Jump to content

Ajutor pentru chinezii chinezii din fata Ambasadei de la Bucuresti

Recommended Posts

Gata. M-am intors din expeditie. In primul rand nu se intra la depou pe Drumul Bercenarului ci cu 2 strazi inainte de ea se face stanga pe Aurel Moldovanu(sau Moldoveanu) si se tine linia de tramvai care serpuieste si se se ajunge pe strada Actiunii. Acolo langa Ford este si Depoul Giurgiu. Toate bune si frumoase insa nici urma de chinez. Vis-a-vis de depou sunt niste vile in constructie. Era un chinez acolo insa nu de genul care a stat in fata ambasadei(cred ca era patron omu'). Stia engleza iar cand l-am intrebat de "his fellow chinese in front of the embassy", brusc nu mai stia engleza, s-a suit in masina si a plecat. Portarul de la Depoul Giurgiu a zis ca a vazut niste chinezi pe la 8 dimineata (vreo 40) care se duceau spre sosea (si cica ieri nu erau acolo oricum).De asemenea portarul stia de niste chinezi mai multi care dormeau in paturi suprapuse in vila patronului chinez.

P.S. nu va aventurati dincolo de depou unde sunt baltile intrucat ascund cratere imense si oricum sunt doar case (am fost eu pana in capat).

poate ei sunt in zona aceea dar nu am nimerit eu? slabe sanse. oricum cine mai are vesti sa posteze.

Acolo am fost si eu aseara....si nimeni nu stia nimic de chinezi. Repet portarul de la Depoul Giurgiu mi-a spus ca au venit 3 auztocare pline si au plecat tot pline. NU stiu ce sa mai cred. Cred ca Mosulik are dreptate, trebuie sa ne interesam la acea societate care le-a facilitat transpostul si sa aflam exact unde i-au adapostit.

Azi trebuie sa ma sune si cei de la Antena 1. Sper ca poate ei stiu mai multe ca noi despre locul de cazare.

Pana la noi vesti, toate cele bune!

• Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

vezi bre ca-ti contrazici semnatura :crack:

Ce legatura are onoarea in afacerea asta? Adica daca vine angajatoru si-mi zice ca ma zboara pentru ca e mai ieftin un chinez, eu trebuie sa ce? Sa-i trimit o scrisoare de felicitari galbenului? Tocmai, onoarea imi este insultata la faza asta, ca sa nu mai zic de portofel.

Cu ocazia asta ii raspund si Ralucai; Fata, nu ma da afara un angajator chinez. Din mai raman fara job deoarece angajatorul meu frantzuz considera ca un chinez e mai ieftin ca mine, chiar daca munca lui este net inferioara calitativ. D-aia am spume pe chinezii ieftini. Si pe indieni.

Acolo am fost si eu aseara....si nimeni nu stia nimic de chinezi. Repet portarul de la Depoul Giurgiu mi-a spus ca au venit 3 auztocare pline si au plecat tot pline. NU stiu ce sa mai cred. Cred ca Mosulik are dreptate, trebuie sa ne interesam la acea societate care le-a facilitat transpostul si sa aflam exact unde i-au adapostit.

Azi trebuie sa ma sune si cei de la Antena 1. Sper ca poate ei stiu mai multe ca noi despre locul de cazare.

Pana la noi vesti, toate cele bune!

Mi-e teama ca daca sunam noi de capul nostru nu o sa primim oricum nici un raspuns, probabil vor avea aceeasi reactie ca si chinezul care uitase brusc engleza. Ar fi bine sa sune cineva de la antena1. Incerc sa intind eu o "antena".

Sa aduc si niste palinca? Am destula pe acasa, dar nu stiu ce sa fac :crack:

Am strans 5 paturi calduroase, 3 caciuli+1fular, 1 sac de 10 kg de cartofi si 40 de batoane de glucoza. Un prieten a mai strans niste geci si parca ceva de-ale gurii...

Ziceti cu palinca ce fac, o basculez si pe-aia in masina?

Bafta! :crack:

Am strans 5 paturi calduroase, 3 caciuli+1fular, 1 sac de 10 kg de cartofi si 40 de batoane de glucoza. Un prieten a mai strans niste geci si parca ceva de-ale gurii...

