Sari la conținut

Casti Enduro/Dual Sport - Pareri, Informatii, Ponturi


Postări Recomandate

BAH, poate va apucati si de RR, sau reveniti in forta, dupa caz, ca motorete si casti vad ca aveti :P. Anul viitor se anunta tare animat la aceasta ramura a motociclismului deci... FUGITI BA CA S-AU TREZIT DINOZAURII :))))

 

ON TOPIC: tot nu vreti sa terminati cu conceptul asta de casca 2 in unu... treaba voastra....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 590
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

BAH, poate va apucati si de RR, sau reveniti in forta, dupa caz, ca motorete si casti vad ca aveti :P. Anul viitor se anunta tare animat la aceasta ramura a motociclismului deci... FUGITI BA CA S-AU TREZIT DINOZAURII :))))

 

ON TOPIC: tot nu vreti sa terminati cu conceptul asta de casca 2 in unu... treaba voastra....

 

nu toti suntem asa profi ca tine si cu sponsori

so cautam o casca care sa intruneasca cat mai multe posibilitati de folosire

 

tu nu cred ca stai cu o casca in cap 12 ore pe zi cateva zile la rand

 

tu vrei ventilatie si vizibilitate

eu vreau aceleasi lucruri insa cand sunt la 2000 km de casa si ploua nu am ce face cu casca de cross

pentru ca a doua zi o jau de la cap

so am nevoie si de proectie la 160 km/h si de protectie la ploaie

deci o casca cu parasolar/viziera/aerisire mare/vizibilitate ridicata imi este ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu toti suntem asa profi ca tine si cu sponsori

so cautam o casca care sa intruneasca cat mai multe posibilitati de folosire

 

tu nu cred ca stai cu o casca in cap 12 ore pe zi cateva zile la rand

 

tu vrei ventilatie si vizibilitate

eu vreau aceleasi lucruri insa cand sunt la 2000 km de casa si ploua nu am ce face cu casca de cross

pentru ca a doua zi o jau de la cap

so am nevoie si de proectie la 160 km/h si de protectie la ploaie

deci o casca cu parasolar/viziera/aerisire mare/vizibilitate ridicata imi este ok

 

parca ai pus la vanzare GSA-ul. S4-ul il mai folosesti pe K sau ai schimbat casca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

De saptamani citesc, citesc, citesc.

Imi trebuie o casca dual sport, vreau sa fac drumuri lungi off-road, deci am nevoie de o casca confortabila pe care sa o port 7-8-10 ore pe zi, 3-4-5 saptamani fara pauze mai mari de o zi-doua.

Am citit si vazut review-uri pe o multime de forumuri de limba romana si engleza, reviste de specialitate, site-uri de testare a echipamentelor moto. Mi-am facut o imagine a segmentului.

Din pacate, in gama asta, pe la noi nu se gaseste nimic pe stoc in magazine. Asa ca nu-mi ramane decat sa comand on-line si sa ma multumesc cu alegerea facuta.

 

Asadar, daca e sa ma hotarasc la segmentul scump, Shoei Hornet DS pare sa intruneasca majoritatea voturilor, poate si pentru ca e aparuta mult mai devreme fata de X-lite si AGX AX-8, care s-ar apropia ca si costuri. N-am mentionat Arai Tour X3 pentru ca in comparatia dintre cele doua, mult prea multe pareri sunt in favoarea lui Hornet DS.

 

Pe de alta parte, segmentul este din ce in ce mai activ in gama low-cost, daca putem numi low-cost castile intre 100 si 200 $/EU. Mi-a atras atentia in special AFX FX-39, care are niste review-uri scandalos de bune si numeroase, dar care din pacate se gaseste pe piata americana exclusiv, fiind apreciata a fi mult peste Fly Trekker, care e un fel de sora geamana, si culmea, chiar peste X-Lite X-551, noutatea celor de la Nolan cu mult mai scumpa.

As fi tare curios cam ce diferente sunt intre FX-39 si Uvex Enduro, in special la capitolul aburire. Nu este disponibil pinlock la nici una din ele, doar poate unul universal.

 

In linii mari, finala, "dilema mea existentiala" se va desfasura intre Shoei Hornet DS si AFX FX-39.

