Jump to content
Sign in to follow this  
DLI

EMIGRAREA

EMIGRAREA - Este emigrarea o solutie  

691 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Dar tu? In afara de magarii jalnice ce ai mai scris? Nu te-a jignit nimeni insa tu o faci.Uite chiar mai sus. Esti frustrat, esti singur, esti mereu fara replica, esti mereu pe picior gresit. Toti iti sunt dusmani, tu esti cruciatul lipsa. Stiu ca e greu fara butoane insa au mai avut si altii problema asta si le-a trecut. Ti-am mai zis, eu sunt by default on topic aici,ca emigrant. Si cu mai multe trese ca tine,da?

Mai deruleaza la primul tau mesaj dupa ce am postat eu poza cu berea. Tu ai inceput.

Mai deruleaza la primul tau mesaj dupa ce am postat eu poza cu berea. Tu ai inceput.

Aoleo,nene! D-aia te-ai ofensat? Pai de ce nu zici asa? O stiam ca de la beutura iti sare repede tzandara,dar nici chiar asa. Promit sa fiu atent pe viitor. Deci, tocmai vorbeam, vii la o intrunire moto emigrant? Sa facem o poza de grup (cu bratul meu protector,prieteneste peste umarul tau) cu beri multe (la halba ca sa nu stie lumea ce bem)?

PS: plm, am tot scobit da' tot nu am gasit unde te-am jignit.

Aoleo,nene! D-aia te-ai ofensat? Pai de ce nu zici asa? O stiam ca de la beutura iti sare repede tzandara,dar nici chiar asa. Promit sa fiu atent pe viitor. Deci, tocmai vorbeam, vii la o intrunire moto emigrant? Sa facem o poza de grup (cu bratul meu protector,prieteneste peste umarul tau) cu beri multe (la halba ca sa nu stie lumea ce bem)?

PS: plm, am tot scobit da' tot nu am gasit unde te-am jignit.

Fii atent, am avut o revelatie: Hai sa facem un pact de calmare reciproca. Tu nu ma mai intzepi pe topicuri, eu nu te mai intzep. Simplu.

Practic asta inseamna sa nu te citez aiurea doar ca sa ma aflu in treaba, fara jigniri, shoparle ..etc...

Nu de alta, dar oricum nu ajungem nicaieri cu incaierarea asta inutila.

De acord?

Edited by Baiazid

De acord?

'Aidi breh,ce dreq! Adeca io te intep finut si tu jignesti,dai cu bata? Trebuie sa dai mai mult. Nu merge asa usor. Mai scoate ceva din punga.

PS: oricum nu fac niciun pact. La un moment dat ma plictisesc. Daca ar fi fost sa ma iau de tine la fiecare post de-al tau as fi fost deja in carantina.

'Aidi breh,ce dreq! Adeca io te intep finut si tu jignesti,dai cu bata? Trebuie sa dai mai mult. Nu merge asa usor. Mai scoate ceva din punga.

PS: oricum nu fac niciun pact. La un moment dat ma plictisesc. Daca ar fi fost sa ma iau de tine la fiecare post de-al tau as fi fost deja in carantina.

Vezi, eu macar am incercat. Nu vrei, nu vrei.

Tu lasa pactul si spune daca vii la intrunirea Moto Emigrant. Belbody organizeaza. Intr-un loc cu peisaj feeric (nu iarna ca nu am Transalp sa ma plimb sub 7 grade). Acolo se vor da diplome si se va bea bere.

:rolleyes:

Daca reusesc sa adun la o masa: Budd+Baiazid+Corleone pot sa ma duc sa candidez la un post cheie la ONU. :rolleyes:

Hai ca bine zici - tre sa facem un comitet al romanilor motociclisti plecati din tara, si sa ne punem trese, of course.

Presedinte il punem pe Vrajitorul din Oz, secretar insarcinat cu religia si cultele pe Roadkill, secretar cu securitatea pe Baiazid, si membri eu si cu Budd, si cine mai vrea, Bec, etc..

Stabilim apoi un sistem de trese si decoratiuni? :rolleyes:

l.e.

