Jump to content

EMIGRAREA - Este emigrarea o solutie  

691 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

• Replies 768
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mi-a placut si afirmatia lui v-twin ,conform careia societatea refuza sa evolueze,dar individul o face, alegand calea exilului.

Românii reprezintă pentru mine un mare mister. Luați individual, sunt extraordinari, dar în momentul în care iei o gaÂşcă de 100 să lucreze împreună, nu scoți nimic din ei pentru că nu-s în stare să lucreze pentru un scop comun care să le superceadă scopurile personale imediate.

Restul cu sarbii,otomanii ,si crestinmismul, imi pare o teorie dusa la extrem,...dar in ziua de azi stai sa te gandesti totusi,daca si cu parca....

E o teorie bazată pe niÂşte observații. Dacă vrei să dezvoltăm, bine, dacă nu ia-o ca pe o teorie a unui anonim. :burnout:

Ce se intampla zilele astea in Rromania nu poate decat sa ma inspaimante la gandul de cea ce v-a urma. Istoria ne-a aratat, precum retetarul din cartile de bucate, ca in momentul asta adunam toate ingredientele necesare unui conflict armat.

Foarte bine. Mai murim câțiva, ne regenerăm. AÂşa poate se mai spală din mizerie, sau se epurează prin foc.

vesnicile probleme teritoriale,PROBLEME CU O ANUME RASA(țigani le zice n.a), zona geo-politica IDEEALA(reacția cetățenilor maghiari după moartea lui Marian Cozma tocmai a demonstrat că nu există probleme etnice româno-maghiare decât în capetele unor politicieni inepți)izbucnirii unui conflict- de aici si o gramada de scuze-motive,etc...

ce rau ne merge tuturor, cum AIA nu fac nimic,pentru noi,cum ne sfideaza tot mai mult,cum iau masuri nu anticriza ci antipopulatie, cum nu avem buget la interne,dar speram sa prinda politia asasinii fara dotari, iar daca nu macar cei ce mai traim o sa primim bonuri turistice sa facem turism national,din bugetul alocat turismului de 10 ori mai mare decat cel anterior....DOAMNE IN CE TARA AM AJUNS SA TRAIM?!...CE OAMENI AU AJUNS SA NE CONDUCA?!....SI CE OAMENI AU AJUNS CA SA-I VOTEZE?!

Ce rău ne merge tuturor dar la credite s-a băgat tot românu'. A jucat pe curs luând credite în € sperând că se va menține la 3.3, iar acum când e la 4.3 urlă ca din gură de Âşarpe. ÂŞtii, ce criza asta economică e a dracului de bună pentru români. Pentru că-i învață disciplina bugetului, îi învață să nu mai cheltuiască 15 lei pe o maÂşină când el câÂştigă 6, etc. Urla BNRul la public să nu mai ia credite în valute în care nu au salariul, dar nu-i asculta nimei. D-aia avem acum credite în yeni Âşi în CHF. Da, mulți o să sărăcească, dar Âştii ce? o merită!

VorbeÂşti despre problemele cu țiganii, de polițiÂşti corupți Âşi inepți, de politicieni incompetenți Âşi proÂşti. Sunt țiganii cărora poporul român le-a preluat Âşi îmbrățiÂşat metehnele. Ăiganii cu care este acum saturată piața. Ăiganii care au ajuns să fie "Âşmecheri", doar datorită laÂşității românilor. PolițiÂştii fac Âşi dreg, asemeni medicilor. Tocmai pentru că nu îi reclamă nimeni. Sunteți obiÂşnuiți să bombăniți în barbă sau să înjurați pe forum, dar câți au făcut reclamații când li s-au încălcat drepturile? Iar politicienii... cine le permite să fie sfidători Âşi aroganți? Populația! Cine l-a votat pe Băsescu preÂşedinte? Cine l-a votat pe Iliescu preÂşedinte de 3 ori? Cine 'zda mă-sii i-au votat pe Halaicu, Lis, Băsescu(din nou!), Ciorbea, Videanu sau, mai nou, Oprescu?! Românii, domnul meu. Românii care acuma se plâng fără să miÂşte un deget. Românii care au pus botul la credite, dornici neapărat de frigideretelevizoaremaÂşinidespălatînrate!, cei ce au pus botul la hăhăhăh Âşi care s-au îngrămădit să-i mănânce cârnatul lui Oprescu. Românii care au acceptat măriri de pensii Âşi salarii(8 ani de creÂştere economică continuă-pe credit sau reală, irelevant care s-au topit în pensii Âşi salarii). N-am auzit pe nimeni, din cei ce produc, să se revolte, să facă marÂşuri când banii pe infrastructură se duceau la funcționarii publici. AceiaÂşi români care pleacă voioÂşi Âşi plini de speranță în societăți unde au totul de-a gata Âşi unde se integrează instant pentru că eminamente sunt Europeni, în fibra lor, dar care preferă să primească, nu să construiască.

