Jump to content

Ajutor pentru chinezii chinezii din fata Ambasadei de la Bucuresti

Recommended Posts

e simplu. nu a gindit nici una nici alta. Copy/Paste poate orice prost. Sa dea Domnu' FleoscMan sa nu ajungi sa depinzi vreodata de ajutorul unuia ca tine.

Crede-ma ca aici are dreptate. Foarte multi romani de la o companie multinationala de la noi au fost dati afara ptr ca s-a preferat sa se lucreze cu chinezi si indieni, nu ptr ca fac treaba mai buna, dimpotriva, mai prost, dar mult mai ieftin. Asa ca oarecum ii inteleg nervozitatea. Cand vei fi pus in aceeasi situatie cu el, sa iti pierzi painea sau sa nu ai siguranta job-ului din motivele enumerate mai sus, vei gandi la fel. Saracii despre care e vb in topicul asta nu au de-a face cu situatia respectiva, dar poti sa ajungi sa urasti o natie din astfel de considerente. Nu spuneti ca in occident e invers, dimpotriva, a se vedea reactia multor tari europene la adresa romanilor din cauza unor infractori. Cine a inteles, isi va da seama de ce a reactionat asa. In mod normal, daca nu ar fi existat situatia de mai sus, probabil ca ar fi dat o mana de ajutor.

Edited by legionaru
  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hello.

In primul rand, haideti sa tinem topicul curat. Nu mai comentati ce scriu "patriotii" ca incarcam inutil topicul.

Am fost la ei, la ambasada chinei acolo, cam pe la ora 19:00.

Treaba sta in felul urmator.

Majoritatea au fost dusi de acolo cu autocarele, undeva, la un depou RATB de pe soseaua Giurgiului. Sa zicem ca stiu asta pentru ca am trecut intamplator pe acolo si i-am vazut. Totusi, nu am localizat prea bine zona. As ruga un bercenar curajos calare pe motoreta sa faca maine dimineata o haiducie, o expeditie pentru a localiza exact unde au fost dusi chinezii si ce conditii au acolo, mai precis daca au caldura sau acces la apa sau toaleta, daca au voie sa faca focul sau nu. Rog sa puneti o harta clara cu locul unde sunt.

In zona ambasadei chineze au ramas doar vreo 30-40, astia fiind "eroii", care sa continue actiunea de atragere a atentiei publice. Este de inteles sa zicem decizia autoritatilor romane de a-i muta pe majoritatea de acolo, lipsa conditiilor sanitare pentru 300 de oameni ar fi trezit poate o reactie negativa chiar si din partea opiniei publice. Aici, la ambasada, era plin de reporteri, televiziuni, de asemenea, era la paine cat sa le ajunga 2 ani. Nu mai aduceti paine, lumea deja s-a sesizat pe aspectul asta. De asemenea, "fratii" lor chinezi erau prin zona, cu masini, am inteles ca adusesera o gramada de geci, plus ceva saci de dormit de la armata, din partea statului roman.

Deci, de aici, vorbim de doua probleme separate. Grupul mic ramas la ambasada este ok, de ei se ocupa bine femeile de la crucea rosie, le fac ceai cald, supe, le masoara glicemia. Grupul mare insa s-ar putea sa aiba nevoie in continuare de suport. Am mai inteles ca sunt deja in derulare formalitatile ambasadei chineze pentru a repatria 300 de insi. un bilet de avion spre china e 1000 de euro.

Asa... am vorbit apoi si cu asistentele de la crucea rosie, sa le intreb ce trebuie adus. Subliniez intai ca FARA PAINE, ca e deja o gramada. Ele au acces la foc si le prepara deja mancare calda, ceai, le trebuie deci doar materie prima.

de mancare :

- supe la plic

- cartofi

- ceaiuri

- zahar (de pus in ceai, pentru glicemie)

- batoane de glucoza (sau tablete sau ciocolata de casa) - tot asa, pentru energie

- fructe (ma gandesc la banane, ca-s ieftine si sunt sursa buna de vitamine)

medicamente :

- pansamente (cativa au rani la maini ) - cine poate sa scoata cateva din vreun spital.

