Jump to content

Ajutor pentru chinezii chinezii din fata Ambasadei de la Bucuresti

Recommended Posts

Salutare prieteni motoclisti care prin firea noastra suntem o categorie de oameni uniti, cu suflet deschis si dorinta de a fi liberi. Prin acest topic fac apel la toti cei care doresc sa dea o mana de ajutor, insemnand haine, paturi, mancare si poate medicamente celor cateva zeci de amarati chinezi care au venit in Romania sa munceasca, sa construiasca locuinte pentru noi, care locuim in aceasta tara si care au ramas pe drumuri datorita inchiderii unor santiere din Bucuresti, fara bani, neplatindu-li-se salariile si fara actele care le-au fost retinute de angajatori.

Din aceasta cauza un grup foarte mare de chinezi stau de aproape 2 luni in frig, adapostiti sub ciolofane si cartoane in fata Ambasadei Chinei din Soseaua Nordului (Langa Herastrau) si asteapta ca reprezentantii guvernului Chinez sau poate oficialitatile din Romania sa gaseasca o solutie prin care acestia sa ajunga inapoi in saracia lor de acasa.

Intre timp toti acesti OAMENI mananca orice ii lasa mila pe trecatori s-au orice le este dat de pomana si se inbolnavesc din cauza frigului.

Poate unii vor gandi gen "lasa ca mai sunt alte cateva miliarde de chinezi pe planeta" dar lasand la o parte aceasta mentalitate sunt OAMENI la fel ca noi cu spirit liber, nomad, au venit aici incercand sa castige un ban cinstit asa ca haideti sa-i tratam cu cinste, respect si sa-i ajutam cu ce putem.

PROPUN SA NE ADUNAM VINERI SEARA LA ORA 20:00 IN FATA AMBASADEI CHINEZE CU CE PUTEM, CEVA CARE SA LE POATA TINE DE CALD SI CARE SA LE ADUCA O MANGAIERE CALDA IN STOMAC ACESTOR AMARATI.

Le multumesc anticipat celor care vor fi prezenti acolo si care vor da dovada de omenie.

• Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salutare prieteni motoclisti care prin firea noastra suntem o categorie de oameni uniti, cu suflet deschis si dorinta de a fi liberi. Prin acest topic fac apel la toti cei care doresc sa dea o mana de ajutor, insemnand haine, paturi, mancare si poate medicamente celor cateva zeci de amarati chinezi care au venit in Romania sa munceasca, sa construiasca locuinte pentru noi, care locuim in aceasta tara si care au ramas pe drumuri datorita inchiderii unor santiere din Bucuresti, fara bani, neplatindu-li-se salariile si fara actele care le-au fost retinute de angajatori.

Din aceasta cauza un grup foarte mare de chinezi stau de aproape 2 luni in frig, adapostiti sub ciolofane si cartoane in fata Ambasadei Chinei din Soseaua Nordului (Langa Herastrau) si asteapta ca reprezentantii guvernului Chinez sau poate oficialitatile din Romania sa gaseasca o solutie prin care acestia sa ajunga inapoi in saracia lor de acasa.

Intre timp toti acesti OAMENI mananca orice ii lasa mila pe trecatori s-au orice le este dat de pomana si se inbolnavesc din cauza frigului.

Poate unii vor gandi gen "lasa ca mai sunt alte cateva miliarde de chinezi pe planeta" dar lasand la o parte aceasta mentalitate sunt OAMENI la fel ca noi cu spirit liber, nomad, au venit aici incercand sa castige un ban cinstit asa ca haideti sa-i tratam cu cinste, respect si sa-i ajutam cu ce putem.

PROPUN SA NE ADUNAM VINERI SEARA LA ORA 20:00 IN FATA AMBASADEI CHINEZE CU CE PUTEM, CEVA CARE SA LE POATA TINE DE CALD SI CARE SA LE ADUCA O MANGAIERE CALDA IN STOMAC ACESTOR AMARATI.

Le multumesc anticipat celor care vor fi prezenti acolo si care vor da dovada de omenie.

Toata stima domnule Bogdan pentru aceasta initiativa..Fiind din Hunedoara este lesne de inteles k nu pot fi prezent dar am tot respectul pentru cavalerii care o sa ajute acesti oameni amarati..

