Jump to content
Sign in to follow this  
DLI

EMIGRAREA

EMIGRAREA - Este emigrarea o solutie  

691 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ma mir cum de nu au pus taxe pe banii astia, chiar si acum pe timp de criza intra o gramada de bani in tara , in special de sarbatori si prin iulie-august cand se dau concediile si se umple romania de masini de italia , sani, germania, etc

Na ca am baut Ciuc in Canberra

IMG00030-20101217-2106.jpg

:rolleyes:

sa inteleg ca a ajuns O.....a :rolleyes: saluto din partea mea, mai bine iti aducea un stejar :D

Baiazide, vezi ca nu ai voie sa te pozezi cu sticla de bere, intri automat la categoria "cocalari" (conform unora)!

:rolleyes: :rolleyes:

Hai noroc!

sa inteleg ca a ajuns O.....a :D saluto din partea mea, mai bine iti aducea un stejar :(

Am salutat o gramada :rolleyes: ... mdea Stejar: Yummy

Mesaj completat

Baiazide, vezi ca nu ai voie sa te pozezi cu sticla de bere, intri automat la categoria "cocalari" (conform unora)!

Hai noroc!

Lol, nu au decat sa ma incadreze la ce vor ei. Mi se rupe in general de tot, doar ma stii :rolleyes:

Cum sa nu! Te stim ca pe un cal breaz.

Sa inteleg ca erai pe "buda" cand ai avut acest epiphany? :rolleyes: :rolleyes: :D

Sa inteleg ca erai pe "buda" cand ai avut acest epiphany? :rolleyes: :rolleyes: :D

Nu draga. La buda ma duc cand iti vad poza :( Imi plac la nebunie specimenele care termina repede cuvintele si sar cu cutitu' la bataie. Bine, nu cred ca ai duce doua palme (vorba unui pretin) la cum te vad insa o zic si eu, asa de dragul discutiei. Si zi asa, ti-a adus DHL o bere Ciuc. Cica nu-i lipseste Romania,forumul, romanii si functia de moderator. 'Aida de! :(

Edited by Budd

Oameni buni, faceti un topic Baiazid vs Budd - sau "cum se cearta emigratii intre ei".. si lasati loc liber aici!

Va rog!

Lasa ca avem PM.

PS: oricum, io ca emigrant sunt on topic by default aici. Si Baiazid,of course!

Edited by Budd

Oameni buni, faceti un topic Baiazid vs Budd - sau "cum se cearta emigratii intre ei".. si lasati loc liber aici!

Va rog!

Pai cine a inceput? Nu ametzitul ala din buda?

Tztztztz! Obraznic,obraznic. Corect ar fi fost "de pe buda". Ma rog,cestiune de preferinte. Muta pe PM discutia. Te intep si io cand te vad umflat in pene ca pasarea aia ... cum dreq ii zice?

LE: mi-am amintit. Ii zice porc, parca.

Edited by Budd

Io! Daca n-as avea parinti (si ceva treburi) in Romania probabil n-as mai da niciodata sau foarte rar. Daca as avea bani si timp la infinit, sigur, as ajunge si in Ro o data la 2-3 ani, dar cum timpul (mai ales) e problema numarul 1 in ziua de azi, concediul nu e asa mare, ce dracu sa faci mai intii in 3-4 saptamini?

Si nu sint dintre cei carora le displace in Romania (stiu multi carora li se pare deprimanta, au dreptatea lor), mie mi se pare chiar ok, iar cu tineretea mea in Romania sint foarte multumit, doar ca o stiu pe dianafara, pe cind restul lumii are multe de oferit.

LE: in fara de mine mai stiu o groaza care ar face la fel, 4-5 pe care ii cunosc suficient de bine ca sa stiu ca nu e vrajeala. Multi din cei care isi fac concediul in Romania o fac strict pentru batrini.