E o teorie bazată pe niÂşte observații. Dacă vrei să dezvoltăm, bine, dacă nu ia-o ca pe o teorie a unui anonim.

Pai nu-i chiar noua, cred ca are 200 de ani ca popa deci originala nu poate fi :burnout:. Ce e mai romanesc decit teoria asta? Cum am putea avea noi insusiri negative de la noi, neaaah, e vina altora, e vina altora ca ne-au cucerit si educat ca noi eram exemplari, ca bradu, ca codru. Ca si cum ai putea avea vreo dovada despre ce ar fi fost caracterul romanilor in ziua de azi fara influenta turco-bizantina.

Ca o paranteza, vis-a-vis, de problema maghiara. .

Ce s-a intamplat la Veszprem, nu poate arata decat nivelul de civilizatie si mentalitate se afla ungurii fata de noi,...dar subliniez ungurii din Ungaria.Nu zic ca aici nu sunt oameni, ba din contra,...dar pentru mine gestul celor de acolo a palit.

De ce?! ....Pentru ca in ziua cand maghiarii se adunau in Veszprem sa aprinda o lumanare ptr :burnout: Marian Cozma ;) ,la Sf. Gheorghe aka Sepsiszentgyorgy, maghiarii se adunau cu alt scop, la cca un km de usa mea de la intrare se strigau lozinci impotriva mea si se cerea autonomia,...asa ca ptr acest subiect,va rog sa-mi lasati mie dreptul sa decid ce e si ce nu e real.

Va multumesc, pentru intelegere.

• 2 weeks later...
Ca o paranteza, vis-a-vis, de problema maghiara. .

Ce s-a intamplat la Veszprem, nu poat.....

Va multumesc, pentru intelegere.

..si cu asta se inchide paranteza :

Oricine sau oricare in afara de romani,sunt mai uniti.

• 2 months later...

Eu merg dupa principiul "I love my country but I'm scared to death of its government" :cheers:

Intre un rezidentiat in Spania 1500 euro/luna+garzi platite si unul in Romania 800 ron/luna+garzi neplatite..ce sa aleg oare? :unsure:

Zic ca nu e o alegere foarte grea. :huh:

• 2 months later...

Regret ca aduc iarasi vorba, dar cei care au emigrat cum au obtinut job-ul?

A fost nevoie sa calatoriti pe cheltuiala voastra ca sa sustineti un interviu, ati facut transfer( in cazul in care ati lucrat in Romania la o multinationala cu sedii si in alte tari)?

Ati cautat pe site-uri de genul E-Jobs si doar ati aplicat?

Vreau sa emigrez dar nu stiu cu ce sa incep.

Cine este in stare sa faca treaba in Romania,este instare sa faca treaba oriunde in lume.Cine nu este in stare sa faca treaba oriunde in lume nu va face treaba nici in Romania.Bunu.

Cine este in stare sa faca treaba in Romania,este instare sa faca treaba oriunde in lume.Cine nu este in stare sa faca treaba oriunde in lume nu va face treaba nici in Romania.Bunu.

Chiar crezi ca totul se rezuma la "facut treaba" ???

Am aproape 3 luni de cind am parasit mizeria de bucuresti si romania, si inca ma gandesc cu scarba ca poate ma voi intoarce , chiar si pentru scurt timp.

Ma gandesc cu o scarba mult mai mare ca ELENA UDREA este ministru !!!!!!!!! , ca tara de cacao din care provin este condusa de o gasca de hoti, ca nu suntem in stare sa terminam un cacao.t de autostrada de 200km , a... sa nu uitam VADIM,BECALI si eBasescu sunt europarlamentari....

va anunt cu cel mai al dreacu respect ca mi-e rusine ca sunt roman.

p.s. domnu' "bunu" puteti sa ne scutiti de predici inutile, ne-ati convins de adevarata valoare de la scandalu amr ....