RESPECT :crack:

Ce chestie....am ramas placut surprins cand m-am intalnit cu chinezi in metrou, ei fiind plini de noroi de pe santier, muncitori ca orice om simplu, si nu patroni la europa...Acum am ramas surprins sa aud aceasta stire(din pacate-s cam rupt de realitate datorita faptului ca nu ma uit la TV si nici nu citesc presa...)

Am pe acasa niste haine puse de-o parte pt cei mai saraci, iar daca ar fi bune si astea, atunci voi veni si eu acolo...Sunt totusi niste oameni si ei, si ce li s-a intamplat nu e prea placut...

Bravo, pt initiativa...

Bai vorbiti serios?? Inca se mai practica r-ahaturi din astea?? Am niste cutii pe-acasa, le iau diseara la puricat sa vad ce le putem aduce de imbracat, eventual dam o raita prin cari-si-furi si cora si luam cate ceva de papa si niscaiva medicamente...

e inadmisibil, sa-mi phoot una...  :crack:

Au fost adusi in RO printr-un contract si si-au luat teapa. Se ocupa ambasada de ei. Chinezi ne trebuie noua la cate locuri de munca avem?

Citeam niste bancuri cu negri si mi-am amintit de emotiile negative ale americanilor, italienilor, spaniolilor si a altor natii cu privire la forta de munca de alta nationalitate.

Vreau sa va reamintesc ca in Romania sunt oameni care mor de foame si de frig si sunt romani care nu gasesc un loc de munca

Nu uit de asemenea ca toti suntem oameni si avem dreptul sa ne gasim propria fericire.

In rest, nu stiu ce sa zic. Educatia imi spune ca ar trebui ajutati. Logica imi spune ca a-i ajuta inseamna sa-i incurajam sa revina. Alegeti fiecare ce sa faceti cu acesti straini dupa propriile realitati

Au fost adusi in RO printr-un contract si si-au luat teapa. Se ocupa ambasada de ei. Chinezi ne trebuie noua la cate locuri de munca avem?

Citeam niste bancuri cu negri si mi-am amintit de emotiile negative ale americanilor, italienilor, spaniolilor si a altor natii cu privire la forta de munca de alta nationalitate.

Vreau sa va reamintesc ca in Romania sunt oameni care mor de foame si de frig si sunt romani care nu gasesc un loc de munca

Nu uit de asemenea ca toti suntem oameni si avem dreptul sa ne gasim propria fericire.

In rest, nu stiu ce sa zic. Educatia imi spune ca ar trebui ajutati. Logica imi spune ca a-i ajuta inseamna sa-i incurajam sa revina. Alegeti fiecare ce sa faceti cu acesti straini dupa propriile realitati

Asta nu inseamna ca ar trebui lasati sa moara de foame. In ce sens se ocupa ambasada de ei, lasandu-i pe-afara, in frig, timp de doua luni? Sunt oameni, si sunt uitati la noi in tara, din cauza handicapatilor care o populeaza. Sa fim si noi asa sau sa le dam un dram de ajutor? Nu zice nimeni sa-i luam acasa, ca nu-s catzei, dar ne putem rupe un pic din ce avem sa le dam si lor, cat sa mai treaca peste zilele astea. Nu se uita nimeni pe geam, la cat de "cald si insorit" e?

PS: daca are cineva posibilitatea sa le ofere locuri de munca, poate s-o faca linistit, oamenii sunt obisnuiti cu munca si nu sunt shpritzari d-aia care flegmeaza de la etajul zece de pe schela, nici nu fluiera dupa duduia X sau Y. Is oameni muncitori, nu ca multe dintre leprele santieriste cu care am avut ocazia sa ma intalnesc. si-n plus, e vestita "CRIZA", se concediaza pe capete, ce sanse au, de vreme ce actele le-au fost RETINUTE de catre angajatori? Frate, nu se sesizeaza nimeni?

Edited by Ralucone

ufff, ninsoarea a venit la "fix".... :crack:

Pana vineri probabil pleaca din tara... pe jos... dar sa zicem, putin timp pt organizare nu strica, ne vedem acolo!

