Sari la conținut

Parbrize home made


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

Parbriz pt BMW K1100/93 mai mare decat original, din plexiglas 6 mm.

 

Asa a iesit.

Buna Bogdan, daca vreau si eu un parbriz pentru k 1100 ca asta din poze cit costa? a iesit belea, mai lat, mai inalt exact ce-mi doream, in plus si mai clar. Trimite modalitatea de comanda si pret te rog, multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut! A pus cineva folie pe parbriz, din transparent sa devina fumuriu? Am auzit niste discutii, dar nu mi se pare tocmai o chestie care sa dea bine...dar as prefera sa il fac asa fumuriu decat sa cumpar altul!

Am pus eu pe a mea si mi se pare ca arata okaysh. Nici nu pot zice ca ma deranjeaza. A fost polishat inainte si folia care am folosit-o ii dinaia care se pune pe stopuri spate la masini. Aia care se pune pe geamuri nu tine pe plastic, asta o fost explicatia mesterului care mi-o montat-o. Parca o fost ~ 50 ron folia si manopera si inca vro 40 polishatul de dinainte.

 

600438_488626421163071_1260540024_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Bogdan, daca vreau si eu un parbriz pentru k 1100 ca asta din poze cit costa? a iesit belea, mai lat, mai inalt exact ce-mi doream, in plus si mai clar. Trimite modalitatea de comanda si pret te rog, multumesc

In afara de acesta vreau unul si pentru yamaha xvz 13 td royal venture, dupa modelel bmw k 1200 lt, se poate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna seara,

 

Am un Bmw f650GS cu parbriz de Dakar(care este semnificativ mai mare decat cel default de pe GS). Problema este ca eu sunt destul de inalt 1.94m iar tot curentul de aer imi este directionat de acest parbriz drept in fata. Am observat ca daca merg cu moto si deasupra parbrizului pun mana simuland un deflector de vant vajaitul din casca dispare complet.

 

Ca sa rezolv aceasta problema se pare ca am nevoie fie de un deflector de vant fie de un parbriz un pic mai mare. Ma puteti ajuta cu o solutie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vreau sa-mi fac un parbiz cu deflector ,reglabil in inaltime si inclinare . Materialul ales a fost initial policarbonatul dar urmarind acest subiect am ajuns la concluzia ca plexi-ul turnat e ok . Varianta XT nu e viabila dar exista GS ... .

Zile acestea trebuie sa iau legatura cu Mons sa vad de ceva placa de GS ,ca sablon am sa folosesc o saiba cu 5 stele -veche- recuperata de la NTV-ul anterior iar matrita din ghips .

Oare e suficient de fina suprafata ghipsului?

Editat de mottofreee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Mi-am luat prinderile pentru deflector de pe ebay, cele din link-ul de mai sus. M-a costat 160 Ron si mi-au venit acasa cam in 10 zile.

Restul l-am facut eu acasa cu unelte neprofesionale. Plexiglasul e o bucata ramasa de anul trecut cand am facut un parbriz pentru pegaso 650,e luat din Practiker are grosimea de 3 mm si a costat aprox 70 Ron coala 50X 100 cm.

Pentru ca nu am avut nici un model mi-am facut o macheta dupa o poza si masuratori a unui deflector de pe louis.de.

De taiat l-am taiat cu un fierastrau electric..

De indoit l-am indoit in apa fiarta. Efectiv am pus apa la fiert pe aragaz si am bagat bucata de plexiglas pana s-a facut maleabil si l-am putut indoi.

Pentru bucati mici cum este deflectorul merge indoit in apa fiarta dar pentru parbriz nu stiu daca ar merge. Cand am facut parbrizul la pegaso l-am indoit cu pistoul cu aer cald si a mers bine.

Si iata si rezultatul.

 

Asadar cost total 160 Ron si aprox 3 ore de munca fata de 100 euro cat e unul pe louis.

Salut,

 

Zi-mi, te rog, cum se numesc pe ebay prinderile pentru deflector, ca nu reusesc sa dau nicicum de ele.

 

Mersi fain,

Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Din pacate pt parbrize nu este utila metoda. Apar defecte optice si zone fara transparenta la contactul, fortat de vacuum, cu matrita.

 

Gata si parbrizul meu, prelucrat termic in varianta clasica.

 

Dupa prima cursa cu muste si stickere fumurii. Satisfactie garantata.

post-8769-0-23537100-1375184812_thumb.jpg

post-8769-0-86591500-1375184831_thumb.jpg

post-8769-0-96165100-1375805597_thumb.jpg

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Despre preturi cred ca este mai indinat de discutat pe privat. Oricum variaza functie de dimensiunea dorita, iar functie de dimensiune se alege si grosimea plasticului 4,5 sau chiar 6 mm. Daca nu exista un sistem de prindere de la parbrizul vechi atunci se mai adauga si costurile de achizitie sau fabricare pt acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

DL 1000 cu un nou parbriz. Mult mai mare decat originalul, montat pe culise. Cursa pe vertical cca 10 cm. A disparut zgomotul din casca, iar protective impecabila.

Pt cei interesati de confectionarea parbrizelor artizanale un anunt important. A aparut la importator un plastic special creiat pt termoformare, mai usor de prelucrat la cald, mai rezistent la zgarieturi si cel mai important zgarieturile nu foarte adanci dispar ca prin minune incalzind zona zgariata cu o banala bricheta. Nu am crezut pana nu am incercat si culmea fuctioneaza. Urmeaza o noua serie de parbrize din plasticul minune!

» Post actualizat in 15 Sep 2014 19:02

Fisa tehnica.

post-8769-0-34365000-1410805257_thumb.jpg

post-8769-0-34174900-1410805273_thumb.jpg

post-8769-0-45631700-1410805290_thumb.jpg

Fisa-tehnica-PET-G.pdf

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...