Basculeaz-o ca poate ni se face frig :crack:

In afar' de asta, bravo voua, in jur de opt apar Innana si Sebi cu Veronica incarcata cu niscaiva lucruri si alimente. Poate reuseste cineva sa dea de cei din autocare... :crack:

Hei hei Constanta aici.Am strans si noi vreo 6-7 sacosi cu haine, o pereche de ghete, un bax de orez, si o gramada de conserve!Pana o luam din loc poate mai strangem.Hai cu detaliile ca ar fi pacat sa nu ajungem sa le dam la amaratii aia...

Voi chiar nu va uitati la stiri? Angajatorul nu este roman este un musulman, nu am retinut natia lui...DAR sigur nu este roman. S-a calicit si a adus chinezi, sa se ocupe de ei...daca nu, trimisi inapoi in tara lor pe banii tarii lor. Daca tara lor nu doreste atunci ce pielea mea sa le facem? Sunt oameni si ei, dar sincer dupa ce am trecut printr-o criza de lipsa de serviciu, as face moarte de om sa ma angajez daca mai trec prin perioada prin care am trecut.

Este o situatie financiara in care fiecare e pentru el. De aceea din cauza aceasta nu sustin si nici nu ma voi prezenta la asa ceva...buzunaru e aproape gol si nici daca as avea datorita crizei nu as mai da.

Inseamna ca voi nu ati trecut prin criza la modul pierdut serviciu si stat brambura fara bani 2-3 luni...apoi va veti schimba total viziunea despre ajutoare d-astea.

DECI : nu mai dati vina pe romani, angajatorul nu este roman...

Sunt cativa aici care nu au motoare desi umbla pe acest forum...si mai si spameaza in draci cu prostii...cumparati-va doamne niste motoare...pardon...voi dati banii in actiuni caritabile...atunci ce treaba aveti cu fenomenul moto? Asa sunt si eu TIRIST ca deh, am mers pasager 2-3 ori in TIR cu serviciul in delegatie...cum ar fi sa ma bag in oala lor?

Asa sunt si eu TIRIST ca deh, am mers pasager 2-3 ori in TIR cu serviciul in delegatie...cum ar fi sa ma bag in oala lor?

:crack:

Bun din cate am inteles,cei ramasi la ambasada o duc sa zicem cat de cat bien.Problema sunt ceilalti de care nu avem cum sa dam In cazul asat ce avem de facut?ne vedem deseara la arc incarcati cu divrese-care poate nu le sunt de trebuinta celor de la ambasada si de acolo mergem unde? mai mergem undeva?la depou din cate au zis cei ce au fost nu avem de ce ne duce.Io zic sa nu ne pripim intr-o actiune heirupista fara nici un obiectiv concret.Hai sa aflam intai, dacaa putem, unde ii putem gasi pe ceilalti, sa vedem daca au sau nu nevoie de ajutor si dupa aia vom stii exact ce avem de facut! Prerea mea eset ca au fost mutati de la ambasada ptr ca erau prea la vedere si deranjau,dar ma indoiesc ca pest noapte li s-au rezolvat problemele sau ca au fost cazati intr-un loc sa zicem cat de cat decent.Dca ma insel si printr-o minune stau in conditii bune-nu are rost sa ne agitam atat-sunt si alti oameni care o duc la fel de rau pe care am putea sa ii ajutam.

Eu zic sa vedem ce vesti mai aflam azi si in functie de ele sa actionam!

Intre timp trebuie sa declansam actiunea "Pierdut PeChinezi" :crack: .

Serios acum, chiar ar fi pacat sa nu-i putem ajuta din cauza ca autoritatile i-au facut pierduti. Ar trebui sa ne miscam cumva acum, in primul rand sa-i intrebam pe cei ramasi la ambasada daca au vreo idee despre colegii lor (in ce limba ii intrebam, nu stiu), apoi intrebat la ambasada (cu sublinierea faptului ca avem intentii bune, nu venim cu scandal si cu presa), ultima sansa fiind firma de transport.

Ralucone, daca nu-i gasim, gandeste-te la ce alternative avem, pe cine putem ajuta cu hainele si mancarea stranse.

