Sari la conținut

Yamaha R125


alessandro92
 Share

Postări Recomandate

Salut ! Sunt nou pe forum si ma bucur in sfarsit ca pot sa vb in romaneste pe un forum motociclistic. Eu locuiesc in Verona (Italia), am aproape 17 ani, si o Yamaha R125. Am pus cate o poza cu ea si un video de pe youtube cu poze de pe la plimbare. Ii salut pe toti motociclistii si scuteristii romani !

post-45770-1235422341_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut si bun venit :) o alegere foarte buna in ceea ce priveste prima motocicleta. Video-ul de pe youtube nu merge "not available in your country" :D

 

Cat mai multi km fara incidente si asfalt uscat iti urez.

 

P.S. : Cum e traficul in Italia ? Cum sunt priviti motociclistii de catre soferii auto ?

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut si bun venit :-L o alegere foarte buna in ceea ce priveste prima motocicleta. Video-ul de pe youtube nu merge "not available in your country" :P

 

Cat mai multi km fara incidente si asfalt uscat iti urez.

 

P.S. : Cum e traficul in Italia ? Cum sunt priviti motociclistii de catre soferii auto ?

 

Bafta

 

Scuze pentru intarziere. In Italia exista foarte multi motociclisti, oficial 9 milioane. Suntem priviti de soferi ca simpli participanti la trafic si pot spune ca fata de Romania suntem respectati (chiar daca exista si f. multi idioti care nu dau prioritate, nu-s atenti etc.). Aici sunt f. multe intalniri intre motociclisti, se pleaca din Milano de exemplu si se ajunge la Verona (unde stau eu) si pe drum se alatura cine doreste, iar sirul se mareste din ce in ce mai mult. Toti motociclistii se saluta intre ei cand se intersecteaza si daca cumva i-ai taiat fata unuia de obicei totul sfarseste printr-un zambet de impacare ;), nu-s injuraturile si bataile care le vezi la soferi.

Nasola este ca aici legile sunt f. dure , trebuie sa ai toate componentele de pe motocicleta omologate, obligatoriu casca (altfel amenda de la 70 la 270 de euro si confiscarea pe 60 de zile a motocicletei, care te rupe la bani. * obligatoriu casca omologata UE). Amenzile pentru accesorii neomologate urca la mii de euro, si mai la toate abaterile exista confiscarea motocicletei pe 60 de zile ... chestie care ma enerveaza f. mult. Pana la 18 ani nu ai voie cu pasager (ca altfel aceeasi poveste), pana la 150 cmc nu ai voie in autostrada si asa mai departe. Alta chestie nasoala sunt asigurarile care costa f. mult, eu pentru asta de 125 dau 350 euro pe an (si inca cu reducere pentru ca firma de asigurari e "amica" cu concesionarul meu Yamaha.

Am o cunostinta cu un CBR 600 care a luat 300 de euro amenda pentru ca avea oglinzi neomologate, plus confiscare ...

 

Motociclistii mai tre sa plateasca o taxa anuala, gen impozit, de 22 euro (la mine asa e, ptr. ca e EURO 3, daca e norma mai veche platesti mai mult).

 

Sunt si avantaje, de ex. exista anumite strazi rezervate exclusiv autobuzelor si motocicletelor... e un mare avantaj mai ales ca la anumite ore este trafic mare, parcarile din oras sunt gratuite pentru motociclete (si exista parcari numai pentru motociclete).

 

Ca si calitate a strazilor nu pot reprosa nimic, mai ales cand ies cu ea pe la munte o iau pe strazile statale ale astora (Gen DN-urile noastre) care sunt mult mai bune decat orice autostrada romaneasca. Nu exista treceri de pietoni nesemnalizate sau cu zebra stearsa, NU exista canale fara capac , nu exista gropi care sa puna in pericol siguranta unui motociclist (eu nu am dat de asa cv, si am 30.000 de km pe scuter si 8000 pe motocicleta asta, toti facuti in Italia).

 

Inca o chestie, la astia radarul (Autovelox zic ei) este intotdeauna semnalizat printr-un panou care avertizeaza cu cel putin 400 m inainte de echipajul de politie care ia viteza, iar masina de politie are insemnele pe ea, nu-i ca la noi o dacie alba cu geamuri fumurii...). Amenzile pentru depasirea vitezei sunt f. mari.

 

O mare problema care ii afecteaza pe motociclistii de aici sunt guard-rail-urile (gardurile alea care separa sensurile pe autostrada si sunt puse pe marginea drumului ca in caz de accident sa te opresti in ele), au fost multe accidente in care motociclistii au fost decapitati, vor sa le schimbe...

 

Ti-am zis cam tot despre motociclistii din italia... sper ca nu te-am plictisit prea rau :friends:

 

 

 

 

Pe departe cea mai buna alegere. Cat ai dat pe ea? Si eu intentionez sa-mi cumpar la vara. Sa te duca sanatos! :bounce:

Am dat 4300 de euro cu "paramotori" (chestiile alea laterale care protejeaza mai bine carena in caz de cazatura).

Ma rog i-am schimbat suportul placii de inmatriculare cu unul sportiv, i-am pus "stripes" galbene in pe marginile jentilor si vreau sa-i pun si toba noua. Ma bate gandul sa-i pun motorul ala de la Malossi de 170 cc insa mi-e cam frica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat sa mentionezi ca voi aveti si circuite...nu numai autostrazi fara gropi... :friends: ...

Intradevar, avem si circuite... si aici magazinele de motociclete sunt mai dese ca mcdonald's-urile din bucuresti, la romania daca ai nevoie de ceva cauti de iti vine rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in IT ai voie de la 14 ani cu 125-ul???????

