Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Joi ajung si eu.

 

Cat despre "marea" adunare VFR-asca, n-as avea nimic impotriva sa fie legat de alta intrunire moto (nu stiu can e cea de la Rasnov de exemplu), dar am aceeasi problema cu @gabitzu, pana pe 8 septembrie sunt plecat. Eventual mai vorbim joi despre asta.

in fiecare an s`a tinut la inceputul lui sptembrie,anul asta este pe data de 7-9 spetembrie in aceias locatie (camping Rasnov)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

in fiecare an s`a tinut la inceputul lui sptembrie,anul asta este pe data de 7-9 spetembrie in aceias locatie (camping Rasnov)

 

Daca se poate sa dati mai multe detalii despre/unde-i locatia tare v-as multumi. Voi incerca s-ajung si eu (functie de ce/cum negociez cu sotia :) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se poate sa dati mai multe detalii despre/unde-i locatia tare v-as multumi. Voi incerca s-ajung si eu (functie de ce/cum negociez cu sotia :) ).

 

Din ce imi aduc eu aminte camping-ul ar fi la coordonatele 45.589709,25.473345.

 

Diseara ajung in jur de 19:30, mai devreme nu pot.

Editat de S3RJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baietzi incantat de cunostintza :cheers: la intrunirea locala sa ii spunem asa....cat despre ceea mare ....daca se voteaza pt Rasnov cum am mai spus mai sus 7-9 septembrie, Rasnov - Brasov , KRONSTAD BIKERS MOTO PARTY (organizator: Clubul Kronstadt Bikers) campingul de la poalele cetati Rasnov chiar nu aveti cum sa il ratati,atmosfera in fiecare an a fost mai mult decat frumoasa indiferent de vreme si de participantzi...nu le fac reclama dar avand in vedere ca locatia este cat de cat centrala ete tot o data si mai accesibila pt majoritatea din tara,parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu eram fan al forumului iar astazi mi s-a confirmat ca e mult mai fun sa cunosti oamentii in reallitate.

 

Tot inainte la mai multe si diversificate intalniri.

 

Exista un zvon ca ar fi cineva in bucuresti care confectiineaza faruri din plexi termoformat

 

stie cineva personajul?

Editat de tudorp28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU am vazut pe nimeni sa faca poze dar data viitoare o sa le asezam frumos de poza :P

nu am stiut ca ar fi bine ca aveam eu aparatul foto si camera video in top case.

ma oftic tare ca mi am schimbat cauciucurile si nu am facut un burn la blana cu cele vechi

apropo de asta.pretul la schimbat cauciucurile sunt intre 100 si 120 de lei ceea ci mi sa parut infiorator spre revoltator de scumpe.

 

ziceai ceva ca pui un link cu locul magic de unde ai achizitionat voltmetru

DA, da,asta a zis.sunt martor si eu.

 

nu am stiut ca ar fi bine ca aveam eu aparatul foto si camera video in top case.

ma oftic tare ca mi am schimbat cauciucurile si nu am facut un burn la blana cu cele vechi

apropo de asta.pretul la schimbat cauciucurile sunt intre 100 si 120 de lei ceea ci mi sa parut infiorator spre revoltator de scumpe.

 

 

DA, da,asta a zis.sunt martor si eu.

vreau si eu nr lui Darian sa mi faca sa ca a voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau si eu nr lui Darian sa mi faca sa ca a voastra.

 

0722 564 409. asta era anul trecut. eu i-am zis sa incerce sa faca seaua mai ridicata-n fata, gen transalp (parca) sa nu ma mai sprijin cu oole-n rezervor dar nu a prea reusit. altfel e ok, mai aratoasa si confortabila decat originala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am stiut ca ar fi bine ca aveam eu aparatul foto si camera video in top case.

ma oftic tare ca mi am schimbat cauciucurile si nu am facut un burn la blana cu cele vechi

apropo de asta.pretul la schimbat cauciucurile sunt intre 100 si 120 de lei ceea ci mi sa parut infiorator spre revoltator de scumpe.

