Sari la conținut

Cei cu Honda Pan-European sa posteze.


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

S-o stapanesti sanatos, aste e primul pas catre Gl 1800 ! :tempted:

Eu m-am indragostit de Pan dupa test-ride-ul de primavara trecuta. Ochii mari pe ceas, are prostul obicei de a te minti in ceea ce priveste viteza.

 

 

In ce fel zici ca te minte?Detaliaza.O sa verific afirmatia ta cu ajutorul gps .

 

LUV,in privinta topcasului am discutat cu un neamt in Germania,intr-o parcare,pe o vreme ploioasa.Omu avea un BMW si nu avea topcas ci avea tankbag.Din vorba-nvorba l-am intrebat dece nu pune un topcase.Omu,foarte sincer ,mi-a spus ca nu pune pentru ca face probleme.Acu eu nu am verificat lucru asta pentru ca nu am mers cu niciun BMW.Am mai povestit undeva ca atunci cand mi sa pus pata sa-mi iau motor nou,am cautat doua ore reprezentanta BMW si n-am gasit-o.Am gasit-o pe a lu Honda si asta a fost.Nu-mi pare rau de alegerea facuta.

 

La calitatile sale deosebite se poate adauga si sistemul de franare care este unul din cele mai eficiente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

In ce fel zici ca te minte?Detaliaza.O sa verific afirmatia ta cu ajutorul gps .

Se refera la faptul ca mergind atat de lin si fiind si protejat de carenaj nici nu-ti dai seama cind ai 100/120 km/ora..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se refera la faptul ca mergind atat de lin si fiind si protejat de carenaj nici nu-ti dai seama cind ai 100/120 km/ora..

Exact la asta ma refeream, cu mentiunea ca nici nu stii cand ai 160-180.Te minte asa frumos :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fel nu merg mai tare de 150 nici pe autostrada asa ca nu ar trebui sa fie o problema Topcase`ul, in afara utilitatii pentru bagaje sa nu uitam ca este destul de comod si pt pasager mai ales la drum lung(plus de asta si mie imi palc motoarele echipate full cand e vb de bagaje)....topcaseul original este scump cu toate ca arata binisor si are un litraj decent, givi maxia E55 am avut pe VFR cumparat de nou si folosit mai mult gol si asta destul de scump mai ales ca mi s`au deteriorat nisste plastice la care nu ma asteptam asa ca m`am hotarat la fratele lui Givi si anume Kappa, un top case de 53 de L si destul de aratos dupa pararea mea ....plus de asta cu banii care ii dau pe un E55 Maxia iau de la Kappa urmatoarele:

- topcaseul : http://www.kappamoto.ro/geanta-moto-porbagaj/11-geanta-moto-k53n.html

- spatarul : http://www.kappamoto.ro/genti-moto-top-laterale/20-spatar-top-case-moto-k53n.html

- placa de fixare : http://www.kappamoto.ro/placi-fixare-top-case-moto/776-placa-top-case-moto.html

- placa de aluminiu: http://www.kappamoto.com/attachfile/content/moto_padre/109640/0.0.1.acc_man_k215.pdf

 

toate fac undeva la 300 de E, topcasul E 55 maxia 240 de E chel !



ufff plus de asta am mai gasit si lincul asta :)).....deci oare se merita sa dai banul pe un E55 maxia ? ( al meu nu ajunsese in starea asta si mentionez ca nu a fost trantit niciodata....dar plasticul gri cedase )

 

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=702272

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ufff plus de asta am mai gasit si lincul asta :)).....deci oare se merita sa dai banul pe un E55 maxia ? ( al meu nu ajunsese in starea asta si mentionez ca nu a fost trantit niciodata....dar plasticul gri cedase )

 

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=702272

 

Asta da surpriza...nu m-am asteptat sa fie asa prost. Eu am avut un Maxia E52 din a 2-a generatie(defapt e conceptul de la baza Kappaului pe care vrei sa il achizitionezi) si a fost foarte bun. De asemenea am avut experiente bune cu inca alte 2 topcaseuri de la Givi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cateva ore de taiat, polizat, gaurit, masurat si indoit ca de sudura nu m`am ocupat eu am reusit sa termin si protectiile la side-case( am avut ca model motocicletele de politie, in poze ) dar totusi sunt multumit de munca depusa si spun eu ca iesit binisor mai ales ca bugetul alocat acestui proiect a fost de 50 de lei pe 2 spreiuri unul de grund si unul negru.

post-14727-0-02071100-1360417115_thumb.jpg

post-14727-0-98827600-1360417120_thumb.jpg

post-14727-0-35778700-1360417128_thumb.jpg

post-14727-0-47040400-1360417136_thumb.jpg

post-14727-0-08578800-1360417147_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu rade de suruburile mele :)) alea le`am avut prin casa cand le`am montat dar promit sa le schimb cu cele recomandate de tine.... acolo sunt gaurile date din fabrica... sustine ansamblul de sacritze prins de cadrul spate din teava al motociletei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cateva ore de taiat, polizat, gaurit, masurat si indoit ca de sudura nu m`am ocupat eu am reusit sa termin si protectiile la side-case( am avut ca model motocicletele de politie, in poze ) dar totusi sunt multumit de munca depusa si spun eu ca iesit binisor mai ales ca bugetul alocat acestui proiect a fost de 50 de lei pe 2 spreiuri unul de grund si unul negru.