- vitamine - foarte important - asta nu comporta nici un risc si le fac foarte bine, hrana dezechilibrata ii priveaza de vitamine

- medicamente de raceala - ma gandesc la paracetamol si aspirina, orice altceva comporta risc de vreo reactie alergica

imbracaminte : (fara haine, adica geci de iarna aveau toti, de la fratii lor de la dragonul rosu, pe langa europa) (de asemenea, fara corturi, la ambasada - posibil nevoie de corturi dincolo, la depou)

- caciuli

- sosete - foarte important - asistentele spuneau ca daca da frigul mare, o sa aiba degeraturi la picioare, sunt uzi toti. cu mainile stateau bine, fixatia mea cu manusile era gresita

- paturi, saci de dormit - se pare ca nu au toti saci de dormit

In rest, ce sa mai zic, sunt putin ciudati, nu stiu sa ceara, sa ia, chiar si asistentele se rugau de ei sa le dea ceai cald. dar, repet, asta era situatia cu grupul mic, ramas la ambasada, problema principala ramane cu ceilalti, cei multi, de la depou. Deci, cand le dati ajutoarele, dati-le in mana. E foarte interesanta reactia lor. Spun multumesc si aplauda :crack: . E super senzatia.

Deci, parerea mea, pentru organizarea de maine.

Impartiti ajutoarele in doua parti, una mica, de 40 de oameni, alta mare, pentru restul de 250.

Ar fi o idee buna si pentru imaginea comunitatii noastre sa duceti ajutoarele la ambasada cu o motocicleta cu atas - Aleko - daca esti disponibil maine seara, nu strica sa aparem un pic si la stiri, la Antena1 - astia au fost cei mai prompti, au instalat si doua corturi pentru chinezi, dar ei preferau sa stea sub celofane, oricum, destul de bine asezate si alea, erau feriti de vant.

Restul - in masina-duba pusa de cineva la dispozitie, bikerkess cred - ar trebui sa ajunga la locul unde sunt cei multi - ar trebui sa avem informatii clare despre conditiile de acolo, probabil acolo au voie sa faca foc, aici nu aveau voie.

Succes si vorbim maine.

Repet - e vital sa avem informatia clara despre locul unde au fost cazati. Tot ce stiu este reperul - un depou RATB pe soseaua Giurgiului.

Hello.

In primul rand, haideti sa tinem topicul curat. Nu mai comentati ce scriu "patriotii" ca incarcam inutil topicul.

Majoritatea au fost dusi de acolo cu autocarele, undeva, la un depou RATB de pe soseaua Giurgiului. Sa zicem ca stiu asta pentru ca am trecut intamplator pe acolo si i-am vazut. Totusi, nu am localizat prea bine zona. As ruga un bercenar curajos calare pe motoreta sa faca maine dimineata o haiducie, o expeditie pentru a localiza exact unde au fost dusi chinezii si ce conditii au acolo, mai precis daca au caldura sau acces la apa sau toaleta, daca au voie sa faca focul sau nu. Rog sa puneti o harta clara cu locul unde sunt.

In zona ambasadei chineze au ramas doar vreo 30-40, astia fiind "eroii", care sa continue actiunea de atragere a atentiei publice. Este de inteles sa zicem decizia autoritatilor romane de a-i muta pe majoritatea de acolo, lipsa conditiilor sanitare pentru 300 de oameni ar fi trezit poate o reactie negativa chiar si din partea opiniei publice. Aici, la ambasada, era plin de reporteri, televiziuni, de asemenea, era la paine cat sa le ajunga 2 ani. Nu mai aduceti paine, lumea deja s-a sesizat pe aspectul asta. De asemenea, "fratii" lor chinezi erau prin zona, cu masini, am inteles ca adusesera o gramada de geci, plus ceva saci de dormit de la armata, din partea statului roman.

Deci, de aici, vorbim de doua probleme separate. Grupul mic ramas la ambasada este ok, de ei se ocupa bine femeile de la crucea rosie, le fac ceai cald, supe, le masoara glicemia. Grupul mare insa s-ar putea sa aiba nevoie in continuare de suport. Am mai inteles ca sunt deja in derulare formalitatile ambasadei chineze pentru a repatria 300 de insi. un bilet de avion spre china e 1000 de euro.

