Sari la conținut

Fc-moto..


namaste
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

am facut o comanda (prima) pe fc-moto si am o mica nedumerire. Am comandat 2 produse, mi-au trimis confirmarea cu mentiunea ''Partially dispached, invoiced'' fara sa precizeze ce inseamna partial, mai precis care din produse nu il au.

Ambele produse erau la oferta si erau pe stoc la momentul comenzii.

Totalul comenzii era de 305 euro.

Customer no. 5040220

 

Order date: 08/02/2009

Status Date

Order was received 08/02/2009 17:23

Viewed 08/02/2009 18:20

In process 10/02/2009 21:13

Partially dispatched 10/02/2009 21:13

Partially invoiced 10/02/2009 21:13

 

Thank you for your order: No. Quantity Product no. Name UP VAT Discount TP

1 1 piece(s) Revit-Kinetic-0004 Revit Kinetic Pant

- Size : L 129.95 EUR 19% 129.95 EUR

2 1 piece(s) 34311-3094247-3 Revit Devil Jacket

- color : Black/Gray

- size : M (46/48) 159.95 EUR 19% 159.95 EUR

3 Subtotal 289.90 EUR

4 Delivery method UPS România (Romania) 19% 9.90 EUR

5 Payment method Cash on Delivery 19% 4.90 EUR

6 Tax area EU country

7 Total amount (incl. VAT) 304.70 EUR

8 Total amount (without VAT) 256.05 EUR

9 included VAT: standard (19 %) 48.65 EUR

 

Am primit mail de la UPS cu Collect On Delivery Amount: EUR 172,75.

 

Inteleg ca mi-au trimis un singur produs, dar nu au anuntat pe care sau ca nu au vreunul din ele.

 

Se trimite fiecare produs in colet diferit? Se plateste transportul pentru fiecare produs(ar fi o tampenie)?

Obisnuiesc sa nu anunte ce iti trimit?

 

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 276
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si ai platit transportul de 2 ori?

 

Mi-au raspuns :

 

Hi !

 

 

 

Sorry but you must not pay it two times .

 

We send you one item and the other item is sold out.

 

 

 

 

 

Mit freundlichen GrĂźĂen

 

FC-Moto Team

 

Sa inteleg ca pe cel de-al 2-lea produs nu-l mai primesc?

Nici macar in acest mail nu precizeaza ce produs mi-au trimis si care e sold out, ca au preturi similare.

Curios...sa vedem...

 

Si ai platit transportul de 2 ori?

 

Mi-au raspuns :

 

Hi !

 

 

 

Sorry but you must not pay it two times .

 

We send you one item and the other item is sold out.

 

 

 

 

 

Mit freundlichen GrĂźĂen

 

FC-Moto Team

 

Sa inteleg ca pe cel de-al 2-lea produs nu-l mai primesc?

Nici macar in acest mail nu precizeaza ce produs mi-au trimis si care e sold out, ca au preturi similare.

Curios...sa vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Intr-ul final s-a rezolvat.

Am anulat comanda chiar daca ajunsese in Romania ( n-au avut nimic de comentat) si am refacut-o din nou.

De data asta au avut tot pe stoc.

Pentru cei care n-au lucrat cu ei, plata se face in lei, la primirea coletului, la un curs inferior (asta m-a mirat si pe mine).

 

Referitor la produse..

 

Mi-am luat o geaca Revit Devil cu trei straturi si o pereche de pantaloni Revit Proton.

Sunt foarte multumit de calitatea lor la prima vedere. O sa fac un review mai complet dupa o utilizare mai indelungata.

 

Urmeaza o pereche de cizme Revit Apache si o pereche de manusi Revit Ultra H2O.

Va povestesc mai multe dupa ce vin si le pun la treaba..

 

Ca si concluzie, o parere buna despre serviciile FC-Moto, cu mici probleme (in cazul meu n-au intrebat daca vreau ceva in schimbul a ce nu aveau pe stoc) care se remediaza usor...

 

Sanatate...

Editat de namaste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu plata la un curs inferior asa e, cand am comandat eu euro era deja peste 4 lei si mie mi-au calculat la vreo 3,8 ceva de genu :lol: nu stiu care e faza.