Chiar crezi ca totul se rezuma la "facut treaba" ???

Am aproape 3 luni de cind am parasit mizeria de bucuresti si romania, si inca ma gandesc cu scarba ca poate ma voi intoarce , chiar si pentru scurt timp.

Ma gandesc cu o scarba mult mai mare ca ELENA UDREA este ministru !!!!!!!!! , ca tara de cacao din care provin este condusa de o gasca de hoti, ca nu suntem in stare sa terminam un cacao.t de autostrada de 200km , a... sa nu uitam VADIM,BECALI si eBasescu sunt europarlamentari....

va anunt cu cel mai al dreacu respect ca mi-e rusine ca sunt roman.

p.s. domnu' "bunu" puteti sa ne scutiti de predici inutile, ne-ati convins de adevarata valoare de la scandalu amr ....

Merci pentru" aprecieri".Nu-ti port pica.Atita vreau sa afli.Asazisu scandal a salvat AMR de la desfiintare.AMR functioneaza si inca bine si va mai functiona ani de zile pentru toti motociclisti din Romania.Si mai este o chestie si te rog sa nu mi-o iae in nume de rau.Prea te...".abate" grija de alti si nu poti sa-ti realizezi dezideratele.Dai astfel cu succes deplin pe teritoriul zicalei celebre unde ciinele moare de drum lung si........etc.Iti urez sa reusesti acolo unde ai plecat si sa nu te mai intorci in tara asta de r.... si sa ne lasi pe noi, amarati ,sa o suportam pe Udrea,pe Vadim si pe Jiji si alti ca ei.

In ce priveste treaba cu rusinea si mie mi-a fost rusine odata ca sunt roman.La consulatul Austriei din Frankfurt unde mai erau trei indivizi(probabil ca si lor le era rusine ca sunt romani) cetateni romani care cautau sa reuseasca pe acolo si care se manifestau ca ultimi tzigani.In rest nu mi-e rusine de nationalitatea mea..

Te inteleg ca ai frustrari datorate probabil faptului ca nu prea legi nimic pe acolo,da nu te exterioriza.Bunu.

Ce leg eu pe aici nu cred ca intereseaza pe cineva. Cam aceeasi imagine o aveam si eu acum ceva timp despre romanii plecati din tara, n-au reusit sa faca ceva in ro, au plecat spalatori de vase prin Canada...

Numai bine.

Regret ca aduc iarasi vorba, dar cei care au emigrat cum au obtinut job-ul?

A fost nevoie sa calatoriti pe cheltuiala voastra ca sa sustineti un interviu, ati facut transfer( in cazul in care ati lucrat in Romania la o multinationala cu sedii si in alte tari)?

Ati cautat pe site-uri de genul E-Jobs si doar ati aplicat?

Vreau sa emigrez dar nu stiu cu ce sa incep.

Am cautat pe e-jobs, am dat interviu telefonic, test, si m-au chemat si am plecat. Pe cheltuiala mea la inceput, am luat de la parinti bani.

Cauta pe net joburi. Aplica. Unii suna, altii nu suna. Cum ti-e norocul.

cea mai buna solutie e sa lucri in afara si sa cheltuiesti banii in romanica...unde totul este relativ ieftin

acu depinde cat de legat esti de locuri (natale, de drumetii in diferite locuri devenite traditie, festivale etc.), de oameni (parinti, prieteni etc.) si de felul de viata de aci

personal nu as pleca si momentan am avantajul ca lucru in afara in petrol si cheltui tot in tara...iar apoi sunt o sumedenie de chestii ce ma tin aci (de la carciumile de pe lipscani cu toti drojdierii, pokemonii si fitosii de acolo in functie de locatie exacta pana la ture pe la munte, vama veche oricat de praf sa facut, sighisoara idem vama etc.)

cat timp esti de la medie in sus cu traiul zilnic fara mare stres si mai stai si jumate din timp plecat din tara (asta e bonus), tinzi sa ignori cu succes tigania (si tiganii), parvenitii, ghiolbanii si celelalte categorii de daunatori

in afara gasesti de toate pe partea materiala, dar ca viata sociala, mancare si femei a la romanica nu exista...parerea mea

PS. decat sa schimbati tara pt cei ce se gandesc la asta e mai indicat sa incercati sa schimbati orasul intai daca aveti alternative cu locul de munca. e diferenta de la cer la pamant intre gunoiul de bucuresti si un brasov, iasi, sibiu, timisoara etc (si sunt bucurestean de cand m-am nascut)

• 9 months later...
Guest CristiBoroi

Nu va mai ganditi la emigrare ca se poate reusi chiar si aici.

