Jump to content
Sign in to follow this  
RocketBoy

Cum curatati combinezoanele din piele?

Recommended Posts

vad ca nu a postat nimeni...

eu azi vreau sa incerc ceva.o sa iau un lighean mic in care pun apa calduta si adaug sampon.amestec pana face spuma groasa.apoi o sa iau spuma aia cu un burete di o sa o frec in interiorul costumului.cu buretele aplic si cu un prosop sterg.probabil ca nu o sa iasa din prima bec.dar sigur din 2 incercari o sa fie curat.apoi dau drumul la ventilator si le pun la uscat. ;)

Scuipi si stergi , scuipi si stergi. Toata lumea repetati dupa mine !!!

Scuipi si stergi , scuipi si stergi. Toata lumea repetati dupa mine !!!

:( :cheers:

Vai glumetilor.Vezi ca mirosu din sosete nu-ti iese nici cu bere macar :wacko:

Ce va place sa fuuuteti si topicurile care pentru multi is utile...Care nici macar nu au habar de multe lucruri cand se apuca de motociclism.

Dar deh noi facem posturi.

Si topicu : ,,Fun" e altundeva.Daca te simti norocos azi :)

Edited by RocketBoy

Guest moshnegutzu

acum am un combinezon Teknic si are ceva pete negre pe el, am incercat cu lapte demachiant dar nu merge. par ceva pete de mucegai. nu stiu cu ce sa le scot mai ales ca is pe zona cu rosu

post-43166-1252236004_thumb.jpg

post-43166-1252236090_thumb.jpg

post-43166-1252236153_thumb.jpg

Edited by moshnegutzu

acum am un combinezon Teknic si are ceva pete negre pe el, am incercat cu lapte demachiant dar nu merge. par ceva pete de mucegai. nu stiu cu ce sa le scot mai ales ca is pe zona cu rosu

Incearca sa mergi la cineva care se ocupa de pielarie. Au un soi de lotiune care scot asemenea pete.

Dar inainte de asta, foloseste niste sapun de ala lichid de bucatarie si vata. Freaca bine pe pata, apoi mai toarna lotiune de spalat vasele, lasa pe pata 15-20 de minute si spala. Daca tot nu merge, te sfatuiesc sa te duci unde ti-am scris mai sus.

Bafta.

Guest moshnegutzu
Incearca sa mergi la cineva care se ocupa de pielarie. Au un soi de lotiune care scot asemenea pete.

Dar inainte de asta, foloseste niste sapun de ala lichid de bucatarie si vata. Freaca bine pe pata, apoi mai toarna lotiune de spalat vasele, lasa pe pata 15-20 de minute si spala. Daca tot nu merge, te sfatuiesc sa te duci unde ti-am scris mai sus.

Bafta.

mersi am sa incerc. daca nu stiam pe cineva la o pielarie, dar nu stiu daca se ocupa cu asa ceva.

ori cumpara produsele de la LOUIS ori mergi direct la pielarie, dar sa nu ti bage pe gat pielaru sa cumperi nu stiu ce solutie...sa ti o faca el! ca asa mi au facut mie unii de mi au vandut DOINA botezata cu apa si la pretz de wiskey!

la mine laptele doina + burete demachiant au mers de minune :crack:

la mine laptele doina + burete demachiant au mers de minune :o

Laptele Doina +buretele demachiant (cea mai buna idee) chiar da roade!!!... Dolositi cu incredere , la mine a mers

am citit tot acest topic... insa nu am gasit nimic despre mirosul de tigari :wacko:

o geaca, tinuta pe timp de iarna intr-o camera unde s-a fumat mult... si acum miroase a tigari (e imputatita de tigari). cum ii fac? O pun in apa la inmuiat? ;) glumeam...

ce sfaturi aveti?

merci

Am un costum Probiker din piele, in doua piese. Am cumparat de la louis un KIT DE CURATARE care consta in doua cutii: una galbena care contine un fel de sapun care se aplica FARA APA si care curata pielea plus o cutie maro cu o unsoare destul de frumos mirositoare care se aplica dupa ce ai curatat in prealabil cu sapunul de mai sus. Am folosit kit-ul la costumul meu si pot sa spun ca este super eficient, curatat si protejeaza bine pielea. Cutiile astea le am de aproape doi ani si inca nu am folosit nici o treime din ele, ca sa va dati seama de cat sunt de bune.

PROBLEMA mare este ca desi exteriorul costumului este destul de bine intretinut, pe partea din interior unde ai captusala nu ai cum sa intervii drept urmare dupa atata timp de purtare costumul a prins un miros de...rahat?

Si ca un bun gospodar ce ma aflu am decis sa-l duc la CURATATORIE CHIMICA la Carfur Orhideea. Zis si facut. Am luat costumul pe umeras si m-am dus. O tanti de acolo de la tejghea m-a pus sa semnez o DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE ca nu o sa fac scandal in cazul in care costumul o sa se "decoloreze" sau o sa apara "pete de grasime" pe el si m-a taxat cu 120 RON (geaca si pantaloni) urmand ca sa-l iau dupa 48 de ORE.