Hornet are un mare dezavantaj ~425euro. Insa multe avantaje: usoara(1542g), pinlock, chin-guard detasabil, ventilatii foarte bune, silentioasa.

FX-39 are mai multe avantaje mici: pret~130euro, silentioasa ca si Hornetul, ventilatie excelenta. Ce nu ma incanta deloc la FX-39 este ca nu are pinlock nici macar optional, nu are chinguard si deci pe vreme rece va bate vantul cam tare prin casca (am sinuzita si curentul e o mare problema), se vinde doar in SUA, deci trebuie asteptata mult si platita vama si TVA, este destul de grea (1784g). In rest, foarte apreciata de piata americana, mai ales in ceea ce priveste raportul calitate/pret, unde majoritatea afirma ca este supraunitar.

 

Se intampla sa aiba cineva de pe-aici FX-ul?

Astept opinii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va dau niste relatii ? :friends:

Nuuu. Poate ne spui cum e sa mergi cu casca de cross la temperaturi negative si cand te bate o lapovitza din fatza. Nu-i asa ca ar fi fost buna o viziera? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nuuu. Poate ne spui cum e sa mergi cu casca de cross la temperaturi negative si cand te bate o lapovitza din fatza. Nu-i asa ca ar fi fost buna o viziera? ;)

De ce nu-l intrebi pe prietenul tau cu KLE?

:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu-l intrebi pe prietenul tau cu KLE?

:wink:

1. Prietenul meu cu KLE are doua casti: una cross, alta integrala. Ghici pe care o va folosi maine.

2. Intrebarea nu-ti era adresata. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. pe aia norocoasa(sa nu mai dea in gropi)?

2. bla bla bla

Daca esti atat de curioasa, de ce nu-l intrebi personal? ;)

Pana la urma care-i rostul interventiei tale aici? Te pasioneaza subiectul casti dual sport? Ai purtat vreuna? Vrei sa-ti cumperi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar folosesti clona?

 

Auzi pisi poate ai treaba la trotinete de asfalt sau la tineri si nelinistiti si te retinem....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai vorbeste cineva si de casti dual sport pe aici?

Da. A aparut Arai Tour X-4. ;)

 

Nu-ti recomand sa cumperi o casca comercializata exclusiv in America de Nord. Pe langa faptul ca nu o poti proba, oricat o vei intretine de bine, dupa o vreme vei fi nevoit sa schimbi unele componente (de obicei viziera sau captuseala, daca nu ai cumva ghinionul sa se uzeze butoanele de la aerisiri sau mecanismul de inchidere al vizierei). Si atunci vei cheltui o carca de bani pentru achizitionarea si transportul maruntisurilor din America. Daca totusi ti se pune pata pe AFX FX-39, ai grija sa comanzi si cel putin o viziera de rezerva.

 

Oricum, incearca sa tii cont de regula de aur: probeaza inainte de a cumpara!

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai vorbeste cineva si de casti dual sport pe aici?

Daca nu ai fost pe la Elf Workshop din Popesti Leordeni (imediat cum iesi din Bucuresti, pe dreapta), ai putea merge pana acolo. Am fost eu aseara sa probez niste echipamente si am vazut ca aveau cateva casti Shoei pe raft, printre care si unele de genul care te intereseaza pe tine. Aduc numai Shoei, din cate mi-a spus vanzatoarea (am intrebat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. A aparut Arai Tour X-4. ;)Nu-ti recomand sa cumperi o casca comercializata exclusiv in America de Nord. Pe langa faptul ca nu o poti proba, oricat o vei intretine de bine, dupa o vreme vei fi nevoit sa schimbi unele componente (de obicei viziera sau captuseala, daca nu ai cumva ghinionul sa se uzeze butoanele de la aerisiri sau mecanismul de inchidere al vizierei). Si atunci vei cheltui o carca de bani pentru achizitionarea si transportul maruntisurilor din America. Daca totusi ti se pune pata pe AFX FX-39, ai grija sa comanzi si cel putin o viziera de rezerva.Oricum, incearca sa tii cont de regula de aur: probeaza inainte de a cumpara!