De exemplu, eu ma apuc de afaceri cu terenuri pe Farm Ville, iar in Second Life deja am castigat cateva licitatii cu statul.

Eu am emigrat si bine am facut.

cum mi-a venit ideea:

prin 2006 am plecat din tara, trimis de servici in Sua. Am vazut prima data altceva fata de Romania si m-am hotarat sa plec. Nu elaborez acum de ce nu mi-a placut Romania, ca stiti si voi.

cum de am ales australia:

1. stiu numai engleza si am avut de ales intre Sua, Anglia si Australia.

2. SUA: am eu ceva cu politica lor externa

3. Anglia: vremea urata

4. Australia: vreme frumoasa, bun de calatorit, deci perfect

ce stiam despre australia:

absolut nimic. M-am uitat pe google si alea au fost singurele informatii obtinute. Nu aveam nici o ruda in Australia ca sa imi explice.

cum am facut sa plec:

1. casatorit rapid ca sa fie mai usor cu actele pentru prietena de atunci (actuala sotie)

2. fuga la 3 agenti de emigrare si l-am ales pe cel mai ieftin

3. cand suna agentul pentru acte, eu le trimeteam

4. am luat viza dupa 11 luni de la aplicare, si 2 ani de la primul gand spre Australia.

unde m-am dus in australia:

Am facut un tabel in excel cu orasele importante: clima, populatie, ce e de vazut prin zona, oferte jobs... Astfel am ales Sydney pentru destinatie momentana.

Asta am stabilit cam cu 3-4 luni inainte sa iau viza.

am luat viza

Pe la inceputul lui Decembrie am luat viza.

Am fugit la consulat si le-am dat pasaportul

dupa 14 zile aveam pasaportul cu viza.

intre timp am cumparat bilete de avion si la inceputul lui Ianuarie eram in Australia. (cam la o luna dupa ce am luat viza).

ce fac acum:

Dupa 2 ani sunt in Sydney, programator ca job

planuri de viitor:

investment

concluzii

1. nu am studiat nimic in avans

2. nu am cautat joburi din romania

3. nu stiam pe nimeni in australia

4. nu am avut bani multi (9000AUD)

5. si nu m-am gandit prea mult inainte de a emigra :cheers:

Ideea mea este: daca vrei, fa-o si gata. (Just do it)

Eu am emigrat si bine am facut.

cum mi-a venit ideea:

prin 2006 am plecat din tara, trimis de servici in Sua. Am vazut prima data altceva fata de Romania si m-am hotarat sa plec. Nu elaborez acum de ce nu mi-a placut Romania, ca stiti si voi.

cum de am ales australia:

1. stiu numai engleza si am avut de ales intre Sua, Anglia si Australia.

2. SUA: am eu ceva cu politica lor externa

3. Anglia: vremea urata

4. Australia: vreme frumoasa, bun de calatorit, deci perfect

ce stiam despre australia:

absolut nimic. M-am uitat pe google si alea au fost singurele informatii obtinute. Nu aveam nici o ruda in Australia ca sa imi explice.

cum am facut sa plec:

1. casatorit rapid ca sa fie mai usor cu actele pentru prietena de atunci (actuala sotie)

2. fuga la 3 agenti de emigrare si l-am ales pe cel mai ieftin

3. cand suna agentul pentru acte, eu le trimeteam

4. am luat viza dupa 11 luni de la aplicare, si 2 ani de la primul gand spre Australia.

unde m-am dus in australia:

Am facut un tabel in excel cu orasele importante: clima, populatie, ce e de vazut prin zona, oferte jobs... Astfel am ales Sydney pentru destinatie momentana.

Asta am stabilit cam cu 3-4 luni inainte sa iau viza.

am luat viza

Pe la inceputul lui Decembrie am luat viza.

