Sari la conținut

Casti Enduro/Dual Sport - Pareri, Informatii, Ponturi


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 590
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ok..in clasa de mijloc am in vedere Scorpion ADX1 vs Caberg Touramax Sonic si il liga "grea" Arai tour x4,Schubert e1,X-lite 551 si Shoei hornet adv..acum care?

Care ti se potriveste mai bine pe cap...probeaza-le inainte,neaparat.

Am vrut sa-mi iau Scorpion ADX1(o casca destul de laudata in review-uri,mai ales la pretul pe care il are).

Am apucat sa probez una intr-o tura de 400km...cea mai mare problema a fost la urechi.Datorita faptului ca port ochelari,imi presa atat de tare urechile peste ochelari,incat tot drumul a trebuit sa port bratele ochelarilor deasupra urechilor...disconfort maxim.

A ramas sa incerc si un XL,avand in vedere ca la multe modele Scorpion,marimile sunt putin decalate in minus(un L este mai degraba M si tot asa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Hornet, mi se pare ok. Este usoara, confortabila la purtare timp indelungat (poate in zona pometilor apasa ceva mai tare, dar asta tine de fizionomia fiecaruia, plus ca eu am si barba si ma deranjeaza ceva mai mult). Aerisirile sunt ok si ele, chiar daca mi se pare ca la frunte baga prea mult aer iar in fata mi-as fi dorit sa existe filtru - la viteza mai mare mai trage cate o gaza mica, tantar etc.

Campul vizual este mare, viziera sta cum si unde trebuie, nu flencane la vant, iar despre pinlock nu mai trebuie sa spun nimic.

E destul de silentioasa, cel putin la viteze pana in 120. De la 140 incolo deja nu mai conteaza, clar dopuri. La drum lung as recomanda oricum dopurile.

Cel mai mult imi place cozorocul, este foarte bine gandit si nu iti vobleaza capul cum se intampla la alte casti. Si vezi asta in spatele tirurilor. :)

 

La clasa asta nu pot sa compar cu nimic pentru ca nu am avut. Nu stiu exact care eate stilul tau, insa eu as exclude Schubert, nu consider ca este o casca adventure.

 

Daca vrei o viziera enorma cu super vizibilitate si design agresiv gen enduro, pune pe lista si AGV AX-8 Evo. Daca ar fi sa aleg intre ea si Nexx, nici nu as sta pe ganduri. Singura mentiune e ca Agv mi se pare ciudata la masuri, trebuie neaparat sa probezi inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mentionez faptul ca in fostul meu Nexx XD1 n-a intrat picatura de apa desi in Norvegia am incasat o ploaie sanatoasa timp de 4 ore de calarit ...

Materialul din care este confectionata este de top : multiaxial fiberglass, 3D organic fibers,aramid fibers,carbon reinforcement. Touratech Aventuro este fabricat pentru Touratech tot de catre Nexx insa materialul este carbon fiber 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, asta este experienta mea reala cu Nexx XD1, nu povesti si pareri de la neamuri. Bineinteles ca nu o compar cu Arai, Shoei, Schubert insa conform experientei mele este o casca cu un raport pret/calitate foarte favorabil. Alt capitol : sunt la a doua Schubert E1 pe care, hodoronc-tronc si fara sa o experimentezi, tu nu o consideri o casca adventure. Tin sa-ti spun ca la capitolul Schubert se cam schimba foaia fata de discutia despre Nexx :) Este o casca adventure exceptionala !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, au plecat 4 XD1 in Asia centrala, in acelasi timp. S-au comportat la fel. Daca experienta personala, mergand cateva mii de km intr-o tura pe asfalt si cu un pic de ploaie iti spune ca este superuberextraordinara, nu inseamna ca intr-adevar asa este. De bine poate vorbi oricine, de rau (sau real) mai greu odata ce ai inghitit galusca.

 

Pe de alta parte...chill...am spus ca la pretul de 800 lei este best buy. Nu se compara cu Caberg, Scorpion sau altele asemanatoare.

 

Altfel toate castile au minusuri si plusuri. Crezi ca mie imi convine ca la 500 de euro sa-mi intre muste in gura prin aerisire? Dar asta e, altceva a primat.

 

Cat despre Schubert da, imi mentin parerea. Este un punct de vedere personal, nici nu am afirmat altceva. Probabil ca si viziunea despre adventure este la.fel de diferita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca am utilizat Nexx-ul doar cateva mii de km, doar pe asfalt si doar cu un pic de ploaie. Am dat doar cateva exemple,nimic mai mult. Spre linistea ta, te informez ca Nexx-ul a "vazut" si off road. De asemenea, nicaieri n-am declarat Nexx-ul ca fiind superuberextraordinara. Mai ai exemple de alte casti identice, tot in numar de minim 4, plecate instantaneu in Asia pentru a avea termen de comparatie ? Intreb din pura curiozitate :) Referitor la viziunea despre adventure sau ma rog ... casti adventure,achiesez cu tine: poate fi diferita de la rider la rider :)

Ceea ce consider eu mai important este ca fiecare sa-si dea cu parerea dupa ce experimenteaza ceva. In felul asta chiar te poti baza pe feeling-ul omului. De exemplu, pe mine n-ai sa ma auzi comentand de bine sau de rau un Shoei, un Arai, etc , ii las pe cei care au experimentat purtatul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, eu am fost doar portavoce. Daca vrei ne putem intalni, vezi si casca, auzi si povestile omului, bem o bere...