Voi chiar nu va uitati la stiri? Angajatorul nu este roman este un musulman, nu am retinut natia lui...DAR sigur nu este roman. S-a calicit si a adus chinezi, sa se ocupe de ei...daca nu, trimisi inapoi in tara lor pe banii tarii lor. Daca tara lor nu doreste atunci ce pielea mea sa le facem? Sunt oameni si ei, dar sincer dupa ce am trecut printr-o criza de lipsa de serviciu, as face moarte de om sa ma angajez daca mai trec prin perioada prin care am trecut.

Este o situatie financiara in care fiecare e pentru el. De aceea din cauza aceasta nu sustin si nici nu ma voi prezenta la asa ceva...buzunaru e aproape gol si nici daca as avea datorita crizei nu as mai da.

Inseamna ca voi nu ati trecut prin criza la modul pierdut serviciu si stat brambura fara bani 2-3 luni...apoi va veti schimba total viziunea despre ajutoare d-astea.

DECI : nu mai dati vina pe romani, angajatorul nu este roman...

Sunt cativa aici care nu au motoare desi umbla pe acest forum...si mai si spameaza in draci cu prostii...cumparati-va doamne niste motoare...pardon...voi dati banii in actiuni caritabile...atunci ce treaba aveti cu fenomenul moto? Asa sunt si eu TIRIST ca deh, am mers pasager 2-3 ori in TIR cu serviciul in delegatie...cum ar fi sa ma bag in oala lor?

Ei nu zau? Ete ca am stat jobless doua luni jumate si l-am facut pe dracu-n patru sa-mi platesc chiria si motanul si sa-mi asigur un dram de mancare. Tocmai de-aia imi pasa de amaratii aia! Si ce daca e un forum de motociclism? Iete ce scrie la subtitlul acestui forum: "pentru cei care au nevoie de sprijin din partea comunitatii moto", nu "pentru romanii sau motociclistii care au nevoie de sprijin din partea comunitatii moto". Bogdan a venit aici crezand ca prinde un pic de suport in ceea ce face si uite ca-l primeste, de la motociclisti si ne-motociclisti. Ce legatura are posesia unei motociclete cu a ajuta niste oameni? Nu va obliga nimeni sa ajutati, nu mai suferiti atata ca NU sunteti singurii care au facut foamea!

Si eu am facut foamea si o s-o mai fac o perioada ca sa revin inapoi pe linia de plutire! Si da, o sa dau din putinul meu unuia care are mai putin ca mine sau ZERO. Si eu am facut foamea din cauza unor evrei hrapareti care au ales oameni slabi din pdv calitativ dar capabili sa-i pupe bine in poponeata, asta nu inseamna ca-mi bag picioarele in toata natia lor. Prea se generalizeaza.

Repet, aici e o sectiune de actiuni umanitare, unde se cere sprijinul motociclistilor si nu numai de pe acest forum.

Intre timp trebuie sa declansam actiunea "Pierdut PeChinezi" :crack: .

Serios acum, chiar ar fi pacat sa nu-i putem ajuta din cauza ca autoritatile i-au facut pierduti. Ar trebui sa ne miscam cumva acum, in primul rand sa-i intrebam pe cei ramasi la ambasada daca au vreo idee despre colegii lor (in ce limba ii intrebam, nu stiu), apoi intrebat la ambasada (cu sublinierea faptului ca avem intentii bune, nu venim cu scandal si cu presa), ultima sansa fiind firma de transport.

Ralucone, daca nu-i gasim, gandeste-te la ce alternative avem, pe cine putem ajuta cu hainele si mancarea stranse.

Ok, pai daca nu aflam nimic pana mai incolo o sa caut sa vaz pe unde le-am putea da. Cine are idei e bine sa ni le impartaseasca, preferabil in privat.

Edited by Ralucone

Stii ce Raluca? Eu m-am saturat de actiuni umanitare in numele "comunitatii moto". De ce nu faceti voi actiuni d-astea si in numele comunitatii vatmanilor? Cu ce ajuta? Ne vede cineva mai bine? Crezi ca daca dai de mancare unor chinezi CARE NU AU CE CAUTA AICI ATATA TIMP CAT EXISTA SOMERI ROMANI, vreun roman o sa bage in seama motociclistii? pe langa asta, sunt Romani care de luni, poate ani, stau pe strazi pentru ca au fost dati afara din case. P-astia de ce nu sariti sa-i ajutati? Pen' ca nu va da nimeni la TV. Ce se pune la cale aici nu e ajutor umanitar, e campanie mediatica. Ceea ce cam anuleaza componenta umana. Ajutorul se da dezinteresat. Fiti seriosi. Crezi ca daca dai ultimul ban unui chinez, pakistanez sau ce-o fi, cineva o sa te pasuiasca la chirie ca ai facut ceva nobil cu banii? Pe bune, scoateti capul afara, in lumea reala. Idealurile astea nu dau de mancare.

