Sari la conținut

Accident grav Tuzla !


bau-bau
 Share

Postări Recomandate

Astazi la ora 6 trebuie sa fiu la politie , asa ca tot azi sper sa imi recuperez si abecedarul care mi'a fost retinut , nu suspendat . Va tin la curent cu ce o sa se intample azi... desi nu prea vad ce ar putea sa se rezolve in cazul in care ea e in aceeasi stare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 284
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da'o'n 'tzii ei de baba puteai sa mori din cauza ei... lasa'i p'astia de nu se mai suporta! sper sa isi revina sa iti de-a banii necesari pt reparatii. partea asta cu putea sa isi rupa gatul nu o mai vedeti acum, e de vina ca avea 80... vai doamne ca sa vezi?! nu imi vine sa cred, stupoare!!! omul a postat singur, a dat detalii, aia e nu a luat pe nimeni pe trecere... fa ca popa nu ce zice popa :). bafta la reparatii si asfalt uscat tuturor sa auzim numai de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://dexonline.ro/search.php?cuv=cratima

Da ma! sintem toti niste semizei astia care reusim sa mergem pe doua roti.

E mai periculos sa conduci masina ca un (cuvant urat) decit moto pentru ca poti sa faci pagube mult mai mari, nu crezi? Nu e mare lucru daca crapa unu pe mana lui. Ideea este sa nu ia pe altii dupa el.

Bineinteles ca examenul pentru A trebuie sa fie mai dur, dar sa obligi pe cineva sa aiba doi de exp pe conserva pt A e la fel de aberant ca ideea lu Oparescu de a interzice moto pe timpul noptii. Pe care sint convins ca multi cretini de pe acilea l-au votat. Ca de, face autostrada suspendata :) Pina una alta a suspendat pasajul Basarab :D

 

 

merci ptr ideea cu dex on line......daca "ti" neaparat sa mi dai lectii de dictzie sau de language romanesc, ai dat kix, asa ca abtine - te. cat despre care cine unde cand cum, eu unu m am saturat de toti motoretistii lu peste patrat care nu s altceva decat niste tembeli , marea majoritatea o adunatura de penibili si de cretini, sau cretine si degeaba, tot soiu de fugiti de acasa cu restu de la semintze, adica oameni de nimica , niste jenantzi care fac reclama pozitiva tagmei..capisci ?......exact cum suntem catalogatzi peste tot in lume drept ciori violatoare de babe si copii, ciorditori.......asta pentru ca toate laturile umane fugite din tzara ne dau eticheta la nivel planetar........asa ca abtzine te inca odata........sau spune altcuiva povesti despre Oparescu si altzi terminatzi de genu asta..........baga te in politica .......sau...........da te frate cu motoreta si vezi tzi de ale tale

 

Sanatate si asfalt uscat.......okii cat cepele............si cat mai multi kilometrii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baba e lafel... situatia ei e exact ca aia de ieri si alaltaieri .

Pe politaiul care se ocupa de caz nu l'am gasit , ca si`a schimbat tura , deci nu am rezolvat nimic cu permisul .

In continuare astept... maine merg sa vorbesc cu doctorul sa imi dea mai multe informatii despre starea ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Femeia trecea pe loc nepermis! tu nu aveai 200! aveai un +20 ! pe motor nici nu se simte! au mai fost cazuri de genul asta! stai linistit !!! ea este de vina, nu avea ce sa caute pe acolo, si mai ales daca era bauta...! parerea mea...la judecata si ia banu ..da os a dureze ! ! ! eu aveam 30 la zebra, nici makar..si mi a sarit unu in fata alergand, DUMNEZEU stie cum de nu l am lovit..eu m am speriat in asa hal de am oprit la marginea drumului sa ma linistesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, japonezii aia au inventat si roboti care-ti fac o m**e dimineata, asa ca ma asteptam sa se fi inventat si cauciucuri de genu', dar eu m-am bazat pe ideea ca la noi nu se gasesc si nici nu ar avea cine stie ce priza "la public" si inca imi sustin ideea ! Nu am auzit pe nimeni sa alerge dupa asa ceva ! Pilot Power fac fata cu brio la temperaturi de peste 0 grade, bineinteles la un mers normal. Nu mai incerca sa pari inteligent, ca esti chiar mai redus ca multi altii de pe aici. Me love ya ...