 

Cred ca aia 15 (parca) euro pe care ii platesti drept transport sunt un fel de asigurare ca nu au pierderi din cauza cursului.

Oricum transportul costa mult, mult mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 1 month later...

buna,

am comandat si eu de pe fc-moto, este mai ieftin si in Bucuresti nu prea gaseam nimic pe stoc...

 

Order was received - 14/08/2009 15:29

Viewed - 14/08/2009 16:21

In process - 17/08/2009 16:45

 

Azi este 30/08/2009 si inca nimic, am trimis un mail catre ei marti 25/08/2009 la care mi-au raspuns:

Hi,

we must order many items you want and the most comes from italy.

Normal we need in season round about 10 working days but it comes next week to us latest and than we send it asap to you.

 

Mit freundlichen GrĂźĂen

FC-Moto Team

 

Deci mai dureaza cel putin inca o saptamana.... in total minim 3 saptamani... revin cand primesc pachetul cu detalii.

Aviz celor ce comanda, banuiesc ca nu au nimic pe stoc, au stocurile furnizorilor (chiar daca produsele sunt in stoc conform site-ului lor), deci dureaza! Mult mai mult decat sustin ei. Daca va grabiti ca mine... incercati alte solutii.

 

Asfalt uscat!

Editat de lgxmedia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am comandat la ei si mi'au trimis pachetul dupa 4 zile de la comanda...inca 3-4 zile si coletul era acasa...acu depinde si de cum le au ei pe stoc, nu actualizeaza asa de bine stocurile precum louis de ex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
buna,

am comandat si eu de pe fc-moto, este mai ieftin si in Bucuresti nu prea gaseam nimic pe stoc...

 

Order was received - 14/08/2009 15:29

Viewed - 14/08/2009 16:21

In process - 17/08/2009 16:45

 

Azi este 30/08/2009 si inca nimic, am trimis un mail catre ei marti 25/08/2009 la care mi-au raspuns:

Hi,

we must order many items you want and the most comes from italy.

Normal we need in season round about 10 working days but it comes next week to us latest and than we send it asap to you.

 

Mit freundlichen GrĂźĂen

FC-Moto Team

 

Deci mai dureaza cel putin inca o saptamana.... in total minim 3 saptamani... revin cand primesc pachetul cu detalii.

Aviz celor ce comanda, banuiesc ca nu au nimic pe stoc, au stocurile furnizorilor (chiar daca produsele sunt in stoc conform site-ului lor), deci dureaza! Mult mai mult decat sustin ei. Daca va grabiti ca mine... incercati alte solutii.

 

Asfalt uscat!

 

Am comandat si eu de la ei si am primit coletul in 2 saptamani.

Daca te uitai la ei pe site, vedeai ca scrie ca in maxim 10 zile trimit comanda spre tine.

Cand iti trimit comanda mai trebuie sa primesti un mail cu codul de urmarire prin ups.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comandat si eu de la ei si am primit coletul in 2 saptamani.

Daca te uitai la ei pe site, vedeai ca scrie ca in maxim 10 zile trimit comanda spre tine.

Cand iti trimit comanda mai trebuie sa primesti un mail cu codul de urmarire prin ups.

 

Interesant ce zici. Ma bucur pentru tine ca ai primit cele comandate, DAR spre surprinderea ta m-am uitat pe site. Da! scrie 10 zile, putina matematica si vei vedea cate zile au trecut, nici pana azi nu l-au expediat si nici nu mi-au raspuns la e-mail.... deci?

Codul de urmarire ar fi frumos sa-l am, asta daca s-ar obosi sa trimita coletul...

 

Sa fiu eu oare ghinionist... poate, dar e bine ca lumea sa se astepte cand comanda de la ei sa nu mai primeasca cele comandate decat POATE dupa muuult timp.

Chiar daca prin MINUNE ar trimite azi coletul mai adauga si 3-4 zile transportul si multumirea fata de fc-moto deja e cu multe minusuri. Ca sa nu mai mentionam suportul oferit, nu raspund la e-mailuri. Oare ce faci daca iti trimit comanda gresita, vor mai raspunde? Vor mai returna banii?

