Sari la conținut

Cei cu Honda Pan-European sa posteze.


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Si mai este ceva.La motocicleta ta ai parbrizul este fix.La 1300 st parbrizul este mobil si prinderile nu sunt asa rigide.

Parbrizul la 1100 RT este electric.

Referitor la problema voblajului, la Pan aceasta este reala si pare a fi o eroare de proiectare, deoarece apare in cazuri diferite, nu neaparat cu parbrizul ridicat si bagaje.

De contestat o fac foarte multi propietari, nu numai cei care nu o au, o singura cautare google deschide pagini intregi despre acest fenomen.

Referitor la BMW colegul are dreptate, cu oricare model poti merge cu orice viteza cu parbrizul in orice pozitie si cu coburii incarcati in orice configurare si acestea stau ca pe sine. Si la 1100RT si la 1200LT nu am simtit nici cea mai mica problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

RT. Te asigur ca am mers cu ea in toate combinatiile posibile - cu/fara pasager, cu/fara cutii, mai incarcate, mai indesate :D, pe vreme buna, pe furtuna, pe asfalt cu valurele, pe macadam.

Numai cu pilot slab n-am mers motocicleta aia, asta nu pot sa incerc :P

 

Si la asta scrie prin carte ca sa nu treci de 130 cu cutiile incarcate.

 

Am prin in Bulgaria ploile alea torentiale, cand a fost cu inundatiile cu morti.

O tineam la 160 pe autostrada ca sa nu ne faca fleasca, si cutiile erau incarcate la modul inchis cu genunchiul.

 

Din punctul meu de vedere daca as putea sa combin bicicleta de la RT cu motorul de la ST ar iesi mobra ideala :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare,

 

Vad ca posesorii de Pan nu posteaza fiind ocupati cu plimbarile :)

de cind o am in afara de consumabile ( ulei/filtre/bujii ) am mai pus pe omietreisute-le meu o instalatie de sonorizare sa nu ma plictisesc la drum lung si drept :)

in rest cum se spune... apa, paie si bataie :)


» Post actualizat in 06 May 2016 20:04

Salutare Hondisti,

 

Citresc cu interes topicul vostru depte Pan European si doresc sa adug doar 3 lucruri care cred ca vor fi off topic

 

1. in primul rand doresc sanatate maxima la colegul vostru ( nostru) Honda San.

2. aici doresc sa ma adresez propriatarilor BMW care au postat pe acest forum: va rog sa nu fiti ipocriti si sa nu va manifestati ca haterii de BMW. Orice motocicleta indiferent de pretul de achizitie are unul sau mai multe puncte slabe exact ca si mobrele noastre(BMW).

3. hateriii de BMW si altii de ce nu fac si pe topicul asta asa gargara mare cand se dovedeste ca si o Honda ( si nu oricare una destul de scump) are bube. HALLO asta nu mai vedem ca nu are sigla bavareza!!!

 

P.S Consider ST 1300 un motor touring excelent dar complicat cu un design reusit.

HALLO

ce-i baiu?! cine te-o nervat?

vrei un Pan? hihihihi

 

nu-ti dam Pan hahahhaha

1. pt ca iubesti numa BMVEEEEE

2. pt ca asa ni no ma la el

3. pt ca ... Honda

 

 

hhahahahhahaah

Editat de Pierrooradea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi curg balele dupa un Pan nou.Am mers cu mai multe motociclete dupa ce am cazut cu Pan-Europeanul meu.Niciuna nu se apropie de ce motocicleta am avut.La niciun capitol.

Mai stam de vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clarisa..


» Post actualizat in 08 May 2016 18:22

Imi curg balele dupa un Pan nou.Am mers cu mai multe motociclete dupa ce am cazut cu Pan-Europeanul meu.Niciuna nu se apropie de ce motocicleta am avut.La niciun capitol.

Mai stam de vorba.

daca ai mers cu trompete gen din poza de avatar...

post-45482-0-15683400-1462731199_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clarisa..

» Post actualizat in 08 May 2016 18:22

daca ai mers cu trompete gen din poza de avatar...