 

asa si daca nu gasesti la colt inseamna ca nu exista...

daca la tine si la tovarasii tai nu prinde insemna ca altii nu se bucura (cauta, citesc,cumpara,experimenteaza) de orice inovatie care duce la un mers mult mai safe.

 

cu siguranta ca sunt mai redus decat multi, dar vezi tu, esti exemplu care demonstreaza ca sunt multi sub mine

Editat de valbida1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pan acum cateva zile era un moderator pe sectiunea, asta care se lauda ca vrea sa faca ceva. Se pare ca a disparut ca mararul in ceata. poate apare totusi sa stearga vreo 15pagini din topicul asta, ca ce este de invatat din el cred ca incape si pe o singura pagina.

facem un rezumat pentru cei carora le este lene sa citeasca tot: nu mergeti iarna cu motoru, daca totusi mergeti inbracativa bine, daca aveti si cauciucuri de iarna este perfect, in cazul in care vi se pare ceva straniu in fata reduceti de la 80 la 60 la 50 la 10km/h daca este necesar opriti puneti motoru pe cric, ajutati boschetara sa treaca strada, abandonati-o intr-un boschet sa moara de frig pana dimineata si gata (la asta nu sa gandit nimeni ca poate a fost mana lu dumnezau sa o loveasca sa ajunga la spital, nu prin boscheti sa moara sigur, asa poate mai are o seansa) SSC poate de fapt ai facut o treaba buna ma, nu-ti mai face atatea griji.

Eu sunt ala care am disparut, dar dat fiind ca in principiu trebuie sa moderez forma si nu fondul - nu sa va fac voua rezumate subiective despre ce cred eu despre un accident - si dat fiind ca nimeni n-a dat in butonul ala de Report si nici nu e accident care sa se lase cu spitalizare (pe partea celui motorizat) sau inmormantari nu vad ce ordine sa fac pe aici.

 

Daca nu va convine cum evolueaza un topic folositi din timp butonul ala de Report la care eu reactionez mai prompt, desi aici nu prea mai e cazul (decat daca se ia lumea rau la injuraturi pe viitor), ca orice topic ascuns ar putea face alti forumisti sa puna in discutie capacitatile intelectuale ale celor care au raspuns deja la respectivul topic fara sa includa si citatul la care se refera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SSC , sanatate iti urez si mai mult noroc in viitor si sper ca si betiva sa se faca bine cat mai repede.

1 : Toti userii gen Merenptah merg doar cu 49 in localitate (conduita preventiva, nu ?)

dar din semnatura domnisoarei/doamnei ne putem da seama ca vorbeste din carti.

2 : A doua categorie stunt guys team care l-au studiat atat de mult pe Christian Pfeiffer pe youtube incat cu fundul pe scaun si ascunsi dupa monitor in pijamale au impresia ca ei ar fii intrat intr-un drift controlat , evitau baba dadeau si un burn out asa de show off si traversau baba in brate oferindu-i si cateva ore de legislatie si one way ticket to rehab.

 

Concluzia , toti sunteti cei mai LEGALI si cei mai skillati !

Sper sa nu aveti parte de asa ceva niciodata , de o persoana care trece printr-un loc nepermis , vizibilitate redusa , care se afla intr-o stare avansata de ebrietate si care isi schimba directia pe sosea in fata ta.

Dar cum sa ai parte de asa ceva cand stai pe forum dand sfaturi celorlalti si spunand ca tu esti cel mai ciumeg.

Culmea, oricat de greu ti-ar fi sa crezi, sunt si motociclisti care merg cu viteza legala. Mai spusese cineva inainte de R6......sa intelegem ca R6-le are aceleratia de tipul ON/OFF fara posibilitatea de a regla viteza? Mi se face sila cand vad tot racerii p-aici cum fac misto de oricine vrea sa mearga cat de cat legal, iar apoi cand patesc ceva, se plang ca nu se respecta legea.

