Sari la conținut

Cei cu Honda Pan-European sa posteze.


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

E greuta, tragi de ea pe curbe, nu simti cei 170 cai, in varianta Dct- usoare socuri in transmisie, se incinge ultrarapid si arde ca o soba, pozitia este fix in maini (aproape la fel ca pe 1000 RR), n-are nimic in dotarea standard (ca tot vorbeam de copii Bmw).

 

Ca idee, amicul cu care am mers la test a probat atat Crossruner-ul cat si VFR-ul , practic V-tech vs VFR 1200, si a ramas placut impresionat de Crossruner.

 

Plusuri- Sunet deosebit, aspect super ingrijit. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A mea e luata din Germania, de la un dealer Honda. Pare corect intretinuta la cei 21 anisori. I-am facut o sincronizare la carburatoare, schimbat uleiuri, inclusiv furca fata, o cosmetica generala si cam atat. E primul model, simplu, fara ABS-TCS. Nu stiu daca sunt schimbate carburatoarele, dar in mod cert nu au fost deschise. Cred ca ar fi buna o sa cu gel, o simt cam tare dupa 2h de stat in ea.

Sunt foarte multumit de ea, e exact ce imi doream, fara sa imi dau seama :) Daca o voi schimba vreodata, va fi cu surata ei mai tanara, ST 1300. Mai e pana atunci, asa ca mai bag km la asta.

Mai sunt posesori de 1100 prin Bucuresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Admin

ST 1300 a fost visul meu inainte sa-mi iau LT.

Probabil daca gaseam atunci una acum era a mea.

Sunt foarte curios sa incalec una pt.o proba, era una la vechiul dealer Honda, dar aia s-au desfiintat si nu stiu unde as mai putea gasi alta.

Vreau sa vad diferenta fata de LT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ST 1300 a fost visul meu inainte sa-mi iau LT.

Probabil daca gaseam atunci una acum era a mea.

Sunt foarte curios sa incalec una pt.o proba, era una la vechiul dealer Honda, dar aia s-au desfiintat si nu stiu unde as mai putea gasi alta.

Vreau sa vad diferenta fata de LT.

 

Are cineva un ST 1300 de vanzare, il poti contacta pt un test drive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut :)

 

Dupa ce vand Transalpul(sper cat mai curand posibil) as vrea sa imi iau un ST1300A. Am citit o groaza de review'uri si articole, suficiente cat sa imi dau seama ca e motocicleta care mi-o doresc. Singura problema e ca am vazut pana acum doar un exemplar in realitate(cu numar de Rep. Moldova) si acela pe fuga la semafor. Ar fi cineva dispus sa ma lase sa vad cum arata modelul in realitate si sa il pot incaleca o data(nu am prentia de a da o tura)? Din pacate ajung periodic la Bucuresti si nu la Budapesta(Honda Romania nu are in oferta modelul).

 

Multumesc :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Imi place si mie st13000 si e pe lista mea pentru urmatoarea achizitie.

Nu stiu insa daca ati auzit de efectul "Pan Wave". Se zvoneste ca modelele st1300 la viteze peste 170 km/h intra intr-un voblaj periculos si se poate termina destul de fatal. Cica ar fi fost motivul pentru care multe forte de politie l-au scos din dotare orintandu-se catre r1200rt de la bmw.

Ati experimentat careva dintre detinatori acest efect? In special cei cu top-case? Am inteles ca ar mai predominant efectul la prezenta top-case-ului.

Ca alta ordine de idei mai am in colimator modelul norge 1200 de la moto guzzi care imi place extraordinar de mult si inca nu sunt decis care dintre aceste 2 modele ma va castiga.

Mi-ar placea sa am sansa sa le testez pe ambele.

Un lucru care nu-mi place la st1300 sunt dimensiunile anvelopelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Imi place si mie st13000 si e pe lista mea pentru urmatoarea achizitie.

Nu stiu insa daca ati auzit de efectul "Pan Wave". Se zvoneste ca modelele st1300 la viteze peste 170 km/h intra intr-un voblaj periculos si se poate termina destul de fatal. Cica ar fi fost motivul pentru care multe forte de politie l-au scos din dotare orintandu-se catre r1200rt de la bmw.

Ati experimentat careva dintre detinatori acest efect? In special cei cu top-case? Am inteles ca ar mai predominant efectul la prezenta top-case-ului.

Ca alta ordine de idei mai am in colimator modelul norge 1200 de la moto guzzi care imi place extraordinar de mult si inca nu sunt decis care dintre aceste 2 modele ma va castiga.

Mi-ar placea sa am sansa sa le testez pe ambele.

Un lucru care nu-mi place la st1300 sunt dimensiunile anvelopelor.

Citez:

"The inquest in April heard that the problem affected only police versions of the bike, fitted with heavy communications and emergency equipment which alters the centre of gravity.

 

Dave Hancock, Honda’s technical development manager, said police-spec machines where “completely different to standard bikes.” He said: “They carry heavy equipment and have different suspension to cope.”

 

AICI e restul articolului

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

S-a mai discutat problema asta.

Este si un topic pe aici pe undeva despre ST.

Eu am discutat cu un propietar de ST1300(HondaSan pe forum) care o are de noua si a facut cu ea cam 40.000 km pina acum.

Este o unduire care se simte mai ales atunci cind se merge cu topcase si parbrizul full ridicat, intre 150 si 170/ora, el a avut asa ceva cind a trecut in regimul asta de viteza pe linga camioane pe autostrada.

Se pare ca este o problema de aerodinamica, el a patit asta o data sau de doua ori in 40.000 km, trageti concluziile.

Oricum este clar o scapare a proiectantilor, spun asta pentru ca la BMW de pilda nu apare nimic asemanator indiferent de viteza, incarcarea motocicletei sau pozitia parbrizului.

Nu este nimic semnificativ, mobra este super oricum.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp a fost rezolvata problema motocicletelor de politie si se folosesc in continuare in UK.

Intradevar, cativa posesori s-au plans de problema instabilitatii la viteze mari aparute in anumite conditii de incarcare si vant. Totusi, cred ca e vorba de o seama de factori adunati.

In primul rand greutatea incarcaturii conteaza si mai ales felul in care e pozitionata(lucrurile grele trebuie sa fie in cutiile laterale si nu in topcase). Eu am vazut ce inseamna la Transalp incarcare prea mare pe topcase si amortizor lasat pe setarea de "rider only"(la plecarea de pe loc abia puteam tine directia). Dar m-am invatat minte, am cumparat cutii laterale si in turele cu bagaje full si pasagera amortizorul era setat pe maxim ca tarie(greutatea nu a mai afectat deloc comportamentul motocicletei).

In plus, inclusiv Givi recomanda in ca la folosirea topcase'ului sa nu se depaseasca 130km/h. Viteza aceasta poate parea mica in anumite situatii, dar in acelasi timp nici sa mergi cu mai mult de 160km/h in regim touring nu mi se pare eficient(obosesti mult mai repede, nu e nici economic si nici legel in multe locuri).

Si in final, pe langa cei 220km/h de la care aparea efectul(un avion usor decoleaza cu putin peste 100km/h), ST'ul e un sport-touring si nu are in niciun caz aerodinamica de super sport(si cred ca asta se simte bine mai ales in cazuri unor conditii de vant moderat).

Parerea mea e ca incarcat full, dar cu bagajele bine pozitionate si amortizorul setat corect nimeni nu se poate plange ca nu poate merge cu viteza de croaziera dorita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

a mai aparut un paneuropean 1100 la cluj :cheers:

 

Salutare.Si eu sunt mandrul posesor de pan 1100 abs-tcs 1997.Adus din Germania in mai 2012.Momentam am 90000km cu el si merge impecabil.Am mansoane incalzite,deflectoare de vant la genunchi si maini,top case si sistem audio.PS sunt din Bistrita poate ne intalnim odata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Topicul asta mai este de actualitate :) ? Cu inceperea noului an sa spuns asa... sunt posesorul al unui St 1300, as dorii sa schimb impresii, pareri cu alti detinatori in afara de cele citite pe acest forum poate chiar sa ne vedem live la o bere ceva de genul !

Acum o poza din scurta plimbare de astazi pana la Russe ca sa imi fac si prima impresie la un "drum lung" cu un set nou de Pilot Road 3 :) si aceasta a fost Waaaaww ! imi place :)

post-14727-0-71188000-1359926316_thumb.jpg

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo.Sa-l stapanesti sanatos.Topicul l-ai reactualizat tu.Ideea e ca ai facut o alegere buna.Si treaba asta se va vedea in timp,mult timp de aici in colo.Poti sa dai si tu niste date despre motocicleta gen cat ai dat pe ea ,ai luat-o noua,mana a doua,etc.Prima impresie la un drum,treaba cu voblajul la 160 km/h.Sunt multe de zis despre aceasta motocicleta.Eu o am pe a mea de noua si in 4 ani am facut 50.000 km.In tot acest timp am bagat bani numai in consumabile.In alta ordine de idei.Treaba cu topcase-ul este universala.Toate motocicletele au probleme la viteze mari.Numa ca posesorii nu recunosc acest lucru.Eu m-am obisnuit cu micile probleme de la vitezele mari.Merg cu 200 km/h cu placere si cu geamul sus,bineanteles si cu frica de rigoare.