 

P.S. Sper sa fiu un caz izolat totusi... dar si asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comanda din Romania, expediata cu intarziere de 2 saptamani, cu mail de scuze intr-o engleza proasta (sunt filipinezi, nu e o gluma). Casca culoare gresita. Trimis inapoi pe banii mei, returnat casca corecta la timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ce zici. Ma bucur pentru tine ca ai primit cele comandate, DAR spre surprinderea ta m-am uitat pe site. Da! scrie 10 zile, putina matematica si vei vedea cate zile au trecut, nici pana azi nu l-au expediat si nici nu mi-au raspuns la e-mail.... deci?

Codul de urmarire ar fi frumos sa-l am, asta daca s-ar obosi sa trimita coletul...

 

Sa fiu eu oare ghinionist... poate, dar e bine ca lumea sa se astepte cand comanda de la ei sa nu mai primeasca cele comandate decat POATE dupa muuult timp.

Chiar daca prin MINUNE ar trimite azi coletul mai adauga si 3-4 zile transportul si multumirea fata de fc-moto deja e cu multe minusuri. Ca sa nu mai mentionam suportul oferit, nu raspund la e-mailuri. Oare ce faci daca iti trimit comanda gresita, vor mai raspunde? Vor mai returna banii?

 

P.S. Sper sa fiu un caz izolat totusi... dar si asa...

 

Nu sunt deloc surprins ca ai citit pe site :agree: ... eu am calculat de la data de 17/08 cand ai primit mailul cu "in process" pana la data de 25/08 cand ai trimis mailul si de-aia am zis de cele 10 zile.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ce zici. Ma bucur pentru tine ca ai primit cele comandate, DAR spre surprinderea ta m-am uitat pe site. Da! scrie 10 zile, putina matematica si vei vedea cate zile au trecut, nici pana azi nu l-au expediat si nici nu mi-au raspuns la e-mail.... deci?

Codul de urmarire ar fi frumos sa-l am, asta daca s-ar obosi sa trimita coletul...

 

Sa fiu eu oare ghinionist... poate, dar e bine ca lumea sa se astepte cand comanda de la ei sa nu mai primeasca cele comandate decat POATE dupa muuult timp.

Chiar daca prin MINUNE ar trimite azi coletul mai adauga si 3-4 zile transportul si multumirea fata de fc-moto deja e cu multe minusuri. Ca sa nu mai mentionam suportul oferit, nu raspund la e-mailuri. Oare ce faci daca iti trimit comanda gresita, vor mai raspunde? Vor mai returna banii?

 

P.S. Sper sa fiu un caz izolat totusi... dar si asa...

 

Si yo cred ca e o chestie legata de stocuri, am luat de la ei o casca Shoei, a venit in zece zile cu UPS direct la usa, tot atunci am si platit, acum vreo luna am mai facut la ei o comanda de niste pantaloni de ploaie si alte cateva maruntisuri si de atunci si pana acum, comanda mea e in process... deci cred ca e ceva legat de stocuri. Un singur lucru ma nemultumeste, ca nu e pe acolo pe site un buton de cancel order (sau o fi si nu lam gasit yo). Deocamdata mai astept ca nu arde...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un singur lucru ma nemultumeste, ca nu e pe acolo pe site un buton de cancel order (sau o fi si nu lam gasit yo).

 

este o optiune sa cancel order, la sectiunea contact, la subiectul mesajului ai optiunea cancel order

 

Si yo cred ca e o chestie legata de stocuri, am luat de la ei o casca Shoei, a venit in zece zile cu UPS direct la usa, tot atunci am si platit, acum vreo luna am mai facut la ei o comanda de niste pantaloni de ploaie si alte cateva maruntisuri si de atunci si pana acum, comanda mea e in process... deci cred ca e ceva legat de stocuri.