 

am trecut si eu prin senzatia asta care o ai tu dar se face asta cand esti totodata si in pragul shimbului

chitului de lant. ca altfel fortezi in el si consumi niste km in care poti vedea chestii mai interesante.

Editat de tudorp28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti. Intors din concediu, cu bune si cu rele. Am avut vreme si drumuri excelente 4000 de km prin toata Europa...pana am intrat in tara. 30 de km inainte de Caransebes: pata de ulei pe drum... Finalul il banuiti. Noroc ca aveam viteza mica si nu mi-am rupt creierii pe acolo. Bineinteles ca mi-a plecat spatele si am dat-o pe jos. Mare parte din socul impactului l-a preluat geanta laterala de pe stanga deci daunele sunt mai mult optice. Eu si sotia suntem ok, doar cateva vanatai superficiale si o mica entorsa. In rest ok.

 

Problema e ca vreau sa ma apuc sa il repar ca ma doare sufletul cand il vad asa jupuit. Cel mai afectat a fost ghidonul, acel L care se prinde in jug pe care se monteaza mansonul. Sigur stiti despre ce vorbesc. Pe net l-am gasit ca si "handlebar". S-a indoit de la cazatura si nu mai vireaza cum trebuie. In rest mai trebuie schimbat capatul de ghidon si maneta de ambreiaj si bineinteles vopsita carena laterala stanga. Semnalizarea stanga s-a desprins de la locul ei si s-a zgariat putin sticla, dar functioneaza perfect. Cam astea au fost pagubele; eu zic ca sunt minore. Aveti idee daca dezmembreaza cineva VFR-uri din 98 ca sa pot cumpara acel handlebar. Parca nu as da 100 de euro pe el nou. In rest as vrea sa schimb si semnalizarea stanga.

 

Asta e...se mai intampla

 

Numai bine!

 

Asta e noua achizitie ...

 

Arata ca scoasa din cutie, singura problema e ca a stat ultimii 3 ani aiurea si elementele din aluminiu s-au oxidat, mai ales ca e din Italia si din cauza climei piesele sunt expuse.

 

Are 24k km si merge foarte bine ... eu is o persoana sceptica cand vine vorba de kilometrii dar arata ca si cum ar avea kilometrii astia.

 

Fostul proprietar, un nene la vre-o 50 ani o tinea de ceva vreme in garaj s-a gandit sa o vinda si am prins-o la ocazie.

 

Urmeaza sa schimb uleiul ca am cam dat kix cu Motul si la iarna cand nu o folosesc bag la vopsit in electrostatic jantele si toate piesele de aluminiu.

 

In rest doar numere si benzina mai are nevoie.

 

Bafta !

 

Cat pana mea ai dat pe ea? Arata bestial! Sa o stapanesti sanatos si sa faci muuuulti km cu ea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti. Intors din concediu, cu bune si cu rele. Am avut vreme si drumuri excelente 4000 de km prin toata Europa...pana am intrat in tara. 30 de km inainte de Caransebes: pata de ulei pe drum... Finalul il banuiti. Noroc ca aveam viteza mica si nu mi-am rupt creierii pe acolo. Bineinteles ca mi-a plecat spatele si am dat-o pe jos. Mare parte din socul impactului l-a preluat geanta laterala de pe stanga deci daunele sunt mai mult optice. Eu si sotia suntem ok, doar cateva vanatai superficiale si o mica entorsa. In rest ok.