Stai sa vina vremea buna si poate facem o iesire in trei,ca mai e cineva cu un ST de 1100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta mai este de actualitate :) ? Cu inceperea noului an sa spuns asa... sunt posesorul al unui St 1300, as dorii sa schimb impresii, pareri cu alti detinatori in afara de cele citite pe acest forum poate chiar sa ne vedem live la o bere ceva de genul !

Acum o poza din scurta plimbare de astazi pana la Russe ca sa imi fac si prima impresie la un "drum lung" cu un set nou de Pilot Road 3 :) si aceasta a fost Waaaaww ! imi place :)

 

Foarte frumos Pan Europeanul :)

Sa il stapanesti sanatosi si sa aveti multi kilometrii frumosi impreuna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt urari cat despre motocicleta nu pot spune decat ca imi place foarte mult deoarece este cu totul altceva de orice motocicleta am condus pana acum (ma asteptam fiind tot un V4 sa nu fie mare diferenta de VFR vtec, dar m`am inselat) sincer acest motor mi se pare unic, cum spuneam nu am mai condus nimic nici macar asemanator, are un sunet specific al lui ( nu stiu de la ce, doar banuiesc ca de la alternator), puterea nu m`a interesat si nu stiu daca are sa ma intereseze dar cuplul are mai mult decat suficent ( mergi la 1500-2000 rpm in viteza 5 fara ca motorul sa balbaie, sa dea sa moara ) tragi in viteza a 5a de gaz cu pasager si pleaca suficent de bine chiar si pe depasire fara a mai fi nevoie sa retrogradezi, protectie la vand foarte buna cu toate ca mi`ar placea un parbriz parca un pic mai inalt, nu am docamdata topcase si mai tare de 170 km/h nu am mers fiind si cu pasagera asa ca docamdata nu imi pot face o impresie desprea aceea unduire despre care tot am citit....

Motorul este fix prima generatie din 2002 cu ABS ( are si buton de aprins-stins farurile/pozitia), inmatirculat prima oara in 2003 si sunt al 3 lea proprietar, l`am luat la aproape 29 de mii de km, toate serviceurile facute in Germania din ceea ce rezulta din cartea de sub sha, foarte bine intretinut cu vopseaua originala ( asta m`a si facut sa cumpar o motocicleta de 11 ani), oglinda stanga a fost revopsita dar destul de bine facuta...pretul este cel din anunt si din pacate nu am reusit a negocia decat 300 de E

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-honda-pan%20european%20%20st1300-din-2003-463565.html

una peste alta eu sunt multumit de investita facuta si de comportamentul motociletei....astpet primavara cu nerabdare la fel ca si voi

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa sti ca era sa ti-o iau eu(prin octombrie), o luna am stat pe anunt si am vorbit si cu omul, dar avea probleme cu actele(cina i-a adus motocicleta pierduse talonul nemtesc). In plus, niste chestii nu bateau cand venea vorba de anul de fabricatie: culoarea(visiniul acela a aparut din 2004, pana in 2003 fiind un rosu aprins), emblema(la fel, pana in 2003 era doar un sticker) si culoarea jantelor si a rezervoarelor de la maneta de frana si cea de ambreiaj(de asemnea, pana in 2003 au fost negre). Toba stanga zgariata explica de ce e revopsita oglinda(a picat de pe cric probabil) si sticla de la semnalizarile din oglinzi nu e originala(la toate modelele e galbena).

Daca merge bine si nu ai observat ciudatenii la ea, nu cred ca trebuie sa iti faci griji.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa sti ca eu tot prin de prin aceea perioada am stat de vb cu el :), stiam promblema actelor de aceea l`am pus sa ma si sune cum o rezolva....cat despre culoare si eu am fost pus pe ganduri dupa ce am vb cu Luigi asa ca m`am apucat de studiat......mi`am facut cont pe forumul de PanEuropean si am inceput sa pun intrebari si anuntul cu pricina, majoritatea mi`au spus ca s`a fabricat doar gri dar....uite aici:

http://www.st-owners.com/forums/showthread.php?124533-Honda-St-1300-Colors-year-2003&highlight=

mai multe info ceea ce m`a si determinat sa cred ca este culorea originala, plus de alta pe rezrvor are stikereele care vin doar din fabirca cu HISS, benzina care trebuie pusa si parca inca un stiker.

