Sari la conținut

Casti Enduro/Dual Sport - Pareri, Informatii, Ponturi


Postări Recomandate

Sigur o am de vreo 3 ani (pionier evo), eu am doar lateral și deasupra ( suprafața dreaptă, am la altă cască in fața și mi-am dat seama că la mers încet îmi ia din aer, așa că nu m-am gândit să montez și acolo)

Sigur o am de vreo 3 ani (pionier evo), eu am doar lateral și deasupra ( suprafața dreaptă, am la altă cască in fața și mi-am dat seama că la mers încet îmi ia din aer, așa că nu m-am gândit să montez și acolo)

16587395084886701565191240186480.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 590
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sigur o am de vreo 2-3 ani (pionier evo), eu am doar lateral și deasupra ( suprafața dreaptă, am la altă cască in fața și mi-am dat seama că la mers încet îmi ia din aer, așa că nu m-am gândit să montez și acolo)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, florinelu07 a spus:

LS2 Pioneer merita deranjul?

 

 Dap. Mi-am luat si eu de curand una la recomandarea lui AlexAB si se pare ca e unul dintre putinele cazuri in care primesti mai mult decat platesti. E genul de casca decenta pe toate planurile (ma refer la categoria de enduro/touring) care are si un cost care sa nu te faca sa plangi cand o umplii de noroi si praf, dai cu ea prin craci sau iti cade de pe sa :)

fr_8942ed.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Cap0ne a spus:

 Dap. Mi-am luat si eu de curand una la recomandarea lui AlexAB si se pare ca e unul dintre putinele cazuri in care primesti mai mult decat platesti. E genul de casca decenta pe toate planurile (ma refer la categoria de enduro/touring) care are si un cost care sa nu te faca sa plangi cand o umplii de noroi si praf, dai cu ea prin craci sau iti cade de pe sa :)

fr_8942ed.jpg

M-am convins si am achizitonat din zona mea una (noua, dar de la proprietar - pret de nerefuzat)

 

 

20220725_210512.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Update dupa 3 luni:

  • viziera are usoare imperfectiuni optice si daca esti ochelarist s-ar putea sa le remarci repede
  • ventilatia laterala este prea puternica - la 15grade & 50kmh este frig ca naiba
  • zgomotoasa ca orice casca enduro/dual sport
  • cu cozorocul ridicat la maxim nu mai incape in cutia originala (pentru depozitare) :)
  • este ok de utilizat cu ochelari (se pun/dau jos usor)
  • interiorul foarte placut
  • se curata usor
  • ochelarii de soare sunt ok de folosit si cu viziera deschisa

per total merita (pret vs calitate)  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Mi-am luat .... I-am scris Mosului sa imi aduca un LS2 701. As fi vrut varianta de carbon, dar din pacate are inchidere dublu D si pentru mine asta este deal braker.

Am avut ocazia sa ma uit la mai multe casti la EICMA. Mi-a placut o chinezarie Yohe parca care avea tot ce imi doresc de la o casca, precum si certificarile, dar nu am avut cu cine sa ma inteleg in standul ala, zici ca erau drogati. Nu am reusit sa aflu de unde o pot cumpara.

Am ajuns in stand la LS2 si am inceput sa testez. Amu' eu port M, dar surpriza 701 in varianta M imi era cam mare, dar S-ul imi venea bine. Acu' la preview-ul cadoului de la Mos, ce sa vezi S-ul ma strânge un pic. WTF 

 

20221110_164946.thumb.jpg.cadb9349eb140c219ac43b64c6323faa.jpg  20221110_164950.thumb.jpg.6b56ed2d23d1a5442d4db434aa7fae4f.jpg  20221110_164934.thumb.jpg.52b45ba1ccac6b0fc439abc5d39d749d.jpg  20221110_164924.thumb.jpg.58ad32eb773a18870a0c8692622a14ed.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ERU said:

Mi-am luat .... I-am scris Mosului sa imi aduca un LS2 701. As fi vrut varianta de carbon, dar din pacate are inchidere dublu D si pentru mine asta este deal braker.

Am avut ocazia sa ma uit la mai multe casti la EICMA. Mi-a placut o chinezarie Yohe parca care avea tot ce imi doresc de la o casca, precum si certificarile, dar nu am avut cu cine sa ma inteleg in standul ala, zici ca erau drogati. Nu am reusit sa aflu de unde o pot cumpara.

Am ajuns in stand la LS2 si am inceput sa testez. Amu' eu port M, dar surpriza 701 in varianta M imi era cam mare, dar S-ul imi venea bine. Acu' la preview-ul cadoului de la Mos, ce sa vezi S-ul ma strânge un pic. WTF 

 

20221110_164946.thumb.jpg.cadb9349eb140c219ac43b64c6323faa.jpg  20221110_164950.thumb.jpg.6b56ed2d23d1a5442d4db434aa7fae4f.jpg  20221110_164934.thumb.jpg.52b45ba1ccac6b0fc439abc5d39d749d.jpg  20221110_164924.thumb.jpg.58ad32eb773a18870a0c8692622a14ed.jpg

Ia vezi daca nu are straturi detasabile (Arai style).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

 

Păcat. Este cea mai sigură închidere.

este cum zici cea mai sigura ….. dar este o porcarie !!