 

Problema e ca vreau sa ma apuc sa il repar ca ma doare sufletul cand il vad asa jupuit. Cel mai afectat a fost ghidonul, acel L care se prinde in jug pe care se monteaza mansonul. Sigur stiti despre ce vorbesc. Pe net l-am gasit ca si "handlebar". S-a indoit de la cazatura si nu mai vireaza cum trebuie. In rest mai trebuie schimbat capatul de ghidon si maneta de ambreiaj si bineinteles vopsita carena laterala stanga. Semnalizarea stanga s-a desprins de la locul ei si s-a zgariat putin sticla, dar functioneaza perfect. Cam astea au fost pagubele; eu zic ca sunt minore. Aveti idee daca dezmembreaza cineva VFR-uri din 98 ca sa pot cumpara acel handlebar. Parca nu as da 100 de euro pe el nou. In rest as vrea sa schimb si semnalizarea stanga.

 

Asta e...se mai intampla

 

Numai bine!

 

 

 

Cat pana mea ai dat pe ea? Arata bestial! Sa o stapanesti sanatos si sa faci muuuulti km cu ea :)

 

Sigur s-a indoit? de obicei se invart pe teava cromata de la furca. Te intreb asta pentru ca mie mi-a daramat cineva motorul de pe cric cu ghidonul blocat si a cazut fix in semighidonul drept fara sa se strambe sau ceva, intradevar nu mai stateau aliniate bratele furcii(cand aveam semighidoanele drepte vira un pic dreapta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur s-a indoit? de obicei se invart pe teava cromata de la furca. Te intreb asta pentru ca mie mi-a daramat cineva motorul de pe cric cu ghidonul blocat si a cazut fix in semighidonul drept fara sa se strambe sau ceva, intradevar nu mai stateau aliniate bratele furcii(cand aveam semighidoanele drepte vira un pic dreapta)

S-a indoit. Se vede cu ochiul liber ca s-a indoit. Si parca nu m-as apuca sa-l iau la ciocan la indreptat :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Problema e ca vreau sa ma apuc sa il repar ca ma doare sufletul cand il vad asa jupuit. Cel mai afectat a fost ghidonul, acel L care se prinde in jug pe care se monteaza mansonul. Sigur stiti despre ce vorbesc. Pe net l-am gasit ca si "handlebar". S-a indoit de la cazatura si nu mai vireaza cum trebuie. In rest mai trebuie schimbat capatul de ghidon si maneta de ambreiaj si bineinteles vopsita carena laterala stanga. Semnalizarea stanga s-a desprins de la locul ei si s-a zgariat putin sticla, dar functioneaza perfect. Cam astea au fost pagubele; eu zic ca sunt minore. Aveti idee daca dezmembreaza cineva VFR-uri din 98 ca sa pot cumpara acel handlebar. Parca nu as da 100 de euro pe el nou. In rest as vrea sa schimb si semnalizarea stanga.

...

 

O pereche de "ghidon" am eu dar nu stiu daca se potriveste - teoretic da pt ca telescoapele sunt in principiu aceleasi pt gen 5 & 6 - si o pereche de manere.

 

In alta ordine de idei, scot la vanzare cateva lucruri ce-mi prisosesc si anume:

- o pereche de manere ghidon - 50 lei

- o pereche mansoane originale - 10 lei

- un ghidon superbike LSL luat de pe Louis (nu include prinderile) cu greutatile si capetele de ghidon incluse (au ramas asa de cand mi-am luat un alt ghidon mai inalt si i-am montat aparatori de vant Acerbis) - 150 lei

/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=793890

- o oglinda dreapta (nu include si a 2-a prindere ce se vede-n poza)- 30 lei

- o pereche manere frana si ambeiaj plus una bucata maner frana originala bonus - 50 lei

- 6 becuri pozitie/frana/semnalizare plus unul de pozitie bonus (p-al 2-lea nu stiu unde l-am ratacit) - 15 lei

- 2 seturi placute frana (adica pt 2 etrieri) Ferodo Platinum noi - 100 lei

- garnituri suport rezervor universale - nu-s ele ca cele originale dar in lipsa de altceva, la mine, merg (dupa accident vopsitorul mi le-a pierdut p'alea originale) - 5 lei perechea ?

