Jump to content

ITALIENI VS. ROMANI ?

Recommended Posts

Mai frate a ajuns natia aia de corcituri,poponari si pedofili sa ne arate cu degetul.Pe ei de ce nu-i arata nimeni?Tac malc cand vine vorba de muncitorii romani care o mierlesc pacolo sau de pedofilii prinsi pe la noi.Acolo deja daca se intampla ceva gata romanii.Cred ca ne confunda cu marocanii.La chestiunea cu ce au facut ei in State deja nu are rost sa vb....

• Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

asta am primit pe mail...o fi pe bune sau e spam...???

scuze ca nu mai deschid alt topic,postez aici,e aceeasi idee...

"Credeti-ma ca mor de draci ca nu pot publica eu asa ceva in Moto Life!

Sau poate ar trebui sa o fac totusi chiar si asa "off topic" ...

Avelo Bahtalo Elvetia !

Rusine pentru mass-media manelizata din Romania !

Presa din Franta a inceput sa ne catalogheze tigani acum 15 ani.

Presa din Italia nu ne scoate din tigani, iar elvetienii ne spun ciori si corbi.

Norvegienii se plang ca sunt victime ale inselaciunilor din partea tiganilor romani care le vand cupru pe post de aur.

Toate aceste natiuni au insa un numitor comun: presa locala, ziaristii din aceste tari, isi apara conationalii, aratand cu degetul Romania, natiune care in proportie de 70 % ajunge in Europa sa se identifice cu sintagma de "Tzigania" sau tara tiganilor europeni.

Cum s-a ajuns aici ? Nu discutam despre impotenta diplomatiei romanesti care, si-a facut o traditie din a fi una din cele mai, nu slabe, ci fricoase, lipsite de reactie diplomatii europene, care nu face mai nimic sa apere pozitia romanilor in lume [ in Elvetia ciorile de romani sunt striviti in presa de o saptamana si nu exista inca nici o reactie oficiala a MAE, ca doar de aia platim taxe si impozite ], ci discutam despre faptul ca, in Romania, este poate singura situatie in care mass-media, nu numai ca nu ia apararea romanilor care tind sa fie identificati cu etnia rroma, insa promoveaza o Romanie manelista.

Discutam cu un prieten, manager la o companie elvetiana din Romania, care, pe marginea atacurilor la adresa romanilor din Elvetia, despre care am scris aici http://www.urbaniulian.ro/2009/01/07/presa...tervina-oficial, mi-a transmis aceste lucruri :

"Draga Iulian,

Vad si remarc, pe buna dreptate, ca romanii sunt supusi unui tir de acuzatii ingrijoratoare in Elvetia. Sincer este prima oara cand in tara mea, conationalii mei se pronunta cu asemenea agresivitate la adresa unei natiuni europene, insa, hai sa vedem cum s-a ajuns aici. Eu, stii bine, lucrez si locuiesc in Romania de 5 ani. Dragule, sunt socat de faptul ca, in presa romana, nici macar un singur ziar nu a scris editoriale de atitudine fata de linsajul mediatic la care sunteti supusi in Elvetia. Sunt surprins sa vad ca oficialii din politica voastra externa se fac ca nu vad si ca nu aud, si nu se declara, oficial, macar ingrijorati de escaladarea acestor lucruri la adresa romanilor in presa elvetiana. Pai daca voi nu va aparati, cine sa va apere ? Stii de exemplu faptul ca, au existat luari de pozitie din partea presei germane, adica au ajuns ziaristii nemti sa-i apere pe romani, in vreme ce ziaristii vostrii nu spun nimic ? Pentru un elvetian este o chestiune ciudata, pe care o poate elucida doar traind in tara voastra. Pentru ca, sa ma ierti insa, programele voastre TV abunda de productii centrate pe imaginea tiganilor. De Revelion am vazut o chestiune groteasca, am vazut cum niste valori istorice ale romanilor, erau jucate de catre niste celebritati locale carora voi le spuneti manelisti. Fetita mea invata la scoala germana din Bucuresti, iar colegii ei discuta in pauze despre aventurile unei printese in filmul Inima de Tigan. In ziarele voastre, nuntile, divorturile si viata tiganilor fac cap de afis, astfel incat intreaga imagine a tarii este construita in jurul lor, astfel incat, cum vreti sa nu fiti identificati cu ei ; adica, cultura voastra ca popor deja este asimilata de cultura tiganilor romani, si cred ca este un eveniment unic, in care o etnie fara civilizatie sa domine un intreg popor si aici ma refer la faptul ca, vina o poarta mass-media care este centrata si preocupata sa faca audienta, exacerband la maximum imaginea tiganilor, astfel incat, in mod firesc tara voastra a ajuns sa fie asimilata cu locul de bastina al tiganilor europeni."

Sinuosul drum al lebedei din Austria catre graterele faraoancelor si magraonilor a trecut invariabil prin presa romana. Iata ca aceasta goana dupa audienta, care implica scoaterea in prim-plan al non-valorilor, al manelistilor, au adus Romania la stadiul de cultura facuta sub coviltirul carutei.

Mega-productii gen Inima de Tigan sau Regina, nu trebuie sa uitam ca au avut audienta maxima de exemplu in ziua alegerilor, atunci cand ROMANII [ nu rromii ] nu fost mai preocupati sa nu rateze episodul respectiv, decat sa isi exercite dreptul la vot.

Am facut aceasta paralela pentru ca, in cursul acestei dimineti am discutat telefonic cu Ambasadorul Romaniei la Berna.

Domnul Sava, s-a declarat incantat de faptul ca sunt preocupat de imaginea romanilor in Elvetia, si sincer mi s-a parut a fi un diplomat, care este plin de intentii bune, insa este cam legat de maini si de picioare. Asta pentru ca, dansul mi-a spus ca a informat MAE despre ceea ce se intampla in presa elvetiana la adresa romanilor [s-au lipit ostentativ afise infatisand ciorile de romani inclusiv pe strazile oraselor elvetiene ] si asteapta o reactie a oficialilor romani. Insa, interesante sunt cifrele avansate de domnia sa, care ne demonstreaza faptul ca, Elvetia chiar era ultima tara din Europa care avea dreptul sa ne catalogheze drept ciori, si sa discute, despre un referendum care sa interzica cetatenilor romani, dreptul la libera circulatie pe teritoriul tarii lor.

Astfel pe piata muncii din Elvetia exista circa 750000 de muncitori straini, in aceasta tara posibilitatea de a muncii la negru fiind redusa.

Din acesti 750000 de muncitori straini din Elvetia, doar putin peste 3900 sunt romani, adica sub un procent, astfel incat prezenta romanilor este extrem de redusa.

Insa, din acesti 3900 de romani care muncesc in Elvetia, si din cauza carora nu mai au loc sa respire elvetienii, in proportie de 90 % sunt oameni de o inalta probitate profesionala si morala :

manageri MBA, profesori, medici adica romani care reprezinta cu cinste tara noastra. Este evident astfel faptul ca, cel putin in cazul acestor atacuri xenofobe din presa elvetia, MAE trebuia sa intervina, pentru ca romanii se simt efectiv abandonati de toata lumea, adevarati fii ai ploii.

Un profesor roman care preda la catedra unei universtitatii din Berna imi spunea : " Am invatat la Oxford, predau de peste 20 de ani, insa nu am crezut ca o sa apuc ziua in care, la curs, studentii sa ma intrebe daca nu cumva si eu am rude tigani in familie ! Nimeni nu ne apara, nici presa romana, nici autoritatile romane, nimeni, astfel incat nu ne mai ramane decat sa ne punem cenusa in cap, sau sa renuntam pur si simplu sa mai declaram ca suntem romani ! Inainte de '89 eram priviti cu simpatie aici, noi romanii, eram considerati oameni eminenti, insa in numai 20 de ani, am ajuns sa primim in bloc eticheta de tigani.

