazuse chiar daca era de la faliment (foreclosure), 3 dormitoare, 2 locuri la garaj, 2 bai jumate, construita in 1985, cica e in stare buna, intr-o zona bunuta dar nu centrala insa centrala pt suburbia respectiva:$175000.

De obicei casele astea de la foreclosure sint distruse inauntru insa nu toate.

In zonele foarte bune locuiesc milionarii si de casele respectiva nu te atingi. Eu am pararea mea ca in general casele au mai scazut la pret, chiriile au scazut in zonele centrale nu prea.

Mesaj completat

Pfff, asa scumpe sunt cocioabele alea de lemn americane care zboara la primul uragan?? :crack: ;)

Vorbiti in $$$, nu?

Uraganele nu sint peste tot, cutremurele nu sint peste tot. daca tu vezi totul cocioabe atunci asta e...ncii nu stii ce frumos arata casele de lemn si ce bune sint. Aici nu este Romania si nu se fac constructiile ca in Romania.

Eu sint mai fericita intr-o "cocioaba de lemn" decit intr-un apartament in Romania intr-un bloc unde oricum liftul pica, inundatii de la vecini, instalatiile nu merg si asa mai departe. Sa nu mai vorbim de casele vechi.

Eu am vazut apartament aici in zona centrala, la un etaj mai jos (cu cit este mai sus cu atita este mai scump), cu 119000, linga plaja. Apartamentul trebuia renovat dar pretul era super bun.

Mesaj completat

Preturile in USA mi se par enorme insa ma gandesc ca beneficiezi de ceva gradina/pamant. Aici totul e mic, daca ai 200 mp esti king ( eu am 70 mp in spate si 40 mp in fata). Casa e in linie (deci no free stand) .

Da, Olanda e stat social.Calvinist. Nu prea poti sa te imbogatesti insa nici sarac nu ai cum sa fii. No matter what you do, we won't let you die ;)

Nu sint asa mari peste tot, sint citeva state unde sint asa scumpe mai peste tot, este vb mai mult de california.

In zona centrala o casa e si scumpa si nu ai pamint, intr-o zona mai periferica ai si pamint si casele sint si mai ieftine.Poti cumpara o casa intre 200-500000, fiecare cum il tine buzunarul. Poti gasi case cu milioane.

In Detroit iti cumperi cu citeva zice si mii de dolari dar cine se mai duce acolo?

Nu cred ca America te poti imbogati, sarac poti ramine peste noapte ca si aici toata lumea e in datorii(e vorba d ecei care au case in rate).

Au grija sa ne tina numai in datorii. Daca ramii sarac a doua zi o iei de la capat si tot nu mori.In statul in care sint eu cred ca numai taxe pe aer nu ne iau ca in rest ne iau taxe la tot. Unele state nu au taxe pe mincare, altele au.

eu credeam ca este un topic pt cei interesati de emigrare.

cati emigranti din Romania se muta direct in California intr-o casa de 6k pe luna? nu cred ca intereseaza pe cineva locuintele de genul asta, cel putin nu in primii 2-3 ani.

si nu vorbesc de emigrantul care se duce sa spele vase acolo, dar nici de unu sunat toata ziua de head hunters.

sunt multe site-uri dedicate exclusiv emigrarii, cu informatii reale si multe experiente impratasite.

cine-i preocupat la modul serios de emigarre, n-o sa traga concluzia principala :crack: din cele scrise aici

sunt multe site-uri dedicate exclusiv emigrarii, cu informatii reale si multe experiente impratasite.

cine-i preocupat la modul serios de emigarre, n-o sa traga concluzia principala :crack: din cele scrise aici

mda, si de ce nu ar trage cateva concluzii si de aici? ca zici tu?

uite ca eu am spalat putina fara sa citesc macar 1 site despre emigrare, si daca vreau sa ma mut in USA o fac fara sa citesc situri, mai degraba citesc oferte de joburi.

cred ca este mult mai importanta o parere pe un forum ,fie si subiectiva, decat nu stiu ce kkturi de situri cu info generale.

te-ai sculat cu fata la cearceaf becule

era o sugestie pe care ai inteles-o dupa buna-ti dispozitie

hai noroace

te-ai sculat cu fata la cearceaf becule

era o sugestie pe care ai inteles-o dupa buna-ti dispozitie

hai noroace

da, scuze , poate ai dreptate, m-a enervat cainele asta (cuvant urat). (de la avatar)

In Detroit iti cumperi cu citeva zice si mii de dolari dar cine se mai duce acolo

Ai tu ceva cu detroit.am mai vazut in fostele comentarii ca detroitul nu iti cade bine.explicate un pic....

salutare

Apropo de chirii In America cred ca cel mai bine va puteti uita pe craiglist la statul respectiv.