Fratilor, numai fraierii merg in oras sub 80, iar "baietii adevarati" ii dau minim 160....pana la urma nu au dat banii pe motocicleta sa mearga cu 5o ca vecinul cu scuterul de la scara alaturata. Iar inafara localitatii daca nu mergi cu macar 180 nici nu ai ce cauta. Oare ce or vrea toti "mosii" care au mai multi kilometri decat jumate din userii de pe "motomanelism.ro"? Baiatul si mie mi s-a parut de bun simt si mi se pare ca a avut ghinion cu caru', dar daca politia isi face treba ar cam trebui sa fie culpa comuna.

Editat de micaradu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine, mon cher FCA. fie ca tine. iti spun doar un singur lucru: este mai usor sa previi, decat sa repari. iar el a afirmat singur ca ar fi trebuit sa conduca preventiv, pentru ca, asa cum a afirmat tot el, avea 80 la ora in localitate. deci macar vina morala o are, daca legea te disculpa de vina fizica, intrucat femeia traversa prin loc nepermis. multumit? :)

 

A dracu legea asta e buna doar cand ne convine noua. Limita de viteza -> lege buna, disculparea cuiva in mod corect -> lege proasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa si daca nu gasesti la colt inseamna ca nu exista...

daca la tine si la tovarasii tai nu prinde insemna ca altii nu se bucura (cauta, citesc,cumpara,experimenteaza) de orice inovatie care duce la un mers mult mai safe.

 

cu siguranta ca sunt mai redus decat multi, dar vezi tu, esti exemplu care demonstreaza ca sunt multi sub mine

Tu ai vreun prieten care sa aiba asa ceva? I rest my case ...

 

P.S. Lasa glumele de gradinita, foloseste google-ul daca nu te descurci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culmea, oricat de greu ti-ar fi sa crezi, sunt si motociclisti care merg cu viteza legala. Mai spusese cineva inainte de R6......sa intelegem ca R6-le are aceleratia de tipul ON/OFF fara posibilitatea de a regla viteza? Mi se face sila cand vad tot racerii p-aici cum fac misto de oricine vrea sa mearga cat de cat legal, iar apoi cand patesc ceva, se plang ca nu se respecta legea.

Fratilor, numai fraierii merg in oras sub 80, iar "baietii adevarati" ii dau minim 160....pana la urma nu au dat banii pe motocicleta sa mearga cu 5o ca vecinul cu scuterul de la scara alaturata. Iar inafara localitatii daca nu mergi cu macar 180 nici nu ai ce cauta. Oare ce or vrea toti "mosii" care au mai multi kilometri decat jumate din userii de pe "motomanelism.ro"? Baiatul si mie mi s-a parut de bun simt si mi se pare ca a avut ghinion cu caru', dar daca politia isi face treba ar cam trebui sa fie culpa comuna.

 

 

 

amice nu a zis nimeni ca e smecher de Dorobati si ta'su judecator, ci doar ca uneori pierzi notiunea vitezometrului si scapi gazul un pic mai mult, la o masina mai puturoasa il scapi cu 10km/h la una mai puternica cu 20km/h... suntem oameni si gresim, ASTA ERA IDEEA. baba si-a trait viata.. nu avea ce sa caute beata pe sosea indiferent daca era in localitate sau nu. exista posibilitatea ca motociclistul sa isi rupa gatul. INTOTDEAUNA pe acest forum exista cel putin un user care face pe corectul, care tot timpul merge cu viteza legala si respecta legea si se ia de ceilalti. baiatul nu a postat ca un pusti cordit ci pur si simplu a postat "aventura" prin care a trecut. si DA la r6 scapi gazul mai repede ca la scuter/jawa si probabil stii de ce, si daca nu stii intreaba-ma ca iti explicam de ce. as fi ipocrit sa zic ca merg legal tot timpul, sau ca eu nu merg pe o roata, si sunt un om simplu... ok?! "mosii" care au mai multi km decat jumatate din userii de pe "motoMAGARISM.RO" au si buse si le alearga in continuare cu cap, si da baiatul a fost de bun simt dar SE PARE CA TU NU! si de unde pana unde aia care merg mai tare sunt manelari?! sunt si manelari orice padure isi are uscaciunile ei(motociclistii sunt tot oameni NU SUNT O RASA SUPERIOARA ASA CUM ITI IMAGINEZI TU AMICE!!!). oricum sunt sigur "ca imi racesc tastatura de pomana" cu tine. uite iti dedic tie site-ul asta :) http://www.scorillo.net/google.html