Si cum sa nu o faca, daca in presa romana nimeni nu vorbeste de romanii de succes, de romanii inteligenti, si asta pentru ca ziarul se vinde numai daca il are pe prima pagina pe Guta, Minune, etc. Eu refuz sa ma las manelizat, insa asta se pare ca este echivalent cu a renunta sa ma mai consider roman.

Tara mea se cheama Romania, nu RRomania!"

Dati mai departe !

Asa poate ajunge si la un ilustru oficial, care sa ne apere CA DOAR DE ACEEA II PLATIM, NU?

Cristian Stanescu

Managing Director Moto Life Media

87 Vatra Luminoasa Street, postal code 021913

Bucharest, Romania

Phone: 0040.212.509.157

Phone (office): 0040.212.504.176

Fax: 0040.212.504.175

Mobile: 0040.723.283.131

E-mail: cristian.stanescu@motolife.ro

www.motolife.

Sincer, eu consider (s-ar putea sa fiu considerat un jeg nazist, desi ii urasc de moarte) ca vesticii ar cam trebui sa-si tina fleanca la faza asta. Atunci cand am implementat (imediat dupa Lovilutie) programul de asimilare a minoritatii rome, toti au sarit cu gura ca facem genocid cultural, distrugem identitatea etnica si alte sloboaze multi/pluriculturaliste in aceeasi nota. Programul era bazat pe idei complet functionale; nu era vorba de 'separati, dar egali', cum era cazul segregatiei americane, ci pur si simplu de 'egalitate, dar in alta limba' (rromanes'). Acum ca s-au trezit cu nasoii in casa, sa se spele cu ei pe cap. Desi trebuie sa recunosc ca o parte din vina o poarta si rontzaitoarele/rontzaitorii de shtoaka din MAE care sunt complet pe dinafara. Ori de cate ori apare vreun caz ce ar putea fi clasat (de catre o autoritate competenta) drept defaimarea unei intregi natiuni (si asta presupune niste replici destul de dure in plenul Comisiei Europene, plus cateva masuri punitive), ei isi baga ghemotoace de vata in urechi, precum fosilele alea ambulante de prin troleibuze.

Am citit tot ce scrie in subiectul asta pt ca dealtfel ma priveste si pe mine... momentan sunt in Italia, nu fur scutere (asa ca nu cereti!) nu spal holul scarii, sunt detasat la Siemens pana la sfarsitul lui Martie.. si sincer in lumina stirilor care tot apar abia astept sa vina data aia.

Am numarul de romania.. am venit pe moto pana aici. Sambata dimineata mi-am gasit motocicleta rezemata de un stalp, pe partea dreapta .. fusese inclinata pe celalta parte ...fusese pe cricul lateral (care e pe stanga) ... nu avea nici o urma din fericire.. asa ca am pus-o pe cricul central.. am injurat putin.. si mi-am vazut de treaba. Am alarma pe motor.. asa ca presupun ca faptasul n-a mai poposit mult pe langa motocicleta dupa ce mi-a impins-o...

Ce fac romanii ?

Aud si eu de ispravi... si ma minunez.. pe zi ce trece... cum mai sunt unii capabili sa faca figuri dupa ce ca e o tensiune atat de mare aici.. Chestia asta cu anti-romani in Italia nu e noua .. si anul trecut era un trend anti romani.. tot cu ocazia unor fapte "demne" de clik. Pe de alta parte si eu cand sunt mai nervos .. nu ma straduiesc sa merg mai incet pt ca nu sunt in Ro.. ca doamne fereste daca dau peste un pieton care traverseaza strada.. parca ma si vad la ziar cu culorile semaforului toate rosii.. Adevarul e ca nu toti au facultate... unii se invart in niste cercuri in care violul si crima sunt discutii cotidiene. Si mai calca destui pe bec.

Acum... Adevarul e ca daca un roman/rom/italian/rus/american/etc .. a facut o crima.. el trebuie sa plateasca pentru asta. Eu nu as iesi in strada pentru ca sa il scot din puscarie pe unul care intradevar a facut un viol sau a ucis. Si cu tot pam-pamul si interpretariile din presa... fata e violata, si administratoru e in valiza!

Ce cred italienii ?

Stau aici de ceva vreme.. si am mai multi prieteni buni italieni.. si am discutat subiectul cu ei de mai multe ori.. ei mi-au zis ca printre altele.. e o strategie a administratiei italiene sa dea vina pe o extra-comunitate in timp ce ei is ascund tot cacatul produs de ei cu excavatorul. Asa ca ziarele zic de romani pe prima pagina, si de coruptii, politicieni si criminalii lor si ai altora pe urmatoarele... Superficialitatea e in floare... asa ca toti citesc prima pagina de 10 ori si trec cu vederea restul paginilor. Deci oamenii cu cap.. cu care am vorbit, mi-au zis ca e normal sa se intample asta, ca inainte de romani au fost marocanii, inainte de marocani ecuadorienii, si asa mai departe.

Or fi proteste anti-romani dar eu am gasit si intalnesc mereu italieni deschisi la minte cu care poti vorbi linistit.

De exemplu presedintele clubului moto (italian) din care fac parte mi-a oferit sa fiu membru "onorific" pentru cele 2 iesiri cu grupul care vor avea loc pana ma intorc(adica nu mi-a cerut taxa anuala de membru stiind ca voi participa doar la 2 din iesirile grupului)

Sunt bineinteles si adolescenti, si in general oameni cu mai putina minte sau anturaj care sunt inevitabil influentati de ce li se toarna in cap prin presa.

Ce cred eu ? :)

Simplu... vinovatul trebuie judecat si pedepsit conform legilor in vigoare. Nu mai mult, nu mai putin. Problema dealtfel ar trebui mediata la nivel politic si juridic nu PRIN PRESA !

Ma consider un om foarte nationalist, am un stegulet al romaniei arborat la mine in camera :D si cu toti italienii (si nu numai) cu care am vorbit le-am spus din start ca mie imi place la mine acasa, si vreau sa ma intorc sa pun umarul nu pt construirea italiei ci a tarii mele. Dealtfel eu desi am lucrat mai bine de 2 ani in strainatate am lucrat mereu pentru o firma romaneasca si am platit taxele la statul roman. Iar pe membrii clubului si pe prietenii italieni pe care mi i-am facut i-am invitat pe toti sa ne viziteze tara.. si sper sa o faca... si sa nu se trezeasca atunci vreun ultra-nationalist roman prost informat si rau intentionat ca vrea sange de italian pt nustiu ce violator roman... ca o sa ma vad nevoit sa ii iau apararea omului nevinovat.

Problema e de competenta celor de la guvernare si justitie... daca o sa bat maine 2 italieni in strada pentru ca 6 italieni au sarit pe 4 romani in Roma nu rezolv absolut nimic. Mai departe.. problema e ca si pe noi (ro) si pe ei (it) ii conduc niste "ultra"-competenti. Cele mai nepotrivite persoane ajung in posturi inalte.. pe naiba mai stie ce temeiuri... imi amintesc ca citisem acum cateva luni ca o actrita romana de filme xxx care acum locuieste in Italia, a fost aleasa sa fie reprezentanta minoritatii romanesti din Roma ...WTF?!?!?! ... te mai miri ca cele mai de cacao lucruri se intampla fix in Roma... nu vreau sa fanteziez pe cum isi face aia datoria...

...asa ca oameni buni.. nu va mai scandalizati... vreti sa luati atitudine ?... faceti-va datoria!... asa cum zicea si cineva inainte...

Vrei sa faci ceva bun? Fa curatenie in jurul tau. Educa-ti copiii, pune-i la punct pe mitocani, pune bâta pe hoti. Cand o sa fim o natie civilizata or sa ne respecte si ceilalti.

Bafta & Asfalt Uscat!

