Sari la conținut

Introducere In Forum


Raul.
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Sunt Tudor am 28 ani, stau in Bucuresti si sunt posesor cat. A din 2015, B din 2005. Pe hornet am facut scoala ('99) asa ca hornet mi-am luat ('07) (desi initial inclinam spre sv650). Foarte buna pentru incepatori (primele impresii), la 1.78 stau cu talpa lipita de asfalt cand astept la semafor, si nu e obositor deloc. Moto nu mi se pare grea (eu am cam 70-72kg), merge singura, schimba bine si acceleratia e usor de invatat, progresiva si previzibila. Recomand desi sunt sigur ca multi dintre voi ati luat A -ul pe hornet :).

 

Weekend placut tuturor si vreme buna acum pe ultima suta de metri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 164
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am facut topicul asta pt totzi cei curiosi depre ce motocicleta ar fii o buna alegere sa intri in sport.

In primul rind asta este un web-site foarte bun care explica ce motoare sunt recomandata si de ce http://www.beginnerbikes.com/

Pe piatza Europeana exista si alte motociclete care nu apar acolo si ar fii o alegere foarte buna

De exemplu Honda CB500 si CB500S [din poza]

 

cb500start.jpg

 

Pe linga japoneze , unele comuniste sunt recomandate ca de exemplu Minsk-ul 125 [pa daia am invatzat io cool.gif ] sau MZ ETZ 175 & 250. Nici Jawa 350 sau IJ-urile nu sunt alegeri rele atita timp cit greutatea si inaltzimea shei nu te deranjeaza

 

Desi motocicletele sunt in fond jucari pt noi totzi , totusi este mai mult in a gasi motocicleta potrivita decit cit de frumos arata parcata. In general primul inpuls este mai intodeauna sa itzi cumperi cea mai tare si cea mai noua sau cea mai puternica insa asta nu este neparat cea mai buna alegere

 

Inca un punct pe care vreau sa il stresez este importantza echipamentului adegvat.

Prea multzi dau ultimul ban pe motorul viselor lor si apoi il conduc in tricou si tenesi pt ca nu au avut bani sa mai cumpere si echipament

 

Asta este parerea mea , astept si inputul celor cu experientza la subiect

Ajuta-ma si pe mine te rog frumos , sunt nou si vreau sa pun un anunt pe acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Sunt Mihai, 25 ani, posesor al permisului cat. A de fix 26 zile. ( in care am profitat de zilele frumoase si am facut aproximativ 2000 KM )

Urmaresc forumul din vara, cand am intrat in posesia unui Bandit de 600 cc.

Ca si incidente, "ma laud" cu o tranta (spre rusinea mea echipamentul de protectie lipsea cu desavarsire)- urme se pot vedea si acum in palma dreapta la mai bine de 3 luni de la incident.

De aici si zicala proprie - "prima frana pe nisip nu se uita niciodata". :)


Zi buna tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare tuturor, Eu sunt Radu ... proaspat motociclist. Am reusit achizitionarea unu Honda Hornet Pc41E de 600 ( da cam mult pt un incepator stiu ) ... Am 25 de ani , citesc de pe forum de ceva timp si sper ca din primavara sa ma pot bucura si eu de motor si sa invat din greselile oamenilor care au putut sa imparta din experienta.

Daca e cineva pe forum cu un motor asemanator as vrea sa stam de vorba pentru a invata cate ceva despre motor.

 

Zi buna si asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu, cauta in sectiunea accidente si vei vedea.

Asta poate avea mai multe explicatii, dar sa legi cauzal numarul de inmatriculare de probabilitatea de a avea accident, its stupid (speram sa fie gluma).

Sau poate de fapt vroiai sa zici ca cei cu astfel de numere sunt vanati in trafic si sicanati intentionat, caz in care imi cer scuze pt off topic.

Sau poate doar iti raman mai mult in minte aceste cazuri decat altele, ele nefiind de fapt mai numeroase decat ar spune calculele de probabilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare!

 

Numele meu este Dragos si sunt fericitul posesor al unei Z750 de cateva luni!

M-am dat cu crossuri cativa ani buni si anul asta am decis sa tavalesc si ceva asfalt :)

Pe langa moto, iubesc masinile si femeile :)), sunt administratorul unei firme care se ocupa de electronica auto si chiptuning si sper sa-mi fac prieteni noi pe forum.

 

O seara minunata!

 

Ps: ne vedem la intalnirea cu mos craciunii pe 24 dec! :D

post-92362-0-33396200-1450824916_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Ma numesc Mirela, sunt din Braila. Am 28 de ani, am permis categoria B de 10 ani, conduc zilnic indiferent de vreme, ma ocup cu piese auto. Imi doresc nespus de mult sa iau examenul pentru categoria A. Ador motocicletele. Sunt fete din Braila sau Galati motocicliste? Imi puteti recomanda o scoala de soferi? Am tot cautat pe internet si nu am gasit mare lucru. Vreau o scoala care sa ma invete intr-adevar.

 

O zi frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Ma numesc Mirela, sunt din Braila. Am 28 de ani, am permis categoria B de 10 ani, conduc zilnic indiferent de vreme, ma ocup cu piese auto.

 

Buna Mirela si bine ai venit pe forum!

Nu ne-ai spus in postul tau inaltimea ta, kg, dimensiunile tale, cat porti la sutien si nr la pantof.

Editat de Biscuit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Ma numesc Mirela, sunt din Braila.

 

Buna Mirela si bine ai venit pe forum!

Nu ne-ai spus in postul tau inaltimea ta, kg, dimensiunile tale, cat porti la sutien si nr la pantof.

 

1.30 inaltime, 123 kg, cupa -A nr la pantof este 34. E bine? :D Sper ca te-am lamurit. Am vazut in alte posturi ca au scris si o mica descriere despre ei/ele. Acum o sa editez ca sa nu mai existe nemultumiri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bine ai venit.

Tema de acasa:

De uitat la toate videoclipurile astea:

https://www.google.com/?gws_rd=ssl#q=kawasaki+zx6r+accidents

 

De identificat ce putea face pilotul sa evite accidentul. De bagat la cap. Cand o veni primavara, de uitat inca o data peste ele. Poate inveti din greselile altora inainte sa apuci sa le faci si tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 6 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Salutare,

 

Multumesc pentru accept, sunt Dan si de ceva vreme tot citesc topicurile din forum. Pe măsura ce a trecut timpul am trecut de faza obținerii permisului, de achiziție de echipament si de mobra. Acum sunt la partea de înmatriculare care in funcție de timp o sa fie finalizată in prima săptămana din martie. Asemeni tuturor celor de pe forum aștept primăvara sa pot scoate utilajul din garaj pentru acomodare unul cu altul. Sper sa supraviețuiesc si sa mai apuc sa scriu ceva dupa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...