Tsunami, tu nu te califici in clubu nostru, tre sa ai Aipiu extern.. sorry mate.. :D

pe mine ma pui emigrant rezident in romania sau ministru de externe, :rolleyes:

desi, daca te uiti dupa aipiuri, nu stiu cat pe an stau prin romania.

Totusi pe unii i-a dus capu' pe aici si au facut niste averi de te doare dibla.

Si nu sunt putini.

In ultimii 2 ani,cu toata "criza" s-a inmultit nr-ul auto si moto.Aproape ca s-a dublat.

De ex. am vazut moto nou noute,luate de la reprezentanta si nu un singur model si exemplar.Am vazut Sportstere noi,Bmw(inclusiv k1300 r),Intrudere de 1800 noi sau aproape noi,nu mai zic de Transalp,Gsx-r,Bandit,Cbr,diverse miare(R1,Firblade),Hyabuse,etc.Anul trecut,de ex,cu o luna inainte sa imi iau carnetu' s-a vandut de la reprezentanta yamaha din pipera un dragstar din 2006 care lucea pur si simplu la 6000 iepuroi.Mai stiu de asemenea persoane care si-au luat cruiserul de la Bmw(r1200c) cu cateva mii de aceiasi iepuroi.

Deci se poate si la noi trai bine.

Edited by mciaulih

Pai fa mah si tu avere,cine te opreste?

PS: R1200C nu se mai fabrica din 2004.

Edited by Budd

Ca tot zicea domnul mai sus de facut averi,am avut colegi cu care am muncit pe barci care au prins de au plecat pana in 2000, era ceva super cand veneai acasa cu 10-12k de coco, pana au zburat preturile prin 20002-2003. Atunci iti luai leger dupa 6-9 luni muncite un apartament intr-o zona buna, si terenuri in locuri bune. Genul de afaceri practicate de barcagii erau imobiliarele si vanzarile de masini aduse de prin te miri ce tari din europa. Marea diferenta e ca atunci dolarul era smecher iar acum nu mai e. Daca in US and A ma simteam bazat pe buzunar daca aveam o bancnota de 100, in orice tara din europa ii faci terci imediat.

Totusi pe unii i-a dus capu' pe aici si au facut niste averi de te doare dibla.

Si nu sunt putini.

In ultimii 2 ani,cu toata "criza" s-a inmultit nr-ul auto si moto.Aproape ca s-a dublat.

De ex. am vazut moto nou noute,luate de la reprezentanta si nu un singur model si exemplar.Am vazut Sportstere noi,Bmw(inclusiv k1300 r),Intrudere de 1800 noi sau aproape noi,nu mai zic de Transalp,Gsx-r,Bandit,Cbr,diverse miare(R1,Firblade),Hyabuse,etc.Anul trecut,de ex,cu o luna inainte sa imi iau carnetu' s-a vandut de la reprezentanta yamaha din pipera un dragstar din 2006 care lucea pur si simplu la 6000 iepuroi.Mai stiu de asemenea persoane care si-au luat cruiserul de la Bmw(r1200c) cu cateva mii de aceiasi iepuroi.

Deci se poate si la noi trai bine.

aia-s bani?

10 mii de epuroi sunt bani?

bah baiatu'

10k e nimic

Guest corleone
:rolleyes:

Daca reusesc sa adun la o masa: Budd+Baiazid+Corleone pot sa ma duc sa candidez la un post cheie la ONU. :rolleyes:

Nu ai nici o sansa asa ca nu ai cum sa candidezi :D

si pentru ca tot deschisesi subiectul, care sunt chestiile frumoase pe care ni le ofera tara asta, ca eu de v-un an jumate le tot caut si tot nu le-am gasit

"Auliu" Tsunami, nu-ti mai place in Romania? parca iti placea pe acolo pe "vremuri".

Mesaj completat

aia-s bani?

10 mii de epuroi sunt bani?

bah baiatu'

10k e nimic

Da-mi mie banii astia ca eu nu am nica in buzunar. Cu 10000 ma duc in Bora Bora si eu si barbatu si primit ca iau si pisicile.

Da-mi mie banii astia ca eu nu am nica in buzunar. Cu 10000 ma duc in Bora Bora si eu si barbatu si primit ca iau si pisicile.