Mai fratilor , mai romanii mei , eu am un principiu in viata. Nu am copii , dar daca aveam si erau timpiti , ok , erau timpiti in fata mea si a sotiei mele , dar in fata vecinilor , ERAU GENII. De ce ? Ca erau ai mei. Daca eu consider ca traim intr-o tara de hoti , recunosc asta in fata romanilor mei , dar nu in fata strainilor. Pentru ei , Romania trebuie sa fie cit mai frumoasa , ca sa fiu si eu frumos. V-ati prins , eu , roman , Romania. Romania naspa , eu naspa. Eu nu naspa , eu gigea. Asa ca nu ma intereseaza ca fura unii in Italia , sa fie beliti , dar sa nu atinga numele tarii mele , caci ala e sfint. Sfint , fiindca in istorie au murit prea multi pentru el , pe aceia ii cinstesc din inima , pe eroi. Cuza , cind a unit 2 tari , le-a unit pentru hoti ? Nu , le-a unit pentru toata lumea. Stefan , Mircea , Mihai (mai ales el) , astia au fost prosti ? Asa ca ma apuca crizele cind vad pe unii si pe altii cum i-mi fac tara de cacao. Si sa zici ca poate au dreptate , e gest de tradare nationala.

Daca muistii aia de politicieni nu fac nimic , noi ce facem ? Ne uitam ? Ne hlizim ? Bagam capatinile in nisip ? NU si iar nu. Ne unim , fiindca doar asa sintem puternici si actionam. cu cap , insa. Sa nu faci absolut nimic este tradare. Si pina la urma de ce traim ? Sa halim , sa besim si sa ne inmultim ? Sper ca nu am ajuns animale. Sintem oameni , avem mindrie si sintem luptatori. Asta daca credem in noi. Si ce le lasam urmasilor , pt. cine are copii. O tara de cacao ? Ii facem direct cetateni second-hand ?

GINDITI-VA.

Mai fratilor , mai romanii mei , eu am un principiu in viata. Nu am copii , dar daca aveam si erau timpiti , ok , erau timpiti in fata mea si a sotiei mele , dar in fata vecinilor , ERAU GENII. De ce ? Ca erau ai mei. Daca eu consider ca traim intr-o tara de hoti , recunosc asta in fata romanilor mei , dar nu in fata strainilor. Pentru ei , Romania trebuie sa fie cit mai frumoasa , ca sa fiu si eu frumos. V-ati prins , eu , roman , Romania. Romania naspa , eu naspa. Eu nu naspa , eu gigea. Asa ca nu ma intereseaza ca fura unii in Italia , sa fie beliti , dar sa nu atinga numele tarii mele , caci ala e sfint. Sfint , fiindca in istorie au murit prea multi pentru el , pe aceia ii cinstesc din inima , pe eroi. Cuza , cind a unit 2 tari , le-a unit pentru hoti ? Nu , le-a unit pentru toata lumea. Stefan , Mircea , Mihai (mai ales el) , astia au fost prosti ? Asa ca ma apuca crizele cind vad pe unii si pe altii cum i-mi fac tara de cacao. Si sa zici ca poate au dreptate , e gest de tradare nationala.

Daca muistii aia de politicieni nu fac nimic , noi ce facem ? Ne uitam ? Ne hlizim ? Bagam capatinile in nisip ? NU si iar nu. Ne unim , fiindca doar asa sintem puternici si actionam. cu cap , insa. Sa nu faci absolut nimic este tradare. Si pina la urma de ce traim ? Sa halim , sa besim si sa ne inmultim ? Sper ca nu am ajuns animale. Sintem oameni , avem mindrie si sintem luptatori. Asta daca credem in noi. Si ce le lasam urmasilor , pt. cine are copii. O tara de cacao ? Ii facem direct cetateni second-hand ?

GINDITI-VA.

Imi pare rau dar cu principiul tau eu nu sunt de acord... nu faci decat sa maresti problema daca ascunzi evidentul. Trebuie sa fii corect, tocmai asta e problema in Ro ca suntem invatati sa gandim pt noi in mod incorect, si asa ajunge un idiot sa conduca tara... imi pare rau dar asta e adevarul... care la randul lui promoveaza alt idiot.. tocmai pt ca ii idiotul lui!

Trebuie sa gandesti dincolo de imediat, toti eroii neamului de care spui tu... tocmai ca nu s-au gandit pentru buzunarele lor, ci pentru neamul asta de oameni ! Si aia inseamna ca in loc sa protejezi acum 2 violatori si un criminal, preferi sa ii condamni ca sa fi CORECT, si sa ii zici fiului tau... "sa nu te prind ca faci si tu dinastea ca te dezmostenesc" sa inteleaga ca trebuie sa pastreze o onoare si doar pentru a pastra onoarea neamului sau! si atunci fiul tau va invata pe fisu mai departe la fel samd.

Noi ce sa facem ? sa demonstram ca suntem VALOROSI si CORECTI! si sa ne facem treaba mai bine decat 2 italieni la un loc(..ceea ce nu e chiar asa de greu..sunt un popor lenes.. prea multa plaja)... si atunci o sa vina ei la noi sa isi ceara scuze... daca o sa ne batem in piept ca noi suntem aia buni si drepti si ei sunt mafiotii o sa ajungem doar o gluma proasta... dealtfel corupti cum sunt si ei ... au mult mai mult suport in EU si mult mai multi bani in buzunare... bani pe care doi pungasi romani care fura scutere n-o sa ii aduca niciodata in tara.

Scrie un articol impresionant, vorbeste cu niste italieni si explica-le prin ce a trecut neamu asta.. o sa fi uimit cati oameni care conteaza (nu pungasi) te vor asculta.. da un exemplu! arata ce gresesc fiind CORECT..

apropos de principiul tau... Compact iti spune ceva ? ..eu acum asta ascultam cand am dat peste topicul asta :)

Bafta & Asfalt Uscat!

Eu sunt in Noua zeelanda de 8 ani. Am 2 facultatzi shi sunt un om foarte respectat in domeniul in care lucrez. 99% din romanii de aici sunt oameni cu reputatzie de nota 10. Cred ca NZ e tzara unde romanii au faima cea mai buna in lume, poate shi pt faptul ca suntem tare departe... poate cel mai departe!

Eu sunt primul care fac scandal daca prind un roman vorbind rahat despre Romania fatza cu neozeelandezi, shi incerc sa lupt cu imaginile orfelinatelor shi alte cascadorii publicitare cu care ne-a apasat media internatzionala.

Dar e din ce in ce mai greu sa tzin fruntea sus! Periodic de cand s-au deschis granitzele pt Romania vine cate un val care darama tot ce facem in directzia asta. Nu demult au fost un sotz shi o sotzie (intalni-m-ash macar odata cu ei sa le arat umpic de ...) care au venit ca "turishti" ca sa jefuiasca batranele in parcarile magazinelor. Totul a culminat cu o batranica batuta ingrozitor, shi gunoaiele prinse de politzie, reportaje, media...etc. Aveau strategie bine pusa la punct shi tarfa aia de fatuca avea rolul cheie in scenariu jafurilor. Ashtia au ramas uimitzi, cum poate fi cineva asha de gunoi sa se specializeze in a nejefuii noua mamele(cu batuta de rigoare)?!

Shi asta e un exemplu din muuuuuuuuulte care au inceput sa apara la nu mai putzin de 20000km... shi 1500 de euro biletul de avion. In fiecare luna vedetele romane au inceput sa fie la shtiri.

M-am saturat sa ma bat cu morile de vant!

Parca trebuia sa fie cineva in tzara aia care sa se ocupe cu imaginea Romaniei shi a romanilor in afara! Ar trebui sa fie shi cineva pe acolo la care sa-i pese de rahatul care trebuie curatzat de pe tricolorul preacantat! Un grup de presiune ceva, o jena in randul populatziei destul de importanta ca sa starneasca o pozitzie a clasei politice shi daca numai pe motiv electoral. Dar adevarul e ca nu le pasa... nu va pasa!

