Sari la conținut

Ce scuter sa cumpar?


myke82
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturor. Cu ceva timp in urma m-am hotarat sa trec de la 4 la 2 roti pentru ca in Buc. chiar nu se mai poate altfel si am decis sa achizitionez un scuter. De vreo 2 saptamani tot caut pe forumuri si diferite site-uri dar inca nu ma pot hotari la un model anume poate pentru ca sunt paralel in domeniul asta. :scratch: As dori sfaturile voastre in achizitionarea unui scuter second hand pana in 3000 ron. Mentionez ca in alegerea jucariei ma ghidez dupa anumite aspecte si anume: marca cat mai buna si cunoscuta, fiabilitate, rezistenta, piese de calitate si un motor care sa nu faca galagie cat sa trezeasca un cartier asa cum am auzit ca suna motoarele unor scutere. Orice sfat din partea voastra este bine venit mai ales ca sunt paralel in acest domeniu dupa cum am spus mai sus si sunt dornic sa invat cat mai multe. Va multumesc anticipat.

 

 

PS: Am gasit 2 modele de vanzare pe net si as dori sa stiu daca vi se par ok din toate pdv: primul model ar fi Speedfire 50 , peda PE 50 QT-C cumparat in noiembrie 2008 din Ro cu acte si tot ce trebuie iar al 2-lea ar fi Motowell Magnet Sport cumparat de cateva luni de la reprezentanta Ro tot la fel cu toate actele etc. Se merita achizitionat vreunul din ele sau sa ma orientez spre alta marca?

Editat de myke82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hai pe la noi sa vezi ce face Magnet Sport: fuge tare si se opreste repede (are frana pe spate cu disc)...mai pui cateva milioane si-l iei nou (www.scuterul.eu).

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer eu te-as sfatui sa-ti iei gopop. :scratch: . GLUMESC. Incearca sa te gandesti si la un peugeot , marca buna , dar gandeste-te si la un aerox , gillera.. etc. Vand scuter. daca te intereseaza. PM. Peugeot Jet Force 2008. Bafta/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc dar as dori totusi niste sfaturi mai explicite. :scratch: Maryus de la 5000 ron cat costa la voi un Magnet Sport si pana la 2500 cu cat l-am gasit eu e drum lung si chiar daca as fi avut bani nu as fi investit atat intr-un scuter. Oricum am zis ca lucru nou din magazin nu mai cumpar niciodata (pentru ca este foarte scump si nu se merita), la cat de repede se devalorizeaza la noi piata auto-moto.

Editat de myke82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe site au si modele ceva mai ieftine ... chiar la 2500 de lei pentru un scuter nou. Si in unele cazuri ar merge si gopop-ul, depinde de noroc ca si in cazul unui scuter sh. Acuma cand iei un sh, nu conteaza neaparat marca, pentru ca pot exista destule modele "tunate" care sa mearga mai jalnic decat gopopul mult hulit de unii ... asta e chestie vazuta de mine :scratch:. Ca recomandari, mie inca imi sta capul la o gilera typhoon pe care un bun amic a dat-o de pamant, ignorand sfaturile mele, dar din cele propuse de tine, si din publicitatea facuta pe forum de unii, eu as inclina spre motowell. De altfel inca o chestie de luat in seama ... daca iti place sau nu sa porti casca dupa tine, sau sa o tii inchisa in portbagajul scuterului, si aici mai depinde si cat de mare e casca :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa te orientezi spre un scuter care este "de marca". Cum au zis si cei de sus : aprilia sr, Yamaha aerox, Gilera runner, etc. Ai mare grija cand cumperi un scuter sh, sa te uiti bine la el. Indicat ar fi sa mergi impreuna cu cineva care se pricepe la scutere, motoare (un prieten, mecanic). ai AICI un ghid pentru achizitionarea unui scuter sh. sa iei in calcul si aspectele acestea. Daca vrei ceva fiabil care sa nu faca zgomot mult, orienteaza-ta spre scuter cu motor in 4T. dar nu chinezarii. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci trebuie sa ma orientez spre un scuter cu motor in 4 timpi pt un zgomot mai redus?! Inseamna ca cele 2 scutere cu motor in 2 timpi enuntate de mine mai sus pica din start. Oricum o sa il frec destul de mult tinand cont ca vreau sa merg zilnic cu el la munca si de aceea am zis ca vreau si ceva fiabil(il iau exclusiv pt drumul la serviciu). Problema este ca nu as vrea un model vechi de nu stiu cati ani ci ceva cu vechime maxim 1 an (adica fabricatie 2008) si cu un design placut pt ca tin si la aspectul asta. Vad ca multi se cam arunca la pret chiar si la scuterele second, probabil din cauza crizei, vor sa ia cat mai multi bani desi ar trebui sa fie tocmai invers. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci trebuie sa ma orientez spre un scuter cu motor in 4 timpi pt un zgomot mai redus?! Inseamna ca cele 2 scutere cu motor in 2 timpi enuntate de mine mai sus pica din start. Oricum o sa il frec destul de mult tinand cont ca vreau sa merg zilnic cu el la munca si de aceea am zis ca vreau si ceva fiabil(il iau exclusiv pt drumul la serviciu). Problema este ca nu as vrea un model vechi de nu stiu cati ani ci ceva cu vechime maxim 1 an (adica fabricatie 2008) si cu un design placut pt ca tin si la aspectul asta. Vad ca multi se cam arunca la pret chiar si la scuterele second, probabil din cauza crizei, vor sa ia cat mai multi bani desi ar trebui sa fie tocmai invers. :scratch:

oricum nici alea in 2t nu fac mare galagie. in comparatie cu un motor, sunt mult mai putin galagioase :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vrei tu e cam greu : vrei un scuter fiabil , aspectuos , an fabricatie 2008 , silentios ... si bani putinei ...