- un modul Nitro - pacaleste motorul sa dea mai mult gaz - o modalitate ieftina de a alerga nitel mai iute si cu consum mai mare si merge la orice mobra echipata cu un senzor IAT (senzor temperatura aer admisie - se afla in cutia filtrului de aer) - 120 lei

- o lampa semnalizare stanga - 50 lei

- una bucata parbriz original cu ceva urme de uzura indepartate in urma unui polish-at - 60 lei

- un set de ... in engleza le zice suspension linkage plates (dar habar n-am cum le zice-n romana pt ca folosesc manual service doar in engleza :-L ) - 10 lei

Sunt in proces de a-mi reface vechea furca fata si dupa aceea o voi vinde pe cea care-o folosesc in prezent.

 

Toate cele amintite mai sus provin si au fost folosite pe a mea Honda VFR800 2003 VTEC in urma unui accident si cateva alte imbunatatiri :ok: .

/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=746609

/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=748955

 

Bafta tuturor!

post-41410-0-92435500-1344791696_thumb.jpg

post-41410-0-41649700-1344791710_thumb.jpg

post-41410-0-56925600-1344791727_thumb.jpg

post-41410-0-65455100-1344791794_thumb.jpg

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intereseaza

- placutele,daca sunt fix pt modelul mobrei,adica sa nu fie mai moi sau mai tari.

-becurile

-manetele frana,- in afara de culoare mai fac ceva in plus?

.tu esti din constanta? deci o sa le trimiti prin curier sau posta...sau am noroc si o sa mi le inmanezi personal in B. :rolleyes:

0724131953 Victor

Editat de zis_ungureanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intereseaza

- placutele,daca sunt fix pt modelul mobrei,adica sa nu fie mai moi sau mai tari.

-becurile

-manetele frana,- in afara de culoare mai fac ceva in plus?

.tu esti din constanta? deci o sa le trimiti prin curier sau posta...sau am noroc si o sa mi le inmanezi personal in B. :rolleyes:

0724131953 Victor

 

Daca nu sunt indiscret, ce tip de mobra ai? In profil apare BMW?!?!

Placutele habar n-am daca-s tari sau moi. Pot sa fac poza ambalajului pe verso sa vezi. Sunt mai "vechi" de 2 ani si mi-au venit impreuna cu niste carene (carenele s-au dus naibii-n accident dar placutele-mi vor fi inutile inca alti cativa ani la felul cum folosesc eu frana :rusinica: ).

Becurile-s ok & fura date jos de pe mobra mea (eu mi-am pus LED-uri).

Ai folosit pluralul la manete - sa inteleg ca vrei si cea de ambreiaj? Cele albastre au reglaj la fel ca cele originale - fara altceva in plus.

Din nefericire nu locuiesc in Bucuresti (ci doar m-am nascut acolo). Cel mai ieftin ar fi prin posta sau, mai de durata, sa astepti sa aj eu prin Buc - ma gandesc sa fac o plimbare sa cunosc "fratii" vfr-isti in una din joile urmatoare. Am sa notez nr de tel si vorbim mai pe indelete.

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu sunt indiscret, ce tip de mobra ai? In profil apare BMW?!?!

Placutele habar n-am daca-s tari sau moi. Pot sa fac poza ambalajului pe verso sa vezi. Sunt mai "vechi" de 2 ani si mi-au venit impreuna cu niste carene (carenele s-au dus naibii-n accident dar placutele-mi vor fi inutile inca alti cativa ani la felul cum folosesc eu frana :rusinica: ).

Becurile-s ok & fura date jos de pe mobra mea (eu mi-am pus LED-uri).

Ai folosit pluralul la manete - sa inteleg ca vrei si cea de ambreiaj? Cele albastre au reglaj la fel ca cele originale - fara altceva in plus.

Din nefericire nu locuiesc in Bucuresti (ci doar m-am nascut acolo). Cel mai ieftin ar fi prin posta sau, mai de durata, sa astepti sa aj eu prin Buc - ma gandesc sa fac o plimbare sa cunosc "fratii" vfr-isti in una din joile urmatoare. Am sa notez nr de tel si vorbim mai pe indelete.