Shi pana la urma shtitzi care e faza? Mie e cel mai ushor sa nu imi pese. E super ushor sa nu spun ca sunt roman, sa nu mai fac nimic, sa imi las copilul sa vorbeasca numai engleza shi sa se considere neozeelandez! Shi cine o sa aiba de pierdut? Romania, romanii adica voi! Pentru ca o sa alunecam pe panta asta totzi oamenii adevaratzi (deja un procent mare din romani fac asta... nici nu vreau sa auda de altzi romani shi nu recunosc de unde vin) shi o sa ramanetzi reprezentatzi in afara de borfashi, curve shi orfelinate inumane

eu stau de vreo 4 ani in spania si pot sa zic ca si aici cuvantul ROMAN are direct un inteles urat .... nu neaparat tigan ... mai repede hot .... cersetor ... mi se intampla de foarte multe ori sa merg la lucru si cum lucrez cu oameni mai primesc cate o intrebare de genu ...ai vazut romani aia ce au facut ?....ai auzit ca compatrioti tai au facut aia ...sicer deja imi este rusine si mam gandit sa vin acasa pt ca aici maq simt marginalizat ...nu e doar din partea tiganilor cum se zice desi ei au cea mai mare vina ..... si cu italia parerea mea este cam asa .... daca in tara ta tie frica sa mai iesi la o plimbare cu iubita seara in parc ca te gandesti ca ar putea sa vina un roman sa iti dea in cap sincer le dau dreptate .... asa ca romanilor fiti mandri ca sunteti romani doar acasa ..ca in alta tara nu mai puteti fi

faza e ca nu intreg poporul italian ar avea ceva cu romanii, ci o parte a presei si a autoritatilor. grav e ca presa noastra preia porcarii din ziare dubioase italiene si le transforma in telenovele autohtone. practic, presa romaneasca intretine scandalul.

QED

Par example, mama e plecata de doi ani in Italia. Si alaturi de ea au mai plecat cativa. Aia sunt bine merci. Si mama la fel. Muncesc si-si vad de treaba lor, nu-i phoote nimeni la icre. :)

asa e mai raluco. eu am doua surori, trei matusi, trei unchi si nu mai stiu cati nepoti acolo. oamenii au casele lor, serviciile lor, copiii sunt premianti la scolile de acolo, vin in romania doar prin vacante.

Legat de trecutul nostru glorios......Pentru cine are timp si vointa sa citeasca si altceva. Poate nu este 100% ontopic dar eu zic ca merge. Mentionez ca textul nu imi apartine.

''Ok, trebuie sa va spun din capul locului ca acesta este un post fluviu. M-am documentat pentru a-mi sustine afirmatiile..insa aveti ceva de citit. Totul a pornit de la faptul ca m-am saturat de patriotarzi. De oamenii care braveaza cu obsesie si vorbesc incontinuu despre ispravile de vitejie ale poporului roman. Dragilor, economic si cultural vorbind, poporul roman a avut o singura perioada de glorie : perioada interbelica. In acea perioada, cu exceptia libertatilor politice (care aproape ca lipseau pe vremea lui Carol al II-lea) Romania avea o vaga sansa sa se ridice din mizerie.

Dar ce s-a intamplat pana atunci ? Ce s-a intamplat cu ispravile de vitejie si cu bravii conducatori romani pe care-i invoca zeci de manuale ? Absolut nimic…

In primul rand as dori sa clarific un lucru : Nu a exista constiinta nationala romaneasca (nu in sensul in care o sustin manualele de istorie) pana in secolul XVII ! Pana atunci, ratiunile unirilor si luptei romanesti au fost strict politice, in niciun caz istorice ! Istoria si politica de suprafata mitizeaza pe cand politologia are un efect invers.

Cele mai des intalnite ”povesti” din manualele de istorie , observate inca din primele capitole, prezinta modul cum dacii cei pasnici au fost atacati cu brutalitate de romanii cei rai. Dacii, un nobil si modest popor cu traditii seculare, au fost atacati si asimilati (ceea ce numim noi ”contopirea daco-romana”) de romanii cei rai. Lucrurile nu stateau chiar asa. Dupa ce nu-si respectasera doua dintre aliantele provizorii cu imperiul, dacii ”cei blanzi” facusera cateva incursiuni in provinciile romane Moesia Inferior si Moesia Superior, incursiuni lasate cu viol , macel si voie buna. In conditiile in care Imperiul Roman trecea printr-o criza economica de proportii si in conditiile in care ”aliatii de la nord de Pontul Euxin” (din urma pacii domitiene), adica dacii, se ocupau cu macelul si nu cu protejarea imperiului de romani, Traian a luat decizia de a-i ataca. Era avantajos din doua puncte de vedere : economic si militar. Dupa ce primul razboi daco-roman s-a soldat cu o pace umilitoare pentru daci, acestia s-au gandit ca ar fi excelent sa nu o respecte nici pe-aceasta si sa-si refaca armata si intareasca cetatile. Traian ataca din nou. Rezumat (in varianta Romana) : Ai una bucata uniune de triburi galagioase si cu obiceiuri barbare care nu respecta absolut niciun pact cu tine, dar pe teritoriul carora ar putea exista zacaminte de aur neexploatate. Ca imparat roman, cum procedezi ? Nu neg ca Traian ar fi atacat oricum Dacia insa in stadiul in care se aflau relatiile diplomatice cu romanii, incursiunile dacice au fost un catalizator excelent al razboiului.

Nu o sa spun acum ca dacii erau un popor inapoiat, pentru ca nu erau. Sapaturile arheologice si mentiunile ulterioare arata ca erau destul de dezvoltati comparativ cu popoarele invecinate. Din pacate, ei erau departe de notiunea de ”pasnici”. Nici macar nu erau mari agricultori (”dacii erau cultivatori pasnici” - citat dintr-un manual de clasa a opta). Cultivau mei in cantitati mici dar preferau cresterea vitelor si vantoarea. Ahh..si apropo de citate. Sunt sigur ca v-a iesit pe nas citatul din Herodot, care-i numea pe daci ”cei mai viteji si mai drepti dintre traci”. In manualul de istorie al editurii Carminis (un manual mai vechi, nu cel actual - colegii mei stiu de ce) exista o nota minuscula care explica de fapt ca expresia ”viteji” avea sensul de razboinici (beligeranti, daca preferati un cuvant ceva mai ”fancy”). Herodot ramasese impresionat de modul in care dacii ii intampinasera pe greci…cu paine, sare si cutite.

Lumea confunda des sedentar cu ”pacifist”. Burebista, atat de laudatul conducator dac practica un infloritor comert cu sclavi, motiv pentru care a cucerit mai multe teritorii decat ar fi avut nevoie pentru infiintarea unui stat.

Lasand la o partea ”treaba” daco-romana, sunt inca multi care la orice discutie cu tenta istorica iti arunca in cap mitul ”rezistentei seculare romanesti”. Nu neg migratiile si constantele agresiuni ale popoarelor care au poposit mai mult sau mai putin pe-aici. Din pacate pentru obsedatii de istoria din manual, singurul motiv pentru care noi, un popor cu multiple imixtiuni (ca toate celelalte popoare) existam este … lantul Muntilor Carpati. Daca nu aveam ”muntii nostri falnici” eram de mult un popor disparut si uitat de timp sau poate inexistent din start. Romanul avea o tactica foarte ingenioasa : Lua femeie, copil, cal, purcel si fugea pe cel mai inalt munte din apropiere. Nimic mai normal. Doua sate , fie ele si unite (noi oricum nu avem constiinta lucrurului colectiv si se vede) nu ar fi rezistat unei hoarde mongole. Ce e grav in asta ? Faptul ca dupa ce migratorii ne incendiau casele (facute din chirpici si lemn putin rezistent pentru a putea fi refacute ulterior) noi compuneam balade de vitejie. Cum pot demonstra asta ? Majoritatea sapaturilor arheologice nu au reusit sa scoata la iveala cine stie ce urme de rezistenta organizata romaneasca. Faptul ca majoritatea migratorilor veneau din stepele asiatice si nu erau adaptati luptei pe teren inalt (dovada : multi au ocolit zona muntilor Urali) a constituit un imens avantaj pentru noi.