Asa... am vorbit apoi si cu asistentele de la crucea rosie, sa le intreb ce trebuie adus. Subliniez intai ca FARA PAINE, ca e deja o gramada. Ele au acces la foc si le prepara deja mancare calda, ceai, le trebuie deci doar materie prima.

de mancare :

- supe la plic

- cartofi

- ceaiuri

- batoane de glucoza (sau tablete sau ciocolata de casa) - tot asa, pentru energie

medicamente :

- pansamente (cativa au rani la maini ) - cine poate sa scoata cateva din vreun spital.

- vitamine - foarte important - asta nu comporta nici un risc si le fac foarte bine, hrana dezechilibrata ii priveaza de vitamine

- medicamente de raceala - ma gandesc la paracetamol si aspirina, orice altceva comporta risc de vreo reactie alergica

imbracaminte : (fara haine, adica geci de iarna aveau toti, de la fratii lor de la dragonul rosu, pe langa europa) (de asemenea, fara corturi, la ambasada - posibil nevoie de corturi dincolo, la depou)

- caciuli

- sosete - foarte important - asistentele spuneau ca daca da frigul mare, o sa aiba degeraturi la picioare, sunt uzi toti. cu mainile stateau bine, fixatia mea cu manusile era gresita

In rest, ce sa mai zic, sunt putin ciudati, nu stiu sa ceara, sa ia, chiar si asistentele se rugau de ei sa le dea ceai cald. dar, repet, asta era situatia cu grupul mic, ramas la ambasada, problema principala ramane cu ceilalti, cei multi, de la depou. Deci, cand le dati ajutoarele, dati-le in mana. E foarte interesanta reactia lor. Spun multumesc si aplauda :crack: . E super senzatia.

Impartiti ajutoarele in doua parti, una mica, de 40 de oameni, alta mare, pentru restul de 250.

Ar fi o idee buna si pentru imaginea comunitatii noastre sa duceti ajutoarele la ambasada cu o motocicleta cu atas - Aleko - daca esti disponibil maine seara, nu strica sa aparem un pic si la stiri, la Antena1 - astia au fost cei mai prompti, au instalat si doua corturi pentru chinezi, dar ei preferau sa stea sub celofane, oricum, destul de bine asezate si alea, erau feriti de vant.

Restul - in masina-duba pusa de cineva la dispozitie, bikerkess cred - ar trebui sa ajunga la locul unde sunt cei multi - ar trebui sa avem informatii clare despre conditiile de acolo, probabil acolo au voie sa faca foc, aici nu aveau voie.

Succes si vorbim maine.

Repet - e vital sa avem informatia clara despre locul unde au fost cazati. Tot ce stiu este reperul - un depou RATB pe soseaua Giurgiului.

Stimate coleg, eu nu am vazut lucrurile chiar asa cum zici tu eu am pecat din locul ala la 16:55

Hello.

de mancare :

- supe la plic

- cartofi

- ceaiuri

medicamente :

- caciuli

Succes si vorbim maine.

Am idei putine, dar fixe .......... ce dracu' fac cu un cazan de fasole cu ciolan?

Nu este gluma.

Lucianggg, era sa cad jos de pe scaun cand am vazut!!!!

Du-te cu oala la Ursu, ca tot e lume multa acolo.

Totusi, bietii chinezi au diaree si tu vrei sa le duci fasui romensc la cazan?!?!?

Daca are cineva masina si drum pana in Pantelimon, am un sac de dormit din ala vechi de 4-6 persoane cu multe fiare. E complet, daca ajuta pe careva poa' sa treaca in seara asta pe la mine sa-l ia. Sunt treaz pana tarziu.

PM sau mess: claudiu_is_here

Lucianggg, era sa cad jos de pe scaun cand am vazut!!!!

Du-te cu oala la Ursu, ca tot e lume multa acolo.

Totusi, bietii chinezi au diaree si tu vrei sa le duci fasui romensc la cazan?!?!?

Daca are cineva masina si drum pana in Pantelimon, am un sac de dormit din ala vechi de 4-6 persoane cu multe fiare. E complet, daca ajuta pe careva poa' sa treaca in seara asta pe la mine sa-l ia. Sunt treaz pana tarziu.

PM sau mess: claudiu_is_here

nu bre, cu toata rusinea cuvenita, in seara asta o sa fiu acolo cu oala monstru' dar daca ai pomenit de medicamente, o sa bag la inaintare si 4 "truse prim ajutor auto

Eu o sa duc acolo aspirina, saprosan, algocllmin cate 2 folii

Edited by Lucianggg
nu bre, cu toata rusinea cuvenita, in seara asta o sa fiu acolo cu oala monstru' dar daca ai pomenit de medicamente, o sa bag la inaintare si 4 "truse prim ajutor auto

Eu o sa duc acolo aspirina, saprosan, algocllmin cate 2 folii

Te duci in seara asta sa le duci fasulil la chinezi?

Treci si pe la mine sa-ti dau un cort?

Te duci in seara asta sa le duci fasulil la chinezi?

Treci si pe la mine sa-ti dau un cort?

pe la 00:00 este gata fasolica ( asa se aud zvonuri din bucatarie) ......... Cred ca este prea tarziu sa deranjez.

pe la 00:00 este gata fasolica ( asa se aud zvonuri din bucatarie) ......... Cred ca este prea tarziu sa deranjez.

Da-mi un buzz pe mess, daca-ti raspund, inseamna ca mai sunt treaz.

claudiu_is_here

Stimate coleg, eu nu am vazut lucrurile chiar asa cum zici tu eu am pecat din locul ala la 16:55

Am idei putine, dar fixe .......... ce dracu' fac cu un cazan de fasole cu ciolan?

Nu este gluma.

Spune-mi cum era situatia cand ai trecut tu, la ora 17:00.

Eu cand am ajuns, in jur de 19:00, ti-am zis, parea ca tocmai s-a terminat spectacolul, era un autocar de la C&I parcat in care incarcau de zor toate paturile si bagajele chinezilor, insa doar cativa erau urcati inauntru. Jos, nu mai erau decat un grup de 30-40 de insi care am inteles ca urmau sa ramana acolo, sau sa fie imbarcati. n-am priceput prea bine daca urmau sa ramana sa "demonstreze" sau nu. Oricum, de mentionat ca nu era nici pic de atmosfera de fortza, reporterii cu foto sau cu filmarea asigurau cumva atmosfera civilizata.

Cat despre problema cu ciolanul, cred ca mai bine tii oala la foc mic, nu se strica pana maine, iar maine o poti duce dincolo, unde-s multi si infometati, la depoul ratb de pe giurgiului.

Maine dimineata daca o mai lasa vantul asta in jos si se hotaraste bateria mea sa invarta la pardalnicul de electromotor dau o fuga pana la depou si mai zic de acolo.

Ok, noi n-am strans mare lucru azi din pdv financiar dar sunt niscaiva haine, in schimb maine mai punem de o cheta si mergem la cari-si-furi sau selgros (popandim noi un fraer cu legitimatie :crack: ) si luam ce-a scris moshulik p-acolo prin lista. cine mai are ce-i prin lista e binevenit sa le aduca la Arc, intre 19:00 si 20:00. Acolo o sa impartim treburili pentru ambele locatii, in functie de ce se aduna.

Ok, noi n-am strans mare lucru azi din pdv financiar dar sunt niscaiva haine, in schimb maine mai punem de o cheta si mergem la cari-si-furi sau selgros (popandim noi un fraer cu legitimatie :crack: ) si luam ce-a scris moshulik p-acolo prin lista. cine mai are ce-i prin lista e binevenit sa le aduca la Arc, intre 19:00 si 20:00. Acolo o sa impartim treburili pentru ambele locatii, in functie de ce se aduna.

Buna seara dragi motociclisti sufetisti,

Acum am sosit acasa dupa ce am fost intr-un tur la Ambasada Chinei-Ursu-Depoul Giurgiului

La Ambasada mai sunt circa 40 de persoane care vor ramane acolo ca sa continue solicitarea ajutorului Statului Chinez prin intermediul Ambasadei. Eu am ajuns acolo pe la ora 22:00 si majoritatea erau treji si se plimbau in "tabara" poate in asteptarea unor ajutoare. M-au intampinat intr-un mod foarte civilizat, si au primit cu mare incatarea hainele groase si cele doau sticle de incalzitor romanesc (tzuica).