Am fugit la consulat si le-am dat pasaportul

dupa 14 zile aveam pasaportul cu viza.

intre timp am cumparat bilete de avion si la inceputul lui Ianuarie eram in Australia. (cam la o luna dupa ce am luat viza).

ce fac acum:

Dupa 2 ani sunt in Sydney, programator ca job

planuri de viitor:

investment

concluzii

1. nu am studiat nimic in avans

2. nu am cautat joburi din romania

3. nu stiam pe nimeni in australia

4. nu am avut bani multi (9000AUD)

5. si nu m-am gandit prea mult inainte de a emigra :cheers:

Ideea mea este: daca vrei, fa-o si gata. (Just do it)

Tot cam asa m-am gandit si eu sa plec ori in Anglia, Australia, Sua, Canada. Pot sa te intreb de ce nu ai pus Canada pe lista, ca nu peste tot trebuie sa stii si engleza si franceza . Sau e din cauza vremii?

Deci agentia ti-a gasit jobul, i-a contactat pe aia din australia, dar un interviu prin telefon , sau altfel nu ai sustinut?

Iar cazarea, tot agentia ti-a gasit-o?

mersi

e mai usor sa emigrezi cind ai un job,ce si afara este la "cautare".

cu precadere IT.

multi,nu cred ca emigrau,daca odata ajunsi acolo,erau obligati sa faca o munca "de jos".

pe linga alte motive,de scirba ,de lehamite,de "mi se rupe",majoritatea pleaca pentru bani,si pentru a face ceva cu mainile proprii.

intre Romania,job normal,salar ok,jeg,prostie,miserupism,gropi,gunoi,cocalarism,gri,timpiti,incordati,tupeisti,si strainatate,legi,Politie care sa se asigure ca legea este respectata,indiferent cine /ce esti,curatenie (mai mult sau mai putin),civilizatie (mai mult indusa,decit inascuta),bun simt (aparent,pentru o buna colaborare),bani mai multi pe acelasi job ca in Romania,oare ce naiba sa alegi?

Plus un stomac bun,referitor la cei pe care ii lasi in urma,care,sunt obligati sa inoate ,in continuare in .......

Si eu am plecat,am stat 6 luni,am revenit.

Daca imi pare rau?

Da.

Daca acolo mi-a placut?

Si da si nu.

Am facut munca de jos ?

Da.

Ma chinuiam ?

Da.

Erau sanse sa ajung mai sus?

Probabil.

Puteam ajuta pe cei ramasi aici,cumva (financiar,macar)?

Timp de 6 luni nu.

As mai pleca?

Da.

In aceleasi conditii?

Categoric nu.

Incerc sa fac ceva,sa schimb c_a_C_atul in care traim?

Deloc.

E plecatul o alternativa?

De moment,din cauza ca tot la "aici" iti este gindul ,"acolo" fiind.Asta daca suntem sinceri 100%.

PS:si GB e ok ca vreme,nu e zilnic doar ploaie ploaie ploaie.

Edited by 6speed
Tot cam asa m-am gandit si eu sa plec ori in Anglia, Australia, Sua, Canada. Pot sa te intreb de ce nu ai pus Canada pe lista, ca nu peste tot trebuie sa stii si engleza si franceza . Sau e din cauza vremii?

Deci agentia ti-a gasit jobul, i-a contactat pe aia din australia, dar un interviu prin telefon , sau altfel nu ai sustinut?

Iar cazarea, tot agentia ti-a gasit-o?

mersi

Canada: vremea. Nu imi place iarna. Acum in Sydney e iarna: 10-15 grade. Vara 25-35. E perfect. Acum iarna ploua mai des, dar ... nu le poti avea pe toate. Africa de Sud e similara in clima dar e periculos acolo.

Agentia doar mi-a facilitat actele. Puteam si fara dar sunt o gramada de formalitati si mi s-a parut complicat.

Job: am ajus si am inceput sa caut. Am lucrat ca electrician auto la o fabrica de ambulante pana mi-am gasit pe IT. A fost fun la ambulante ca aveam scule profi si imi faceam service-ul la moto acolo.

Nu exista interviu in emigrarea spre Australia. In Canada poate.

In momentul in care am luat viza, contractul cu agentia s-a terminat. Am fost pe cont propriu.

Am ajuns in Sydney si cazare la un motel ieftin si prost (guest house le zice aici la asta de 2 lei).

Intre timp am cautat jobs ... dupa vreo 2-3 luni am gasit.

Apoi m-am mutat la un apartament mai mare (chirie).

Cam asta e ...