Jump to content
Sign in to follow this  
RocketBoy

Cum curatati combinezoanele din piele?

Recommended Posts

Cum va spalati combinezoanele?

Al meu are mult alb in combinatie cu negru.Pe negru se vede praful dar se duce cu un burete cu apa.

Pe portiunile cu piele alba nu se curata asa de bine...

Deci ce metode de curatare folostiti?

:)

Edited by Paulikaa

Speli cu apa la mana sau scoti protectiile si bagi costumul la masina de spalat, alegi un program fara sa incalzeasca apa. Dupa ce se usuca orice crema de maini hidratanta intretine pielea.

Spor la treaba

Multumesc pentru raspunsuri , urmeaza sa ma pun pe spalat :)

Recomandarea mamei mele: te duci frumushel la farmacie, de preferintza imbracat complet in piele, si ceri vanzatoarei ULEI PENTRU BEBELUSHI, CU PULVERIZATOR , pentru intretinerea costumul de piele.

Pe langa solutia de intretzinere obtzii si o expresie perplexa, asta daca nu e o farmacista mai batrana care mai intelege ceva din viatza si te serveste cu o atitudine de neutralitate totala :)

Solutii pentru curatat si tratat tapiteriile de piele din masina. Au agenti de curatare, tratare si filtre anti UV care usuca si imbatranesc pielea.

Se gasesc in orice supermarket. Turtle Wax si altele. costa pana la 20 lei.

Se aplica cu un burete, se lasa sa actioneze si apoi se sterge cu ceva din bumbac.

In nici un caz NU bagati costumul la masina!!!

post-2296-1235516065_thumb.jpg

Edited by Sher

laptele demachiant - daca nu ma insel - Doina de la "marmacie" face minuni ! :) (pentru intretinere si hidratare)

Edited by matematik

recomand urmatoarele, de la Louis:

pt curatat: post-7741-1235547467_thumb.jpg cod louis: 10038873

pt uns:post-7741-1235547541_thumb.jpg cod louis: 10038871

eu astea le folosesc de vreo 2 ani si is foarte multumit

Tot de la louis.de eu folosesc gama asta...

post-37279-1235550743_thumb.jpg

am luat de buna chestia cu : laptele demachiant Doina... am fost la farmacie am cumparat un tub si m-am apucat de lustruit cizmele care isi pierdusera din culoare mai ales pe partea cu rosu :bounce: si manusile.... surpriza a fost una placuta :friends:... au iesit impecabile si-au recapatat culoarea si luciul care il aveau inainte... azi o sa continui si pe o pereche de adidasi care si-au pierdut culaorea.... de spalat tot timpul echipamentul l-am spalat la masina de spalat... program pentru haine delicate e scurt de max 15 minute,, si am folosit tot timpul dero lichid.

Guest moshnegutzu

salut pt toti! am o pereche de manusi probiker iar in palma are piele alba care are tenta de negru plus niste pete care se vad urat! n-am nici o ideie :bounce: stie cineva cu ce pot curata?

multam anticipat :friends: si asfalt uscat!! :-L

si ale mele tot la fel sunt albe in palma si tot negre rau au fost, a iesit ceva ceva din negreala dupa o spalare... dar tot se mai vad urme de negru :friends:

Edited by crushburn2003

Guest moshnegutzu

ai vreo poza cu ele sa vad cum au iesit ala tale

Maine daca nu uit am sa cumpar lapte demachiant Doina am sa curat costumul si cizmele si am sa postez rezultatul..Multumesc pentru sfat :friends:

Guest moshnegutzu

o.k. paulilaa te rugam sa ne dai si noua de veste rezultatele. sami zici si pretu la lapte!! bafta si asfalt uscat!!

Sunteti culmea, nu aveti 15 lei sa cumparati o solutie speciala pt piele?

Edited by Sher

Sunteti culmea, nu aveti 15 lei sa cumparati o solutie speciala pt piele?

:laugh:Aici deja la bani astia ii vorba mai multe de comoditate sa mergi direct la farmacie sa iei ceva care til recomanda mai multi decat sa te apuci sa cauti solutii care nu ai garantia ca o sa fie bune..eu asa ma gandesc..

:laugh:Aici deja la bani astia ii vorba mai multe de comoditate sa mergi direct la farmacie sa iei ceva care til recomanda mai multi decat sa te apuci sa cauti solutii care nu ai garantia ca o sa fie bune..eu asa ma gandesc..

Si cine iti da garantia ca SOLUTIA DEMACHIANTA este buna?

Cei care au folosit demachiant s-au luat ca si tine, in necunostiinta de cauza, dupa altii...

Eu folosesc de 2 ani produsul pe care l-am prezentat si cred ca si ceilalti care au postat solutii de curatat si tratat speciale sunt multumiti, altfel nu mai postau.

Anyway, folositi ce vreti, am auzit ca untura topita e ideala

Mosnegutule, nu crezi ca s-a luat vopseaua?

Edited by Sher

Cei care au folosit demachiant s-au luat ca si tine, in necunostiinta de cauza, dupa altii...

Eu folosesc de 2 ani produsul pe care l-am prezentat si cred ca si ceilalti care au postat solutii de curatat si tratat speciale sunt multumiti, altfel nu mai postau.

As fi incercat si cu untura da nu mai am numa de foca de iarna trecuta...:friends:

Ca sa impac si capra si varza maine ma duc si caut intai solutia care ai prezentato , ma incred in tine(ca esti multumit altfel nu te tineai ca este buna) si daca nu ori lapte doina..sau astept cateva saptamani sa ajunga ceva de la louis...

Sher iti multumesc si tie(chair daca ai fost putin sarcastic,sunt sigur ca intentia nu este rea)!

Guest moshnegutzu

la ce vopsea te referi Sher ca nu stiu despre ce vorbesti????

bafta si asfalt uscat fara posesori permis de conducere

Vopseaua alba din palma manusilor tale.

Guest moshnegutzu
Vopseaua alba din palma manusilor tale.

dar nu e vopsea e piele si se vede ca e urma de la manerele de cauciuc. plus ca se mai cunosc niste pete!!!

Sher ar trebui sa incerci si cu Doina, eu cand mi-am luat costumul cei de la magazin ala mi l-au recomandat. Am luat doina d-asta si chiar isi face treaba. Nu zice nimeni ca solutiile speciale nu sunt bune, da daca e sa o iei asa, Doina e 7 lei si alea sunt cat sunt.

Pentru piele Doina este buna. Daca nu este foarte murdar combinezonul, se ia cu o carpa umeda cu putin detergent. Pentru interiorul castii, gecii, armurii, este un spray de la louis. Am folosit si e bun, miroase si placut. Este ca un fel de spuma, se pulverizeaza locul, se lasa putin, apoi se sterge cu o carpa uscata. Trebuie lasat sa se usuce ca intra spuma aia in material si ramane umed. Am cautat dupa cod dar nu mai apare produsul. Pentru cine are catalogul 2008, la paginile 936 -937 sunt produse speciale pentru curatat. Viziera o curat cu buretele de demachiat, le umezesc cu apa, cu putin sapun, apoi clatesc. Bureteii aia sunt moi si nu zgarie. Oricum viziera se zgarie destul de usor, mai ales de la toate ganganiile care se opresc pe ea asa ca incerc cat de cat sa nu o mai "chinui" si eu :friends: