Sari la conținut

inmatriculare scuter 50cc


lucianbiker
 Share

Postări Recomandate

poate ma ajuta cineva : Am achzitionat de curand un scuter (chinezesc) de 50 cc din magazin(carte identitate+factura)

As vrea sa ma duc sa il inmatriculez si nu stiu unde .

Am inteles ca pot sa-l inmatriculez la primarie(Sector 1 Bucuresti) poate ma ajuta cineva cu niste detalii.

 

Multumesc anticipat

Lucian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa verifici daca este sau nu securizata cartea de identitate: daca are o folie transparenta lipita peste zona unde este scrisa seria de shasiu. daca nu are, trebuie sa mergi la RAR pe Calea Grivitei si sa securizezi cartea (poti merge fara scutere, doar cu cartea , factura si buletinul). Dupa ce cartea are folie, mergi pt inregistrare tot pe Calea Grivitei la biroul Politiei Comunitare de vis-a-vis de biroul de accidente usoare (zona intersectiei Calea Grivitei cu strada Caraiman).

Mai multe detalii despre procedura de inmatriculare poti gasi pe www.scuterul.eu la sectiunea despre inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zicea si maryus, mai intai la RAR pt folie daca nu o ai deja pe CI.

Apoi mergi la primaria de care aparti cu CI, factura si buletin. Acolo o sa platesti o taxa (nu mai stiu cat e acum, ~100 ron), completezi o fisa de inscriere, faci niste copii dupa acte si depui dosarul.

In 1-2 saptamani ai numarul si certificatul de inmatriculare. Dupa ce ai nr sa-ti faci si asigurarea obligatorie (50-60 ron)

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zicea si maryus, mai intai la RAR pt folie daca nu o ai deja pe CI.

Apoi mergi la primaria de care aparti cu CI, factura si buletin. Acolo o sa platesti o taxa (nu mai stiu cat e acum, ~100 ron), completezi o fisa de inscriere, faci niste copii dupa acte si depui dosarul.

In 1-2 saptamani ai numarul si certificatul de inmatriculare. Dupa ce ai nr sa-ti faci si asigurarea obligatorie (50-60 ron)

La leordeni , in jumatate de ora ai numarul. :burnout: vro 70lei taxa. fara carte de indentitate la scuter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
In romania orice se poate.... Poti incerca pe satele apropiate ca acolo nu se cere rar... faza ii ca nu stiu daca pocketu se poate imatricula :rolleyes:

asta inseamna ca imi trebuie pe cineva dintr-un sat sa il fac pe numele lui?

 

eu o sa am doar contratul de vanzare cumparare, nu si ci-ul ca nu are

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...