Edited by Wolfman

e cineva in zona 1-mai-gara de N, bucurestii noi caruia sa ii pol lasa ceva, termin serv la 17.30 si e cam aiurea sa stau pana la 7 pe aici... cand as putea sa fiu sunt deja acasa in buftea...

Edited by mavetz
Stii ce Raluca? Eu m-am saturat de actiuni umanitare in numele "comunitatii moto". De ce nu faceti voi actiuni d-astea si in numele comunitatii vatmanilor? Cu ce ajuta? Ne vede cineva mai bine? Crezi ca daca dai de mancare unor chinezi CARE NU AU CE CAUTA AICI ATATA TIMP CAT EXISTA SOMERI ROMANI, vreun roman o sa bage in seama motociclistii? pe langa asta, sunt Romani care de luni, poate ani, stau pe strazi pentru ca au fost dati afara din case. P-astia de ce nu sariti sa-i ajutati? Pen' ca nu va da nimeni la TV. Ce se pune la cale aici nu e ajutor umanitar, e campanie mediatica. Ceea ce cam anuleaza componenta umana. Ajutorul se da dezinteresat. Fiti seriosi. Crezi ca daca dai ultimul ban unui chinez, pakistanez sau ce-o fi, cineva o sa te pasuiasca la chirie ca ai facut ceva nobil cu banii? Pe bune, scoateti capul afara, in lumea reala. Idealurile astea nu dau de mancare.

Daca faceam ceva pentru "faima" exclusiv zau ca aveam niste castiguri financiare imense pana acum. Dar de vreme ce noi inca bagam bani din propriile buzunare ca sa ajutam pe cineva, fie el motociclist sau nu, nu cred ca e cazul. Ajutorul chiar il dam dezinteresat, nu ma intereseaza sa apar la tv, sincer, si nu e partea mea preferata, la Biker Dance de exemplu am fugit de camere cat am putut. Pentru a putea obtine ajutor la un nivel mai inalt depindem insa de mass media.

Nu sunt singura care iti poate spune cate nopti nu s-a dormit si cate eforturi s-au depus pentru a ajuta pe cineva, doar pentru ca cineva tot s-a sesizat si ne-a dat la tv nu inseamna ca vaneaza vreunul dintre noi celebritatea. Nu stii cum am tras, fiecare dintre noi, pentru fiecare dintre actiuni. Nu ai stat cu noi sa ne vezi frecandu-ne creierii, chinuindu-ne sa gasim o solutie rapida si eficienta sa atragem atentia asupra unui caz. De ce vorbesti si emiti pareri fara sa ma intrebi macar pe mine, sau pe Miki, de exemplu?

De ce aveti impresia ca facem totul in numele comunitatii moto? O facem in numele nostru ca indivizi, ca grup de oameni care vrea sa ajute. Cei care participa fac parte invariabil din asa-zisa comunitate moto. Si ce-i rau daca aceasta "comunitate" vrea sa ajute? Te-ai gandit cumva ca poate nu e vanata ideea de "uita-te la noi, bikeri cu inimi mari ce suntem, poate ne vedeti mai bine in trafic" ci doar ideea de a ajuta?

Din pacate in anumite aspecte depindem de mass-media si de internet, ca fiind cele mai eficiente canale de comunicare pentru cei pe care ii ajutam, nu pentru noi. Ce faima am eu din toate astea, zi-mi si mie? mai bine mi le zici dracu la o bere, sunt obositoare discutiile pe forum :crack:

PS: Si cand ne vedem o sa-ti explic eu cum e cu scosul capului in lumea reala, ca nu m-am nascut ieri si ma lupt pentru mine insami in fiecare zi. Te rog foarte frumos sa ma intrebi de cum mi-am trait eu ultimii trei ani inainte sa-mi spui ca nu stiu ce e lumea reala. Hai dracu la o bere si lasa trasul de urechi pe forum :crack:

Edited by Ralucone

@Ralucone, sincer, mai citeste si lumea de dincolo de gardul forumului pe aici, hai sa ramanem un pic mai la obiect.