Ca natiune, in evul mediu, am avut vreo trei mari probleme si unii au ramas aparent cu sechele. Problemele noastre istorice se numeau : Unguri, Turci, Rusi. (In ordinea asta - nu am mentionat austriecii pentru ca ei chiar nu erau interesati in mod direct de problemele romanilor - majoritatea actiunilor transilvane si chiar si asimilarea Banatului si unei parti din Oltenia pentru o scurta perioada au fost declansate tot de nobilimea maghiara). Sa o luam pe rand : Ungurii - ”Mama lor de unguri…au venit cu bucatile de carne sub saua de la cal, ca niste barbari nespalati, si acum ne iau noua tara !” (citat exact, dintr-o cunostinta). Ok, poporul fino-ugric stabilit in Panonia a navalit intr-un mod destul de barbar si in prima faza s-a pus pe macelarit. Destinul lor este cumva similar cu al dacilor nostri, dar ceva mai intarziat. E de remarcat cum ungurii, dupa ce au fost invinsi de Otto cel Mare, au reusit in vreo 200 de ani sa se crestinizeze (catolicizeze), solidifice intr-un stat si sa evolueze cam cu vreo 30 de ani in fata noastra ! Au stiut sa-si aleaga aliatii si aparent conducatorii. Noi nu. Noi aveam niste formatiuni statale de tip paleolitic tarziu. Cetatea lui Gelu de la Dabaca apare intr-o cronica maghiara ca fiind un fel de cocioaba mai inalta. Desigur, e normal ca invingatorii sa denigreze invinsii (doar n-o sa-i laude) insa lipsa dovezilor clare ale existentei unui stat puternic in Transilvania nu reuseste sa contrazica afirmatiile din cronicile maghiare. Am fost in Transilvania inaintea maghiarilor ? Cu siguranta ! Am facut ceva aici inaintea lor ? (La modul : Am avut vreun oras puternic sau vreo formatiune concreta ?) . Discutabil…

Aceeasi ”gura mare” a carui aparitie la tv m-a iritat in prima instanta o sa spuna : Pai da..dar ungurii nu au patit ce am patit noi, ca ne-au invadat si aia, si aia..etc. Ba da, ungurii au patit-o si ei destul de rau. Mongolii (sub Batu Han, liderul Hoardei de Aur) i-au cam terminat pe unguri ca stat. Aceleasi natiuni i-au fost aproape complet luate pamanturile, fiind pe jumatate subjugata imperiului Habsburgic , pe jumatate transformata in pasalac. (in urma bataliei de la Mohacs). Lasand la o parte o atitudine istorica anti-romaneasca si zecile de batalii care atesta faptul ca nu eram deloc in relatii bune cu ei, ungurii au ceva ce noi trebuie sa admiram : Si-au pastrat identitatea nationala. Au traditii si istorie recunoscute mondial. Noi, astia..astia cu tara mai mare, enervati de ungurii care vor autonomie (putini, intre noi fie vorba)…noi ce avem ? Avem lipsa de cultura, traditii si identitate. Avem forme fara fond. Daca tot ii dam cu intaietatea si cultura noastra traditionala, ar fi bine sa avem si cu ce sa ne sustinem virulenta.

Nu se pot nega atrocitatile comise de stapanirea ungara in secolul XIV, si ulterior in 1918 si in timpul stapanirii hortiste, insa nici lipsa noastra de unitate nu se poate nega.

Al doilea mare inamic al nostru au fost turcii, turci care ne-au oferit totusi un regim preferential. Noi nu am fost transformati in pasalac, nu ne-a fost impus islamismul (la noi nu s-au construit moschei ) si nici limba turca nu ne-a fost impusa. Am fost controlati economic…dar cam atat. Pana sa facem noi scandal pentru a suta oara si sa ni se impuna regimurile fanariote, vina pentru ”bunastarea” tarii au purtat-o tot domnitorii. Desigur, tributul in diversele sale forme, incepuse sa creasca si doar pentru a ne pastra independenta partiala trebuia sa platim scump. Ce puteam face ? Diplomatie…ajutor strain..dar nu ‘’scandal”. Culmea, turcii aveau cel mai mare grad de toleranta religioasa din Europa (pentru cetateni, nu conducatori) desi erau musulmani. Intr-o Europa in care erai ars pe rug pentru dizidenta religioasa, in Istanbul aveai voie sa fii evreu !

De ce zic ‘’scandal” ? Pentru marii si bravii nostri conducatori erau in marea lor parte imbecili. Nu-si puneau niciodata intrebarea ”Si dupa, ce mai facem ?”. Principiul lor era : Hai sa luam armele…macelarim niste turci si ne facem ranga. (Goguleeee..la razboi maaaah …) Ok ! Sa presupunem ca Bulbucel Magnificul, din satul Motateii de Vale reusea sa elibereze Tara Romaneasca in totalitate. Ce urma dupa ? Avea la dispozitie o tara minuscula, prinsa intre mari puteri..fara resurse proprii prea mari, aflata la limita subzistentei. Sa presupunem prin absurd ca nicio mare putere nu mai voia Tarile Romane (cu cati fusesera, erau deja niste curvulite ale regiunii…dar ”you do what you have to do to get by”). Bulbucel Magnificul unifica toate cele trei tari si forma : ROMANIA ! Acum ce avea bravul conducator ? O tara complet involuata , cu un popor eterogen si megaloman, aproape complet lipsita de diplomati si intelectuali. Avea un stat aproape barbar si incapacitatea (prin educatie) de a-l face sa evolueze.

Mircea, Stefan, Vlad, Mihai…iubiti de popor, dar inconsecventi si ilogici in actiuni. De ce ? Ce sperau sa obtina ? O imposibila independenta ? Pentru a gasi momentul de evolutie al unui popor iti trebuie planificare si studiu. Ei n-aveau de niciunele..dar aveau bateeeee…si sabiiii..si osteni ! Se poate alcatui un top al domnitorilor pe baza a cati turci a omorat fiecare. Aparent acesta este criteriul de baza dupa care manualele de istorie promoveaza la rang de sfinti marii nostri conducatori. Povestea era mereu cam aceeasi : Super-puternicul conducator macelarea 1-2 creditori turci, turcii trimiteau armata pentru a schimba domnitorul…acesta se opunea…macel, macel , macel. Independenta nu era obtinuta pentru ca in general conducatorul, pentru a beneficia de suport logistic , jura vasalitate altei sau altor natiuni puternice. Cine suferea de pe urma intenselor batalii, a stagnarii progresului cutlural si a masurilor luate ulterior de turci ? Poporul ! De ce ? Pentru ca vreun moldovean, muntean sau oltean harnic, ofuscat pe nu stiu ce conducator otoman\maghiar\rus, dadea naiba toate eforturile diplomatice precedente dupa ce descopererea intr-o zi ca are coa** !

Stefan cel Mare a omorat romani datorita lacomiei si obsesiilor sale. Nu este vorba numai despre dregatori ci si despre atacul cetatii pe care acum este fondat orasul Ploiesti. Mihai Viteazul avea zeci de sate, proteja feudalismul si a dat ultimul act de legare de mosie pentru serbii din Transilvania, tot romani. Niciunul dintre cei doi nu avea intentii de unire sau de a intra in istorie, cu atat mai putin ca sfinti (ex : sangerosul Stefan).

