Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Estetic arata ok, dar in caz de doamne-fere am vazut astfel de crashpaduri care au facut muci carenele la cazaturi - s-au strambat si au smuls carenele din prinderi. Parca as mai lasa niste loc.

O sa vorbesc cu Petre inntr-un viitor nu prea indepartat sa vedem ce solutie imi da.


» Post actualizat in 23 Mar 2018 07:56

Pfff,

 

tocmai acum s-a gasit si Petru sa se lase de facut crashpaduri.

Pe ebay, ce-mi trebuie mie, am gasit pe la 130-140 de lire, dar in banii astia dau baietii si un vas de antigel special modificat. Mult prea mult, avand in vedere ca la Petru le faceam cu vreo 250 de lei...

 

Deci are careva idee de niste crashpaduri la pret omenesc? Ma intereseaza sa fie buloane + tija

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am vrut si eu crash-pad pe vfr, dar dupa sfatul mecanicului meu nefiind disponibil ceva special pentru acest model nu am montat nimic, tocmai din cauza ca se indoi si fac praf din carene daca cade motoreta. Aveti grija, poate sa faca mai mult rau decat bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permite mi sa te contrazic vifferer ,in legatura cu buloanele .

Mi lea montat si facut Bogdan Buduru din bucuresti(un tip super ) si am si avut ocazia sa cad cu motorul sa le testez la 100/h .

Carena nu a patit nimic iar bulonul sa tocit vre o 2 cm .Singurul lucru ce sa stricat a fost filetul de prindere (a trebuit sa dau alta gaura mai mare si sa pun alt surub)

Bulonul il folosesc in continuare asa ca recomand buloanele astea de mi le a facut Bogdan.Despre celelalte nu stiu ce sa zic dar vad ca sunt diferite.post-46672-0-49625200-1521812792_thumb.jpgpost-46672-0-52858600-1521812805_thumb.jpg

 


» Post actualizat in 23 Mar 2018 13:51

Filtrul de combustibil se potriveste de la auto producator MANN: MWK44. Este aceeasi dimensiune doar ca trebuie sa ii adaptezi cotul acela de 180 grade, pe care poti sa il folosesti de la filtrul vechi,.

 

Crash-pad-urile le montezi pe suportul unde se prinde motorul langa vasul de expansiune cu tija dintr-o parte in alta a motorului.

Rezervorul de lichid il modelezi cum vrei cu un feon (de preferat industrial ca sa mearga mai repede).

Am cumparat astazi filtru si surpriza : este atat de mare incat a trebuit sa l iau la ciocane (alta versiune nemaigasind)

Am luat unul Claxkar 17 lei ,similar cu Man ul ,ca daca nu mai mergea sa nu pierd 60 de lei ci doar 17 :)

Pana la urma a intrat si vad ca face serviciul .Sper sa se fi reglat cumva si problema mea de alimentare si sa folosesc toti cei 21 litri nu doar 16 .Va tin la curent.

post-46672-0-06020500-1521813052_thumb.jpg


» Post actualizat in 23 Mar 2018 13:54

Uite cum am facut eu prinderea rotii fata, poate te ajuta.

asta cu ceva materiale gasite prin curte ca sa nu mai dau bani pe altele si sa pierd vremea sa le aduc..

attachicon.gifIMG_20180317_171455.jpgattachicon.gifIMG_20180317_171510.jpgattachicon.gifIMG_20180317_171529.jpg

 


» Post actualizat in 18 Mar 2018 21:41

Si a marit cineva rezervorul la vfr ?

Nu mi se pare suficienta autonomia .

Mi se aprinde becul la 200 km,deci un range destul de mic.

Am mai mesterit astazi si prinderea la roata spate la remorca.Mai am de facut o rampa .

post-46672-0-87347300-1521813180_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permite mi sa te contrazic vifferer ,in legatura cu buloanele .

Mi lea montat si facut Bogdan Buduru din bucuresti(un tip super ) si am si avut ocazia sa cad cu motorul sa le testez la 100/h .

Carena nu a patit nimic iar bulonul sa tocit vre o 2 cm .Singurul lucru ce sa stricat a fost filetul de prindere (a trebuit sa dau alta gaura mai mare si sa pun alt surub)

Bulonul il folosesc in continuare asa ca recomand buloanele astea de mi le a facut Bogdan.Despre celelalte nu stiu ce sa zic dar vad ca sunt diferite.attachicon.gifIMG_20180323_125247.jpgattachicon.gifIMG_20180323_125257.jpg

 

» Post actualizat in 23 Mar 2018 13:51

Am cumparat astazi filtru si surpriza : este atat de mare incat a trebuit sa l iau la ciocane (alta versiune nemaigasind)

Am luat unul Claxkar 17 lei ,similar cu Man ul ,ca daca nu mai mergea sa nu pierd 60 de lei ci doar 17 :)

Pana la urma a intrat si vad ca face serviciul .Sper sa se fi reglat cumva si problema mea de alimentare si sa folosesc toti cei 21 litri nu doar 16 .Va tin la curent.

attachicon.gifIMG_20180323_140019.jpg

» Post actualizat in 23 Mar 2018 13:54

Am mai mesterit astazi si prinderea la roata spate la remorca.Mai am de facut o rampa .

attachicon.gifIMG_20180323_145616.jpg

Nu cred ca echivalenta aoa la filtrul MANN e ok...filtrul MANN are 5 cm in diametru. Cat are Claxar-ul ala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca echivalenta aoa la filtrul MANN e ok...filtrul MANN are 5 cm in diametru. Cat are Claxar-ul ala?

filtrul Man are 7,5cm de jur imprejur .Asta are 8 cm ,adica diferenta foarte mica.