Vrajitorule, inteleg perfect ce spui matale, INSA, indiferent cate lipsuri (de orice natura) are tara asta in care ne-am nascut, sangele apa nu se face si nu ai cum sa-ti uiti radacinile..indiferent cat de rapciugoase ti se par acum. Avem multe bile negre, insa am atatia cunoscuti care traiesc foarte bine pe meleaguri starine -si aici nu ma refer la Italia, Spania- si care se bucura cand revin in tara, pentru ca aici isi au amintirile, majoritatea prietenilor etc. Iti garantez ca si tu, daca treci printr-o chestie neplacuta la un momentdat, mai tarziu ti-o vei aminti, insa scotand in relief partile hilare, sau chiar pe cele nasoale care nu ti se vor mai parea atat de naspa!!!!

Asa ca, te rog, lasa rautatile gen "urasc tara aia de mitici, plina de rahao etc" si incearca sa nu te mai axezi pe partile negative. Numai oamenii slabi vad partea goala a paharului. Parerea mea e ca ar trebui sa ne bucuram putin si de chestiile frumoase pe care ni le ofera tara asta, chiar daca-s putine si mici...important e ca LE AVEM!

Sarbautori fericite!

Edited by Satana

Depinde de cati ani ai petrecut in Ro. Eu,de exemplu am petrecut 27 ani (more or less) in Romania. E greu sa spun ca am sa mai fiu altceva decat roman vreodata.

Guest corleone

Va rog!

Pai chestia asta tot din emigrare face parte, baiazid este exemplul clasic de emigrant care nu se poate adapta si tanjeste dupa Romania. Singurul motiv pt care nu vine inapoi este ca ar insemna sa recunoasca ca a esuat in a se adapta in societatea australiana (desi asta nu e o rusine) plus explicatiile care ar trebui sa le dea cand vine acasa. Eu va garantez ca baiazid in maxim doi ani vine acasa si se va angaja in sistemul bugetar si va putea sa bea ciuc si stejarel pana se pisha pe el.

Edited by corleone

gresesti in 2 locuri:

una: nu ma intorc

doi: beau pana ma pis pe tine

Vrajitorule, inteleg perfect ce spui matale, INSA, indiferent cate lipsuri (de orice natura) are tara asta in care ne-am nascut, sangele apa nu se face si nu ai cum sa-ti uiti radacinile..indiferent cat de rapciugoase ti se par acum. Avem multe bile negre, insa am atatia cunoscuti care traiesc foarte bine pe meleaguri starine -si aici nu ma refer la Italia, Spania- si care se bucura cand revin in tara, pentru ca aici isi au amintirile, majoritatea prietenilor etc. Iti garantez ca si tu, daca treci printr-o chestie neplacuta la un momentdat, mai tarziu ti-o vei aminti, insa scotand in relief partile hilare, sau chiar pe cele nasoale care nu ti se vor mai parea atat de naspa!!!!

Asa ca, te rog, lasa rautatile gen "urasc tara aia de mitici, plina de rahao etc" si incearca sa nu te mai axezi pe partile negative. Numai oamenii slabi vad partea goala a paharului. Parerea mea e ca ar trebui sa ne bucuram putin si de chestiile frumoase pe care ni le ofera tara asta, chiar daca-s putine si mici...important e ca LE AVEM!

Sarbautori fericite!

habar n-ai cum se schimba oamenii si locurile.

eu de ex. dupa 12 ani de diaspora ma simt mult mai stingher aici decat m-as simti chiar si in germania. prietenilor le-am dat numarul de telefon. cati crezi ca m-au mai sunat? romania s-a schimbat, eu m-am schimbat. amintirile raman in alta perioada spatiu-timp si nu mai pot fi traite. trebuie sa ramai realist.

in state si canada ma simt acasa, parca apartin locului. cand merg in concediu, parca nici n-as fi plecat vreodata.

si pentru ca tot deschisesi subiectul, care sunt chestiile frumoase pe care ni le ofera tara asta, ca eu de v-un an jumate le tot caut si tot nu le-am gasit

Depinde de cati ani ai petrecut in Ro. Eu,de exemplu am petrecut 27 ani (more or less) in Romania. E greu sa spun ca am sa mai fiu altceva decat roman vreodata.

nu varsta are importanta, e suficient sa vrei. eu aveam 33 cand am parasit romania.