Mai e ceva : Romanii aveau obiceiul de a omori soli. Omoratul solilor era considerat in Evul Mediu un act de lasitate si de lipsa de coloana vertebrala in conditiile in care un sol reprezenta vointa unui alt lider si nu propria vointa. Numai orgoliile nestapanite si oamenii care ”o cereau cu tot dinadinsul” omorau soli.O abordare diplomatica si un razboi cultural de respingere ar fi fost indicate. Acest lucru s-a incercat, dar la scara mica. Nu am fi fost primii care ar fi procedat asa. Nici armele nu erau de lepadat, ca tot era la moda, insa la noi planurile de campanie erau intocmite pe loc, dupa cum ii traznea mintea stralucitului conducator. Norocul nostru ca Tarile Romane aveau munti, mlastini si stramtori…ca altfel eram de mult rasi de pe harta.

Lipsa de logica si incapatanarea tipic romaneasca se vede si in multe nuvele istorice. ”Sobieski si Romanii” dezvolta ideea dozei maxime de prostie la ”ostenii” romani. Se incapatanau sa apere obiective strategice inexistente doar pe principiul ”murim pentru patrie”. Sun Tzu spunea ca de baza pentru un comandant este sa stie cand sa se retraga. La noi nu se intampla mai niciodata asta. (Consider ca episodul fictiv ”Muma’ lui Stefan Cel Mare” reprezinta de fapt una dintre putinele retrageri strategice romanesti) . In cazul episodului evocat de Negruzzi (fictiv si neplauzibil) trebuia sa apara intrebarea : Ei si ce ? Polonezii in retragere cucereau bolovanul Neamtului. Ok, si ? Nu aveau nici resurse , nici provizii pentru a rezista sau a mentine enclava. Era doar ambitie stupida. Si la ei, si la noi. De-aia sunt asa zisii ”occidentali” unde sunt…si de-aia isi permit acum sa fie nationalisti…pentru ca au fost rationali cand trebuia !

Singurii oameni pe care-i admir in tot jocul asta de-a victima sunt intelectualii romani. Cei implicati in ample miscari, cei cu adevarat ponegriti si discriminati, cei care au gandit putin inainte de a folosi forta armata. Cei care au creat pentru ca noi sa avem o identitate. Respectul meu merge spre voi. (Desi nu cred ca daca ar mai fi vreunul in viata ar da vreun ban pe respectul meu :D). Aici ar mai fi de admirat si putinii ”romani verzi” care si-au aparat caineste traditiile si ale caror ultime bastioane de bun-simt inca mai rezista pierdute in Apuseni, Bucovina sau Maramures.

Ne-am luptat ca niste dementi pentru religia ortodoxa, devenita acum aproape irelevanta. E putin spus ne-am luptat. Pur si simplu nu ne-a pasat de altceva. Cand toate tarile civilizate incercau sa scape de dominatia Bisericii, reducandu-i rolul (la inceputul erei moderne) noi ne bateam cu pumnul in piept ca ne-am pastrat religia. Babele ”evlavioase” care probabil au schimbat cel putin 20 de barbati in viata si acum caiesc, vor fi fericite !

Am avut partea noastra de conducatori cu capul pe umeri. Cu floare nu se face insa primavara si mai toate eforturile lor au fost zadarnicite. Un exemplu ar fi Tudor Vladimirescu. O alegere proasta de aliati si lipsa de disciplina a oamenilor a transformat ceea ce se voia o masura de a elimina fiscalitatea excesiva intr-o revolutie. La fel s-a intamplat si cu miscarea de la 1848 (doar ca aici nu a fost revolutie). Un grup de intelectuali, ajutati de mici corpuri de militie populara au reusit sa starneasca putin spiritele. Din pacate, datorita coliziunii de idei si personalitati , programul lor nu a fost coerent si nici prea bine gandit. Conducatori luminati am avut si printre fanarioti si chiar printre conducatorii Transilvaniei.

Al treilea inamic al romanilor a fost Imperiul Rus. Nimic de zis aici. Dupa frustrarile si multiplele infrangeri suferite de catre rusi (pana pe la 1400 ii invinsesera mai toti..de la vikingi la mongoli) natiunea ruseasca reusise sa se unifice intr-un final si se pusese pe fapte mari. Teoretic, singurul imperiu care nu dadea semne de slabiciune era imperiul rus. Tot teoretic, cei care ciupeau ”putin cate putin” din teritoriul Moldovei erau rusii. Practic, mai toti conducatorii romani au cautat sa se alieze cu ei in defavoarea turcilor. Totusi, o parte din guvernatorii si diplomatii rusi din Moldova si Tara Romaneasca au fost destul de inteligenti si chiar au servit indirect interesul tarii. Pavel Kiseliov (Kiseleff) a fost unul dintre acesti ”trimisi luminati”.

Dupa ce am scapat de cele trei juguri au urmat razboaiele mondiale. In razboaiele mondiale iar am ales aiurea partile si am tradat. In ambele. Ce incredere sa mai aiba potentialii aliati in noi ? Cat de rusinos am intors armele si cum l-am vandut pe unul dintre ultimii romani adevarati (Antonescu - inainte de a-l face legionar, documentati-va !). Un pamapalau de pilot de avioane precum regele Mihai, incoronat chiar de Antonescu i-a semnat condamnarea la moarte. (In conditiile in care Stalin se temea de Antonescu si in conditiile in care ultima scrisoare al maresalului catre britanici, care cerea un arminstitiu logic a fost blocata). ‘Regele’ Mihai este un individ lipsit de coloana vertebrala care acum ridica pretentii de proprietate asupra unor posesiuni care nu-i apartin. Am avut trei - patru conducatori (cam unul jumatate) de vita nobila care chiar au facut ceva si o hoarda de tembeli megalomani care ne-au ghidat destinul.

N-am putut sa inteleg niciodata fascinatia morbida a romanilor pentru haiduci. Haiducii reprezentau atunci cam ce reprezinta gastile de cartier acum. Oameni lipsiti de cultura si de ”cei sapte ani de-acasa” care-si urmau instinctele animalice. Pentru poporeni faptul ca astia jefuiau bogati si macelareau garzi domnesti reprezenta un fel de dovada de lupta impotriva sistemului. Cati haiduci au reusit sa schimbe ceva ? Cel mai probabil au schimbat 2-3 virgine pe care le-au prins si violat, cateva familii pe care le-au vaduvit si zeci de bunuri pe care le-au distrus. Baladele populare, initial pline de frica (fascinatia pericolului) fata de acesti scelerati s-au transformat in timp in balade de inaltare.

Romanii au avut mereu probleme cu ”oamenii bogati”. Indiferent ca muncisera pe branci pentru banii lor , indiferent ca-i mostenisera. De-asta erau buni haiducii. Pentru ca-i pagubeau pe cei mai harnici si mai inteligenti ca ei.

Nu spun ca boierii erau oameni care muncisera pe branci pentru banii lor, pentru ca nu erau. Ce nu inteleg multi este ca stratificarea sociala feudala nu functiona ca in manualul de istorie, ci mai degraba ca in primele scrieri ale lui Sadoveanu : Fiecare isi avea un loc bine determinat in societate si nu-l contesta nimeni. Taranul oprimat voia taxe mai mici, nu lipsa boierilor (multi aveau rolul unor prefecti medievali, ceva mai bogati), mestesugarii depindeau de existenta celorlalte bresle iar preotii erau respectati pentru ca mentalitatea epocii o permitea.

Am mentionat perioada interbelica unde am avut o singura buba : Delasarea. Nu numai noi, ci si modelul nostru de-atunci : Franta. (umiliti groaznic in al doilea razboi mondial). Nu voi insista pe perioada comunista pentru ca este vorba despre ”istoria glorioasa” nu despre ‘’sclavia intelectualitatii si represiunea datorata animalelor acerebrate”.

Practic singurul mare inamic al poporului roman si al tuturor popoarelor din jur a fost Rusia (sovietica sau imperialista). De cate ori am facut pact cu acest inamic ca sa trecem puntea in infern, numai istoricii stiu…

Lipsa unei strategii pe termen lung este un lucru cert.

