Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Salutare.

 

ieri am constatat ca m-a lasat statorul, Honda vfr 800 din 2005 cu ABS. Are cineva un stator de v-tech 2002-2007 de vanzare? A mai trecut cineva prin asta (in afara de mine acum doi ani dar nu comentez)? Ce ma sfatuiti sa fac? Am vazut ca e diferenta mare intre cele vima,electrex si cele oem. De electrosport ma feresc. ce parere aveti , merita un oem nou sau merge si un aftermarket?

 

Ciprian

Nu esti primul care il aud cu chestia asta, e o problema destul de cunoscuta a modelului. In general nu am fost dezamagit de Electrex, dar am auzit recent pe cineva cu un vtec care isi montase un stator electrex ca i-a cedat, primul care il aud sa aibe probleme cu ele. De luat oem nou nu stiu ce sa zic, in banii de nou cred ca iei 2 sau 3 afterkmarketuri, macar de ar tine mai bine, dar crapa si alea ... E o alegere grea aici, intereseaza-te pe forumuri care au pus, de care si care au fost urmarile. Eu ti-as recomanda cu caldura Electrex dar dupa ce am auzit ca cedeaza si alea nu mai recomand nimic, posibil sa fi fost doar unul cu defect de fabricatie sau ceva, dar nu vreau sa iti recomad apoi daca pica si la tine sa ma injuri.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am vazut pe ebay de la Rick's statoare de pe la 130$+transport. Si unele de la Procom Heavy-duty tot pe acolo la bani.

Astia pe afara de pe vfrworld cumpara de la Rick's la greu si relee de incarcare si statoare.

Oricum la modelul VTEC statoarele sunt de 2-3 ori mai scumpe ca cele 98-01', unde mai gasesti pe la 50$ chinezarii.

Din ce am citit pe net legat de problema Hondelor, dar in special a VFR-urilor, statorul cedeaza in momentul in care este pusa presiune pe releu si ala rezista. Adica daca nu cedeaza releul, nu cedeaza instalatia pe la mufe sau contacte imperfecte, cedeaza statorul.

Dupa 2000, teoretic ar fi trebuit sa fie rezolvata problema incarcarii prin adaugarea in circuitul electric a unui fir de monitorizare a incarcarii bateriei si a tensiunii din ea, astfel incat, daca nu este necesar, releul sa nu mai incarce bateria la capacitate maxima. In realitate, se pare ca nu s-a rezolvat mare lucru. Poate si din cauza releelor aftermarket care nu aveau implementata functia asta sau la care nu functiona cum trebuie aceasta monitorizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult. Doua intrebari si m-am lamurit, la rick's am vazut ca scrie ca e compatibil cu VFR800 2005 (modelul fara abs). Oare merge si pe VFR800A (modelul cu abs) ?

De vicma a auzit cineva?


» Post actualizat in 22 Jul 2015 14:21

Gata. Am comandat la Rick's direct. In urma cu 4 ore am dat comanda, acum am primit confirmare ca au livrat coletul spre USPS. In 5 zile e la mine. Multumesc mult pentru indrumare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Niiiice! :D

 

Ce mai ai pe langa VFR? Faci ce faci si tot la VFR te6 intorci. :)

Salut! Am dat in we Busa si m-am intors la Onda. Am vrut VTR , VFR-ul in schimb a fost de nerefuzat.

Gixule, cum este RC46 fata de RC36? Cum se simte?

Azi am cumparat trotineta, postez dupa ce ma dau un pic cu ea. In prima faza pare o idee mai confortabila.

» Post actualizat in 22 Sep 2015 18:06

Am venit azi 100 km pe ploaie torentiala.

 

Motorul nu are mare legatura cu predecesoarele de 750. E ceva mai elastic,trage mai bine iar de la 140 in sus te uiti daca nu cumva esti in treapta a 4-a in öoc de a 6-a...Trage pana in 200 de zici ca ai gresit motorul.

 

Pozitia mult mai comoda iar protectia la vant, ce sa mai zic...Am venit in blugi si geaca perforata si nu sunt fleasca...

 

Misto, f misto!post-11570-0-76814200-1442945301_thumb.jpg

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci, sa vedem cat va tine dragostea. Momentan e maare.