Aparent asta e singurul model care umbla in haita, nu am si alte exemple. Si eu, la un moment dat, vroiam sa cumpar casca asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord ... peace man, nici eu nu sunt platit de Nexx pentru reclama, am chiar un prieten apropiat care a avut o experienta negativa vis a vis de o lipitura la Nexx-ul lui, dar una peste alta, repet, mie mi s-a parut un raport pret/calitate atragator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hondoco poti te rog sa imi spui in 2-3 cuvinte cu este Schuber E1?..multumesc!


» Post actualizat in 06 Dec 2017 10:42

Salut..am optat pana la urma pt X-lite X-551 si datorita faptului ca marimile de la Nolan imi vin perfect .O s-a revin cu impresii in momentul in care o sa imi sosesca si poate fac si un mic test daca vremea imi permite !!

post-10654-0-64005100-1512556923_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am dat 350 euro ,de pe motoin.In tura scurta de proba m-am simtit perfect cu ea : usoara,destul de silentiosa,aerisiri care se inchid bine pt timp rece,pinlock ok singurul minus este ca "rascheteza" urechile la punerea pe cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce casti aveti voi, insa eu am ales Arai Tour X4 Frost Black in combinatie cu Sena 10R Bluetooth Communication System Double Pack si un GoPro Session 5 si sunt tare multumit.

 

Si am tot incercat Suomy, BMW, Schuberth, Shoei insa Arai-ul mi s-a parut cea mai confortabila.

De restul marcilor de casti chiar nu am auzit. Sunt pentru motocicleta facute sau pentru mersul pe langa ? ;)

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salutare

 

Este un detinator de Klim Krios printre voi care poate sa impartaseasca ceva informatii si detalii despre aceasta casca? Din ce am citit este foarte usoara , 1200 grame, vine cu 2 viziere si pinlock.

Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

Este un detinator de Klim Krios printre voi care poate sa impartaseasca ceva informatii si detalii despre aceasta casca? Din ce am citit este foarte usoara , 1200 grame, vine cu 2 viziere si pinlock.

Ms

 

corect. o optiune serioasa (si mai ieftina) la arai si shoei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suomy MX Tourer este cea mai usoara casca dual-sport, fiind facuta din carbon-kevlar.

O vad ca cea mai buna alegere dupa Arai X4 Tour (2500lei). Restul firmelor in afara de Shoei, Arai, Suomy, Schuberth, Bmw, nu m-au pasionat.

Probabil daca as fi avut suficienti bani, as fi optat pentru Arai, insa imi face capul mare, de parca sunt Alien

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

 

Suomy MX Tourer este cea mai usoara casca dual-sport, fiind facuta din carbon-kevlar.

O vad ca cea mai buna alegere dupa Arai X4 Tour (2500lei). Restul firmelor in afara de Shoei, Arai, Suomy, Schuberth, Bmw, nu m-au pasionat.

Probabil daca as fi avut suficienti bani, as fi optat pentru Arai, insa imi face capul mare, de parca sunt Alien

Dupa 12.000 km am zis pas si am vandut-o. M-am lasat impresionat de greutatea redusa dar la vant e muuult mai silentios Arai-ul, chiar daca Suomy pare mai mica pe cap.

2 la mana, Suomy MX Tourer are un mic defect de fabricatie observat in timp: viziera cand e saltata, atinge in cozoroc si iti lasa doua semne chiar in dreptul ochilor pentru ca se matuieste plasticul vizierei in timp de la micile vibratii, frecare, etc.

Pt mine Arai si Shoei e cel mai ok, apoi vine Suomy si restul castilor.

» Post actualizat in 03 Mar 2018 04:19

Oricum, cea mai buna casca e cea pe care o ai si de care esti multumit conform posibilitatilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.progettoprina.com/schuberth-e1-guardian-flipup-black-yellow-helmetsschuberth-concept-helmetwholesale-p-996.html...............Preturile la casti dar si la accesorii sunt extraordinare se incadreaza in categoria PONTURI.


» Post actualizat in 05 Mar 2018 17:57

http://www.progettoprina.com/


» Post actualizat in 05 Mar 2018 18:01

Daca este si adevarat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

http://www.progettoprina.com/schuberth-e1-guardian-flipup-black-yellow-helmetsschuberth-concept-helmetwholesale-p-996.html...............Preturile la casti dar si la accesorii sunt extraordinare se incadreaza in categoria PONTURI.

» Post actualizat in 05 Mar 2018 17:57

http://www.progettoprina.com/

» Post actualizat in 05 Mar 2018 18:01

Daca este si adevarat

Se incadreaza in categoria TEAPA. Pana si un copil isi da seama ca este un site de phishing. Aparent cu foarte mari sanse de reusita dat fiind nivelul educatiei (de orice fel) din tara noastra. S-a terminat iarna, au lasat-o mai moale cu Salomon "la oferta", se indreapta spre alte categorii de interes pentru sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare lume.Am tot citit topicul si am vazut ca sunt destul de multi posesori sau fosti posesori de Airoh S4.

Caut si eu o viziera busita sau doar piesa ce se prinde pe viziera de care inchizi si deschizi.

Daca are cineva disponibil asa ceva sa zica doar pretul si vedem cum facem cu transportul.

Multumesc.

post-16384-0-26864500-1521637407_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Nishiua Enduro Carbon e acum 200 eur pe louis, de regula e 300. O am si pot sa v-o recomand cu caldura, 1000 grame se simt pe cap foarte usor ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...