Cert este ca : Am fost un popor agresat, care s-a sedentarizat greu, insa nu am fost mai agresati decat altii. Am rezistat, insa nu ne-am pastrat identitatea culturala si traditionala (comparati cu armenii, si mai vorbim dupa). Am avut momente de maretie si sanse de succes dar le-am cam dat cu piciorul. Silviu Brucan, desi comunist la baza, ramane un analist politic extraordinar (desi e mort). Lucian Mandruta amintise una din vorbele sale celebre din 1989 : ”Stupid people ! Sunteti prosti si veti ramane prosti inca 20 de ani”. In 2009 se implinesc cei 20 de ani…ce vom alege ?

Sa multumim Carpatilor si intelectualilor intr-un tardiv omagiu !!!

Nu ma intelegeti gresit (desi de fiecare data cand am utilizat fraza asta ati facut-o) : Nu am absolut nimic cu patriotismul autentic. Este de bun simt sa fii atasat de ansamblul geografic si cultural sub semnul caruia te-ai nascut…dar este de prost gust sa supraestimezi istoria unui popor care a supravietuit pentru ca ”era acolo”.

O minima estimare a valorii noastre culturale se poate face numai analizand raportul constructie/razboi. Cati conducatori romani au construit ? Au lasat ceva in urma…in afara de mii de biserici ?

Pentru ”patriotarzii” de la scara blocului : Puteti verifica istoric sau logic (aici va va fi mai greu) oricare dintre argumentele mele (cum sunt verificabile, inseamna ca nu sunt chiar ale mele). Sunt destule materiale care sustin adevarata istorie.

Daca aveti totusi materiale viabile si argumente tari, nu va sfiiti (Am separat paragraful pentru a nu se intelege ca acuz pe toata lumea de fals patriotism)''

Bafta :)

Nu vreau sa comentez prea mult pe marginea acestui topic, dar sunt de acord cu cel care l-a pornit - unii dintre romanii din Italia sunt discriminati negativ (ma refer la romania, nu la rromi).

Ceea ce am putea face ar fi sa nu mai cumparam produse importate din Italia (stiu ca ar trebui sa am constiinta de UE, dar oricum majoritatea cetatenilor UE sunt nationalisti) - in felul acesta si-ar aminti ca nu toti romanii sunt rai si nu toti romanii violeaza si ca tara noastra este o piata de desfacere pentru ei.

Din pacate, in momentul in care un roman ia decizia de a nu mai cumpara marfuri produse in Italia trebuie sa fie constient de faptul ca va diminua profitul importatorului roman.

D

Din pacate, in momentul in care un roman ia decizia de a nu mai cumpara marfuri produse in Italia trebuie sa fie constient de faptul ca va diminua profitul importatorului roman.

D

importator roman care este defapt un broscar parlit care a venit in 98 in romania sa faca si el bisnita.

toate broastele venite in romania sunt puse pe japca, am avut neplacerea sa negociez cu cativa dintre ei, au impresia ca romanul este cel mai prost animal si munceste mai ieftin decat chinezu'

@connex:

Trecand pe langa faptul ca istoria e de obicei scrisa de castigatori si presupunand ca tot ce scrie acolo este adevarat, tot nu demonstreaza nimic. Dacii au facut foarte bine ce au facut si ar fi fost si mai bine daca nu erau cuceriti. Romanii cum si-au facut imperiul? Nu tot la fel? Ungurii erau social in urma Transilvaniei atunci cand au cucerit-o. Erau doar o grupare de triburi unite intr-un regat de Arpad. Apoi au dus-o bine pentru ca s-au aliat cu austriecii.

Despre faptul ca domnitorii au facut tot ce-au facut doar din ambitie iar nu sunt de acord. Crezi ca o duceau mai bine daca nu aratau un pic de coloana vertebrala? Crezi ca nu am ajuns pasalac din bunatatea turcilor? HA!

Faptul ca suntem aici, ca avem o tara aproape intreaga mi se pare motiv destul de bucurie. Asa cum nu iti poti alege familia si asa cum trebuie sa-ti iubesti parintii si bunicii, la fel trebuie sa-ti iubesti si tara. Nu conteaza ca e buna sau rea, tot timpul exista loc de imbunatatire.

@connex:

Trecand pe langa faptul ca istoria e de obicei scrisa de castigatori si presupunand ca tot ce scrie acolo este adevarat, tot nu demonstreaza nimic. Dacii au facut foarte bine ce au facut si ar fi fost si mai bine daca nu erau cuceriti. Romanii cum si-au facut imperiul? Nu tot la fel? Ungurii erau social in urma Transilvaniei atunci cand au cucerit-o. Erau doar o grupare de triburi unite intr-un regat de Arpad. Apoi au dus-o bine pentru ca s-au aliat cu austriecii.

Despre faptul ca domnitorii au facut tot ce-au facut doar din ambitie iar nu sunt de acord. Crezi ca o duceau mai bine daca nu aratau un pic de coloana vertebrala? Crezi ca nu am ajuns pasalac din bunatatea turcilor? HA!

Faptul ca suntem aici, ca avem o tara aproape intreaga mi se pare motiv destul de bucurie. Asa cum nu iti poti alege familia si asa cum trebuie sa-ti iubesti parintii si bunicii, la fel trebuie sa-ti iubesti si tara. Nu conteaza ca e buna sau rea, tot timpul exista loc de imbunatatire.

100% agree..

Din curiozitate am citit si postul nr 2 din aceeasi serie a lui krossfire omul desi puncteaza cateva lucruri bine.. e de un adanc subiectivism.. si dealtfel nu face decat sa nege dreptul individului la nationalism. Ca sa judeci ce s-a petrecut in secolul x trebuie sa te cobori la mentalitatea din secolul respectiv! Romanii aruncau oameni si lei in arene ... si luau sclavi din toate popoarele pe care le cucereau..

De asemenea autorul postului tau nu da referinte bibliografice... care s-ar cere pentru o sustinere temeinica a unei ineptii de asemenea calibru... M-a facut sa zambesc cand am citit

"Consider ca episodul fictiv ”Muma’ lui Stefan Cel Mare” reprezinta de fapt una dintre putinele retrageri strategice romanesti"

..e formidabil copilu... stie el toata istoria ? ..fa bine si nu mai citi bloguri, pune mana pe o carte sau pe 2 .. 10 daca vrei sa ai o imagine cat de cat mai acurata asupra istoriei

(sunt in josul paginii referinte in care poti sa ai mai multa incredere decat in parerile unuia si altuia... desi orice carte poate fi la randul ei subiectiva, marja de eroarea e mult mai mica pentru ca se presupune ca omul respectiv si-a facut o bibliografie preliminara scrierii de pareri)

..dar revenind la problema expusa in topic.. o idee buna ar pune cineva mana sau s-ar interesa de o statistica, in care sa fie efectiv cifrele cu numarul total de omoruri & violuri (crime) savarsite in italia de diverse nationalitati. Apoi cineva cu cap si mult skill (deja ma gandesc la cineva :) ) sa scrie un articol pe care sa il publicam pe internet, ziare, etc ... practic presa dezinformeaza.. sa demonstram ca e asa... e mai greu decat de iesit in strada... dar e mai corect :D

Bafta & Asfalt Uscat!

Ieri l-am vazut pe Ministrul de Externe dl Cristian Diaconescu,intrand in istorie. Singurul Ministru de Externe de la N. Titulescu incoace

nu sunt proRealitatea,ba din contra, dar doar de la ei am gasit ....

Edited by DLI
Ieri l-am vazut pe Ministrul de Externe dl Cristian Diaconescu,intrand in istorie. Singurul Ministru de Externe de la N. Titulescu incoace

nu sunt proRealitatea,ba din contra, dar doar de la ei am gasit ....

nota 10 !

daca asta isi face treaba.. orice manifestatie sau boicot anti italia ar fi o greseala si o prostie. Sa lasam oamenii sa-si faca treaba si sa ne-o facem si noi pe a noastra !