 

Azi am profitat de lipsa ploii si am scos animalul la spalat. Ca sa fie treaba ok, am montat si monopostul.

 

Maine dam o fuga pana la Octoberfest in München. Va urma.

 

post-11570-0-59952100-1443206613_thumb.jpg

post-11570-0-02424300-1443206649_thumb.jpg

post-11570-0-02631400-1443206685_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Animalul a fost 1750 euro.

» Post actualizat in 25 Sep 2015 20:31

Merci,are totusi cateva zgarieturi/crapaturi ici -colo care nu ies in poze :)

 

In orice caz, desi am fost Toma Necredinciosul,acum astept sa ma dau si cu un VTech...Tocmai si-a cumparat un prieten una.

» Post actualizat in 28 Sep 2015 19:41

We asta am facut cunostinta pe bune. Autostrada,drum national,drum virajat,le-am vazut pe toate.

 

Vizavi de cele 2 concurente, modelul VTech e mai frumos,mai cu grija lucrat, a mea insa trage mai bine de jos si protejeaza mult mai bine datorita carenelor ample.

post-11570-0-63076500-1443468799_thumb.jpg

post-11570-0-40121200-1443468825_thumb.jpg

post-11570-0-71147900-1443469024_thumb.jpg

post-11570-0-40093800-1443469295_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu stiu ce parbriz e,stiu insa ca isi face treaba.

 

Toba e pe lista de cumparaturi,acum trebuie sa ma decid daca va fi din carbon sau nu.

 

Inclin sa cumpar un BOS high-mount.

 

Trebuie sa ma uit daca are calcatura originala,ma trezesc adesea la plecarea de pe loc pe o roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am dat in we Busa si m-am intors la Onda. Am vrut VTR , VFR-ul in schimb a fost de nerefuzat.

Daca tot vrei sa iti fac damblaua cu VTR, alege varianta de dupa 2001. Ai suspensiile mai ok, pozitia mai comoda si rezervorul o idee mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci, sa vedem cat va tine dragostea. Momentan e maare.

 

Azi am profitat de lipsa ploii si am scos animalul la spalat. Ca sa fie treaba ok, am montat si monopostul.

 

Maine dam o fuga pana la Octoberfest in München. Va urma.

 

attachicon.gif20150925_180418.jpg'

 

E faina galusca! sa ai bafta la ea.

 

M-am dat cu un VFR 800 ca al tau si era mai lesinata ca a mea, RC 36 II, simtitor mai lesinata...poate avea problema de compresie.

Tu zici ca trage mai frumos ca Vtec-ul...nustiu ce sa mai inteleg :))

 

Cum sta pe curbe si ce consum scoti cu ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E faina galusca! sa ai bafta la ea.

 

M-am dat cu un VFR 800 ca al tau si era mai lesinata ca a mea, RC 36 II, simtitor mai lesinata...poate avea problema de compresie.

Tu zici ca trage mai frumos ca Vtec-ul...nustiu ce sa mai inteleg :))

 

Cum sta pe curbe si ce consum scoti cu ea?

Nu stiu cu ce te-ai dat tu dar ... merge de rupe, e peste RC36 II ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut atat 36-1 cat si 36-2, ambele intr-o stare demna de invidiat. 800 e pur si simplu peste la orice capitol. Consuma in jur de 5,ridica nasul de zici ca esti pe VTR si trage,trage,trage.

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Dragi colegi VFR-isti,

 

Azi am intrat in posesia a 7 carene de VFR VTEC (model '02-'09). Sunt toate noi, de culoare visinie si cu mici defecte, urechi ciobite sau rupte - cea din imagine are 2. Ma voi invrednici sa le fac poze la toate si sa vad exect ce defecte aare fiecare.

Am intrat in posesia lor prin intermediul altui coleg motociclist care se impiedica de ele prin garaj.

Una peste alta, le dau la 300 ron bucata sau 500 perechea. Daca sunt amatori sau stiti pe cineva interesat, va rog sa dati de stire.

 

Toate bune si asfalt uscat celor (ca mine) ce nu si-au bagat mobra la iernat.

post-41410-0-71207500-1446463649_thumb.jpg

post-41410-0-52471100-1446463651_thumb.jpg

post-41410-0-47006900-1446463653_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...