Bai, sincer sa fiu si mie mi-au facut o impresie foarte buna chinezii muncitori vazuti prin metrou. Poate cineva sa puna o harta cu locul asta unde sunt ei adunati ? Am si eu pe acasa un sac de dormit de louis care a mucegait o leaca pe la un coltz, dar pentru ei ar fi numai bun si un cort iglu mai vechi, dar net mai bun decat o folie si un carton.

Iar de ajutat, cred ca ar trebui sa ne organizam un pic, daca strangem bani nu are sens sa-i stricam pe 3 pungi din carfur, cred ca mult mai bine si-ar organiza ei viata de campanie. Adica mai bine facem ca in proverbul lor, in loc sa le ducem pesti, mai bine le ducem undite. Ma gandesc aici la o butelie, un arzator de-ala mic, de voiaj si ceva vase ca sa poata sa-si faca o mancare calda. Cu 2-300 de mii pot sa isi ia un sac de cartofi de la piata.

Eu am senzatia ca oamenii astia chiar merita ajutati, chiar si cu foamea in gat cum sunt acum, tot nu imi imaginez ca ar putea vreodata sa fure nici macar o paine. Asta e ceva de apreciat. Au venit sa munceasca, nu sa fure sau sa cerseasca, am tot asteptat sa vad si eu pe altii ca fac ceva pentru a-i ajuta, insa acum imi dau seama ca majoritatea fac aceeasi greseala pe care o acuza la atitudinea strainilor fata de "tiganii de romani" cand mergem noi pe-afara.

Vad ca deja s-a pus pe nins azi. Ar fi bine sa incepem sa ne miscam deja de azi, macar cu corturi vechi si saci de dormit pe care nu-i mai folosim.

Nu fiti ipocriti ! Romanii care lucreaza in strainatate o fac pe job-uri pentru care localnicii sunt prea jmecheri pentru a o face, sau pe salarii mai mici decat cele pretinse de localnici. Chinezii lucreaza foarte mult si foarte bine, in constructii cel putin. Muncitorii buni din constructii sunt in vest, locurile de munca din domeniu au stat vacante pentru romani mult timp incat constructorii chiar nu aveau cu cine sa faca blocuri. Acum a picat proiectul, a picat tot, oamenii astia au ramas prinsi la mijloc.

Edited by moshulik

Frumoasa initiativa. Am vazut si eu aseara la stiri reportajul si mi s-a facut mila de ei. Dar tot acolo mai spunea si faptul ca angajatorul a adus (ca in fiecare zi) un microbuz care sa ii duca la dormitoarele inchiriate de luni de zile ptr ei si care stau libere, intrucat ei refuza sa plece din fata ambasadei.

gata ma mergem. Care e din zona sa faca poze la adunatura de oameni sa ne dumirim ce sa le aducem sa treaca peste frigul asta?

Edited by Aleko
angajatorul a adus (ca in fiecare zi) un microbuz care sa ii duca la dormitoarele inchiriate de luni de zile ptr ei si care stau libere, intrucat ei refuza sa plece din fata ambasadei.

Ei protesteaza ca vor de munca..

Aduci un chinez, el munceste si strange bani, isi aduce si familia, apoi se inmultesc ca soarecii :crack: (vezi USA, Franta,..)

Edited by adidas

'didas, oamenii mor de foame si-s mai muncitori de 10 ori decat nea' Gheorghe care in 8 ore de munca pe schela,

6 face target practice flegmand tot ce trece pe jos si 1 o doarme. Daca mai pui ca-s mai prost platiti ca noi si fac

treaba mai buna, eu nu-i condamn, sunt oameni. Nea' Gheorghe merita sa stea nemancat in frig pentru ca-i e lene

sa munceasca :crack: Chinezi, romani, tot oameni . . .

My 2 cents.

Aduci un chinez, el munceste si strange bani, isi aduce si familia, apoi se inmultesc ca soarecii :crack: (vezi USA, Franta,..)