E mai ieftin in saint marteen, pe partea daneza nu aia franceza. Daca as avea 10000 m-as cam muta acolo, dar nu e nici un zbor direct

am vrut sa zic promit.

Acum pe partea serioasa ca am citit ultimile comentarii de zilele astea, nu cred ca cineva isi uita tara de unde vine chiar daca nu-si mai gaseste locul acolo. Nu stiu cit de mult s-a schimbat Romania sau mai repede cit de mult ne-am schimbat noi, cei care am plecat.

Cind eram in Romania nu intelegeam cum de mai veneau prietenele si uitau sa zica cite un cuvint in romana insa acum imi dau seama ca am aceiasi problema, mai scot cite un porumbel fara sa vreau in engleza.

Toti care vin de acolo spun ca oamenii sint tristi si imbatriniti, asa mi s-a parut si mie.

Credeam ca sint singura care am probleme cind merg acolo, noroc ca eu nu conduc, insa altele mi s-au intimplat:

-doua angajate de la casa de pensii, imbracate ca niste prostituate au facut circ ca am intrat la buda lor care era deschisa si eu am uitat ca vin de aici si aici e hirtie igienica oriunde mergi si am intrebat-o pe mama daca are niste servetele, shame of me. Tantile alea care erau trecute bine de prima tinerete au inceput sa faca circuri ca ce femeie nu are servetele in geanta, again shame of me. Dupa ce le-am ascultat si am facut putin misto de ele mi-au spus ca nici nu aveam voie acolo la ele ca trebuia sa ma duc in curte la Buda (sic) la care eu le-am spus ca pe usa nu scria "rezervat VIP"

-Eram cu familia la un market, nici nu-i mai stiu numele, erau niste carucioare de facut cumparaturi in care puteai sa tii copii, o frumusete, din pacate fratele meu care are doi copii mici si bolnavi mi-a spus ca nu poate folosi caruciorul ca nu ii da voie sa iasa cu el din magazin si ca asta e ceva general la lantul respectiv de magazine, tr sa iei copii si iei si plasele in minuta sa mergi la magazine, i-am intrebat pe aia de ce nu-si pun caruturile in vistrina

-Tot la marketul de sus, stateau afara doi angajati si fumau si faceau glume. Vine o femeie amarita si ii roaga sa-i ajute sa duca un frigider ca l-a cumparat si tipa dinauntru i-a spus ca cei doi o vor ajuta la care ei au inceput sa faca misto ca ea nu are habar pe ce lume traieste si ca lor nu le pasa de ea. Nu m-am putut abtine sa nu-i intreb daca sint in pauza si daca asa se vb cu clientii si au plecat dar frigiderul nici gind sa-l aduca.

-Cea mai trista faza a fost cind le-am cumparat anul acesta la ai mei ochelari, la tata o pereche de apropiere si departare , 4 lentile in aceiasi pereche de ochelari, pretul mi s-a parut bun comparind cu alte 100 de magazine unde ma tirisera ai mei, facem dealul, platesc ochelarii si plecam din orasul respectiv. Dupa citeva zile suna mama plingind ca mai trebuie sa plateasca 1 milion si ca trebuie sa ia bussul pina in acel oras, ca ea nu are bani etc. Am sunat eu la tipa respectiva, eu i-am vb frumos, nu stiu de ce a inceput sa plinga, i-am spus ca am chitanta si ca de la mine nu mai vede nici un ban si ca merg la protectia consumatorului cind mi-a zis sa iau banii inapoi. Oricum tarasenia s-a incheiat dupa ce am descoperit ca asa faceau si cu alti clienti, dupa ce mama s-a dus pe ascuns cu tata sa mai faca un control la ei, gratis. Ochelarii au fost facuti cu aceiasi suma, pe mine nu au mai avut tupeul sa ma sune.

Ce protectia consumatorului, am avut neplacerea sa merg o singura data in birou la un inspector si m-a facut de kko.