» Post actualizat in 23 Mar 2018 15:48

filtrul Man are 7,5cm de jur imprejur .Asta are 8 cm ,adica diferenta foarte mica.

Tu vrei sa mi spui ca la i bagat fara sa l turtesti ?

» Post actualizat in 23 Mar 2018 16:08

filtrul Man are 7,5cm de jur imprejur .Asta are 8 cm ,adica diferenta foarte mica.

» Post actualizat in 23 Mar 2018 15:48

Tu vrei sa mi spui ca la i bagat fara sa l turtesti ?

Eu am pus o intrebare mai sus daca stie cineva daca se potriveste filtrul de la vfr 750...

http://dillypoint.ro/zen/index.php?main_page=index&cPath=13_31

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haios tare bidonul. :)

Am mers 3 sezoane cu o sticla de cola la jumate :)

Asta este parfum la 1 litru.

Arata chiar profi pe langa sticla aia

De filtru de benzina ce zici ? Mad Max frate :)

» Post actualizat in 24 Mar 2018 17:23

Nu cred ca echivalenta aoa la filtrul MANN e ok...filtrul MANN are 5 cm in diametru. Cat are Claxar-ul ala?

Nu cred ca are doar 5 cm .

Inseamna ca ai gresit codul caci tipul de la magazin sa uitat atent la dimensiuni si mi a masurat cu sublerul ,nu avea nici un interes sa minta.

Era bine daca faceai si tu o poza cu unul langa altul cand le ai montat.

post-46672-0-70919700-1521911967_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ramasesem dator cu un link pentru crashpaduri. P.S. vine la pachet si cu vasul de expansiune modelat,deci nu mai e nevoie de alte modificari, daor carenele de gaurit.

https://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/102305

Am gasit si eu pe ebay cam la aceiasi bani. Nu stiu daca merita aproape 700 de lei. Ar fi pont facute aici, undeva la 2-300 de lei. Altfel e prea scumpa investitia.

 

Mai bun decat crashpad-ul cred ca este CASCO.

La 100 si ceva de lire + modificari.

Zic si eu.

Casco nu iti face nimeni la o motocicleta veche de 16-17 ani si a carei valoare in caz de dauna totala e putin peste 1000 de euro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un parbriz frumos la vanzare, mi-a ramas dupa vanzarea motocicletei, daca doreste cineva:

 

https://www.olx.ro/oferta/parbriz-honda-vfr750-rc36-1-1990-1993-IDaHkvH.html#bd81135374

 

mai am si un far tot pentru acest model cu micul plastic de desubt

 

https://www.olx.ro/oferta/vand-far-honda-vfr-750-rc36-1990-1993-ID8eFbf.html#bd81135374

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers 3 sezoane cu o sticla de cola la jumate :)

Asta este parfum la 1 litru.

Arata chiar profi pe langa sticla aia

De filtru de benzina ce zici ? Mad Max frate :)

» Post actualizat in 24 Mar 2018 17:23

Nu cred ca are doar 5 cm .

Inseamna ca ai gresit codul caci tipul de la magazin sa uitat atent la dimensiuni si mi a masurat cu sublerul ,nu avea nici un interes sa minta.

Era bine daca faceai si tu o poza cu unul langa altul cand le ai montat.

Crede-ma ca nu imi place sa vorbesc in necunostinta de cauza...

post-69628-0-39965400-1522052144_thumb.jpg

post-69628-0-78888600-1522052153_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles...O sa ma duc astazi la ala de la magazin cu pozele astea sa vadem ce zice.

Oare nu i putem pune orice filtru (chiar si de plastic) daca tot sunt facute pt benzina si se potrivesc la diametrul furtunului ?

Ma intreb si eu ca omul,ca vad ca la paramotor am filtru de plastic ,deci pt benzina,si ma gandesc ca daca este facut sa reziste la benzina pe interior de ce nu ar fi si pe exterior adica sa stea in rezervor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari!

Mi-am luat niste oglinzi cu semnalizari pe led si as vrea sa le montez. Stiti cumva ce rezistente sa pun pe fire? Sunt bune astea pentru 21W sau trebuie sa masor cati ohmi am la becurile de semnalizare si sa iau rezistenta exact pentru ele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

Mi-am luat niste oglinzi cu semnalizari pe led si as vrea sa le montez. Stiti cumva ce rezistente sa pun pe fire? Sunt bune astea pentru 21W sau trebuie sa masor cati ohmi am la becurile de semnalizare si sa iau rezistenta exact pentru ele?