Sau moldoveni (:crack: nu m-am putut abtine la asa logica)

salut! Am fost de curand in China, chinezii traiesc ca vai de mama lor! ce vedem la TV zgarie noi si stadioane pt olimpiada NU REPREZINTA CHINA!!!! Asadar vad ce gasesc prin casa, un sac de dormit, niste conserve sa ii ajutam pe saracii oameni... ma gandesc acuma si la amaratii de romani care au patit la fel pe unde s-au dus... cu tzepe luate de la "amgajatori"...

de pe www.stiri.rol. Poze cu ei se gasesc deja pe www, un mic search va rezolva curiozitatea

Aproximativ 300 de chinezi, care Âşi-au pierdut locurile de muncă din construcții, trăiesc, de câteva zile, în multe corturi improvizate pe trotuarul din fața Ambasadei Chinei, protestând că nu Âşi-au mai primit leafa pe ultimele două luni lucrate, mulți dintre ei îmbolnăvindu-se între timp, relateaza NewsIn.

Calvarul muncitorilor chinezi a început imediat după Revelion, când, din cauza crizei economice, mulți dintre patronii care îi angajaseră pe Âşantierele din Capitală i-au concediat. Oamenii au fost dați afară din locuințele asigurate de patroni, astfel încât au ajuns să stea pe trotuarul din fața Ambasadei Chinei. Ei vor să îÂşi primească banii pentru care au muncit Âşi să îÂşi găsească un alt serviciu. Tot în România, unde, spun ei, le este mai bine.

"Acum, casa muncitorilor este aici, în stradă. Înainte stăteam la casa lui Âşefu', care ne trimitea la muncă, dar el ne-a zis să ieÂşim afară. De două luni nu mai muncim. Nu mai sunt bani. El ne-a dat afară ca pe câini Âşi ne-a zis că acolo e pâine, nu acolo, înăuntru la muncă", povesteÂşte într-o română aproximativă, Kao-Lin, unul dintre munctorii chinezi aflat de zece luni în România.

Chinezii se adăpostesc de frig Âşi ploi sub niÂşte corturi improvizate din folii de plastic, ghemuiți pe cartoane sau stând unii în alții ca să se încălzească. Se spală cu apă din Herăstrău Âşi mănâncă din mila oamenilor. "Toți oamenii acum stau în frig. Ieri a plouat Âşi acum două zile. Aici sunt oamenii. La frig", spune Kao-Lin, care adaugă că acum oamenii nu mai au bani nici măcar să-Âşi cumpere pâine Âşi apă.

Din când în când, câte un Jeep încărcat cu alimente opreÂşte cu scârțâit de roți. Imediat, maÂşina este luată cu asalt de chinezii care aÂşteaptă pomana vedetelor din showbiz. Se înghesuie la portbagaj. ÂŞtiu că de acolo o să răsară sacoÂşe pline cu pâine Âşi pateu. Alimentele sunt drămuite la sânge: cine a primit apă la prima tură de hrană, trebuie să se mulțumească acum doar cu un măr, sau un sandviÂş. O dată ce au pus mâna pe alimente, oamenii le mănâncă dintr-o răsuflare. MuÂşcă din pâine Âşi bagă degetele în cutiile de pateu. Cei care nu apucă nimic, se ghemuiesc resemnați sub foliile de plastic în aÂşteptarea unui alt transport de alimente. Mihaela Rădulescu, Dani Oțil sau Bodo sunt câțiva dintre cei care au împărțit pâine Âşi pateu chinezilor în ultimele zile. După ce Âşi-au golit portbagajele maÂşinilor scumpe, filantropii pleacă în trombă în aplauzele sincere ale chinezilor.

Protestatarii se plâng că au fost păcăliți de patroni, care le-au promis salarii de 600 de euro Âşi contracte pe mai mulți ani în România."Cu 600 de euro trebuia să fim plătiți, dar ne dădeau foarte puțini bani, 400-500 euro maxim", spune Kao-Lin, singurul muncitor chinez care vorbeÂşte româna. Chinezul crede că problemele lor au apărut Âşi din cauza faptului că majoritatea nu cunosc limba Âşi că nu Âşi-au permis să-Âşi angajeze translatori, astfel încât mulți dintre ei au fost înÂşelați. Munceau mult mai mult decât era prevăzut în contract, fără să aibă liber în week-end.