Dupa aceea puteti compara chiriile acelea cu chiriile oferite de romani care de multe ori sint mai mici. Ceea ce a aparut aici nou este ca multi romani sint in stare de faliment dar procesul de pierdere a casei (foreclosure) poate dura si 2 ani timp in care romanul nostru inchiriaza casa, apartament fara sa-i spuna chiriasului ce probleme are. Daca chiriasul prinde de veste ce se intimpla, el poate sta linistit in casa fara sa plateasca ca nu stiu daca cineva ii poate face ceva. Daca nu stie s-ar putea ca intr-o zi sa se trezeasca afara fara sa prinda de veste. Am auzit de foarte multe cazuri din acestea.

Daca cineva vine nou aici apar dealerii romani care te ajuta sa-ti pierzi banii fara folos. Oricum incearca sa te traga in piept mai tot omul, roman sau american cind esti nou aici.

E bine sa nu prea faci afaceri cu romani aici sau sa incerci sa stai departe de ei. Asta nu inseamna ca tot romanul este ticalos si nenorocit. Sint si oameni foarte de treaba, problema este sa-i intilnesti.

Informatii ajutatoare pentru cei noi veniti ca si pentru cei mai vechi puteti gasi pe multe site-uri. Eu am aflat de ele acum 2-3 ani si cred ca nu am pierdut nimica ca nu m-am folosit de ele. Fiecare se descurca cum poate. La locuri de munca e slab pe site-urile astea:

http://romanilanewyork.com/

http://www.romanilachicago.org/

http://www.romanilalosangeles.com/

etc etc etc...

m-a enervat cainele asta (cuvant urat). (de la avatar)

:crack:

bafta!

@danav, sumbra imaginea Americii zugravita de tine

Edited by speedyy

In Detroit iti cumperi cu citeva zice si mii de dolari dar cine se mai duce acolo

Ai tu ceva cu detroit.am mai vazut in fostele comentarii ca detroitul nu iti cade bine.explicate un pic....

salutare

E urit acolo, acuma este saracie, sint strazi intregi cu case parasite, locurile de munca din industria de automobile s-a mutat in China.

Eu am fost o singura data acolo si nu mai imi trebuie. E nasol s aopresti la o benzinarie si sa ti se spuna sa pleci ca acolo e numai pentru nergii si poate nu mai iesi viu.

Uraganele nu sint peste tot, cutremurele nu sint peste tot. daca tu vezi totul cocioabe atunci asta e...ncii nu stii ce frumos arata casele de lemn si ce bune sint. Aici nu este Romania si nu se fac constructiile ca in Romania.

Eu sint mai fericita intr-o "cocioaba de lemn" decit intr-un apartament in Romania intr-un bloc unde oricum liftul pica, inundatii de la vecini, instalatiile nu merg si asa mai departe.

Eu vorbeam de Europa, nu neaparat de Romania, in Europa se construiesc de obicei case de piatra si cabane din lemn. In UE nici o banca nu-ti aproba vreo ipoteca daca e casa facuta din lemn. ;) (asta ca fapt divers)

Vorbeam de casele din USA.. mai ales pentru ca mereu am remarcat in imagini de dupa uragane ca raman asa niste mormane de placaje si bete.. si nimic. In Europa in urma unui uragan casele ar ramane cel mult fara acoperis.

Cei din US tipa ca din gura de sarpe ca vai ce dezastru.. dar n-ar pune mana sa faca case calumea.. :crack:

:crack:

bafta!

@danav, sumbra imaginea Americii zugravita de tine

Cam asta e adevarul pentru un incepator.Asta nu inseamna ca pt toti trebuie sa fie la fel.La fiecare e diferit intr-un fel sau altul. In Canada cum am zis este putin mai bine pt incepatori.

As putea sa va spun o groaza de povesti de pe aici dar ce rost are

Sfatul meu este sa nu veniti ilegal in America ca este foarte greu. Este greu la inceput si pentru cei cu acte acum dar lumea nu prea recunoaste.

Nu am spus si partea frumoasa a Americii sau cum este dupa citiva ani de stat aici. Eii...este foarte frumos aici.Eu iubesc locul asta si mie personal imi merge bine. Romania este doar un vis urit. merita sa te chinui 3-4 ani aici din greu ca dupa aceea sa o duci bine.

gata a venit week-endul...

Belbody, sunt uragane, dar sunt si asigurari. Nu-i o fericire sa ramai fara casa, dar macar ai o asigurare care-ti garanteaza ca nu ramai in c**u gol dupa trecerea lui ... Igor.

Danav asa e. Primii 2-3-4 ani sunt anii de acomodare, apoi fiecare dupa noroc si indemanare, poate concluziona.

In America nu se emigreaza din cate stiu. Exista loteria vizelor si diferitele vize de munca. Canada e o alegere cu sanse de reusita, vorbesc dpdv al emigrarii.