Bafta & Asfalt Uscat!

Cred ca lucrurile incep sa se complice (da de obicei). Unii zic ca sintem niste hoti , altii zic ca eu am dreptate , ca o fi , ca o imparti. Si din postul despre istoria Romaniei am inteles ca ne distrugem simbolurile. Napoleon o fi fost vre-un baiat bun ? Citi francezi au mierlit-o , glorios de alt fel , din cauza lui. Ei si , e erou. Nea Cezarica , il stiti , ala de ere "barbatul tuturor femeilor si femeia tuturor barbatilor" A consumat o groaza de legionari romani la masa bataliilor lui eroice. Si tot asa , inainte. Da bine ca erau Stefan un barbar si Mihai un oltean cam timpitel , dar smardoi de felul lui. Si , la final , sa nu-l uitam pe Vlad Tepes , care de fapt nici nu stiam ca era vampir , pina nu ne-a luminat cretinul ala de irlandez.

Meserie frate , a luat Ministerul de Externe foc cu macaronarii , dorm mai linistit acum. Baaaaa , e diplomatie , ei aia sint platiti sa faca. Daca nu va dati seama unde-i buba , in Italia au facut gura privatii , cetateni si ziare . Si noi stam si ne certam pe forumuri. Adica , aia au coiones la nivel de individ , noi nu.

Poate nu trebuia sa deschid discutia asta , poate mi-am facut prea multe sperante. Ma cred vre-un erou , vre-un Mesia , sau ce ? Poate am prea mult timp liber. Poate mai i-mi iau un servici.

Serios? :) Te servesc cu un Bereta, ceva?

1. eu lucrez numai cu roboti, ma mir cum de tu lucrezi cu oameni.

2.asa spun ei, sau esti tu analfabet?

3.apropo, foarte bine faci, da vezi ca am castigat Insula Serpilor.

Iti meriti soarta frate....

pai daca vrei sa ma vervesti cu bereta am sa fiu si eu la fel de darnic si am sa te servesc cu ceva intre ochii ...... dovada clara de roman inteligent ..nu ca mine analfabet ... nu mai poate omu sa isi spuna parerea ca se gaseste cate un tahui ca tine sa faca ........ ce stie mai bine

cretini astia de ITALIENI au uitat cand au invadat america si ce crime ,renumitele clanuri mafiote (Don Corleone ,Michele Navarra, Luciano Leggio, Leoluca Bagarella, Salvatore Riina and Bernardo Provenzano).

au tupeu sa comenteze ...niste ratati .

cretini astia de ITALIENI au uitat cand au invadat america si ce crime ,renumitele clanuri mafiote (Don Corleone ,Michele Navarra, Luciano Leggio, Leoluca Bagarella, Salvatore Riina and Bernardo Provenzano).

au tupeu sa comenteze ...niste ratati .

Asta pentru ca atunci si de la ei au plecat in lumea noua toti ciorditorii si retardatii... Asta nu pricep ei acum ca nu toti romanii sunt hoti si violatori.

Eu locuiesc in Italia cu ai mei si sunt satul pana peste cap de nenorocitii astia. De fiecare data cand ma opresc Carabinieri sau politia la control imi cauta nod in papura numai pentru ca sunt roman. Verifica cauciucurile, semnalizatoarele, farurile, oglinzile, casca ... verifica daca e omologata pana si mama ... fara exagerari, daca opresc un italian ii cer libretul si permisul, verifica si CIAO. Cand opreste un roman il cauta si-n c*r. O singura data am dat de doi politisti mai amabili care s-au comportat asa cum trebuie.

Daca faci un accident e VINA TA, ca esti roman ... sunt atat de nenorociti si stiu sa-ti puna acuzatii in cap de nu se poate. O prietena de-a mamei a fost accidentata pe trecerea de pietoni de un italian, se oprisera 2 masini s-o lase sa treaca iar a treia nu si a luat-o in plin, verdict: NU S-A ASIGURAT LA TRAVERSAREA ZEBREI , femeia abia mai poate sa mearga iar italianul in cauza este liber si nelinistit.

Tata a luat maximul amenzii prevazute de lege pentru ca a intrat din greseala pe banda de autobuz, la 3 dimineata (CAND NU E NICIUN AUTOBUZ) pentru ca se grabea sa ajunga la servici... de ce ? Pentru ca e roman.

La liceu la mine, se fac reuniuni lunare, mergem toti la un film iar apoi ultimele doua ore vorbim pe diferite teme. Aproape mereu se aduce vorba de imigranti, din toate partile se aud "i rumeni sono tutti ladri, i rumeni ... i rumeni" ... cuvantul roman este sinonim cu hot, criminal si violator.

Nu stiu daca va amintiti dar in urma cu un an un roman a omorat un cuplu de italieni la Verona, eu i-am tradus din italiana in romana o scrisoare din partea unei asociatii catolice (Care i-a trimis niste haine). Am tradus vreo 3 pagini, nu stiam pentru cine e, si la sfarsit am aflat ... mi se facuse un pic rau. Italianca de la asociatie mi-a zis ca romanul fusese hartuit sexual in repetate randuri de mosul pentru care lucra, asta n-a mai putut rezista si intr-o criza de nervi l-a omorat pe el si pe nevastasa... televiziunile italiene l-au prezentat pe batranel ca pe un sfant.

Eu cred ca astia sunt cel mai rasist popor cu putinta, se urasc cei din nord cu cei din sud ... in anumite baruri din nord este scris "Vietato ai cani e ai siciliani" (interzis cainilor si sicilieniilor). Atunci ma intreb: Daca astia sunt rasisti cu fratii lor italieni, atunci ce sa ma mai mire ca sunt rasisti cu noi ?

Nu trebuie nici eu sa generalizez, am multi prieteni italieni cu care ma inteleg bine, cunosc si italieni de treaba, dar marea lor majoritate (si in special a celor din nord, unde traiesc eu) sunt de un rasism si de o rautate iesite din comun. Nu aveti idee cat de fericit sunt ca am reusit sa ma inscriu pe forumul asta si pot vorbi despre pasiunea mea cu romanii mei ...

Interesant ce citesc , e clar cu cine avem noi relatii in M-UE. Dar mai interesant este ce am auzit la stiri ieri , ca cica probele de ADN de la cei doi inculpati (nu vinovati , inca) , NU se potrivesc cu ce au gasit la victima. Asta ce porcarie sa mai fie ?

Acuma astept sa pun mina si eu pe un macaronar pe strada , macar sa aiba de ce sa se plinga.

Saptamana trecuta a fost un prieten pana in Italia. Si-a cumparat un motor. Nu am discutat multe detalii cu el dar mi-a spus ca nu a intampinat nici un fel de greutati. Vreo 2 masini i-au clacsonat pe autostrada si atat.

Acum 1 an am fost de 2 ori pana in Italia si ca o concluzie personala sunt 2 categorii de oameni: marea majoritate sunt foarte amabili dispusi sa converseze si sa te indrume (desi eu unu stalceam limba de fereasca Dumnezeu) si mai sunt cazuri izolate de oameni care imediat iti intorc spatele si pleaca sau sar la scandal. Ca o remarca de ambele dati cand am fost, desi am dormit in masina in parcare pe autostrada am avut probleme cu hotii. Prima data au fortat si distrus yala la usa masinii iar a doua oara au vrut sa sparga parbrizul cu un scaun metalic. Norocul nostru ca am fost pe faza in ambele cazuri. Au un tupeu iesit din comun. Sa dormi cu capul pe portiera si sa aiba tupeul sa forteze yala la portiera pe care esti rezemat cu capul.. Le-am povestit celor de la care am cumparat motocicletele si toti aveau deja formata parerea preconceputa ca toti hotii sunt Romani sau Albanezi.