Macar nu vrei sa fuga tare ... :scratch:

 

Totusi, personal iti recomand un scuter cu motor in 2 timpi "de marca" , poate o sa gasesti ceva bun la banii aia .

 

In nici un caz sa nu iti iei chinezerii...

Editat de mihaiand
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti spuneti sa ma feresc de chinezarii dar nimeni nu specifica de ce marci ar trebui sa ma feresc, macar sa nu mor fraier. :scratch: De exemplu Motowell este chinezarie?

Mihaiand stiu ca vreau multe doar sunt roman. :lol: Lasand gluma la o parte o suma de 3000 ron pt un scuter second nu mi se pare mica tinand cont ca, cu aprox 5000 ron iti iei un tico sau o dacie :P dar fiecare cu parerea lui.

 

Rolly imi pare rau dar nu dispun de o asemenea suma. De curiozitate ce an de fabricatie este? Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

first bike..sa nu iti iei :scratch: si nici v clic

 

vezi daca iti plac malaguti. f12 sau f15 (modelul cu platicele acelea pe fata e frumos desi nu e an 2008) f 001F15.JPG

te poti uite la sr-uri sunt super

 

sau vezi daca iti place generic xor daca vrei ceva 2008 556264_b_43c58b755d68e7b3.jpg

toate sunt 2 timp

Editat de Zurby2fast
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

first bike..sa nu iti iei :scratch: si nici v clic

 

vezi daca iti plac malaguti. f12 sau f15 (modelul cu platicele acelea pe fata e frumos desi nu e an 2008)

te poti uite la sr-uri sunt super

 

sau vezi daca iti place generic xor daca vrei ceva 2008

toate sunt 2 timp

 

Sfatul meu e sa iti iei aprilia sau yamaha sunt indestructibile chiar daca nu sunt noi. Si generic xor sunt tot un fel de chinezari doar ca au motor miniarelli, de aici incolo e alegerea ta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu chinezul meu il "calaresc" zilnic la scoala si la hypermarket si nu are nici pe dracu in patru , ... cei drept l-am cumparat exact in prima zi cand si-a inaugurat firma sediul si era la oferta (octombrie 2007-2200Ron) ca altfel nu isi merita deloc banii si primul lot a fost mai bun ca sa faca impresie , ori am fost eu norocos .

 

Pana la urma e alegerea ta , cumpara-ti ce crezi ca ti se potriveste mai bine !

Indiferent de alegerea pe care o faci iti urez asfalt uscat si cati mai multi km fara incidente.

 

Numai bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu chinezul meu il "calaresc" zilnic la scoala si la hypermarket si nu are nici pe dracu in patru , ... cei drept l-am cumparat exact in prima zi cand si-a inaugurat firma sediul si era la oferta (octombrie 2007-2200Ron) ca altfel nu isi merita deloc banii si primul lot a fost mai bun ca sa faca impresie , ori am fost eu norocos .

 

Pana la urma e alegerea ta , cumpara-ti ce crezi ca ti se potriveste mai bine !

Indiferent de alegerea pe care o faci iti urez asfalt uscat si cati mai multi km fara incidente.

 

Numai bine .

Scuze de off topic: Ma...? da voi toti astia cu 4t kinezari toti frate le-ati prins pe cele mai bune si nici decum vreunu stricat sau defect :scratch: :lol:

SI ca sa fiu on cauta pe bikeshop : gen aprilia,yamaha,piaggio,malaguti,gilera,peugeot si altele :P;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speedfight-ul 2 e o replica chinezeasca in 4T...puteai sa te uiti mai atent

 

Aerox-ul Rossi edition ar fi ceva... dar e expirat anuntul...posibil sa nu mai fie valabil

SR50-ul ar fi iarasi o investitie buna.

NRG-ul la fel.

 

Totusi, poti da un search pe bikeshop dupa Yamaha Aerox si gasesti o gramada la preturi foarte bune.

Editat de all3x4cs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tzine cont de sfaturile majoritatii!!! NU LUA CHINEZARII: gopop, generic, first bike , si alte prostii fara renume.

IN afara de Yamaha, aprilia, piaggio, peugeot si inca unele care nu imi trec acum prin minte nu se meritaa!!!

nu conteaza daca e an mai vechi. dela 2000 in sus poti sa iti iei linistit un 2 timpi. daca e 50cc cu toba originala e destul de silentios si extraordinar pentru oras. are demaraj decent. si inca odata NU LUA CHINEZARII pentru nimic in lume!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speedfight-ul 2 e o replica chinezeasca in 4T...puteai sa te uiti mai atent

 

imi cer scuze m-am grabit , deci fara ala. apropo...mie si liberty-ul mi se pare o investitie buna :scratch:

 

http://www.adaria.ro/index.php?cPath=23&am...ee725fdd2dee2ca si vezi si aici... eu unul nu prea am timp de cautat :lol::P

Editat de zane94
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...