Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Salut! Am o problema cu turometrul, urca doar pana la 8000 de rotați. Bordul l-am schimbat. Ce poate fii?» Post actualizat in 13 May 2016 18:39....vfr 750 93!» Post actualizat in 13 May 2016 19:40De unde vine impulsul la turometru?

Din cdi, vezi schema electrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vazute azi live ... nu am inteles niciodata de ce honda nu a scos mai multe versiuni de strada a VFR ului, varianta supersport.

 

 

Babaciuni...dar ce babaciuni, pff.

Mare pacat ca nu au scos mai multe si asa le-au dat ca painea calda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi am schimbat semnalele la VFR 800 98-2001 cu unele albe si acum imi caut becuri galbene.Stie cineva unde pot gasi?

Semnalele originale sunt in buna stare si le pot ceda daca ii trebuie cuiva(50 lei bucata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi am schimbat semnalele la VFR 800 98-2001 cu unele albe si acum imi caut becuri galbene.Stie cineva unde pot gasi?

Semnalele originale sunt in buna stare si le pot ceda daca ii trebuie cuiva(50 lei bucata).

Salut, modelul pe becului care il cauti tu este: WY21W, ar trebui sa il gasesti la orice magazin de piese auto; dar ca sa fie mai sigur te duci direct cu codul de HELLA (8GP009021-002) si daca nu il au, ti-l pot comanda.

Bafta!

Editat de Z3US
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mersi mult pt raspunsul prompt Z3US.

Am fost astazi la magazin si soc si groaza Philips costa 37 lei becul iar Hella 25

mai bine ramaneam la cele originale :)


» Post actualizat in 18 May 2016 16:14

post-46672-0-14477000-1463588026_thumb.jpgpost-46672-0-79251200-1463588035_thumb.jpgpost-46672-0-49571800-1463588045_thumb.jpgpost-46672-0-31017600-1463588057_thumb.jpgpost-46672-0-34186500-1463588065_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Multam atat pt info cat si pt urare.

Tot la 12 Nm am strans si eu dar credeam ca-i prea putin. I-am bagat garnitura noua si silicon unde zicea manualul - sper sa fie bine si sa nu scape ulei.

Toate bune.

Dupa asamblare si pus ulei, am obs ca-mi plange pe la "ora 5" - asta-i aprox pozitia pe capac. Drept urmare-am desfacut iar, am curatat si-am dat cu silicon de garnituri un film subtire pe ambele parti ale garniturii - n-am vrut sa fortez/strang mai tare suruburile, blocul fiind cred din aluminiu. Acu-i in regula :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa asamblare si pus ulei, am obs ca-mi plange pe la "ora 5" - asta-i aprox pozitia pe capac. Drept urmare-am desfacut iar, am curatat si-am dat cu silicon de garnituri un film subtire pe ambele parti ale garniturii - n-am vrut sa fortez/strang mai tare suruburile, blocul fiind cred din aluminiu. Acu-i in regula :)

Eu fac asta default la orice capac, chiar daca e garnitura noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ... oricum manualul recomanda sa pui silicon la bucata de guma pe unde ies firele generatorului din carcasa, si la imbinarea cu capacul si la imbinarea cu carterul, probabil pe acolo iti si umezea :)

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am urmat instructiunile manualului si am pus silicon acolo unde era indicat: la cele 2 garnituri ale cablului si in partile laterale mediane, unde cercul nu-i tocmai perfect. Nu pe acolo-mi plangea , ci mai jos - aprox pozitia orei 5. Stiu ca am tot sters si pipait sa vad exact pozitia scurgerii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nah ... eu pun de obicei la toate din start, cand lucram in service era aiurea sa iti vina omul inapoi ca il plange pe la o garnitura, desi nu era vina ta ca mecanic ...

Ai avut vreodata capacul ala spart sau cazaturi pe partea aia?

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope. Am bulit fata in ambele cazuri ...


» Post actualizat in 06 Jun 2016 19:54

Salutare,

 

Pt cei ce merg cu top case: ce faceti sa nu vi se murdareasca geanta pe partea inferioara? Pana la ultima busire a mobrei aveam ce se vede aici (/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=941460) dar acu n-o mai am. Multi mi-au zis c-arata naspa dar imi era utila. Imi trebuie o solutie pt ca a ajuns sa arate geanta ca un cuier de (muci) noroi. Pe fata am rezolvat cu un covoras de cauciuc atasat de extensia aripii si acum nu-mi mai arunca namol pana pe capetele de piston.

 

Daca vrea cineva carene laterale (sunt vopsite visiniu) cu mici defecte, am cateva perechi (cred ca-s 3) si le dau cu 500 ron perechea. Ma voi invrednicii sa pun niste poze.

 

Caut bucata de plastic triunghiulara ce se prinde sub parbriz si mascheaza prinderea oglinzii - partea dreapta; am una de rezerva pt partea stanga, daca-i cineva interesat.

 

M-ar mai interesa si un far dreapta - inca merg cu bicla "chioara".

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Vreau sa verific niste parametri vizuali la un VFR vtec 2002-2004, dar nu am nici un model. Este vreun VFR-ist bucurestean dispus sa vina la o intalnire? eventual o bere, o vorba..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Pe facebook am inteles ca-i un grup de vfr-isti cu membrii din Bucuresti (i-am intalnit weekend-ul trecut la Seawolves Bike Fest). Incearca sa-i gasesti acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Imi pare rau dar nici eu nu stiu. Mi-au spus dosr ca sunt pe facebook. Am sa incerc sa dau si eu de ri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. ciprinakos cu mine ai vb la mare. aici ne gasiti ;https://www.facebook.com/groups/143830902479798/. eu nu stiam ca exista asa ceva pe motociclism asa ca se compenseaza. asfalt usca prieteni si poate ne strangem mai multi odata facem o intrunire de vfr-isti

Editat de ghost1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logic ... Daca as fi in ro poate m-as baga, dar nu-s, in iasi mai sunt cativa posesori de vfr deci as fi avut cu cine probabil. Totusi mobra e in ro si daca ar fi, as veni calare :)

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu trebuie sa spun Pas - plec la munca in cateva saptamani.

@ghost1 - multumesc, urma sa te sun ... sper sa reusesc saptamana asta. Intre timp, ati facut pagina publica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...