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amice nu a zis nimeni ca e smecher de Dorobati si ta'su judecator, ci doar ca uneori pierzi notiunea vitezometrului si scapi gazul un pic mai mult, la o masina mai puturoasa il scapi cu 10km/h la una mai puternica cu 20km/h... suntem oameni si gresim, ASTA ERA IDEEA. baba si-a trait viata.. nu avea ce sa caute beata pe sosea indiferent daca era in localitate sau nu. exista posibilitatea ca motociclistul sa isi rupa gatul. INTOTDEAUNA pe acest forum exista cel putin un user care face pe corectul, care tot timpul merge cu viteza legala si respecta legea si se ia de ceilalti. baiatul nu a postat ca un pusti cordit ci pur si simplu a postat "aventura" prin care a trecut. si DA la r6 scapi gazul mai repede ca la scuter/jawa si probabil stii de ce, si daca nu stii intreaba-ma ca iti explicam de ce. as fi ipocrit sa zic ca merg legal tot timpul, sau ca eu nu merg pe o roata, si sunt un om simplu... ok?! "mosii" care au mai multi km decat jumatate din userii de pe "motoMAGARISM.RO" au si buse si le alearga in continuare cu cap, si da baiatul a fost de bun simt dar SE PARE CA TU NU! si de unde pana unde aia care merg mai tare sunt manelari?! sunt si manelari orice padure isi are uscaciunile ei(motociclistii sunt tot oameni NU SUNT O RASA SUPERIOARA ASA CUM ITI IMAGINEZI TU AMICE!!!). oricum sunt sigur "ca imi racesc tastatura de pomana" cu tine. uite iti dedic tie site-ul asta :) http://www.scorillo.net/google.html

 

 

M-as certa cu tine, dar dupa cum te exprimi, nu se merita. Probabil te-ai simtit vizat din cauza motorului si a varstei. E normal ca motociclistii nu sunt o rasa superioara dupa cum ne-o dovedesti foarte bine chiar tu. In primul rand nu am vorbit cu tine, apoi nu a zis nimeni nimic rau de cel care a avut accidentul.....se mai intampla. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dau dreptate celor care afirma chestii de genul "nu ai cum sa mergi cu r6 cu 50 la ora". Cat despre scapatul mainii in gaz, probabil ca se intampla.....doar nu se formeaza mana de la dat cu ea in tastatura si ridicat sticla de cola la Everest. Oricum, sorry de off.

 

P.S. Grea limba asta a noastra....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as certa cu tine, dar dupa cum te exprimi, nu se merita. Probabil te-ai simtit vizat din cauza motorului si a varstei. E normal ca motociclistii nu sunt o rasa superioara dupa cum ne-o dovedesti foarte bine chiar tu. In primul rand nu am vorbit cu tine, apoi nu a zis nimeni nimic rau de cel care a avut accidentul.....se mai intampla. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dau dreptate celor care afirma chestii de genul "nu ai cum sa mergi cu r6 cu 50 la ora". Cat despre scapatul mainii in gaz, probabil ca se intampla.....doar nu se formeaza mana de la dat cu ea in tastatura si ridicat sticla de cola la Everest. Oricum, sorry de off.

 

P.S. Grea limba asta a noastra....

 

acum ma faci si analfabet nu? poate am gresit dpdv gramatical sau m-am grabit din cauza ca ma enerveaza posturile IPOCRITE, dar nu cred ca am facut multe dezacorduri/ sau erori gramaticale... de curiozitate un domn cultivat ca dumneavoastra are studii superioare la "SPIRU HARE(T)m" sau la o facultate decenta la buget? vorbesti ca sa te afii in treaba crede-ma pe cuvant. stai linistit ca nu iti mai raspund eu, nu pot sa urc la nivelul tau de educatie si intelectual. imi cer scuze ca un rahat de om ca mine analfabet a avut curajul sa incerce sa iti rastalmaceasca vorbele. un om destept asa cum te dai tu si cu un job decent pana la varsta de 27 de ani (cazul tau)cu siguranta nu ar pilota un zzr de o seama cu baba aia de e subiect principal indiferent daca a plecat de la 0 sau dupa minus... si cu asta am incheiat!

