Sari la conținut

Casti Premier


Tormented
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am vazut ca cei de la "Scorpio-AZ" au adus casti Premier si am zis sa fac o cercetare despre aceste casti. Aici pe forum nu am gasit nimic, am google-it dar nu am gasit decat site-uri unde trebuie sa le laude ca sa le vanda :friends: , nu am gasit nici un review...

 

Asa ca apelez la voi, daca e cineva care stie ceva despre aceste casti sau stie vreun site cu review.

 

Daca ar fi sa ne luam dupa "pret mare=calitate mare" ar insemna ca sunt destul de bune ... costa in jur de 16-18 milioane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ohooooo pai la banii astia ar trebui sa stie multe. Ai citit prospectu la ele ceva sa vezi din ce sunt facute si alte chestii, ca sincer nu stiu prea multi care sa cunoasca castile astea.

L.E.: http://www.premier.it/history.html, uite aici site-ul oficial, din ce am citit specificatii pe la diversele modele integrale ar fi ceva de capu lor(Three composite fibreglass material

Dyneema-Carbon-Aramidic and epoxy resin) acuma trebuie si probate si vazute calitativ cum sunt. Poate motoristii mai batrani sa fi auzit de asa ceva.

Editat de lacroyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PREMIER

asta e site-ul oficial. scrie si di ce sunt facute si cum. si stiu sa faca destul de multe tinand cont ca sunt pe piata din 1961 in america si din 1987 productia in italia.

 

PS @lacroyx: scuze nu te-am copiat da cred ca am scris in acelasi timp :rolleyes:

Editat de strom75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am vazut ca cei de la "Scorpio-AZ" au adus casti Premier si am zis sa fac o cercetare despre aceste casti. Aici pe forum nu am gasit nimic, am google-it dar nu am gasit decat site-uri unde trebuie sa le laude ca sa le vanda :rolleyes: , nu am gasit nici un review...

 

Asa ca apelez la voi, daca e cineva care stie ceva despre aceste casti sau stie vreun site cu review.

 

Daca ar fi sa ne luam dupa "pret mare=calitate mare" ar insemna ca sunt destul de bune ... costa in jur de 16-18 milioane

din ce am vazut pe site astea sunt superr tari insa din punctul meu de vedere cele mai multe chestii despre casca aflii tot de la unu care a avut asha ceva si pe la noi n-am vazut pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am vazut pe site astea sunt superr tari insa din punctul meu de vedere cele mai multe chestii despre casca aflii tot de la unu care a avut asha ceva si pe la noi n-am vazut pe nimeni.

 

Tocmai d'aia am intrebat, ca par super ok dar e ciudat ca nu am auzit nimic de ele.

Poate totusi a auzit cineva ceva sau a avut si poate sa faca un mic review obiectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am auzit si chiar azi m-am intalnit cu un priten ducatist care o are chiar pa aceea din carbon. a avut numai cuvinte de lauda,considerand ca o utilizeaza si pe strada si in pista. si asta din cam toate punctele de vedere. pe aici sunt relativ des intalnite asa ca daca mai vad pe altcineva o ma mai interesez si o sa incerc sa te informez mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am auzit si chiar azi m-am intalnit cu un priten ducatist care o are chiar pa aceea din carbon. a avut numai cuvinte de lauda,considerand ca o utilizeaza si pe strada si in pista. si asta din cam toate punctele de vedere. pe aici sunt relativ des intalnite asa ca daca mai vad pe altcineva o ma mai interesez si o sa incerc sa te informez mai bine

 

Pe aia am pus si eu ochii, DRAGON CARBON nature, am probat-o ... e confortabila, arata bine ... dar cum sunt incepator nu prea stiu ce sa zic.

Astept sa-mi zici si mie daca e lumea multumita de castile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

am si eu un Dragon de o zi :) am luat de la salonul moto, cu reducere substantiala.

 

ce pot sa zic, in oras mi se pare foarte confortabila (fara zgomot pana in 100km/h) si .. usoara! (are 1290g)

 

sunt folosite de piloti in MotoGP si SBK supersport ( http://www.andrewpitt.com/sponsor/premier.asp )

 

si inca o chestie: la Skorpio sunt puse la dispozitie cateva casti pentru drive - test, cine nu e convins inca se poate duce sa probeze :D

Editat de ray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si inca o chestie: la Skorpio sunt puse la dispozitie cateva casti pentru drive - test, cine nu e convins inca se poate duce sa probeze :)

bravo, o nota buna pentru Scorpio, daca face asa ceva! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eh, hai sa comentez si eu...tocmai ce mi-am luat modelul Monza (cel mai ieftin)...mi se pare super calitate la banii aia, e usoara, e destul de aerisita dar nu simti vintul pe la ochi, e silentioasa pina pe la 100 si ai vizibilitate f buna si nu se abureste absolut de loc. Vine si cu un chinguard pe care nu am reusit sa-l infig nicaieri :rock: o sa ma duc la baietii de la scorpio poate imi arata ei cum se baga ca eu nu mi-am dat seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt interesat de aceasta marca, sunt incepator si caut echipament. Dar nu am mai auzit de aceasta marca, si evident oricine nu a auzit de ei , daca intrebi ti se spune ca sunt varza, asta daca nu le comercializeaza

sunt curios daca exista ceva "testimonials" despre comportamentul lor in caz de accident, cat de safe sunt, sau cineva care a folosit o asemenea casca mai mult timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint casti omologate ECE deci ca siguranta cred ca sint ok...eu stiu pe unu care a dat cu capatina de asfalt cu o casca din asta si inca e intreg :cheers:...pina la urma, daca dai cu capatina de ceva la peste 100 la ora oricum nu mai conteaza ca ai casca sau doar freza cu gel. Have a nice day.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

De aproximativ un an am o casca Premier, model un pic mai vechi dar seamana foarte bine cu Monza.

Cu toate ca este cu un nr. mai mare nu vajaie decat dupa 120-130 km/h si nici atunci prea tare iar la interior arata mai bine decat marcile de renume: Nolan, Shoei, etc.

La capitolul aerisire sta binisor dar se putea si mai bine iar de aburit se abureste ca orice casca fara pinlock.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
De aproximativ un an am o casca Premier, model un pic mai vechi dar seamana foarte bine cu Monza.

Cu toate ca este cu un nr. mai mare nu vajaie decat dupa 120-130 km/h si nici atunci prea tare iar la interior arata mai bine decat marcile de renume: Nolan, Shoei, etc.

La capitolul aerisire sta binisor dar se putea si mai bine iar de aburit se abureste ca orice casca fara pinlock.

 

Faza ca la mine nu se abureste...dar e inca noua viziera si nu s-a dus stratul antifog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Salutare, reinviu acest thread - sper sa inveseleasca ziua catorva colegi de forum. 

 

De aproximativ 1 an de zile brandul ce casti moto Premier - colectia Vintage -  se afla si in Romania. Este vandut de Motogolan, iar castile le gasiti pe e-shop motogolan si mai nou pe emag. Transportul este gratut, iar, in aceste vremuri tulburi, jumatate din profit se duc catre spitale si medici - in special prin daruiesteviata.

 

Daca aveti intrebari despre aceste casti, va stau la dispozitie. 

 

In curand am sa fac si cateva reviews video.

 

Gabriel

Founder Motoglan

 

IMG_6699.JPG

IMG_6648.JPG

IMG_6667.JPG

IMG_6872.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...