Am intrebat daca e o regula cu aparitia "petelor" si a "grasimii" dar am fost linistit ca "se mai intampla".

L-am luat de acolo dupa cele doua zile si pot sa spun urmatoarele:

- pantalonii s-au decolorat putin in regiunea genunchilor;

- geaca a rezistat eroic ;

- costumul are un miros placut de "curat";

Per total sunt multumit de decizia mea si v-as sfatui si pe voi sa faceti la fel cand va saturati de putoarea din costum care nu iese numai CHIMIC de acolo.

Multa bafta si sper sa nu vi se decoloreze/pateze costumul! :wacko:

Mesaj completat

Am un costum Probiker din piele,quote]

Aaaa, am uitat sa va precizez...scoateti protectiile din costum cand va duceti la curatatorie. ;)

Edited by alex_en

Era pe undeva Âşi o soluție pentru poponeataățat pe interior, dar nu mai Âştiu unde am văzut.

ma intereseaza si pe mine ceva solutie pt interior, mi-a adus cineva un costum de piele, dar a stat multa vreme intr-un sac cu haine si miroase interiorul , este curat , dar nu stiu cum sa scot mirosul din interior.

Guest stress_L&P

pentru interiorul combinezoanelor, gecilor, cizmelor si manusilor folositi cu incredere spray-urile pentru curatat interiorul castilor. au ceva solutie antibacteriana si isi fac treaba bine. eu folosesc s100, cod 10004219 pe louis.

un pielar mi-a dat un pont cu uleiul de copita. Inmoaie pielea.

orice piele merge curatata foarte bine cu lapte demachiant doina :D frecat bine de tot, curatza + inmoaie + reda luciu pielii :)

Salutare,am si eu un costum second,proaspat cumparat,din doua bucati si as vrea sa-l curat (din motive evidente,desi e foarte curat).

Pana la urma,se poate sau nu,baga costumul in masina de spalat la program de haine delicate cu apa rece si detergent lichid,eventual pus mai putin detergent?

De dus la curatatorie nu l-as duce pentru ca nu se poate scoate decat protectia de la coloana,restul sunt in buzunare cusute si nu m-as apuca sa fac munca de croitoreasa... Costumul,de mirosit nu miroase,decat un pic a haina veche,ma gandeam ca pot sa-l bag doar la o clatire cu niste balsam de rufe si sa sper ca nu iese culoarea din el (e negru cu alb si rosu).

Va multumesc pentru ajutor!!!

Asfalt curat si uscat! :)

orice piele merge curatata foarte bine cu lapte demachiant doina :) frecat bine de tot, curatza + inmoaie + reda luciu pielii :)

Orice piele!? :) Yummmmyyy :scratch:

Salutare,am si eu un costum second,proaspat cumparat,din doua bucati si as vrea sa-l curat (din motive evidente,desi e foarte curat).

Pana la urma,se poate sau nu,baga costumul in masina de spalat la program de haine delicate cu apa rece si detergent lichid,eventual pus mai putin detergent?

De dus la curatatorie nu l-as duce pentru ca nu se poate scoate decat protectia de la coloana,restul sunt in buzunare cusute si nu m-as apuca sa fac munca de croitoreasa... Costumul,de mirosit nu miroase,decat un pic a haina veche,ma gandeam ca pot sa-l bag doar la o clatire cu niste balsam de rufe si sa sper ca nu iese culoarea din el (e negru cu alb si rosu).

Va multumesc pentru ajutor!!!

Asfalt curat si uscat! :(

citind topicul de la un capat la altul , am inteles asa

pentru exterior , curatare se foloseste lapte doina

cam atat :D acum intrebarea mea este urmatoarea :

ma prinde ploaia , ce fac cu costumul dupa ? cum il ingrijesc sa nu crape pielea , sa se intareasca ?

si a doua ...

cum se scoate mirosul din costum ( cel interior ) .

stiu ca a postat cineva mai sus niste produse de pe louis , sunt ok ? isi fac treaba ...?

multam de ajutor

pe net am gasit varianta cu spray-ul de casti si ...

You can also bundle your leather motorcycle suit up and put them, in a plastic bag, in the freezer for one or two nights. The cold will kill most of the bacteria. Just let your motorcycle suit get on room temperature before flexing them.

Edited by CatalinC

bun, bun, dar pt partile de la geaca din piele intoarsa cu ce se da? La geaca mea Dainese am pe maneci asa ceva si e mare bataie de cap. :)

habar n-am , ai incercat o cautare pe google , eveltual dupa cum se curata bocancii de piele intoarsa ?

Eu nu pot sa cred ca in secolul 21 inca mai sunt persone care dau cu lapte Doina pe combinezoanele de piele...

In 1800 s-a inventat becul. Inca mai sunt persoane care-l folosesc. ;)

Personal, nu folosesc Doina, dar nu vad de ce ar trebui sa schimbi ceva daca ai vazut ca functioneaza. :scratch:

Ontopic: eu folosesc 10038881.

Edited by Stau-De-6