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum ma faci si analfabet nu? poate am gresit dpdv gramatical sau m-am grabit din cauza ca ma enerveaza posturile IPOCRITE, dar nu cred ca am facut multe dezacorduri/ sau erori gramaticale... de curiozitate un domn cultivat ca dumneavoastra are studii superioare la "SPIRU HARE(T)m" sau la o facultate decenta la buget? vorbesti ca sa te afii in treaba crede-ma pe cuvant. stai linistit ca nu iti mai raspund eu, nu pot sa urc la nivelul tau de educatie si intelectual. imi cer scuze ca un rahat de om ca mine an pe cuvant. stai linistit ca nu iti mai raspund eu, nu pot sa urc la nivelul tau de educatie si intelectual. imi cer scuze ca un rahat de om ca mine analfabet a avut curajul sa incerce sa iti rastalmaceasca vorbele. un om alfabet a avut curamaceasca vorbele. un om alfabet a avut curajul sa incerce sa iti rastjul sa incerce sa iti rastalmaceasca vorbele. un om destept asa cum te dai tu si cu un job decent pana la varsta de 27 de ani (cazul tau)cu siguranta nu ar pilota un zzr de o seama cu baba aia de e subiect principal indiferent daca a plecat de la 0 sau dupa minus... si cu asta am incheiat!

 

 

Nu poti decat sa confirmi gradul de inteligenta pe care il ai. De cultura generala, nu cred ca se poate pune problema. E adevarat, trebuie sa ne luam toti R1 ca doar e la moda. Poate asa se mai uita la noi si pitipoanca care sparge seminte la coltul blocului. Motociclismul nu inseamna sa tragi ca un maimutoi de acceleratie pe linie dreapta si sa iti iei un motor care sa dea bine in parcare. Deja imi e sila....

P.S. Puteai macar acum sa incerci sa scrii cum trebuie......E greu nu? Lasa ca ai tot timpul pana pe la 50 de ani.

 

 

Imi cer scuze inca o data de off topic, fata de ceilalti useri si sper sa se termine cat mai bine pentru cei doi implicati in accident

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un om destept asa cum te dai tu si cu un job decent pana la varsta de 27 de ani (cazul tau)cu siguranta nu ar pilota un zzr de o seama cu baba aia de e subiect principal indiferent daca a plecat de la 0 sau dupa minus... si cu asta am incheiat!

tati esti un snob care nu are ce cauta pe forumul asta. la ce judecati ai nici zzr nu ai merita sa pilotezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era vorba de un topic cu un accident nu despre nivelul intelectual sau de educatie al motociclistilor in general sau al celor care combat pe aici, asa ca va rog lasati-o mai moale.

 

Eu pana acum am vazut ca in afara subiectului propriu-zis s-au pus in discutie cateva teme care au mai fost tratate de nenumarate ori pe acest forum:

- Ca baba era beata si a traversat pe loc interzis (parerea mea: no comment);

- Daca e bine sau nu ca incepatorii sa se dea pe motociclete SuperSport (parerea mea: aici de obicei lumea spune ca e o idee proasta - si ca dovada numarul mare de accidente produse in aceasta combinatie - dar exista si cateva contra-exemple chiar de forumisti de aici care cu cumpatare, cu talent nativ si probabil multa bafta au supravietuit la asa ceva);

- Daca e bine sa te dai pe SS iarna (parerea mea: evident o idee proasta fara cauciucuri de iarna);

- Daca exista cauciucuri de iarna pentru SS (parerea mea: da, exista, gandite mai degraba pentru Sport-touring, dar la noi practic nimeni nu le foloseste);

- Daca motociclistul era echipat corespunzator de iarna, ca daca nu, era amortit de frig si nu putea reactiona corespunzator (parerea mea: eu cred ca nu exista echipament adevarat de iarna pentru SS pentru ca toate manusile de iarna adevarate sunt de touring si dau o aproximatie foarte grosolana la cum tragi de gaz si pe SS de pe la 600cc in sus trebuie sa tragi de gaz cu pipeta, nu cu ranga, asa ca chiar daca ai izmene si bluza de alpinist pe sub costum de piele de curse fie iti ingheata mainile ca manusile au doar un strat de piele in palma fie nu ai control destul de fin la gaz, si nu am auzit inca de cineva care sa-si fi montat pe SS manere incalzite).

 

Daca ne incadram in cadrul discutiei initiale - accidentul propriu zis si niste posibile cauze ale lui - e OK, daca ajungem sa discutam despre cat de dotati mintal sunt ceilalti forumisti ma voi simti obligat sa sterg fara regrete diverse posturi care sunt deja off-topic la off-topic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tati esti un snob care nu are ce cauta pe forumul asta. la ce judecati ai nici zzr nu ai merita sa pilotezi

Hahaha... off-topic. imi aduce aminte chestia asta de un stand-up vazut acum vreo cateva zile.

 

Daca un om sarac comenteaza de unu bogat: da-l ma dracu ca a furat, are bani de la tasu, de la masa, sa isi rupa gatu de idiot, cocalar, etc... e normal, nu zice nimeni nimic

Daca unu bogat comenteaza la unu amarat: sper sa isi rupa gatu in rahatu ala de apartament de 2 pe 2 cumparat din credit pe 100 de ani la banca, nu e normal, e rautate... :)))

 

Mai baieti, acuma sincer, cand vine un incepator, toata lumea sare arsa in sus: nu nu, nu 600, prea puternic, nu esti obisnuit, nu e bine, o sa cazi... ok, ssc (avatarul spune multe) s-a suit pe un motor de 600 (nu conteaza ca e r6 , rr sau alt acaret) s-a suit pe un motor mare. Ei bine, a mers el ce a mers fara permis (ca deh, e optional se pare), s-a dat si fara casa (si aia parca e optionala), s-a dat si pe o roata (asta se invata prima oara, nu poti sa iei curbe daca nu stii sa mergi pe o roata). Si au trecut asa vrea 3-4 luni, in care a mai cazut el de cateva ori, si se pare ca ajunge la primul lui accident cu victima...

 

Accident din care legal nu este vinovat. Dar moral? Cred ca aici vrea lumea sa afle ceva. Moral e vinovat?

 

Pai sa ne gandim...

 

SSC s-a jucat asa putin cu focu:

 

-vede o baba in mijlocul drumului. In loc sa lase un spatiu cat mai mare de evitare in caz de accident, el isi alege o traiectorie la aproximativ 1-1.5 m (sa nu imi spuna mie cineva ca baba aia a facut mai mult de 1.5 m in 3-4 secunde). El reduce de la 80 la 50 km/h. booon, e in limita legala, dar se pare ca a fost insuficient.

-inca niste teme de gandire:

 

era seara si erau 7 grade afara? daaa, sigur

dupa 10 minute pe vremea asta ai cauciucul cald? da, daca la fiecare semafor faci burnout poate.

acum 4 luni nu purta casca, dar acum era echipat complet?

 

Prost este motociclistul care nu evita, nu pietonul care e dobitoc si senil si beat.

 

Acest accident ar fi putut fi evitat daca domnul nostru ar fi evitat sa faca pe zmeul acum 4 ani si ar fi ascultat si el de unele persoane cu mai multa experienta. In loc sa o arda baieteste pe o roata, putea sa exerseze niste franari (ups, am uitat, alea nu dau bine la fetite, my bad baieti)...

 

Insanatosire grabnica babei, poate o asteapta si pe ea acasa o familie ceva...

 

ledit: inainte de orice reply va sugerez sa cititi primele 2 pag din acest topic: /index.php?...=263963&hl=

 

Ori stergem pagina cu incepatori ca oricum vad ca pe maj ii doare in pix ce se intampla cu ei ori ii judecam la rece, si cu bune si cu rele.

Editat de Dimitris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e, shit happens, ce trebuie sa speri tu acum este sa scape baba. Nu e lucru usor sa ai asa ceva pe constiinta, daca va muri, oricat vei incerca sa te convingi ca nu a fost vina ta si ca nu ai avut ce sa faci mai mult, intotdeauna o sa te simti vinovat pentru ce s-a intamplat.

 

P.S. Over, esti un terminat. Faptul ca mergi cu motorul la temperaturi foarte scazute nu e de laudat, cel putin nu intre motocilisti. Intre noi chestia asta se numeste inconstienta, masochism si prostie. Esti sigur ca ai carnet din 2006? Nu cumva era un 2008? ca cel putin in gandire esti inca foarte incepator si destul de limitat.