 

Toate bune!

am fvr din 98

eu cand am f sa comand placute mi au spus domnii de acolo ca pt mobra mea imi trebe sintered,ce marca vreau dar dupa cod asta mi trebe.

acuma ca o marca e mai buna si implicit mai scumpa ca alta ,asta i alta discutie.eu gasisem braking care erau la acelasi pret cu sbs ul.

cica daca sunt organice sunt prea moi si daca se incalzesc nu mai tine frana,daca sunt prea tari fac santuri in disc si iti omoara discurile...etc.

vreau ambele manete,asta e clar.

vezi sa nu le dai la altul ca e jale mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ziceai ceva ca pui un link cu locul magic de unde ai achizitionat voltmetru

grrr scuze nu prea am fost pe acasa zilele astea si nu am mai prea avut timp de forum,asta e voltmerul care l`am pus la mine...si vad ca s`a mai si ieftinit intre timp

http://www.apa-combustibil.ro/produse/voltmetru-digital-cu-fir-xl3dcjv12v/219

daca il achizitionezi vezi ca are 3 fire.....nu mai imi aduc aminte exact dar se pun 2 fire pe plus si unul pe minus,dar imi aduc aminte ca scrie pe el...eu i`am pus si o siguranta pe firele de plus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O pereche de "ghidon" am eu dar nu stiu daca se potriveste - teoretic da pt ca telescoapele sunt in principiu aceleasi pt gen 5 & 6 - si o pereche de manere.

 

In alta ordine de idei, scot la vanzare cateva lucruri ce-mi prisosesc si anume:

- o pereche de manere ghidon - 50 lei

- o pereche mansoane originale - 10 lei

- un ghidon superbike LSL luat de pe Louis (nu include prinderile) cu greutatile si capetele de ghidon incluse (au ramas asa de cand mi-am luat un alt ghidon mai inalt si i-am montat aparatori de vant Acerbis) - 150 lei

http://www.motocicli...ttach_id=793890

- o oglinda dreapta (nu include si a 2-a prindere ce se vede-n poza)- 30 lei

- o pereche manere frana si ambeiaj plus una bucata maner frana originala bonus - 50 lei

- 6 becuri pozitie/frana/semnalizare plus unul de pozitie bonus (p-al 2-lea nu stiu unde l-am ratacit) - 15 lei

- 2 seturi placute frana (adica pt 2 etrieri) Ferodo Platinum noi - 100 lei

- garnituri suport rezervor universale - nu-s ele ca cele originale dar in lipsa de altceva, la mine, merg (dupa accident vopsitorul mi le-a pierdut p'alea originale) - 5 lei perechea ?

- un modul Nitro - pacaleste motorul sa dea mai mult gaz - o modalitate ieftina de a alerga nitel mai iute si cu consum mai mare si merge la orice mobra echipata cu un senzor IAT (senzor temperatura aer admisie - se afla in cutia filtrului de aer) - 120 lei

- o lampa semnalizare stanga - 50 lei

- una bucata parbriz original cu ceva urme de uzura indepartate in urma unui polish-at - 60 lei

- un set de ... in engleza le zice suspension linkage plates (dar habar n-am cum le zice-n romana pt ca folosesc manual service doar in engleza :-L ) - 10 lei

Sunt in proces de a-mi reface vechea furca fata si dupa aceea o voi vinde pe cea care-o folosesc in prezent.

 

Toate cele amintite mai sus provin si au fost folosite pe a mea Honda VFR800 2003 VTEC in urma unui accident si cateva alte imbunatatiri :ok: .

http://www.motocicli...ttach_id=746609

http://www.motocicli...ttach_id=748955

 

Bafta tuturor!

 

Cumpar eu parbrizul

asa ca daca iti faci drum " Ne vedeem joi!" daca nu poate ma lipesc la pachetul pentru Zis ungureanu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...