Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Vizitator Adrian

daca ai pasager, nu prea ai ce sa flexezi si unde sa te ridici :) Oricum dupa o anumita viteza, iti mai ia si vantul putin din efort (din efortul apasarii pe semighidoane).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eh nu, te ridici lejer :) Nu inseamna ca o sa mergi 10 minute asa, dar 1 minut-doua de desmortire sunt suficiente. Anul asta am facut aproape 10000 km in 3 luni, preponderent drum lung, nu vorbesc din carti. Pentru mine, un ghidon "superbike" ar face diferenta. Asta daca nu dau vaca si imi cumpar mobra touring specializata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai avea si carene n-ar mai fi atat de rau. Vizavi de colegul TB, el a inceput :)

 

Nu mi-a placut ghidonul de naked pana am bagat anul trecut tura Ro-DE si m-au rupt umerii dupa 3-400 km.

Am inceput ce?

Cum poti sa compari motorul meu cu chestia aia, nu ca al meu ar fi vreo frumusete dar parca nici in halul ala nu e.

Si nu, nu am avut vreodata pretentia sa imi numesc sau sa imi fie numit motorul streetfighter.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Eh nu, te ridici lejer Nu inseamna ca o sa mergi 10 minute asa, dar 1 minut-doua de desmortire sunt suficiente. Anul asta am facut aproape 10000 km in 3 luni, preponderent drum lung, nu vorbesc din carti. Pentru mine, un ghidon "superbike" ar face diferenta. Asta daca nu dau vaca si imi cumpar mobra touring specializata

 

1000F ul tau are o pozitie decenta. am impresia ca-i mai decenta chiar decat aia pe care o aveam pe VTR 1000F.

 

oricum a ta e destul de touring/comoda (de consum, nu mai zic,super decent)... de ce sa o dai si sa pui diferenta si sa iei un gunoi mai scump care face aceeasi chestie? :)

 

Dar sa revenim la VFR uri

 

repet: e urat tare noul VFR :) (ca sa fiu ontopic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima problema, ma plictisesc f usor. A doua problema o reprezinta oboseala la ghidon cauzata de pozitia inadecvata si lipsa gentilor "hard".

 

Ca sa o fac pe a mea conform "standardelor", trebuie sa-ti pun un ghidon de naked, un parbriz mai mare si minim un topcase.

 

Consumul este ridicol, asta e doar unul dintre motivele pentru care, desi plictisit, parca tot ma atrage :D Iarna e lunga.

 

On Topic : Sa revina naibii la distributia aia "arhaica" pe pinioane!

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai pasager, nu prea ai ce sa flexezi si unde sa te ridici :) Oricum dupa o anumita viteza, iti mai ia si vantul putin din efort (din efortul apasarii pe semighidoane).

Te ridici cu pasager, cum nu.

 

Eu unul ma impac surprinzator de bine cu semighidonul de la VFR dupa 4 ani de transalp. Din contra, ma rupea spatele la transalp.

Asta pentru ca-s un pic cocosat, zic si eu.

Am bagat cu VFR 700km in continuu de mai multe ori si n-am avut nici pe dracu. Eu unul nu ma ridic pt picioare, le atarn pe jos in mers din scarite... mai frec cu calcaiul pe jos, dar aia e.

 

Dar tot as pune ghidon clasic la VFR, doar sa vad cum e. :D

M-a starnit Styx, btw - misto tare la tine, zici ca asa era.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti!

Am repus VFRul la vanzare, am gasit o africana si ma tenteaza grav :)

Daca e cineva interesat de motoreta, mai am un rc36 cu motor bun, accidentat in toamna, in aceiasi bani 1250eu.

Poate stiti pe careva,, il dau si in rate numai sa iau africana :)

/index.php?/topic/695583-vand-honda-vfr-750-rc36-1993-56k-km-1450euro/&do=findComment&comment=3626728

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,ma numar si eu printre posesori de honda vfr 750 f este din 90 motocicleta ,poate ma puteti ajuta cu un site ceva unde pot gasi sa cumpar carena laterala dreapta .multumesc anticipat

Ebay, rar si greu gasesti in romania piese de vfr, mai ales carene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"decat" astea ? :))))))))))))))))

 

ce voia sa spuna colegul mai sus este ca in limba noastra (...o comoara...), corect se spune "de pe" moto, dupa cativa ani de scoala, sau uitandu-te dupa scule, sau ascunzand dupa dulap cartile de scoala