La 14 ani ai voie sa iei "patentino" (deriva de la patente, adica permis), este permisul de conducere pentru scutere de 50 cc. La 16 ani ai voie sa iei A1 pentru 125. O data luat permisul A1 nu mai trebuie sa sustii teoria pentru B sau A, ci doar practica.

 

Aici la depunerea actelor pentru permis ti se elibereaza provizoriu un permis valabil 6 luni (foglio rosa se cheama), care iti permite sa te antrenezi in acest timp si sa conduci in locuri putin frecventate. In aceste 6 luni faci teoria si practica dupa care iti iei permisul. Eu am circulat 5 luni cu foglio rosa dupa care am dat examenul de teorie si practica si mi-a dat permisu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumusica foc carioca ta :-L....sa o stapanesti sanatos si fara incidente :friends:

Multumesc mult !

 

 

 

Am vazut ca esti nascut pe 5 august ca si mine (ma rog, eu in 92) :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Cel mai tare 125 CC :)

 

Ai grija mare de el . Bafta !

 

Multumesc la fel ! Mama ce mi-as dori sa umblu prin Bucurestiul meu natal cu R125 ;) ...

 

Daca ai nevoie vreodata de cv la ea care nu se gaseste in Romania sa-mi dai mesaj :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc la fel ! Mama ce mi-as dori sa umblu prin Bucurestiul meu natal cu R125 ;) ...

 

Daca ai nevoie vreodata de cv la ea care nu se gaseste in Romania sa-mi dai mesaj :ok:

 

Merci !

 

Pai ... as avea nevoie de una noua , ca am dat-o dauna totala :cheers: . Crezi ca ma poti ajuta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci !

 

Pai ... as avea nevoie de una noua , ca am dat-o dauna totala :ok: . Crezi ca ma poti ajuta ?

 

Cred ca e "o piesa" cam mare s-o trimiti in tara ;) . Sper ca glumeai, sper ca n-are nimic R125 tau :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc la fel ! Mama ce mi-as dori sa umblu prin Bucurestiul meu natal cu R125 ;) ...

 

Daca ai nevoie vreodata de cv la ea care nu se gaseste in Romania sa-mi dai mesaj :cheers:

 

 

te poti interesa cat costa setul malossi de 180cc +CDI sport?????????

 

pls!!!

 

Multumesc la fel ! Mama ce mi-as dori sa umblu prin Bucurestiul meu natal cu R125 :) ...

 

Daca ai nevoie vreodata de cv la ea care nu se gaseste in Romania sa-mi dai mesaj :ok:

 

 

te poti interesa cat costa setul malossi de 180cc +CDI sport?????????

 

pls!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e "o piesa" cam mare s-o trimiti in tara :ok: . Sper ca glumeai, sper ca n-are nimic R125 tau :cheers:

 

Ba chiar are ... Am comandat piese noi oricum . Il fac luna asta , plm , vad eu . Bafta amice ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te poti interesa cat costa setul malossi de 180cc +CDI sport?????????

 

pls!!!

 

 

 

 

te poti interesa cat costa setul malossi de 180cc +CDI sport?????????

 

pls!!!

 

Kit-ul Malossi 171 cc + centralina Force Master 1 , costa 590 euro + 12,00 euro transp. pe Ebay Italia (de la magazin autorizat).

http://cgi.ebay.it/Gruppo-termico-Malossi-...A1%7C240%3A1318

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14 ani ai voie sa iei "patentino" (deriva de la patente, adica permis), este permisul de conducere pentru scutere de 50 cc. La 16 ani ai voie sa iei A1 pentru 125. O data luat permisul A1 nu mai trebuie sa sustii teoria pentru B sau A, ci doar practica.

 

Aici la depunerea actelor pentru permis ti se elibereaza provizoriu un permis valabil 6 luni (foglio rosa se cheama), care iti permite sa te antrenezi in acest timp si sa conduci in locuri putin frecventate. In aceste 6 luni faci teoria si practica dupa care iti iei permisul. Eu am circulat 5 luni cu foglio rosa dupa care am dat examenul de teorie si practica si mi-a dat permisu...

in italia ai voie sa iti ei motor mare la 18 ani, cum se face la noi?

adica iei permisul si direct R1 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
in italia ai voie sa iti ei motor mare la 18 ani, cum se face la noi?

adica iei permisul si direct R1 ?

 

La 18 ani poti lua A2 care nu-ti da voie sa conduci motor mai mare de 34 cv (25 kW). La 21 de ani poti lua A3 (fara limite). Daca iei A2 la 18 ani devine automat A3 la 20 (dupa 2 ani, daca ei la 19 devine la 21 etc.). Direct A3 poti lua numai la 21 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 18 ani poti lua A2 care nu-ti da voie sa conduci motor mai mare de 34 cv (25 kW). La 21 de ani poti lua A3 (fara limite). Daca iei A2 la 18 ani devine automat A3 la 20 (dupa 2 ani, daca ei la 19 devine la 21 etc.). Direct A3 poti lua numai la 21 de ani.

Salut sa o stapanesti sanatos as vrea sa imi iau si eu una nou cat iai dat maxx ;)?

Mesaj completat

La 18 ani poti lua A2 care nu-ti da voie sa conduci motor mai mare de 34 cv (25 kW). La 21 de ani poti lua A3 (fara limite). Daca iei A2 la 18 ani devine automat A3 la 20 (dupa 2 ani, daca ei la 19 devine la 21 etc.). Direct A3 poti lua numai la 21 de ani.

Salut sa o stapanesti sanatos vreau sa imi iau si eu una !App cat iai dat maxx?si cat ai dat pe ea!ASFALT USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...