😂😂😂

ma uit dupa un Airoch commander si ma gandesc cum sa schimb acest DD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Patrick_M a spus:

Mosu' nu exista 😈.

 

 

Asta este u nul din motivele pentru care nu primesti nimic. Nu crezi in Mosu'. 

Acum 14 ore, Bart Bz a spus:

Ba daaaa, mie mi-a adus o șa Mustang acum 2 ani! 😇

 

Mie mi-a adus in 2020 un 690. Si mama cum m-a lovit asta. Chiar nu ma asteptam de loc. Insa cea mai tare faza e ca piticul in scrisoarea lui a trecut asta pentru mine, a scris textual: "o motocicleta KTM pentru tati" si buuum cateva saptamani mai tarziu in garaj a aparut portocala. 

So, I'm a true beliver. :)

Acum 12 ore, nyky a spus:

IMG_20221124_195950.thumb.jpg.ad1fe032bfae6fe2b3ce4e4c04cd3139.jpg

Partea cea mai complicata e cusatura. Ca unul care acu 20 de ani a si-a cusut ham de catarat[care s-a dovedit a fi o porcarie] si ulterior a aflat si cum se fac lucrurile, pot sa iti spun ca aia e veriga slaba, mai ales pentru ca va trebui sa lucrezi intr-un spatiu foarte inghesuit.

Acum 15 ore, PzKpfW a spus:

 

Păcat. Este cea mai sigură închidere.

 

Mda de asta se prevaleaza toti, insa motivul principal pentru care o imping in fata este ca e ieftina, iar in realitate e o porcarie.

Prinderea "micrometrica" e folosita in foarte multe domenii, printre care la inchiderea claparilor. Amu' daca stii un pic de fizica iti dai seama ca de alea de la clapari tragi cu toata greutatea ta si cu un brat al fortei enorm, fata de ce se intampla la casca si rezista. Pana la urma daca se ajunge la limita de rezistenta a materialelor in cazul oricareia dintre prinderi, gatul tau va fi rupt de multa vreme, asa ca ceea ce conteaza de fapt este doar convenienta, nu rezistenta. ;) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, ERU said:

motivul principal pentru care o imping in fata este ca e ieftina, iar in realitate e o porcarie.

 

Se folosește în toate formele de motorsport. Asta cam invalidează atât partea de "porcărie" cât și faptul că ar fi "ieftină". Se pune pe căști de mii de euro unde costul sistemului de închidere este irelevant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ERU a spus:

Prinderea "micrometrica" e folosita in foarte multe domenii, printre care la inchiderea claparilor. Amu' daca stii un pic de fizica iti dai seama ca de alea de la clapari tragi cu toata greutatea ta si cu un brat al fortei enorm, fata de ce se intampla la casca si rezista. Pana la urma daca se ajunge la limita de rezistenta a materialelor in cazul oricareia dintre prinderi, gatul tau va fi rupt de multa vreme, asa ca ceea ce conteaza de fapt este doar convenienta, nu rezistenta. ;) .

 

 

aparent nu, prinderile burton ar ceda cu mult inainte de orice altceva

la clapari oricum trebuie sa tina doar putin mai mult decat tensiunea din a prinderii, care e foarte joasa

 

nu prea inteleg problema, mi se par la fel de rapide ca orice altceva dupa ce te obisnuiesti, dar mai simple si mai usoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, prafrau said:

nu prea inteleg problema, mi se par la fel de rapide ca orice altceva dupa ce te obisnuiesti, dar mai simple si mai usoare

 

Exact. Închiderea rapidă o văd utilă doar pe o cască ușoară, de oraș, pe care o pui și o dai jos des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.11.2022 la 13:50, prafrau a spus:

 

 

aparent nu, prinderile burton ar ceda cu mult inainte de orice altceva

la clapari oricum trebuie sa tina doar putin mai mult decat tensiunea din a prinderii, care e foarte joasa

 

nu prea inteleg problema, mi se par la fel de rapide ca orice altceva dupa ce te obisnuiesti, dar mai simple si mai usoare

 

Daca esti amabil, deschide filmuletul asta pe YT si citeste primul comentariu [adica cel mai recent].

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, ERU a spus:

Daca esti amabil, deschide filmuletul asta pe YT si citeste primul comentariu [adica cel mai recent].

 

CrSh

9 hours ago

Thanks. I just passed my motorcycle exam, and plan to get a bike and helmet soon. Double D it will be!

 

asta era cel mai recent si cand ai scris tu, cred ca ai gresit pe undeva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castigul in timp e nesemnificativ, pentru cineva obisnuit cred ca nu poate fi o diferenta mai mare de 30 secunde si cred ca exagerez. Pana la urma e vorba de preferinte. Partea cu siguranta a detaliat-o cineva mai sus, daca ajungi sa ti se deschida casca asta este ultima dintre griji, esti de mult pe lumea cealalta din alte motive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...