Edited by speedyy

Eu vorbeam de Europa, nu neaparat de Romania, in Europa se construiesc de obicei case de piatra si cabane din lemn. In UE nici o banca nu-ti aproba vreo ipoteca daca e casa facuta din lemn. ;) (asta ca fapt divers)

Vorbeam de casele din USA.. mai ales pentru ca mereu am remarcat in imagini de dupa uragane ca raman asa niste mormane de placaje si bete.. si nimic. In Europa in urma unui uragan casele ar ramane cel mult fara acoperis.

Cei din US tipa ca din gura de sarpe ca vai ce dezastru.. dar n-ar pune mana sa faca case calumea.. :crack:

a punctat bine speedy.

asigurarile preiau totul.

o casa de lemn se ridica in 3-4 luni, una de piatra, alaturi ca te costa de te rupe trebuie sa astepti mult si bine dupa ea.

dac-ar fi dupa mine, eu as alege ceva mobil. tigan, ce vreti.

ma plictisesc prea mult intr-un loc.

am avut casa de lemn, am stat in blocusor de lemn si am locuit si in bloc de concrete.

diferenta nu e mare. la blocusor, fiind vechi, cam scartaia podeaua, dar, se repara si ala.

mai greu e cand apar chiriasii. soricei, plosnite... he he, si astea ezista in america de nord, nici lumea buna nu e scutita

revin la vicisitudinile naturii.

daca un uragan e prea puternic, nici companiile de asigurare nu fac fata. de aceea se pronunta cuvantul calamitate.

in momentul in care guvernul atribuie aceasta stare, comaniile de asigurari sunt mult ajutate din rezerva federala si locala (de stat)

Cei din US tipa ca din gura de sarpe ca vai ce dezastru.. dar n-ar pune mana sa faca case calumea.. laugh.gif

Nu-i adevarat mereu.

O tornada trece fara probleme printr-un zid de caramida de juma de metru. Lasa o urma de parca e taiat cu cutitul un drum. Un cutremur da jos mult mai repede o casa de beton si caramida. Diferenta e ca eu personal prefer sa-mi cada in cap un placaj decit o caramida.

Plusurile la casele astea de placaj ar fi, in ordine:

1. pretul. Daca nu te uiti la california, ci la texas cu pretul pe care il zice Budd mai sus (~300-350k$) iti iei un casoi de sute de m2, masa de biliard, piscina, niste palmieri in curte. Preturile la imobiliare sint in primul rind date de locatie, nu de materialul folosit. O cutie de carton in mijlocul parisului te costa oricum o avere.

2. usurinta schimbarii. Nu-ti place cum e casa, schimbi un perete, sapi o groapa sub, si gata. Se sparge o conducta, vrei sa pui o priza... e usor.

3. Peretii subtiti nu-ti taie din suprafata. La unele din casele facute in Romania din caramida (alea mai din economie) peretii maninca foarte mult din suprafata. Numai camere mici despartite de ziduri de cetate.

Daca casa e decent construita si relativ noua nu are dezavantaje mari fata de cele de caramida. La cele prost facute si vechi izolatia (fonica, termica) e problema principala, plus ca scirtie :crack:.

Mai exista problema, dezavantajul (sau avantajul), perisabilitatii. O casa din caramida tine sute de ani, una din lemn ceva mai mult de o viata de om (cam 100 de ani, si asta cu materialele de acum 100 de ani, acum probabil mai mult).

Nu stiu de tine, dar mie nu-mi plac deloc la interior casele facute inaintre de anii '50 ... cam din 1960-65 casele incep sa aiba ferestre mari cit tot peretele, living mare, usi putine, mult spatiu liber, design modern, instalatii moderne. Casele pre-1950 au camere mici si marunte, intunecoase, ferestre mici, timplarie naspa, miros, sint mucegaite, igrasioase, sint ori prea inalte ori prea scunde, greu de incalzit iarna si de racit vara, instalatii nasoale, vechi, sparte, prost gindite etc. Asa ca nu vad de ce mi-ar trebui o casa de acum 200 de ani. Nu mi-as lua in viata mea asa ceva. Si de ce ar trebui nepotii/copiii mei sa ia asa ceva?

Mesaj completat

Ai tu ceva cu detroit.am mai vazut in fostele comentarii ca detroitul nu iti cade bine.

Nimanui nu cade bine detroitul ;). E un oras ghetou.

Nimanui nu cade bine detroitul :crack:. E un oras ghetou.

Asta e cuvintul pentru Detroit...GHETOU.

Mesaj completat

dac-ar fi dupa mine, eu as alege ceva mobil. tigan, ce vreti.

ma plictisesc prea mult intr-un loc.

Tsunami, eu vad ca tu chiar ai migrat dintr-un loc in altul.Nu ai zis nica de Africa sau Asia. Cint te muti din nou?