 

Incredibil, ce impresii au unii in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul de fata nici nu vad neaparat o vina asa mare a riderului. Probabil ca se putea merge mai preventiv, dar a fost vorba si de o mare doza de ghinion. Chestiile astea se mai intampla, dar ar trebui invatat ceva din asta. E adevarat ca a fost vorba de ghinion, dar intotdeauna trebuie sa ne intrebam ce puteam face noi sa evitam evenimentul, chiar daca nu am fost noi cei din vina carora s-a produs. Din pacate cei mai multi pun totul pe seama celuilalt sau a ghinionul si nu trag nici o invatatura din ceea ce s-a intamplat. Cineva spunea aici de cauciucuri touring. Am avut si sport si touring pe motocicleta si pot sa spun ca e o mare diferenta. Cele sport au grip mult mai bun, dar cu cateva conditii. Sa fie incalzite corespunzator(aproape imposibil iarna), sa fie uscat, si sa nu fie mizerii pe sosea. In momentul in care ai luat o pauza, cauciucurile trebuie incalzite iar.

Cele touring au grip ceva mai prost pe uscat decat cele sport, dar se incalzesc mult mai repede, au grip mai bun la rece si in caz de ploaie/umezeala/mizerii pe sosea, sunt cu mult peste cele sport sau "race". Avand in vedere clima si starea drumurilor de la noi, recomand touring sau ceva intermediar. Momentan am pe motor Michelin Pilot Road si se comporta excelent. Probabil ca urmatoarele vor fi tot pilot road..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios cum va incalziti cauciucul pe fata (ca la o vitezana cu fata franezi, spatele e mai mult de decor) facand burnout? altfel decat "prin simpatie". si in general cum incalziti cauciucul pe fata altfel decat mergand (cumva cu lampa cu gaz?).

cati isi cumpara/schimba cauciucurile pe motor in functie de sezon? am mai vazut si ceva sugestii de lanturi pe roata (asta e chiar tare, sunt curios cum ajuta un lant pe roata din spate la franare cu fata pe asfalt la 5 grade Celsius).

 

ca sa inchid: cand am ajuns sa merg 5000 km (cu masina) am crezut ca nu mai sunt incepator; dupa 30.000km imi ziceam ce naiv am fost; am sute de mii acum si inca sunt situatii care ma surprind. cu motorul probabil ca voi fi incepator toata viata. si asta cred ca ar trebui sa fie valabila cam pentru toti (desi nu o sa vad multi sa recunoasca), pentru ca oricat de bun pilot ai fi pe circuit, regulile sunt cu totul altele pe strada (si prima regula este restrictia de viteza, dupa care vin multe alte reguli, unele dintre ele dictate doar de bunul simt).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cand am ajuns sa merg 5000 km (cu masina) am crezut ca nu mai sunt incepator; dupa 30.000km imi ziceam ce naiv am fost; am sute de mii acum si inca sunt situatii care ma surprind. cu motorul probabil ca voi fi incepator toata viata. si asta cred ca ar trebui sa fie valabila cam pentru toti (desi nu o sa vad multi sa recunoasca), pentru ca oricat de bun pilot ai fi pe circuit, regulile sunt cu totul altele pe strada (si prima regula este restrictia de viteza, dupa care vin multe alte reguli, unele dintre ele dictate doar de bunul simt).

 

Foarte mult bun-simt si intelepciune in mesajul asta! :) :D Unii ar trebui sa-l citeasca de doua ori...

 

Sper ca baba sa nu moara... pentru linistea motociclistului... :D

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine, mon cher FCA. fie ca tine. iti spun doar un singur lucru: este mai usor sa previi, decat sa repari. iar el a afirmat singur ca ar fi trebuit sa conduca preventiv, pentru ca, asa cum a afirmat tot el, avea 80 la ora in localitate. deci macar vina morala o are, daca legea te disculpa de vina fizica, intrucat femeia traversa prin loc nepermis. multumit? :)

ai dreptate! :D Ni se poate intampla tuturor chestia asta, a patit-o un prieten de al meu,insa cine dreq circula cu 50? mie mi se opreste motorul :D. Asta este..se mai intampla!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...