Sari la conținut

Casti Enduro/Dual Sport - Pareri, Informatii, Ponturi


Postări Recomandate

Am luat de curand un Airoh S5. Review scurt: calitatea vizierei clare e foarte buna. Calitatea optica a ochelarului retractibil fumuriu e mediocra. Si nu coboara destul..

Calitate textil interior medie (parca e prea mult material, prea.. capitonata).

Ventilatie buna. Vizibilitate laterala buna. In trafic in oras foarte buna.

Overall raport pret calitate bun ( am luat-o cu 460ron). 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 590
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma bate un gând sa iau un Airoh Commander, dar trebuie să-l probez. Care a fost pe la ATV Rom de curând? Or avea-o în magazin? 

Mulțam! 

https://www.fc-moto.de/en/Airoh-Commander-Carbon-Helmet

 

https://www.fc-moto.de/WebRoot/FCMotoDB/Shops/10207048/59CA/6086/CE3C/4313/8B1D/4DEB/AE6F/007E/CMCA31_ml.jpg

CMCA31_ml.jpg

Pare a avea tot ce trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, arcgotic a spus:

Cand am studiat oferta, asta mi s-a parut faina, HJC ds-x1. Nu e de vanzare in Europa.. din ce am citit, isi merita toti banii.

 

N-are vizor de soare și nu e pregătită pentru intercom, opțiuni pe care de obicei le ai la celelalte. Așa și Bell MX9 e ok și o găsești și la noi, la bikermag.ro.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut casti scumpe dar vizorul de soare tot timpul la ce am incercat in magazine avea probleme de optica. Poate Bell e altfel, nu stiu, dar ma gandesc ca o casca ce permite purtarea ochelarilor de soare separat e mai OK, ai control pe ochelar/lentila, alegi ce vrei, polarizat, etc etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Vizitator _Raul_

După ce am dat o tura pe la Suomy, Arai, Bell, Agv, Klim, Touratech, Schubert, Scorpion (de chinezi/no name-uri nu mai menționez, fiindcă nu le-am reținut numele) am ajuns și la Airoh. 

Acum ani buni ii vedeam pe toți la enduro cu căști Airoh de 900 și ceva de grame.

Și am zis sa dau o tura pe la standul lor ca poate o fi bine și nu putea fi mau rău decât ce văzusem deja. 

Am ramas ff plăcut impresionat de Airoh Commander. O casca solida, foarte bine închegată, care nu respira a ieftin din nici un unghi,  cu interior de calitate, parbriz așijderea, dublu D. Ochelarii nu ii folosesc nici la actuala, asa ca nu m-au interesat deloc, dar sunt și ei acolo. 

Nu cunosc detalii despre materialul carcasei (aka protecția în caz de accident; plastic ieftin/super flexibil nu era) , cat zgomot produce forma ei în mers, etc etc, dar mi s-a părut infinit mai buna decât multe căști cu pretenții de premium al căror preț începe de la 400 euro. 

Vad ca a postat-o un coleg mai sus, asa ca poza și detalii sunt (și) acolo. 

Eu am găsit-o și la motoin.de.

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,e buna dar nu e usoara

Eu ma tot uit de o Nishua enduro carbon,1200 si ceva de grame,ce-i drept ca nu are filtru fumuriu,tot astept sa o bage la promotie cu 200 euro ca iarna trecuta

Editat de mihai c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Vizitator _Raul_

Nu stiu despre marimi si ventilatie, dar pot sa iti spun ca materialul carcasei este undeva sub Nolan (un plastic mult prea flexibil si care scartaie din toate incheieturile) si ca are un parbriz moale si care flambeaza de zici ca se va rupe la prima bruscare.

Designul de Star Wars din anii 80 este de gustibus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.11.2019 la 20:24, yuk a spus:

are cineva schuberth E1? Cum sunt marimile si ventilația?

O casca excelenta. Nu sufera comparatie cu Airoh si este cert una, doua clase peste Nolan din toate punctele de vedere. E nivelul Shoei, Arai .....Ventilatia este intre buna si foarte buna. Ce vrei sa afli despre marimi ?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 01.12.2019 la 4:48, KINGS a spus:

O casca excelenta. Nu sufera comparatie cu Airoh si este cert una, doua clase peste Nolan din toate punctele de vedere. E nivelul Shoei, Arai .....Ventilatia este intre buna si foarte buna. Ce vrei sa afli despre marimi ?!?

Nu am comparat nicaieri Schuberth E1 cu Airoh. 

Am expus pareri radical diferite despre fiecare in parte. 

Ca sa avem o discutie pertinenta:

* Am un feeling ca Mihai s-a interesat de Schuberth fiindca a vazut-o la jumatate de pret la Louis. Stocurile f mari de E1 existau la Louis inca de anul trecut. In magazin.

 

Schuberth E1 costa in 2018 intre 550 si 700 de euro. Ramane cea mai buna gluma proasta cu casti de anul trecut. 

Din momentul in care te apropii de ea observi calitatea plasticului. Dupa ce o pui in cap si o presezi putin o auzi cum scartaie din toate incheieturile, ca un Caberg de 100/150 de euro. Sau Nolan. 

Ochelarii sunt ok. Parbrizul in schimb este printre cele mai subtiri si flambeaza serios cand il ridici dintr-o singura parte. 

Da, Schuberth au si niste casti ok si parbrize asisderea.  

E1 este doar un experiment low cost care nu ar trebui sa fie vandut cu mai mult de 300 de euro (1/2 din pret fiind brandul, fiindca realist casca asta nu merita mai mult de 150-200 euro).

Cu 300 eur se vinde acum...

 

Airoh este un concept total diferit, are un design modern si specific sportului. Costa 360 de euro modelele cu grafica cea mai faina. SI 320/330 cele basic.

Pretul acesta este cel de la zi, cu tot cu profit inclus.

Realist sau la reduceri probabil ca va ajunge la 250 (200 versiunile monocrome). 

La acesti bani este te o casca f robusta, logica/bine gandita la cam toate capitolele, cu materiale de calitate si, foarte important, care isi merita banii respectivi.

Calitatea pe care o ofera pt acei bani este imbatabila dpmdv (studiata la un stand al firmei.)

 

De 700 de euro anul trecut as fi luat cu ochii inchisi Tour X4. 

 

Daca tu compari E1 cu X4 si Hornet, suntem la Radio Erevan deja. 

Sunt 3 concepte radical diferite. 

Dar poate vrei sa ne spui si concret, cu argumente, de ce este E1 asa deosebita. 

Eu nu am citit decat ceva de genul - mergi la filmul asta. E bun.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nu am mai putut edita asa ca las asta aici: 

In anii precedenti, E1 a mizat pe nume si pe designul f atipic, nemaintalnit la concurenta. 

Pentru asta s-a vandut - fiindca era un crossover. E1 este de fapt un flip up cu cozoroc. 

Era in aceeasi liga de pret cu X4 si mai scumpa decat Hornet (care a fost dintotdeauna mai ieftina decat X4)

Acum nu mai este, fiindca lumea si-a dat seama de valoarea reala, de calitatea per ansamblu a produsului. 

Hornet si X4 au ramas la aceleasi preturi.

Ramane printre putinele optiuni de pe piata si la ora actuala in acest segment.  

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt la a treia E1 din motive de grafica. Cate E1 ai avut ? Cat timp le-ai utilizat ?

Am avut si doua X4. Cate X4 ai avut ? Cat timp le-ai utilizat ?

N-am fost proprietar dar am avut ocazia sa probez o zi/300km si Neotech. Cate Shoei ai avut ? Cat timp le-ai utilizat ?

Deci : astea sunt concluziile mele in urma experientelor mele. Ai tot dreptul sa ai pareri contrare si bineinteles sa le expui.

O zi faina iti doresc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Faptul ca posezi nu inseamna ca si intelegi.

Nu ai fi singurul.

 

Revenind, argumente concrete, in calitate de posesor a trei exemplare, pentru care Schuberth E1 este o casca "premium", in liga de pret 550-700 euro (noua), ai?

 

Ca sa iti raspund la intrebarile de mai sus:

* Niciuna. Nu se va intampla vreodata asa ceva. Am pretentia ca am suficienta cultura moto incat sa inteleg materiale, prinderi, calitatea constructiei, conceptul si targetul produsului, campania de vanzare, etc, etc, incat sa judec pertinent plusurile si minusurile unor produse in balanta cu preturile cerute. Sau cu ce imi vinde publicitatea.

* Niciuna. La cati km fac eu pe an (3-5000, in cam 10 zile de concediu) cred ca mai pot sa imi temperez orgoliul. Mai vedem la anul, fiindca, da, X4 este o casca, nu un experiment ingineresc lamentabil, ca multe Schuberthuri. 

* Am Shoei GT Air. 

Neotec 2 este exact cum trebuie sa fie urmasul Neotec(h), ca sa te citez. Din ceea ce exista pe piata acum, dpmdv, este cea mai buna casca flip-up. Este loc de mai bine? Evident. Insa o casca mai slim si mai usoara, de calitate "japoneza", eu nu am gasit. 