 

Multam de sfat! Aveam de gand sa comand inca o viziera. Insa mai stau in stand-by cu SUA, pt ca se adauga transport, TVA si taxa vamala si iese spre 250$ cu tot cu a doua viziera. Tot mai bine decat europenele AX-8 Dual sau X-lite X-551. Sa vad poate gasesc vreun var indepartat sa ma ajute. Sau poate mai scade Arai Tour X3 spre 200Eu :rolleyes: , dar asta probabil in preajma Pastelui. Ma refer bine-nteles, la pastele cailor.

 

 

Daca nu ai fost pe la Elf Workshop din Popesti Leordeni (imediat cum iesi din Bucuresti, pe dreapta), ai putea merge pana acolo. Am fost eu aseara sa probez niste echipamente si am vazut ca aveau cateva casti Shoei pe raft, printre care si unele de genul care te intereseaza pe tine. Aduc numai Shoei, din cate mi-a spus vanzatoarea (am intrebat).

 

Multam tare mult pentru opinie.

Nu stiu cand voi ajunge pe la Elf, insa i-am vizitat mai demult virtual si m-au cam dat cu capul de tastatura preturile la Shoei Hornet DS : 557Euro :baldy: :baldy: Pai la nemti era in jur de 400 plus transport. Pai si daca mi-o trimite in aceeasi zi cu elicopterul nu cred ca ajunge la pretul ala. Cum se poate la noi una ca asta, nu pot realiza :blink:

 

 

Pana una-alta, mai studiez. De exemplu, am gasit casca asta de la Held, dar fiind noua nu am dat de nici un review. Inca.

Nasol ca nu mai vine iarna si-mi tot face cu ochiul soarele si vremea buna de haladuit pe dealuri si paduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de sfat! Aveam de gand sa comand inca o viziera. Insa mai stau in stand-by cu SUA, pt ca se adauga transport, TVA si taxa vamala si iese spre 250$ cu tot cu a doua viziera. Tot mai bine decat europenele AX-8 Dual sau X-lite X-551. Sa vad poate gasesc vreun var indepartat sa ma ajute. Sau poate mai scade Arai Tour X3 spre 200Eu :rolleyes: , dar asta probabil in preajma Pastelui. Ma refer bine-nteles, la pastele cailor.

 

 

 

 

Multam tare mult pentru opinie.

Nu stiu cand voi ajunge pe la Elf, insa i-am vizitat mai demult virtual si m-au cam dat cu capul de tastatura preturile la Shoei Hornet DS : 557Euro :baldy: :baldy: Pai la nemti era in jur de 400 plus transport. Pai si daca mi-o trimite in aceeasi zi cu elicopterul nu cred ca ajunge la pretul ala. Cum se poate la noi una ca asta, nu pot realiza :blink:

 

 

Pana una-alta, mai studiez. De exemplu, am gasit casca asta de la Held, dar fiind noua nu am dat de nici un review. Inca.

Nasol ca nu mai vine iarna si-mi tot face cu ochiul soarele si vremea buna de haladuit pe dealuri si paduri.

Foarte misto casca aia de la HELD. O aduce cineva in RO? De mult imi facea cu okiul o casca X-Lite parca care avea si ochelari .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto casca aia de la HELD. O aduce cineva in RO? De mult imi facea cu okiul o casca X-Lite parca care avea si ochelari .

 

Din ce-am citit pe site-ul lor se poate plati prin PayPal si livrarea in UE se face prin DHL contra €9.90. Problema ii ca pe pagina produsului zice ca-i disponibila de la sfarsitul lui mai.

 

Si pe mine ma tenteaza la pretul asta, poate pana in primavara gasim si ceva review-uri.

 

LE: prea multe n-am gasit pe net despre ea, dar este disponibila si la FC Moto.

Editat de alex_xt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto casca aia de la HELD. O aduce cineva in RO? De mult imi facea cu okiul o casca X-Lite parca care avea si ochelari .

 

HEHE, daca vrei ti-o aduc eu, dar cu conditia sa-mi faci un review ca lumea :bounce:

 

@I-Q: Misto link-ul, merge brici!NOT!

Editat de adris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...