In US and A lumea e invatata asa de cand se naste, sa faca reclamatie, ti-ai rupt piciorul in magazin sigur iti schimbi masina :) , am lucrat ceva timp cu americani si unii mi-au facut parul cret, ca chiar era sa raman si fara munca. Sa mai zic? Am mers la sectia de politie sa reclam pe unul care mi-a aruncat cu ceva pe mine din masina, mi-a spus ca nu stie ce sa faca, si nu are nici benzina, sa sun eu la un numar sa vad ce rezolv. Am ramas fara rucsak, apoi de pe camerele de luat vederi al asociatiei de locatari am vazut cine l-a luat, era cineva din bloc, o femeie, am chemat politia , nu au intrat in casa pe motiv ca nu au mandat, insa eu am intrat am dat-o pe aia de toti peretii, mi-am cautat lucrurile prin casa aleia si am iesit pe usa, nimeni n-a zis pas :) . Concluzia, e fun sa traiesti in Romania

Edited by irip

Guest corleone
Acum pe partea serioasa ca am citit ultimile comentarii de zilele astea, nu cred ca cineva isi uita tara de unde vine chiar daca nu-si mai gaseste locul acolo. Nu stiu cit de mult s-a schimbat Romania sau mai repede cit de mult ne-am schimbat noi, cei care am plecat.

Fratele meu s-a stabilit in Italia de sapte ani, nu simte nevoia sa se intoarca si sunt absolut sigur ca nici nu va mai simti vreodata nevoia. Motivul nu este faptul ca a uitat de unde a plecat (a trait binisor si in Romania) dar societatea romaneasca practic l-a respins, sa fii cinstit si competent in Romania este ca si cum ai fi ciumat (nu detaliez pt ca multi nu ar intelege). Si-a gasit locul in Italia, traieste foarte bine din munca lui si este respectat si in comunitatea in care traieste cat si la locul de munca. Acesta este motivul pentru care pe multi nu-i mai intereseaza Romania si dau impresia ca nu mai dau doi bani pe ea, nu "basinile", ci faptul ca isi gasesc locul in alta parte.

E mai ieftin in saint marteen, pe partea daneza nu aia franceza. Daca as avea 10000 m-as cam muta acolo, dar nu e nici un zbor direct

Evident,vroiai sa spui partea olandeza,nu daneza.

"Auliu" Tsunami, nu-ti mai place in Romania? parca iti placea pe acolo pe "vremuri".

Mesaj completat

ba-mi place, cine zise ca nu-mi place?

altfel de ce-as mai sta?

banu merge, apartamentul e okay, catelu nu latra prea tare, o asa evolutie in cariera n-as visa nicaieri in lume, 4 promotii in 3 ani din pacate salariul n-a crescut, dar as fi nesimtit sa ma plang

€10k???

pai pentru un american e mult, eu nu vorbesc cu americanii, eu ma refer la romania.

ceea ce am vrut sa zic este ca cel care isi ia X6 nu sta in banii aia.

hai c-un exemplu.

tipul de la care am inchiriat are toate apartamentele de pe etaj intr-un bloc nou.

si mai are "domenii"

ce pondere mai are SUV-ul mertzedes pe care-l conduce?

in cat timp si-ar cumpara asta un R1? probabil in 5-6 minute.

adic olandeza.

propun aruba. aruba rulz!

si ai si zbor direct de pe schiphol

Mesaj completat

eu am imigrat in romania pentru oportunitatea carierei, aventura si bani. cam in ordinea asta.

sunt corect, respect pe altul sunt politicos. n-am murit si nu-mi vine.

daca ar mai trebui sa aleg o data, la fel as proceda.

in romania nu ma deranjeaza marlanismul (apropo, a inceput sa se mai atenueze), traficul, mizeria de pe jos, faptul ca nu mi se arata respect.

chestiile astea le stii si, daca te astepti la ele, sti sa te feresti. sunt lucruri mult mai serioase

noapte buna

Vrajitorule, inteleg perfect ce spui matale, INSA, indiferent cate lipsuri (de orice natura) are tara asta in care ne-am nascut, sangele apa nu se face si nu ai cum sa-ti uiti radacinile..indiferent cat de rapciugoase ti se par acum. Avem multe bile negre, insa am atatia cunoscuti care traiesc foarte bine pe meleaguri starine -si aici nu ma refer la Italia, Spania- si care se bucura cand revin in tara, pentru ca aici isi au amintirile, majoritatea prietenilor etc.