 

 

noi sa fim sanatosi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca gresesc, te rog sa ma corectezi oriunde, oricand...desi de la o anumta varsta ai tendinta sa spui 'onda in loc de Honda :)

 

on-topic....mi-am pus hand-guard-uri....pana si mie imi vine sa rad cum arata....promit si poze dupa ce montez parbrizul de Aprilia, sa ma supun bombardamentului conservatorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majoritatea tastam pe graba sau fara sa ne uitam ..... si eu unu si iti dai seama ca nu este cu intentie, mai gresim...in fine mi`ar fi placut ca macar acest topic sa ramana "curat" si cat mai la subiect daca se poate si sincer @ zamora chiar a fost on`topic pot spune :) chiar daca a comis`o un pic :)

 

fara poze degeaba esti on`topic, tare sunt curios ce handguarduri ai ales... aporo chiar as vrea sa pun si eu pe a mea si caut model, poate potrivesc ceva... manerele incalzite nu fac fata la temperaturi de 0 grade pe distante mai mari...poate cu ceva protectie la maini se schimba miezul problemei :) si la parbriz de la ce model de aprilia ? Poze ???

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara poze degeaba esti on`topic, tare sunt curios ce handguarduri ai ales... aporo chiar as vrea sa pun si eu pe a mea si caut model, poate potrivesc ceva... manerele incalzite nu fac fata la temperaturi de 0 grade pe distante mai mari...poate cu ceva protectie la maini se schimba miezul problemei :) si la parbriz de la ce model de aprilia ? Poze ???

 

O alternativa la handguard-uri zic ca ar fi manusi incalzite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori la priza, ori direct la baterie exact cum e legata si priza. Nu sunt ieftine si inca ma documentez, dar in mod sigur o sa imi iau manusi si nu o sa pun manere incalzite (manusile au avantajul ca iti incalzesc si exteriorul mainii, nu numai in palma).

 

Pana acum am dat de cateva firme care produc asa ceva: Klan, Gerbing, Keis, First Gear si inca vreo doua, dar inclin spre Klan.



http://www.motor-inn.ro/ro/atv-/-vreme-rece-iarna/echipament-incalzit-electric

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frati cu VFR-uri, v-ati cumparat vreodata chestii de pe ebay din tari non-UE? Tari cum ar fi....SUA, China, samd. Intrebarea mea este referitoare la taxele vamale. Presupunand ca stiu cat costa transportul (sau dupa caz, poate fi gratuit), cat costa taxele vamale pentru aceste bunuri? Sunt in functie de volum/masa/sursa de provenienta?

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Frati cu VFR-uri, v-ati cumparat vreodata chestii de pe ebay din tari non-UE? Tari cum ar fi....SUA, China, samd. Intrebarea mea este referitoare la taxele vamale. Presupunand ca stiu cat costa transportul (sau dupa caz, poate fi gratuit), cat costa taxele vamale pentru aceste bunuri? Sunt in functie de volum/masa/sursa de provenienta?

Multam.

 

nu vreau sa te dezinformez sau sa scriu porcarii,dar e o valoare (nu stiu 9/12/20 $/euro) , daca e sub valoarea aia,nu ai de platit taxe vamale.

eu de ex mi am luat din Sankt Petersburg de pe ebay un obiectiv foto,manual, am dat vreo 500 si ceva de ron cu tot cu transport, si la posta i am zis ca e un obiectiv vechi stricat.

 

de parca baba aia putea sa mi demonstreze ca gresesc...

 

ideea e sa nu cumperi ceva insotit de chitanta/factura, ca asa nu ai scapare.

 

ce-am mai luat de pe net, omuletii au specificat ca e gift,astfel te scutesc de vama iar.

 

insa nu tine vrajeala sa primesti un telefon mobil si sa zica aia ca-i gift, ca te fu.t astia la vama,ca-s idioti...

 

pe ei nu-i intereseaza ca iei de pe ebay sau de unde iei.

 

De ex acu 2-3 ani mi-am luat crash pad uri pt Honda VTR 1000F de la T-Rex Racing, USA. Au venit in maxim 10 zile si n am dat nimic la vama, i-am zis "nu-i doamna nimic,is niste suruburi si bucati de plastic"

 

Din pacate esti cam la 'cheful'/mila lor.......

 

sper ca te-am ajutat mai mult decat sa te incurc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...