Pai chestia asta tot din emigrare face parte, baiazid este exemplul clasic de emigrant care nu se poate adapta si tanjeste dupa Romania. Singurul motiv pt care nu vine inapoi este ca ar insemna sa recunoasca ca a esuat in a se adapta in societatea australiana (desi asta nu e o rusine) plus explicatiile care ar trebui sa le dea cand vine acasa. Eu va garantez ca baiazid in maxim doi ani vine acasa si se va angaja in sistemul bugetar si va putea sa bea ciuc si stejarel pana se pisha pe el.

esti copil daca tu crezi ca intr-o decizie asa de importanta ar sta parerea forumistilor, prietenilor etc.

Baiazid vs Corlenone - terminati dracu odata.. parca sunteti copii de 2 ani!!! :rolleyes:

Nu are importanta daca gresesc sau nu dar aici se vede levalu' tau. Cum te-am intepat un pic cum te-ai enervat, asta arata ca esti o fire slaba. Nu o sa-ti dau report, probabil o vor face altii.

Pai cred ca levelul tau negativ se vede aici: tu m-ai intepat, de altfel si ala din buda. Practic voi provocati cearta. Eu doar ma amuz si ma minunez de prostia voastra.

BTW: nu ma enervez, ma amuz. Sa iti fac un desen sa pricepi? :rolleyes:

Voi ce legatura ati avut cu emigrarea pe topicul asta? In afara sa aruncati cu (cuvant urat), exact ce stiti voi mai bine din cocina... ce altceva mai stiti?

Guest corleone
Baiazid vs Corlenone - terminati dracu odata.. parca sunteti copii de 2 ani!!! :rolleyes:

Biiine bre, hai ca stau launloc. :rolleyes:

Voi ce legatura ati avut cu emigrarea pe topicul asta? In afara sa aruncati cu (cuvant urat), exact ce stiti voi mai bine din cocina... ce altceva mai stiti?

Dar tu? In afara de magarii jalnice ce ai mai scris? Nu te-a jignit nimeni insa tu o faci.Uite chiar mai sus. Esti frustrat, esti singur, esti mereu fara replica, esti mereu pe picior gresit. Toti iti sunt dusmani, tu esti cruciatul lipsa. Stiu ca e greu fara butoane insa au mai avut si altii problema asta si le-a trecut. Ti-am mai zis, eu sunt by default on topic aici,ca emigrant. Si cu mai multe trese ca tine,da?

Mesaj completat

nu varsta are importanta, e suficient sa vrei. eu aveam 33 cand am parasit romania.

Nu vorbeam de varsta. Vorbeam de timpul petrecut intr-un anumit loc. Varsta nu are importanta (din punctul meu de vedere) cand ai un tel anume. Eu ca sa fiu sincer pana la capat am emigrat cu totul intamplator. Nu a fost intentia mea sa emigrez.

Hai ca bine zici - tre sa facem un comitet al romanilor motociclisti plecati din tara, si sa ne punem trese, of course.

Presedinte il punem pe Vrajitorul din Oz, secretar insarcinat cu religia si cultele pe Roadkill, secretar cu securitatea pe Baiazid, si membri eu si cu Budd, si cine mai vrea, Bec, etc..

Stabilim apoi un sistem de trese si decoratiuni? :rolleyes:

l.e.

Tsunami, tu nu te califici in clubu nostru, tre sa ai Aipiu extern.. sorry mate.. :rolleyes:

Edited by Belbody