Jump to content
Sign in to follow this  
RocketBoy

Cum curatati combinezoanele din piele?

Recommended Posts

mergand pe acelasi principiu , de la inventarea rotii , nu am vazut sa se schimbe ceva

din moment ce functioneaza si este ok ? de ce as schimba . poate din comoditate si pentru ca are costuri reduse , si chiar isi face treaba :)

Becul s-a inventat, roata la fel... principiul e acelasi de functionare, forma rotii s-a mai schimbat, nu mai e din lemn, e mai retusata... bla bla.... becul e mai retusat... la fel zic si cu laptele vostru Doina, care e de pe vremea dinozaurilor, de ce sa nu dati cu ceva special pentru asa ceva ???

Poate pt ca n-am auzit pe nimeni care sa spuna ca si-a deteriorat costumul folosind Doina? :scratch:

costumul si banchetele masinii numai doina au vazut, si arata ca noi

@ cashu21 : indeed

@redcap: believe it or not, dar laptele Doina, ala de pe vremea dinozaurilor, chiar face minuni :) e si bun, ieftin si te tine o gramada. Unde mai pui ca miroase si frumos, nu ca unele produse speciale pt curatat pielea :)

eo dau pe piele(nu a mea) cu LEXOL(de la icon)

cind nu l am la indemina merge si un laptic de la doina :wink:

intrebare: am un costum dainese(din 2 buc) a carui piele este foarte moale - as putea spune ca este o caracteristica a brandului dainese. daca dau cu lapte doina, nu va deveni foarte, foarte moale?

Am folosit Doina un sezon,dar nu il recomand.Folosesc Sano(15-20 roni) acuma sau Turtle wax(24 roni in omv).

Rezultatul e mult mai bun cu astea 2.De la Doina mie imi ramanea vopseaua pe carpa.Fiecare cu parerea lui.Eu spun din experienta.Nu e asa mare diferenta de pret intre Doina si Sano.Pe Doina dadeam 7-8 lei si imi ajungea mai putin ca Sano.Merita diferenta de pret pentru mine. :bigstar:

Pentru piele intoarsa exista un kit de la Kiwi.Nu folotiti guma de sters.Trebuie una foarte buna si nu prea gasesti,raman urme de la ea.In kitul ala exista o perie cu care freci pielea(tot un fel de guma dar nu se compara).Dupaia se da cu un spray care ii recapata culoare si o face impermeabila.Tot din experienta spun ca am niste bocanci militari din piele intoarsa bej.Costa cam 25 roni chitul(Real).Mai se gaseste perie de piele intoarsa si prin magazine de pantofi(Office shoes,Leonardo),dar nu e aceeasi calitate ca la Kiwi. :rolleyes:

merge laptele doina pe orice piele, si nu o face mai moale. asta doar daca nu e ea intarita.

dar cel mai bun si bine e solutia de curatat.

intrebare.... daca dau toate pritectiile jos si ma duc la o curatatorie cu el .. e ok ?

Va dau un sfat...cea mai buna unsoare pt piele ramane untura de gasca...o carpa de bumbac cu putina untura de gasca si sters frumos cu un strat fin combinezonul de piele il face ca nou dupa ce in prealabil il stergi cu carpa cu apa curata de mustele lipite...eu fac chestia asta de 3 ani la costumul meu dainese si arata ca nou plus ca untura aia face ca nici apa sa nu treaca asa usor in piele in cazul in care te prinde o ploaie rapida de vara!

In 1800 s-a inventat becul. Inca mai sunt persoane care-l folosesc. ;)

Personal, nu folosesc Doina, dar nu vad de ce ar trebui sa schimbi ceva daca ai vazut ca functioneaza. :scratch:

Ontopic: eu folosesc 10038881.

Exact asta il folosesc si eu. Am incercat dupa ce am terminat primul tub si laptele doina, dar am revenit rapid la solutia louis. Tine mult mai mult un tub de la louis, iar eu unul am iesit mai ieftin decat cu lapte doina.

Daca aveti curiozitatea sa cititi compozitia, cele doua au aceiasi compozitie (evident doina e mai parfumat, dar cam atat).

Recent am incercat spray-ul pt inlaturarea insectelor (cod 10038829) si balsamul pt hidratare (cod 10038847). Recomand ambele produse.

Unele sortimente de lapte Doina ... e demachiant-crema-ptr ten. ( se explica decolorarea)

Alegeti lapticul doar de hidratare. Doina ....

Eu am folosit Doina de cand ma stiu .. si costumul arata perfect.

Odata l-am curatat in graba si au ramas la unele cusaturi urme albe ... dar s-au luat.

Edited by BQGDDAN

Guest stress_L&P

eu mai nou folosesc turtle wax. mi-am luat un manechin de la chinezi si il curat foarte simplu. eu am alta problema, caut vopsea de piele portocalie si nu gasesc...

Edited by stress_L&P

eu le curat in ploiesti... la o doamna care are curatatorie...! curatat, vopsit si schimbarea catorva arici 120 ron...! nota 10!

Interiorul cum il curatati?

Interiorul cum il curatati?

daca e detasabil, la masina de spalat. daca nu e....in functie de piele, se poate baga tot la masina.

eu am cumparat un combinezon din 2 piese, nu stiu cine la purtat inaintea mea, dar nu puteam sa stau in pantaloni ca miroseau a otetit. pe caldura era de jale ce iesea din ei. omu ori nu sa spalat mult timp, ori a avut emotii si a transpirat ceva mai mult. maicamea a bagat pantalonii in masina de spalat, dar fara detergent parca, sau foarte putin, in schimb a pus balsam. acum sunt curati si fara miros.

spuneti-mi va rog cum as putea sa spal pe interior un combinezon din piele dintr-o bucata...

spuneti-mi va rog cum as putea sa spal pe interior un combinezon din piele dintr-o bucata...

daca nu pute tare spray de curatat interiorul castilor. daca pute tare la curatatoria chimica.

nu e grav dar daca il mai las o sa fie ...la curatatorie chimica nu vrea sa il faca...au zis ca nu raspund daca se strica ...incerc cu spray prima data ...ms de info