Oamenii se bucura pentru ca sint in concediu si pentru ca revad niste oameni pentru care simt ceva, nu pentru Romania... ia zi-le ca nu mai pot sa se intoarca si au venit de tot, sa vezi cum e cu bucuria aia.

Asa ca, te rog, lasa rautatile gen "urasc tara aia de mitici, plina de rahao etc" si incearca sa nu te mai axezi pe partile negative. Numai oamenii slabi vad partea goala a paharului. Parerea mea e ca ar trebui sa ne bucuram putin si de chestiile frumoase pe care ni le ofera tara asta, chiar daca-s putine si mici...important e ca LE AVEM!

Unde ai vazut tu aceste "rautati" din partea mea? Eu nu urasc Romania, dar nici nu o iubesc in mod deosebit. Mi-e oarecum indiferenta. OK, poate putin mai mult decit indiferenta, dar nu cu mult.

Ce iubesc eu sint amintirile mele, dar Romania aia nu exista, si fie vorba intre noi, nici n-a existat vreodata. Era filtrata prin experienta mea personala.

Nu stiu cum e la altii in jurul nostru, dar romanilor tare le place sa se injure pe diferite criterii. Capsunar vs. patriot sau bugetar vs. privat sa motciiclist vs. scuterist sau roacar vs. depesar.

Capsunar vs. patriot sau bugetar vs. privat sa motciiclist vs. scuterist sau roacar vs. depesar.

ne trebe un razbel civil

Nu stiu cum e la altii in jurul nostru, dar romanilor tare le place sa se injure pe diferite criterii. Capsunar vs. patriot sau bugetar vs. privat sa motciiclist vs. scuterist sau roacar vs. depesar.
roman vs vrajitor,... :)

Ce protectia consumatorului, am avut neplacerea sa merg o singura data in birou la un inspector si m-a facut de kko.

In US and A lumea e invatata asa de cand se naste, sa faca reclamatie, ti-ai rupt piciorul in magazin sigur iti schimbi masina :) , am lucrat ceva timp cu americani si unii mi-au facut parul cret, ca chiar era sa raman si fara munca. Sa mai zic? Am mers la sectia de politie sa reclam pe unul care mi-a aruncat cu ceva pe mine din masina, mi-a spus ca nu stie ce sa faca, si nu are nici benzina, sa sun eu la un numar sa vad ce rezolv. Am ramas fara rucsak, apoi de pe camerele de luat vederi al asociatiei de locatari am vazut cine l-a luat, era cineva din bloc, o femeie, am chemat politia , nu au intrat in casa pe motiv ca nu au mandat, insa eu am intrat am dat-o pe aia de toti peretii, mi-am cautat lucrurile prin casa aleia si am iesit pe usa, nimeni n-a zis pas :) . Concluzia, e fun sa traiesti in Romania

Eu aici am invatat sa ma apar de ce mi se poate intimpla, sistemul asta american este sa te fure legal, in principiu americanii nu fac plingeri iar imigrantii nou veniti habar nu au si asa isi fac toti bani aici pe spatele lor. Iti pot veni facturile de doua ori, vai a fost "o greseala, ne cerem scuze", iti poate veni de la doctor ca asigurarea nu ti-a acoperit nu stiu ce teste, daca nu suni asigurarea sa-ti plateasca atunci platesti ca fraierul, etc.Romanii te fura cel mai tare, mai ales cind vor sa te ajuta sa-ti iei o maisna si ei sint dealeri sau ai prietni, frati care sint dealeri, cam toti au luat teapa, daca nu te tepuiesc ei te tepuiesc americanii ca te vad nou venit. Mie aici mi s-a intimplat cu doua companii romanesti de telefoane de sunat in Romania care sa-mi ceara peste 100 dolari pe luna, eram nou venita, m-am uitat pe facturi dupa 2-3 luni, convorbiri de 12 dolari repetate, nici macar nu vorbisem de 12 dolari, etc, am ajuns sa folosesc cartele dupa ce am incheiat cu companiile romanesti si am iesit la 40 pe luna.

Anul trecut m-am trezit ca mi-au adaugat la abonamentul meu de telefon mobil inca 10 dolari si cind am sunat mi-au spus ca sint adaugata la o agentie matrimoniala pe telefon numai prin SMS_uri si am zis cum poate fi asta legal cind nu m-a sunat nimeni sa ma intrebe daca vreau asa ceva si eu mi-am blocat serviciul de SMS_uri? Alta prietena rominca s-a trezit anul trecut ca mai are de platit citeva zeci de dolari pentru o noua linie adaugata la planul ei de familie la celulare, se adaugase o tipa cu acelasi nume de familie.

Aici daca nu-ti ceri drepturile sau nu ti le aperi atunci platesti ca fraierul, sint oameni care fac reclamatii degeaba insa nu sint asa multi, sint oameni si oameni.

IN Romania nu prea ai drepturi, esti doar un pion, cind te-a calcat masina si ai murit nici nu conteaza citi bani ai, esti dus, iar familia ramine sa se lupte cu sistemul si criminalul care este doar pilos. Sint intr-o experienta foarte trista acuma pe ceea ce se intimpla dar pentru asta tot nu ma las.

Mesaj completat

Iti garantez ca si tu, daca treci printr-o chestie neplacuta la un momentdat, mai tarziu ti-o vei aminti, insa scotand in relief partile hilare, sau chiar pe cele nasoale care nu ti se vor mai parea atat de naspa!!!!

Asa ca, te rog, lasa rautatile gen "urasc tara aia de mitici, plina de rahao etc" si incearca sa nu te mai axezi pe partile negative. Numai oamenii slabi vad partea goala a paharului. Parerea mea e ca ar trebui sa ne bucuram putin si de chestiile frumoase pe care ni le ofera tara asta, chiar daca-s putine si mici...important e ca LE AVEM!

Sarbautori fericite!

Nu cred Satana ca vrei sa treci prin chestia neplacuta prin care eu si ai mei trecem acum si nu cred ca vreodata vrei sa ti-o amintesti cu placere. Trecind prin ce trec acum, nu pot decit sa ma bucur ca am plecat de acolo si sa-mi para rau ca acel om care a murit pe nedrept nu si-a apecat urechea sa plece si el cind l-am sfatuit imi pare rau pentru viata lui, pentru copii care vor creste fara tata. Alte parti negative? Sa vedem:Spitalele unde se duc ai mei la fiecare citeva luni si trebuie sa impinga ceva, bun.Am mai vb de asta inainte.Ceva de spitale? Fratele meu care a primit un rezultat de la alt baietel de la tomografie ca sa nu poata face operatie gratis la baiatul lui mic de catre o echipa germana care vine o data pe an in Romania. Penru asta fratele meu a condus pina in Germania cu copilul mic pe frig si l-a costat la citeva zeci de mii de Euro, noroc ca a fost sponsorizat de firma straina unde lucra.

Daca tu zici ca sint un om slab atunci tu esti wrong, sint doar trista cind am gindesc ce se intimpla acolo acum pentru familia mea si pentru prietenii mei. Stiu nici aici nu sitn ciini cu colaci in coada.

Vin cu placere sa vad Romania, e adevarat dar vin pentru familie, pentru prieteni si pentru amintirile mele. Sotului meu care e plecat de 20 de ani ii este frica sa mai mearga acolo. In 20 de ani a fost de doua ori, uneori mai are si el asa nostalgii nici el nu stie dupa ce anume dar cind e vb sa-i cumpar bilet de avion incepe sa dea inapoi. De ce sa-i fie dor? De orfelinatul unde a fost aruncat, de familia lui care l-a tratat ca pe un handicapat, de oamenii care din sarantoc nu-l scoteau, de facultatea de arta care nu l-a primit ca nu avea pile insa Germanii l-au dat prin ziare si i-au dat imediat residenta ca a devenit unul din cei ami buni restauratori de biserici?

Romania nu e de rahat, acolo ai familie, viata sociala si prieteni insa ca si comfort si cariera e mai bine in alte parti.

Azi am aflat ca la firma unde am lucrat a fost angajat un director general tot pe pile si relatii cu 5000 de EUro si el si-a adus toata gasca de la firma cealalta cu salarii duble decit a celor care erau deja in firma.Cind ma gindesc ca eu lucram 10-12 ore pe zi si simbetele chiar , pe citeva milioane, nu-mi pare rau decit de timpul pierdut insa se numeste experienta.