 

La primul mail mi-au raspuns (se poate citi mai sus) ca asteapta unele produse din Italia, desi apar toate produsele comandata si acum pe stoc,

Ma repet, astia NU au nimic pe stoc... totul e comandat de la altii, se bazeaza pe stocurile altora (si in Romania sunt firme online care de fapt vand echipamentul reunit de la alte 10 magazine si prezinta stocurile acestora si nu al lor)

 

Deocamdata mai astept ca nu arde...

 

La mine arde... umblu cu o casca de 3 milioane cumparata temporar si cu manusi de 10 ron... ca deh, astept echipamentul de pe fc-moto.

 

Nu sunt deloc surprins ca ai citit pe site :agree: ... eu am calculat de la data de 17/08 cand ai primit mailul cu "in process" pana la data de 25/08 cand ai trimis mailul si de-aia am zis de cele 10 zile.

 

Succes!

 

Am inteles. (nervii intinsi la maxim din cauza lor, scuze daca am parut rautacios) :)

 

Ca finalizare nu va bazati pe termenele de livrare ale fc-moto sa ajunga in timp util, in rest sunt ok daca aveti rabdare si noroc.

 

Asfalt uscat (in sfarsit)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este o optiune sa cancel order, la sectiunea contact, la subiectul mesajului ai optiunea cancel order

 

da, aia o gasisem, da preferam ceva, un buton de cancel direct in linkul unde se gaseste comanda(deh sunt mai comod, asa de felu meu :agree:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nesimtire!

 

Order was received 14/08/2009 (15:29)

Viewed 14/08/2009

In process 17/08/2009

Partially dispatched 17/09/2009

Partially invoiced 17/09/2009

 

Le-a trebuit o luna sa expedieze 1 produs din cele 6 comandate, cel mai ieftin si mai inutil de altfel... le-am dat si mail de cancel acum o saptamana... vai de ei, nu voi ridica pachetul si a fost prima si ultima comanda facuta la fc-moto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am achizitionat jumate din echipament de la ei si au fost seriosi de fiecare data. Au livrat coletele in max 2 sapt cu plata ramburs. O singura data nu au avut pe stoc o geaca si am asteptat 1 luna ca sa imi zica asta. Iar transportul m-a costat de fiecare data 7 euro cu UPS.

Sunt multumita de Fc-moto.

Editat de q_simi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prea multzi clienti ?

fara comentarii ! a se parcurge de jos in sus.

 

" HI,

 

ok, we cancel the rest.

 

Mit freundlichen GrĂźĂen

FC-Moto Team

 

FC-Moto.de

JĂźlicher str. 13

52070 Aachen

Germany

 

Fon (0)241 4639474

Fax (0)241 4639473

Web: www.FC-Moto.de

Von: "FC-Moto Shop" [mailto:kontakt@fc-moto.de]

Gesendet: Mittwoch, 23. September 2009 17:17

An: "FC-Moto Shop";

Betreff: Cancellation

 

 

Hello,

 

3 weeks ago I placed an order with you delivered partially.

After 3 weeks and constant unanswered email, I still don't know if or when will you deliver the rest of the order.

 

Please do provide me with an estimation term or I will cancel the order in order to still get the equipment this year. "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Deci...

 

Mi-a ajuns azi casca de la fc-moto , prin UPS, si curierul nu a cerut bani pt pachet. L'am sunat sa verific, poate a uitat sa ceara, si cica nu tre sa platesc nimic la el. Eu stiam ca e "cash on delivery", asa ca ma asteptam sa platesc curierului cand il aduce acasa [e prima comanda de la fc-moto]. A mai patit cineva asa? Sau e alta procedura pt plata comenzii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cash on delivery, probabil a facut fc-moto o greseala.

Eu sunt la a treia comanda la ei. Primele doua au mers ca unse, produsele erau in stoc si le-am primit dupa 7 zile. Ultima insa era formata din doua obiecte, unul nefiind in stoc. M-au informat ca nu-l mai au si le-am spus sa-l scoata si sa expedieze restul. Ei bine, au trecut 18 zile de cand comanda este "In process" si nu s-a mai intamplat nimic. Le-am dat un mail in care ii intrebam de sanatate dar nu au binevoit sa raspunda. As zice ca softul lor are macar un bug ...

Editat de Zircon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...