Acum, singura lor speranță este în diplomații chinezi din Ambasada, însă până acum nimeni de acolo nu i-a băgat în seamă. "Uite, uÂşa la Ambasadă este închisă. Nu ne bagă nimeni în seamă. Nu vine Ambasada Chinei. La toți muncitorii le e foame. Trebuie pâine. Nu este bani. Nu Âştim Âşeful unde este. Telefoane la Âşefu', telefoane la Âşefu' dar, ah, telefonul lui Âşefu' este închis. Nu Âştiu unde e", mărturiseÂşte Kao-Lin.

Câțiva metri mai încolo, în plină stradă, chinezii care s-au îmbolnăvit sunt consultați de câțiva medici de la un serviciu privat de ambulanță.

DeÂşi flămânzi, unii muncitori Âşi-au păstrat aparatele de fotografiat. Câțiva dintre ei le fac poze conaționalilor întinÂşi docili pe targă, cu tensiometrul lipit de braț Âşi cu privirea încețoÂşată. Sunt bolnavi. De la traiul mizer de pe stradă s-au ales cu infecții urinare, diaree, conjuctivite sau sinuzite. "Condițiile în care stau nu sunt tocmai igienice. Din cauza vremii, au apărut multe infecții acute respiratorii Âşi chestiile astea trebuie tratate imediat Âşi prevenite. Pe de altă parte, condițiile acestea de cazare destul de insalubre pot da curs la diferite toxiinfecții alimentare Âşi atunci încercăm să le facem o mică prevenție Âşi în direcția aceasta, iar celor bolnavi să le acordăm un tratament pentru a nu se propaga infecțiile", explică, pentru NewsIn, directorul Ambulanței, Daniel Buboi.

Cei 300 de chinezi sunt supravegheați de câțiva jandarmi, însă par prea înfometați Âşi bolnavi ca să fie în stare de vreo acțiune care să necesite intervenția oamenilor legii. "Nu avem probleme cu ei, că ăÂştia-s învățați cu comunismul, cu Securitatea. Dacă le zic să se dea mai încolo, se dau imediat", spune un jandarm.

Ambasada Chinei a anunțat, recent, că se implică în acest caz, astfel încât "problemele unor muncitori chinezi au fost soluționate în mod just, iar ale altora sunt în curs de rezolvare". De asemenea, Ambasada Chinei a mulțumit mass-media Âşi populației din România pentru "că au acordat grijă Âşi ajutor plin de căldură față de starea socială Âşi față de starea de lucru a muncitorilor chinezi, dovedindu-Âşi din plin sentimentele de prietenie tradițională ce leagă cele două țări Âşi cele două popoare, precum Âşi grija Âşi preocuparea manifestată față de evoluția relațiilor de prietenie Âşi cooperare existente între China Âşi România".

Dincolo de porțile Ambasadei, însă, muncitorii chinezi continuă să protesteze în mizerie Âşi frig, fără să Âştie precis când li se va sfârÂşi calvarul.

Am in fata locului de munca o baterie de 10 blocuri din care 4 terminate 100%. Toate ridicate intr-un an. De catre muncitori chinezi.

salut! Am fost de curand in China, chinezii traiesc ca vai de mama lor! ce vedem la TV zgarie noi si stadioane pt olimpiada NU REPREZINTA CHINA!!!! Asadar vad ce gasesc prin casa, un sac de dormit, niste conserve sa ii ajutam pe saracii oameni... ma gandesc acuma si la amaratii de romani care au patit la fel pe unde s-au dus... cu tzepe luate de la "amgajatori"...

si eu am fost pe la ei....si am fost surprins sa vad ce fel de oameni sunt....

sa vad ce am pe acasa de imbracat....bani momentan nu am sa cumpar ceva...dar mai dau sfoara in tzara....

mai conteaza ce nationalitate au?! atata timp cat sunt OAMENI si muncesc pe rupte,tot respectul.....a spus cineva mai sus ca se inmultesc ca soarecii si vin cu familile in RO,sa vina daca sunt oameni muncitori si fac treaba buna,poate asa invatam si noi de la ei si se trage un semnal de alarma....daca cu ai nostri nu se poate...