Am vrut sa le ofer si o suma de bani insa au refuzat politicos. In schimb, dupa mici insistente,au acceptat un pachet de tigari (atat aveam la mine).

Cred ca NU ESTE O IDEE BUNA SA LE DAM BANI, pentru ca ne vor refuza. Atunci cand am scos portofelul din buzunar si am incercat sa le ofer bani au zis NU.....doar PAPA.

In schimb alimentele, medicamentele si ceaiuri sunt binevenite. Poate si o tuiculitza :crack:

Cat timp am stat acolo am stat de vorba cu un reporter de la Antena 1, care realiza un reportaj, i-am am spus despre actiunea noastra de maine seara si mi-au spus ca vor veni sa realizeze o noua filmare.

Ma gandesc ca in acest fel, prin prezentarea materialelor prin care sunt ajutati de catre cetateni romani vor sensibiliza autoritaile care le poate oferi ajutorul de care au nevoie si anume fonduri prin care sa ajunga inapoi, langa familiile lor. Si totodata, in acest mod se poate "repara" si imaginea romanilor in ochii strainilor care in multe cazuri ne confunda cu conationalii nostrii.

Sunt convins ca daca ajungeam cu masina intr-un grup, ca sa nu zic satra atat de numeroasa a conationalilor, in cel mai bun caz plecam cu chilotii pe mine. Acesti oameni dau dovada de cultura si civilizatie, cum rar poti intalni.

DESI AMARATI, LI SE CITEA PE FATA BUCURIA SUPORTULUI CETATENILOR CARE II AJUTAU SI RESPECTUL PE CARE DIN PACATE NU PUTEAU SA-L TRASMITE PRIN CUVINTE.

Daca mai aflati ceva despre locatia unde este cazat grupul mare va rog sa postati.

Noapte buna si ne vedem intre ora 19:00-20:00.

Multumesc inca o data pentru solidaritate!!!

Edited by Bogdanel_P

am luat cu mine rezerva de razboi: conserve de carne, pateu si fasole (sa aiba gaz pt foc) o sa mai iau din piatza orez si niste oo, astia nu le au cu painea... Orezul il prepara cu ou, sa sa stea tare si sa poate fi luat cu betele :crack:. Wu-xing, singura legatura cu chinezii este ca se scrie in chinezeste si ca vinde mancare chinezeasca occidentalizata... Mancarea chinezeasca originala nu prea are legatura cu ce gasesti pe la noi! O sa mai iau plicuri de ceai si zahar, chinezi sunt cu ceaiurile! Ne vedem pe seara la arc!

:crack:

Repet, noi diseara la 19:00 ne intalnim la Arc, daca nu s-a dus nimeni sa afle mai multe despre adapostul din Giurgiului, o sa se duca Tzutzy in prima parte a zilei. Cine ma vrea sa dea bani pentru a le cumpara ceva de mancare si medicamente, eu sunt cu biroul foarte aproape de Iron City si deci de Universitate. Am id-ul de mess in profil, dati PM, va las si numarul de telefon, ne intalnim si va iau banii :crack: Apoi eu cu Tzutzy merem pana in en gros si le mai luam ce e pe lista scrisa mai devreme de Moshulik.

Apoi ne intalnim la Arc in jurul orelor 19:00, o sa aduc de-acasa ce-am mai gasit si eu si ce-am mai primit aseara la Ursu. Si acolo hotaram cine se duce la Ambasada si cine la Giurgiului, in caz ca nu putem sa mergem toti pe rand. Nota: prin toti nu ma gandesc iar la 50 de insi, cum a iesit cu primirea Mirelei inapoi in tara :crack:

Bietii de ei chiar merita o mana de ajutor, eu una vad in ei o mana de oameni care vor sa munceasca si sunt civilizati, spre deosebire de maimutele noastre. Si e frig afara, ganditi-va cum e sa dormi in gerul asta.