 

O zi faina iti doresc si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, tu cu cei 3000km-5000km/an, plin de suficienta cultura moto, ai parerea ta. Am inteles si iti respect punctul de vedere dar nu trebuie sa fiu si de acord cu el. Eu, cu cei 12.000km-20.000km/an (on si ceva off), cu precara mea cultura moto si experimentand efectiv castile respective, mi-am format alta opinie. Avem loc sa traim cu totii, gradina-i mare :)

PS: decide in privinta Schuberth, o data afirmi ca au in portofoliu si casti foarte bune, cu exceptia jafului E1 bineinteles, alta data afirmi ca majoritatea sunt experimente lamentabile identice cu E1. Ce sa mai priceapa follower-ii din opinia celui cu suficienta cultura moto ? :)))))))

Apropo: sezonul urmator cred ca o sa incerc si o Nexx Vilijord. Desfiinteaz-o si pe asta, probabil e de tot rahatul :)))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 05.12.2019 la 5:38, KINGS a spus:

Apropo: sezonul urmator cred ca o sa incerc si o Nexx Vilijord. Desfiinteaz-o si pe asta, probabil e de tot rahatul :)))))))

 

Cam greuță la 1660 grame varianta carbon și 1735 grame varianta X-Matrix 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Atentie ,pt doritori, este Nishua carbon la pret redus,199 euro pe louis https://www.louis.eu/artikel/nishua-enduro-carbon-enduro-helmet/215086

;eu din pacate nu am mai avut rabdare si am luat un ultim Airoh s-5.....tot la oferta cu 100

Atentie la marime,de pilda M la Nishua este aproape L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai toti au zis ca trebuie o marime mai mica;eu am avut ocazia sa probez una M,(a lui ggobi de pe forum) ,avind restul de casti L si era ok,fest dar nu stringea pe nicaieri.

in rest,casca de calitate,usoara,e urmasa lui Uvex carbon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am achizitionat foarte de curand Airoh Commander, am cateva iesiri, deci parerea nu imi este 100% formata.

 

Vroiam sa iau echipament pentru camp, casca inclusiv, am mers intr-un magazin si am luat ce aveau pe marimea mea, Commander fiind singura inafara de Arai si Shoei (tipul sarind la concluzia ca daca am intrat cu Shoei in magazin mai ies cu unu... gresit, nu vreau sa dau banii aia, acuma, pe ceva care am zgariat in padure de la prima tura🙂)

 

+

Vizibilitate foarte buna sus-jos stanga-dreapta

Viziera actionata din mijloc

Pinlock inclus

DD

Interior materiale ok plus se pot da jos

Para vant la barbie

Cozorocul se poate da jos

Ventilatie jos generoasa in 2 trepte

Ma asteptam sa fie mai multa galagie pe sosea

Ma asteptam sa aibe aerodinamica mai proasta pe sosea

Se poat folosii ochelari mx

Poti sa bagi ochelarii de vedere

Combinatia de materiale

Accesorii go pro incluse

Aspect + combinatii culori disponibile

Ocharii soare sunt actionati pe cau

Pret

 

-

Aerisirea sus pare sa fie insuficienta ca debit, se va dovedii la vara

Viziera se da jos cu scule

Cozorocul nu poate fi ajustat

Ochelarii de soare se actioneaza dubios - greu de miscat butonul si cand coboara cad de zici ca e ghilotina pentru nas.

Ochelarii de soare nu coboara suficient

Greutatea putea fi mai buna daca nu puneau ocharii soare

 

Per total pret calitate functionalitate sunt foarte multumit.

 

Casti detinute cu care fac comparatie (tinand cont pret si model) shiei gtair2, hjc rpha 10+, xlite 801rr, arai rx7 corsair si alte galeti

 

20200326_135750.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Salut,

 

Vreau sa-mi cumpar o casca pentru iesirile pe off, suficient de ventilata, dar care sa nu ma omoare cu zgomotul la viteze de autostrada.

Desi ma batea gandul la Arai ori Klim, sunt un picut cam scumpe pe ceva ce nu voi folosi mereu (pt strada am un Gt-Air care e decent).

Asa ca am pus ochii pe urmatoarele:

- Bell MX-9 Adventure MIPS (~1100 ron la fc-moto)

- AGV AX-9 (~1680 ron acum la promotie pentru anumite culori)

 

Aveti vreo experienta cu vreo unul dintre modele ? Recomandati altceva in buget similar ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ovi_ice a spus:

Desi ma batea gandul la Arai ori Klim, sunt un picut cam scumpe

Eu am o cască dual-sport de 10 ani și anume Uvex Enduro Carbon de care nu mă pot despărți. Noroc că am avut două interioare la el și se ține binișor înca :D

Țin un Airoh S4 și un Schuberth E1 în dulap. Se simt alea câteva sute de grame în plus de zici că țin plumb pe cap... Nu e foarte aerisită, dar nicio cască dual nu excelează la capitolul ăsta, iar la viteză face zgomot. Cred că atunci când nu voi mai avea ce să aleg din Uvex, ma voi scărpina de Klim Krios Pro. E aceeași caroserie ca Uvexul, dar cu chestii mai la zi. Viziera aia fotosensibilă e miez... Probează o cască d-asta ușoară și o să vezi că nu mai vrei altceva :D

Pentru off-road clar cască de enduro trebuie, Airoh Aviator carbon la 950 de grame :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...