Mi-a placut aia cu "trompete".E tare.Si motorul de altfel.Bate la "gogo" Honda X 4 si mai discutam dupa aceea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Referitor la problema voblajului, la Pan

 

se pare ca mecanicii de la Honda Ungaria au rezolvat inca de acum cativa ani problema cu acel "voblaj"

aflu mai multe detalii numai sa ajung la Budapesta

» Post actualizat in 25 Oct 2016 20:41

daca discutam despre anvelope potrivite pentru PAN 1300 discutam despre Pilot 4 GT, dupa 3.000km parcursi pe toate tipurile de vreme ce poti prinde si dat in gura (eram statut de o luna si ceva nu il scosesem) pot spune ca e cel mai potrivit pt grasu` de 1300

batlax 023 pana la 7.000 km se comporta bine, dupa 7.000 pana spre 9.000 km se dezintegreaza, avea dot 2015

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 5 months later...

Salut, e cumparata din tara?

 

In we am profitat de invitatia facuta de dealerul Honda din zona, si am facut vreo 50 km calare pe Pan-ul de 1300.

 

Am ramas total uimit de ceea ce poate mobra,avand in vedere gabaritul si clasa din care face parte. Dupa o serie de viraje scurte, de viteza mica, la o deschidere mai hotarata a gazului m-am trezit fix pe o roata. Super agila, super stabila, super periculoasa pt integritatea permisului. Pot spune ca ofera mai multa distractie decat surata mai mica, VFR-ul de 1200.

 

In concluzie, e notata pe lista de "cumparaturi". Trage si alearga ca un SS, se pleaca in curbe ceva de vis, toate functioneaza intr-un mod super rafinat iar comfortul oferit este , din nou,ceva de vis. Cu parbrizul sus este o placere sa te plimbi, pacat ca se vede atat de...neclar.

 

Pe scurt, cine zice ca Pan-ul e o mobra pt pensie, sigur n-a incercat niciodata una. :cheers:

5 ani mai tarziu, in sfarsit proprietar de ST 1300.

 

Sa vina concediul!post-11570-0-50113600-1497763227_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Exact.

 

Dupa ce am mers cu un numar respectabil de motoare touring, consider ca fortarea unor anumite limite te poate aduce cu orice motor in postura de a "dansa" de la 160 kmh in sus.

 

Personal am mers pana la vama (250 km) cu 160-180 lejer, cu parbrizul in pozitia cea mai inalta. Daca o simti ca incepe sa danseze, parbrizul o idee mai jos si un tempo de 140-160 ar trebui sa amelioreze totul.

post-11570-0-99903600-1500301527_thumb.jpg

post-11570-0-39490400-1500301645_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu merg decât singur, parbrizul ridicat cat trebuie, nu la maxim sa vad prin el. Am mers rareori cu viteza data, dar nu am simtit nimic ciudat, nici nu am citit că bmw ar avea vreo problema. Stiam doar de Pan cu unduirea celebra si mi se pare ciudat ca o dau doar pe aerodinamica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul dintre colegii de la spital are un GT, 2004, si se plangea ca incepe sa "danseze" discret dupa 160, de asta intrebam.

 

De cand sunt in tara am mers aproape exclusiv cu parbrizul in cea mai joasa pozitie. De cateva zile mi-am cumparat si un C3 pro, astept sa vad diferentele.

» Post actualizat in 25 Jul 2017 13:08

Ieri am venit spre casa pe autostrada, fara topcase,cu parprizul intr-o pozitie medie, pe alocuri cu 180-190 kmh si consrant cu 160 kmh fara a sesiza vreo perturbare a liniei alese.

 

Consumul e la randul lui ridicol. La un tempo de 160 kmh si cate varfuri de 180-190 kmh a consumat per total sub 6%.

 

Nu-mi place deloc saua, discret inclinata spre fata si incomoda dupa nici 100 km si lipsa unui tempomat. Rezultatul e o durere combinata de umar-omoplat.dreapta dupa orice drum peste 4-500km.

 

Casca Schuberth isi face treaba, este insa o idee prea zgomotoasa.

post-11570-0-22194300-1500988225_thumb.jpg

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...