Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cat de curand trebuie sa schimb anvelopa fata , aveti vreun sfat ce model de anvelopa se comporta mai bine pe VFR , mentionez ca nu voi lua noua gen 2015-16 , probabil din licihidari de stoc .

Editat de MariusTm29
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai esti interesat de topcase si cob ptr VFR vtec? baiatul de la care am vfr-ul are unul nou nu stiu daca l-a folosit 1000 km si e dat jos de pe motorul care acuma e la mine , mie nu-mi place e inestetic dupa placul meu sa am cocoasa aia in spate la vfr , daca esti interesat da un mesaj pe privat , o sa iau legatura cu baiatul sa-i fac o poza sa-l vezi si va intelegeti voi la pret .

Editat de MariusTm29
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai esti interesat de topcase si cob ptr VFR vtec? baiatul de la care am vfr-ul are unul nou nu stiu daca l-a folosit 1000 km si e dat jos de pe motorul care acuma e la mine , mie nu-mi place e inestetic dupa placul meu sa am cocoasa aia in spate la vfr , daca esti interesat da un mesaj pe privat , o sa iau legatura cu baiatul sa-i fac o poza sa-l vezi si va intelegeti voi la pret .

Salut Marius,

Ma intereseaza.

» Post actualizat in 09 Mar 2016 11:01

Salut,

 

Stie cineva care sunt diferentele intre filtrele de ulei normale si cele "race".

Sau intre filtrele de aer (standard vs race).

 

La motocicleta mea in cazul filtrului de ulei am trei variante (mai sunt si altele):

- HF204 - normal;

- HF204C - normal dar cromat;

- HF204RC - "race" - ce face asta?

 

In cazul filtrului de aer am o singura varianta - HFA1801.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Pregatesc o excursie in Iran de vreo 12.000 Km in mai. Ma intereseaza la 75.000 km la un VFR 800 ABS cam ce mai trebuie sa fac sau sau sa verific pentru a nu avea surprize pe acolo? Aveti idee ambreiajul cam cat tine?

Eu o sa schimb asa

- intinzatoare lant distributie

- kit lant tractiune

- rulmenti jug

- placute frana

- filtre ulei

- cauciucuri

 

mai aveti ceva sugestii? Bujiile iridium cat tin? au 45000 km ale mele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo pentru tura dar totusi eu as lua in calcul sa ai si un releu de incarcare la tine( acum preturile sunt mai accesibile, plus nu ocupa loc) si normal sper sa nu ai tocmai ghinionul asta.

Dar cunosc VFR-uri vtec la care au fost schimbate si releul si alternatorul si altele chiar si pe aici pe forum care aveau 100 de mii fara mari interventii.

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grija mare cu statorul, releele nu sunt chiar asa problematice, dar statoarele te lasa in drum cand iti e luma mai draga, si hai ca un releu in schimb si in camp dar un stator implica ceva mai multa munca ...

Verifica rulmentii rotilor si ai basculei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ars pana acum doua statoare. Asta pe care il am pare ok dar sa vedem. Releu de incarcare am de rezerva. Ambreiajul la cat se schimba? Garniturile de la pompa de frana fata si ambreiaj aveti idee daca se duc la kilometrii astia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitati un tutorial exact la subiect cum retensionati un intinzator de lant ,ca am citit ca s-a mai discutat pe aici dar nimeni n-a zis exact cum se face , nu vad de ce sa cumperi din start unul nou cand totusi poti rezolva problema astfel . oricum astia de la Honda is niste derbedei sa fim sincer :)) pai sa cumperi un intinzator de lant si sa dau cam 110 euro / bucata cand defapt iti trebuie doar arcul bata-l dracu , gasisem pe net un producator ce facea ptr kawasaki vulcan si vindea doar arcuri cu 10 dolari setul de 2 arcuri , vad ca ptr honde nu faceau din pacate ...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitati un tutorial exact la subiect cum retensionati un intinzator de lant ,ca am citit ca s-a mai discutat pe aici dar nimeni n-a zis exact cum se face , nu vad de ce sa cumperi din start unul nou cand totusi poti rezolva problema astfel . oricum astia de la Honda is niste derbedei sa fim sincer :)) pai sa cumperi un intinzator de lant si sa dau cam 110 euro / bucata cand defapt iti trebuie doar arcul bata-l dracu , gasisem pe net un producator ce facea ptr kawasaki vulcan si vindea doar arcuri cu 10 dolari setul de 2 arcuri , vad ca ptr honde nu faceau din pacate ...

 

Nu a zis nimeni cum se face pentru ca nu e usor de explicat, oricum, asta nu iti rezolva problema. Sunt motoare la care faci asta si totusi dupa 200 de km apare iar zgomotul. Nu e neparat asta raspunsul mereu

» Post actualizat in 14 Mar 2016 21:23

Eu am ars pana acum doua statoare. Asta pe care il am pare ok dar sa vedem. Releu de incarcare am de rezerva. Ambreiajul la cat se schimba? Garniturile de la pompa de frana fata si ambreiaj aveti idee daca se duc la kilometrii astia?