Bun, deci hai sa ne concentram un pic pe problema. In primul rand ii rog pe cei care vor sa ne convinga de inoportunitatea actiunii de ajutorare, sau care vor sa se justifice de ce nu participa, sa se abtina, sau sa deschida topic separat.

In al doilea rand, cum putem ajuta cel mai eficient.

- chestii care tin de cald - corturi, saci de dormit, paturi, haine groase

- mancare - paine, cartofi, pateu - ce e mai ieftin, importanta e cantitatea, nu calitatea, in cazul asta

- apa - bidoane de 5 litri, desi e cam ineficient de carat apa, aici ar trebui sa ii organizam cumva sa isi care singuri apa de la cel mai apropiat punct legat la reteaua de apa potabila a orasului - vreun restaurant din zona, trebuie sa aiba ceva racord de apa rece undeva prin spate, sa nu le strice "imaginea".

- ideea cu butelia si arzatorul ar fi foarte eficienta ca sa le tina si de cald ceaiul si sa-i tina sanatosi o ciorba prapadita acolo, dar pentru asta trebuie ceva mai multi bani, sa cumparam butelia, un furtun si un arzator si vreo oala ceva.

e inadmisibil, sunt in primul rand oameni care sufera... dupa care pot fi orice dar sunt niste oameni vulnerabili care stau in frig... si afara ninge acum...

vineri check.

ar fi bine inainte de orice sa ne gandim ca sunt totusi oameni si sa lasam deoparte rautatile. nici nu vreau sa ma gandesc ce este in sufletele lor, intr-o tara straina, unii probabil cu copii acasa, acum ramasi in strada, fara bani, in frig. am pe-acasa niste haine de dat. nush daca am cum sa ajung acolo maine, dar as vrea sa le dau cuiva care ajunge maine pe-acolo.

Edited by Merenptah
Ei protesteaza ca vor de munca..

Prietene te rog lasa-ne!da-te destept pe alte topicuri!

Sau moldoveni ( :crack: nu m-am putut abtine la asa logica)

Vezi ca s-ar putea sa nu ma abtin nici eu..

Prietene te rog lasa-ne!da-te destept pe alte topicuri!

Din 5 miliarde, cam 2 miliarde sunt chinezi. Au si legi care le interzic sa aiba mai mult de un copil.

merg si eu sa ducem cate ceva,cum facem? unde ne intalnim?vineri seara sau sambata dimineata!Eu zic sa vina fiecare cu ce poate- se stie cam de ce au nevoie-sa nu mai pierdem timpul pentru shopping.Ideal este sa venim cu ele sortate-adica asta-i punga cu pateuri, asta ecu paine asta e cu.....Ptr cine nu are cu ce le cara contact me am un peugeot partner destul de incapator cu care o sa vin -0726277107/0745349479

Ideal ar fi samabta dimineata-asta in cazul in care nu plecati pe undeva, vineri seara ma gandesc ca ne vom strange mai greu din cauza joburilor!

sa ne concentram pe mancare, haine groase- pulovere, geci si paturi ,saci d edormit,perne, izoprene(sunt ieftine)

Am mai citit prin articole pe net si se pare ca au cu ce face focul si mancare calda, deci s-au organizat cat de cat, le trebuie doar "consumabile", haine si mancare. Pana acum nu au fost geruri mari, dar daca viscolul asta vine si cu ceva de genul minus 10 grade noaptea, mi-e ca incep sa moara, sunt deja slabiti de foame. Eu cred ca merg diseara, cu rucsacul in spate, sa le pun un cort. Daca il salveaza macar pe unu de la hipotermie pana in primavara, m-as sti mai linistit. Eu stiu de pe munte, am fost intr-o tura recenta de iarna si e al dracu rau frigul, insa o leaca de echipament poate face diferenta intre viata si moarte.

Din poza vad ca au pantaloni, haine, sube, dar nu vad la nici unul manusi. Degeraturile sunt foarte naspa, fara maini nici nu o sa mai poata munci apoi vreodata. Deci, de adaugat pe liste, manusile vechi de ski.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +20 000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook

BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +17000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.

• Create New...