La fatza locului i`am spus si am observat ca au fost vopsite dar chestia e ca si lacuite ceea ce Honda nu a facut niciodata furca, scaritele de pilot/pasager(ansamblu) si jentile dar dupa cate am inteles asta a fost moftul neamtului...la Pan se curata jambele in timp in partea din fatza si se freaca sau freci cu gheta acel ansamblu, multe pe forum am vazut ca au pus un fel de protectie acolo pt a nu mai zgaria la nivelul ghetei/ piciorului ,cat depsre sticla semanalelor Ebayul este plin :)

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai cum sa nu-ti placa cum merge.E super din toate punctele de vedere.Nu mai pun faptul ca nu consuma dupa cat s-ar crede.Am schimbat cauciucurile la 25.000 spate,la 30.000 fata.Si mai e o chestie tare interesanta.Honda a facut motorul asta si pentru tantalai ca mine,scurti in picioare,care se mai varsa pe la benzinarii sau prin parcare.De necrezut,senztional,vorba lu DD,am cazut cu ea de 7 ori si pe st si pe dr si n-am zgariat altceva decat aparatorile de plastic de la (sa mor daca stiu cum se scrie)tevile de protectie din lateral.Cand o scapi se aseaza pe cele doua roti si acele protectii.Sta cuminte pana vine cineva sa te ajute sa o ridici.

In privinta top case-ului io zic sa nu dai purcoiul de bani care costa,pentru ca daca-i pui o sa ai problemele de care discutam.Mai bine pui bagajee in tankbag.Zic s io.E edevarat ca-i da o fata extra dar si ceva probleme.Ea standard se vinde fara topcase si pentru ala am mai dat fo 550 E.Acu daca ar fi sa mai iau unul nou ,parca n-as mai lua topcase.Ei vezi tu.Da daca iei topcase sa nu iei si cotierele.Alea participa si ele la scaderea aerodinamicitatii si stabilitatii motocicletei si nu sunt folosite niciodata.Unde mai pui ca si ale costa mult.Mai discutam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In privinta top case-ului io zic sa nu dai purcoiul de bani care costa,pentru ca daca-i pui o sa ai problemele de care discutam.Mai bine pui bagajee in tankbag.Zic s io.E edevarat ca-i da o fata extra dar si ceva probleme.Ea standard se vinde fara topcase si pentru ala am mai dat fo 550 E.Acu daca ar fi sa mai iau unul nou ,parca n-as mai lua topcase.Ei vezi tu.Da daca iei topcase sa nu iei si cotierele.Alea participa si ele la scaderea aerodinamicitatii si stabilitatii motocicletei si nu sunt folosite niciodata.Unde mai pui ca si ale costa mult.Mai discutam.

 

Avand in vedere cum sunt integrate cutiile laterale, nu merita dati banii pe topcase daca nu folosesti spatiul acela frecvent(calatorii cu bagaje).

Oricum, eu nu a-si da bani pe topcase-ul Honda. Mai bine un Givi E55.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Orice mobra sport/touring sau touring arata mult mai bine cu topcase, dupa parerea mea.

 

 

.Treaba cu topcase-ul este universala.Toate motocicletele au probleme la viteze mari.Numa ca posesorii nu recunosc acest lucru.

 

Sa stii ca nu-i asa, si la vechiul RT si la actualul LT nu am avut problema asta.

Motocicletele stau ca pe sine, indiferent de incarcare sau regim de viteza.

Adevarat ca nu merg mai mult de 130/140 cu ele, dar am dat si 200, asa de control, pe distante scurte..

DoruBmw a avut GT1200 printre altele, nici el nu s-a plans desi el o ardea numai cu 200 la drum intins..

Acum nu vreau sa se inteleaga ca BMW este intr-un fel si ST in altul, eu am tinut sa subliniez doar aspectul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o stapanesti sanatos, aste e primul pas catre Gl 1800 ! :tempted:

Eu m-am indragostit de Pan dupa test-ride-ul de primavara trecuta. Ochii mari pe ceas, are prostul obicei de a te minti in ceea ce priveste viteza.

post-11570-0-90232800-1360019234_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...