Rezumativ, inca o data, pentru "patrioti" - noi, astia idealisti, care manifestam senzatii inferioare de mila, v-am inteles pe voi, realistii, nu insistam sa va "convertim" si sa va convingem de legitimitatea actiunilor noastre. Va rog sa aveti macar decentza de a reactiona asemanator, nu mai incercati sa ne convingeti de incorectitudinea actiunilor noastre si nu mai incercati nici sa va scuzati pe voi insiva de legitimitatea inactiunii voastre.

Am rugat undeva mai devreme in topic sa aratati un pic de respect si sa faceti alt topic in care sa spuneti cat de dificil este sa nu faci nimic pentru a ajuta pe cineva si ce trasatura nobila de caracter si de drum al onoarei este sa iti bati joc de altii, pentru care compasiunea este doar o reactie emotiva instinctuala, primitiva.

Revenind - cine da telefon la ambasada chinezilor ? :crack: .

Ambasada chinei in Romania

Adresa: Sos. Nordului nr. 2, Bucuresti

Telefon: 021/2328858

Am dat telefon la acest numar , a raspuns o tipa care vorbea stricat romana , a zis ca nu are agenda la indemana si ca nu stie unde au fost dusi ! :crack: Imi tot zicea de Sos Nordului , nr 2 insa aceasta este adresa Ambasadei ! Hmmm ! Mai zicea ceva de faptul ca ea este la volan ! :crack:

Am mai gasit si eu niste telefoane.

Cancelaria: 014101 BucureÂşti, ÂŞos. Nordului nr. 2, Sector 1

Telefon: (0040-21) 232.88.58 (protocol) (0040-21) 232.17.32 (informații)

Fax. (0040-21) 233.06.84

Site web: http://www.chinaembassy.org.ro/rom

E-mail: chinaemb_ro@mfa.gov.cn

Biroul ataÂşatului militar: (0040-21) 232.96.71

Biroul economic Âşi comercial: (0040-21) 232.05.22; 232.96.73

Fax: (0040-21)232.96.77

Biroul cultural: (0040-21)232.96.70

Program de lucru: luni-vineri 8.30-15.00

deci eu vin cu atasul.

Trebuie neaparat sa trec prin Pipera dar treaba aia e teminata pe la 6.30 dup-aia voi fi la ARC.

CUm facem. Moshulik da-mi un telefon la 0726177092

Edited by Aleko
deci eu vin cu atasul.

Trebuie neaparat sa trec prin Pipera dar treaba aia e teminata pe la 6.30 dup-aia voi fi la ARC.

CUm facem.

pai noi o sa fim la arc intre 19:00 si 20:00, o parte or sa se ocupe de chinezi si o parte de cazul lui Adi. Ana si Sebi or sa ajunga dupa opt la Arc, deci ii asteptam si pe ei. la ambasada ajungem imediat, iar eu nu dispun de alte resurse pt a afla unde au fost dusi ceilalti chinezi, daca poate altcineva, nu ne strica aceasta informatie :crack:

Deci asta ca zicea Moshulik ca sa fie si o motocicleta acolo. Ca sa aducem a "comunitate moto" desi eu imi cam bag pla in toate marsurile moto-mediatice ale cluburilor si comunitatilor. Hai ca ne vedem acolo.

Nu, Aleko, ma gandeam ca oricum esti cu motoreta dupa tine, altfel nu are sens deranjul.

Treaba e ca nu raspunde nimeni la telefoane la ambasade, e vineri, n-au program.

Nu stiu, n-am nici o idee cum putem sa-i gasim pe ceilalti. Poate printre cei de la ambasada o fi vreunul care stie unde sunt ceilalti, chiar daca nu stie sa explice, macar poate stie sa ajunga acolo. Dar e chiar greu de inteles cu ei, diferenta de limba e una, dar nici din semne nu prea cred ca inteleg, eventual cu o harta, ceva... De aratat pachetul lor si apoi pachetul mare, pentru ceilalti... n-am idee.

Ar mai fi de incercat de sunat la firma de autocare, C&I, macar sa ne zica cine i-a angajat sa faca transportul - politia, jandarmeria.. sau cine s-o fi ocupat de mutare.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +20 000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook

BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +17000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.

• Create New...