Ambreiajul se schimba cand pica, conteaza mult cum il utilizezi, asa ca nu o sa gasesti pe nimeni sa iti zica exact un nr de km la care pica. Poti da capacul jos si sa desfaci ambreiajul sa masori placile. Garniturile de la pompe nu prea pica, poti sa faci un schimb de lichide cu 2-3 luni inainte ca sa fii sigur, daca e sa cedeze, or sa cedeze inainte sa pleci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand set manete scurte reglabile pentru VFR 800 '98-'01 (merg si pe CB100F '93-'97 si '06-'12; CBR 1100XX; VTR 100F '97-'05, SP1, SP2)

Manetele sunt folosite 2 sezoane, nu au "vazut" asfaltul

pret 60 lei transportul il plateste cumparatorul

 

0740 patru unu 9 zero 12

post-69628-0-39422100-1458642644_thumb.jpg

post-69628-0-47421100-1458642655_thumb.jpg

post-69628-0-67906100-1458642669_thumb.jpg

post-69628-0-85403700-1458642680_thumb.jpg

post-69628-0-01583200-1458642698_thumb.jpg

post-69628-0-51688500-1458642716_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi am și eu o întrebare pot pune anvelopa de 190 spate pe un vfr 800 vtec din 2003?

Da

» Post actualizat in 27 Mar 2016 20:22

Vand set manete scurte reglabile pentru VFR 800 '98-'01 (merg si pe CB100F '93-'97 si '06-'12; CBR 1100XX; VTR 100F '97-'05, SP1, SP2)

Manetele sunt folosite 2 sezoane, nu au "vazut" asfaltul

pret 60 lei transportul il plateste cumparatorul

 

0740 patru unu 9 zero 12

Merge pe toate modelele de vfr pana pe la v-tec inclusiv, au aceleasi pompe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da

» Post actualizat in 27 Mar 2016 20:22

Merge pe toate modelele de vfr pana pe la v-tec inclusiv, au aceleasi pompe.

merci! corect, am verificat inca odata codurile si am vazut ca mi-a scapat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Am am un amic cu VFR 800 ABS din 2002 pe care l-a achizitionat SH in decembrie 2015.

Problema lui este ca la franare puternica cu spatele frana tine f.f. putin, dar cel mai grav este ca la franare de urgenta cu fata roata se blocheaza si derapeaza (lasa urma pe asfalt). Chestia este ca nu apare pe bord nici o eroare si ledul de ABS se stinge normal cand pleaca de pe loc si atinge cca 10 km/ora.

La motocicleta mea nu are aceste simtome si l-am sfatuit sa mearga la service.

Roata din fata nu are voie sa se blocheze deloc sau sa derapeze si frana spate ar trebui sa fie mai eficienta.

Cum ar trebui sa se comporte o moto cu ABS?

Multumesc!

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am decis sa dezmembrez VFR-ul ( 750 RC36 1993) din anuntul de mai jos. Va rog sa ma contactati pentru preturi si le stabilim impreuna. http://olx.ro/oferta/vand-vfr-750-rc36-ID4U8xc.html Tel: 0726675255

Editat de pytycu_xpert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Am am un amic cu VFR 800 ABS din 2002 pe care l-a achizitionat SH in decembrie 2015.

Problema lui este ca la franare puternica cu spatele frana tine f.f. putin, dar cel mai grav este ca la franare de urgenta cu fata roata se blocheaza si derapeaza (lasa urma pe asfalt). Chestia este ca nu apare pe bord nici o eroare si ledul de ABS se stinge normal cand pleaca de pe loc si atinge cca 10 km/ora.

La motocicleta mea nu are aceste simtome si l-am sfatuit sa mearga la service.

Roata din fata nu are voie sa se blocheze deloc sau sa derapeze si frana spate ar trebui sa fie mai eficienta.

Cum ar trebui sa se comporte o moto cu ABS?

Multumesc!

Nimeni?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal n-ar trebui sa blocheze rotile,probabil e "dezactivat"(cumva) abs-ul la roata fata,chiar trebuie vazuta de un mecanic,clar! + ca a ta nu face la fel ca asta.

Editat de Maximo74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Am am un amic cu VFR 800 ABS din 2002 pe care l-a achizitionat SH in decembrie 2015.

Problema lui este ca la franare puternica cu spatele frana tine f.f. putin, dar cel mai grav este ca la franare de urgenta cu fata roata se blocheaza si derapeaza (lasa urma pe asfalt). Chestia este ca nu apare pe bord nici o eroare si ledul de ABS se stinge normal cand pleaca de pe loc si atinge cca 10 km/ora.

La motocicleta mea nu are aceste simtome si l-am sfatuit sa mearga la service.

Roata din fata nu are voie sa se blocheze deloc sau sa derapeze si frana spate ar trebui sa fie mai eficienta.

Cum ar trebui sa se comporte o moto cu ABS?

Multumesc!

Cumva intra ABS-ul de la o anumita viteza, iar la viteza mica se blocheaza roata?

Eu nu cred ca este valabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumva intra ABS-ul de la o anumita viteza, iar la viteza mica se blocheaza roata?

Eu nu cred ca este valabil.

Siguranta de la modulul ABS e verificata, daca e arsa sau scoasa e cumva normal sa nu ai nici o eroare.

» Post actualizat in 03 Apr 2016 08:41

Și se simte vre o diferență vreau sa iau un set acum Bun la preț și are spate doar de 190 ce mă sfătuiești sa iau 190 sau 180 ?

Scuze de intarziere ...

 

Daca vrei sa iei mai lat doar pentru aspect, ceea ce si suspectez odata ce intrebi care sunt diferentele sau daca se simte, ramai la 180, nu se merita bataia de cap ulterioara cu RAR, un eventual control ARR sau un politist mai cu 3 oo care te ia la puricat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...