 

Buna treaba.

Sper sa fie acolo doar ca prevenire si sa nu apuci sa vezi utilitatea lor.

Abia astept sa ma-ntalnesc cu tine sa o vad live.

E foarte frumoasa motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cate am inteles de la tine ai pus`o cand pe o parte cand pe alta mai ales la menvrele dupa loc, ST`urile de politie am vazut ca sunt echipate cu aceste protectii si chiar unele au si la carenele laterale in fatza deasupra protectiei originale tot ceva genul asta de protectie doar ca altfel poztionate.....banuiesc ca nu degeaba le`au pus sau doar sa atarne de ele luminile si goarna din dotare, eu ma simt destul de "stapan" pe motor intre picioare sa spun asa la manevrele dupa loc(mai greu in panta), am 1,83 ....dar banuiesc ca sti mai bine ca mine ca pe loc daca apuca se se incline mai bine de 45 de grade nici Arnold nu o mai tine :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Parerea mea ca sunt foarte bune protectiile alea.

Asta vara am alunecat cu a mea pe o strada unde abia udasera astia si dupa mersul taras vreo 10 metri pe o parte statea sprijinita in protectia din fata(cam ca la ST)si in partea inferioara a gentii spate.

Pe aceasta am zgariat-o, daca aveam o protectie de genul asteia si pe spate nu aveam chiar nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ceea mai mare placere dar nu promit nimik pt ca nu imi stiu exact programul pt sambata dar dupa cate am vazut eu la vreme se cam anunta un pic nisnsoare, mai degraba duminica pe ceata :)

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Imi pare rau sa aud asta, lasa`mi te rog pe privat un nr de telefon si cum se face vremea mai buna cu prima ocazie dau o fuga sa ne cuoastem si sa comparam motoretele

 

Update ST :- comandat manere incalzite, priza si voltemtru digital 12 V

- ajunse deja proiectoare 55W H3, tablou nou sigurante si suport GPS

 

vreau sa fac o instaltie separata de ceea a motorului care sa cuprinda si sa nu ma impart cu fire pe tot motorul si sa treaca toate prin acelasi tablou de sigurante : priza, voltmetru, manere incalzite, proiectoare

 

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu manerele incalzite ai facut o treaba excelenta.Ai sa vezi treaba asta prima oara cand vei avea nevoie de ele.Sunt curios cum ai amplasat restul de chestii ca eu nu prea m-am descurcat.Priza de 12 v am bagat-o in torpedoul din dr. iar GPS -ul l-am pus in tankbag sub plasticul transparent.0725.934.947.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt numar cum spuneam ca are sa fie timp si un pic de vreme mai buna am sa dau o fuga sa ne vedem si sa comparam motoarele, priza de 12 V are sa vina tot in partea drepata dar chiar sub torpedou, la vedere iar in partea stanga tot sub torpedou o sa vina "comutatorul" de la manere incalzite



Asa.... am facut niste poze pana una alta sa iti dai seama de asezarea GPS`ului si tot astazi am reusit sa montez si extensia aripi fatza daca tot a venit, avand un GPS de masina nu un Garmin special pt moto a trebuit sa cumpar un suport separat sa am ce strica si adapta (ieftin 25 de lei suportul, din Vitan) dar il pot folosi si pt suport telefon, pozitita poate nu este pe placul tuturor dar mie unul imi place cum se vede si ca unghi si ca tot, plus de asta nu a trebuit sa gauresc nimik de la motor, doar m`am prins de un surub...sti tu care, de fapt se vede si in poza...mai ales ca priza dupa cum spuneam mai sus are sa vina pe partea dreapta...docamdata nu e gata inca nu am priza si nu este cablul GPS`ului tras, care acesta are sa vina prin gaura din spatele lui, pe sub bord si apoi la priza...

post-14727-0-12158400-1361829470_thumb.jpg

post-14727-0-36135800-1361829480_thumb.jpg

post-14727-0-29881800-1361829485_thumb.jpg

post-14727-0-70975300-1361829493_thumb.jpg

post-14727-0-85340800-1361829498_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Si eu folosesc un suport de masina adaptat la moto, arata cam la fel, dar cind folosesc aparatul il securizez de suport cu un zgarci mai lat pe una dintre laterale, altfel risc sa cada.

Te sfatuiesc si pe tine sa faci la fel..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca strange destul de bine dracia aia de suport mai ales ca se si mulaza acel burete pe GPS....dar buna ideea e de retinut pt ca pana acum adevarul este ca nu l`am probat in mers :)

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ca sa fii sigur pune un zgarci de-ala mai lat, chiar daca nu este foarte estetic isi face treaba foarte bine, eu era sa pierd PDA-ul in mers din cauza vibratiilor si denivelarilor+faptul ca mi-a distras atentia cind a cazut, cu o mana il prinsesem, cu alta tineam ghidonul, a fost ceva distractie pina am oprit in siguranta, lucru foarte periculos pe mobra..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...