Cum am zis o sa apar diseara la arc si vedem acolo ce avem de facut!Din cate stiu depoul de pe giurgiului este cam la doua statii de intersectia sos giurgiului cu luica-deci iesirea spre giurgiu.

aici este depoul giurgiului: click me

in principiu se merge in jos pe sos. Giurgiului pana se ajunge in dreptul a doua case mari cu un stil arhitectural aparte (pozitionate fata in fata, peste drum una fata de cealalta). Cu vreo 50m inainte de ele se face stanga. Eu vreau sa plec acum de la birou in expeditie pana acolo intrucat lucrez cat de cat aproape. Va tin la curent.

P.S. sa ma c*c pe statul roman care spala bani in afaceri gen "bordura" magica si nu reactioneaza mai prompt in alte situatii mai importante.

cred ca da. oricum dau o fuga pana acolo. revin in 30 min.

A fost o masa pe cinste! Am mancat si noi cu ei.

Unde? la Ambasada sau pe Giurgiului?

Poze ceva?

Am fost si eu aseara la Ursu cu Binox, am gasit-o pe Ralucone si i-am lasat cate ceva de imbracat si niste banuti pentru bietii chinezi.

Din pacate la Arc nu putem sa ajungem.

Extraordinara campania. Oameni de nota 20 pe motoretism. :crack:

Prezent la 7 la arc, cu niste paturi, un sac de cartofi si niste batoane de glucoza :crack:

Bafta! :crack:

aici este depoul giurgiului: click me

in principiu se merge in jos pe sos. Giurgiului pana se ajunge in dreptul a doua case mari cu un stil arhitectural aparte (pozitionate fata in fata, peste drum una fata de cealalta). Cu vreo 50m inainte de ele se face stanga. Eu vreau sa plec acum de la birou in expeditie pana acolo intrucat lucrez cat de cat aproape. Va tin la curent.

P.S. sa ma c*c pe statul roman care spala bani in afaceri gen "bordura" magica si nu reactioneaza mai prompt in alte situatii mai importante.

cred ca da. oricum dau o fuga pana acolo. revin in 30 min.

Cand am fost ieri seara la Depoul RATB....impreuna cu echipa de reporteri de la Antena 1, nu am gasit caminul unde se spune ca au fost adusi chinezii. Am stat de vorba cu o femeie de la Depou si mi-a spus ca in jurul orei 17 au sosit 3 autocare pline cu chinezi si apoi au plecat la fel cum au venit.

Deci ori nu sunt cazati acolo, ori nu am gasit eu caminul.

Daca are cineva mai multe informatii despre locul unde au fost cazati il rog sa le posteze.

Cred ca am putea suna la ambasada, sau la firma C&I (care a asigurat autocarele cu care au fost mutati chinezii), desi mi-e teama pe toti ii apuca frica sa vorbeasca, desi suntem pusi pe fapte bune.

Gata. M-am intors din expeditie. In primul rand nu se intra la depou pe Drumul Bercenarului ci cu 2 strazi inainte de ea se face stanga pe Aurel Moldovanu(sau Moldoveanu) si se tine linia de tramvai care serpuieste si se se ajunge pe strada Actiunii. Acolo langa Ford este si Depoul Giurgiu. Toate bune si frumoase insa nici urma de chinez. Vis-a-vis de depou sunt niste vile in constructie. Era un chinez acolo insa nu de genul care a stat in fata ambasadei(cred ca era patron omu'). Stia engleza iar cand l-am intrebat de "his fellow chinese in front of the embassy", brusc nu mai stia engleza, s-a suit in masina si a plecat. Portarul de la Depoul Giurgiu a zis ca a vazut niste chinezi pe la 8 dimineata (vreo 40) care se duceau spre sosea (si cica ieri nu erau acolo oricum).De asemenea portarul stia de niste chinezi mai multi care dormeau in paturi suprapuse in vila patronului chinez.

P.S. nu va aventurati dincolo de depou unde sunt baltile intrucat ascund cratere imense si oricum sunt doar case (am fost eu pana in capat).

poate ei sunt in zona aceea dar nu am nimerit eu? slabe sanse. oricum cine mai are vesti sa posteze.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +20 000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook

BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +17000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.

• Create New...