Salut, nu trebuie sa pui nici o rezistenta, leaga-le linistit pe firele de la semnalele de pe fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu oglinzi cu semnale integrate pe VTR. O porcarie, dupa 180 km/h se pliau indiferent cat de tare le strangeam. Vezi sa nu patesti la fel.

 

Mi-am montat mansoane incalzite. Toate bune si frumoase, am probat, am testat, totul in regula. Cand am strans firele cu soricei si le-am ascuns sub carena laterala st si sa plec din service, alea nu mai mergeau!!! :(((((( Masurat, testat, totul ok. Acum tre' sa dau carena jos sa vedem daca nu s-a demufat vreun fir cand le-am prins cu soricei...

 

Apropo, care are o sa stock pe VTR in Bucuresti? Vreau sa o incerc si eu sa vad cum e. A mea e modificata si e ca dracu, pielea coapta si pleznita... prefer sa pun una stock, dar daca e prea tare, merg in continuare cu asta a mea lipita cu banda adeziva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu de asta e vorba, ca o pot trimite la baietii care fac treaba buna. Ideea e ca s-a mai adaugat niste burete si mi-e ca o duc degeaba, ca o sa coste sa mi-o refaca OK cat mai bine iau alta si o refac de la 0.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, nu trebuie sa pui nici o rezistenta, leaga-le linistit pe firele de la semnalele de pe fata.

Si nu o sa clipeasca mai repede decat becurile?

 

Am avut si eu oglinzi cu semnale integrate pe VTR. O porcarie, dupa 180 km/h se pliau indiferent cat de tare le strangeam. Vezi sa nu patesti la fel.

Adevarat ca nu sunt aceeasi calitate ca originalele, dar nici eu nu merg cu 180 km/h :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu oglinzi cu semnalizare. Nu s-au slabit in mers dar a ruginit "inoxul" - oglinzi luate din SUA dar facute-n China :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu oglinzi cu semnale integrate pe VTR. O porcarie, dupa 180 km/h se pliau indiferent cat de tare le strangeam. Vezi sa nu patesti la fel.

 

Mi-am montat mansoane incalzite. Toate bune si frumoase, am probat, am testat, totul in regula. Cand am strans firele cu soricei si le-am ascuns sub carena laterala st si sa plec din service, alea nu mai mergeau!!! :(((((( Masurat, testat, totul ok. Acum tre' sa dau carena jos sa vedem daca nu s-a demufat vreun fir cand le-am prins cu soricei...

 

Apropo, care are o sa stock pe VTR in Bucuresti? Vreau sa o incerc si eu sa vad cum e. A mea e modificata si e ca dracu, pielea coapta si pleznita... prefer sa pun una stock, dar daca e prea tare, merg in continuare cu asta a mea lipita cu banda adeziva.

Daca ai vfr 800 FI am eu 2 sei ambele retapitate si la preturi decente .

» Post actualizat in 05 Apr 2018 15:23

Daca ai vfr 800 FI am eu 2 sei ambele retapitate si la preturi decente .

 

Si nu o sa clipeasca mai repede decat becurile?

 

Adevarat ca nu sunt aceeasi calitate ca originalele, dar nici eu nu merg cu 180 km/h :)

Am avut si eu oglinzi cu semnale.o adevarata placere,cat timp o admiri in garaj,o face sa para mai tanara cu 10 ani .

Dar cand ai plecat cu ea la drum o sa inceapa miscarea lor undeva la 80 km/h...la 120 deja le ai pliate :) si asta oricat le ai strange .o rusine tehnologica .poate doar daca le sudezi or sa stea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu o sa clipeasca mai repede decat becurile?

 

Adevarat ca nu sunt aceeasi calitate ca originalele, dar nici eu nu merg cu 180 km/h :)

In acest caz nu au cum sa clipeasca mai repede, o sa mearga deodata cu semnalele de pe mobra

 

Daca ai vfr 800 FI am eu 2 sei ambele retapitate si la preturi decente .

» Post actualizat in 05 Apr 2018 15:23

 

Am avut si eu oglinzi cu semnale.o adevarata placere,cat timp o admiri in garaj,o face sa para mai tanara cu 10 ani .

Dar cand ai plecat cu ea la drum o sa inceapa miscarea lor undeva la 80 km/h...la 120 deja le ai pliate :) si asta oricat le ai strange .o rusine tehnologica .poate doar daca le sudezi or sa stea

Si eu am pus oglinzi china pe ea, daca acolo unde se aseaza bratul oglinzii in suportul prins pe mobra pui 2 saibe stelate (sus si jos) oglinzile o sa stea exact cum le reglez... been there done that.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu ambele sei, daca vrei sa le vezi maine sunt prin Rahova si ne putem vedea. Am una retapitata,asa am cumparat motocicleta anul trecut,arata foarte bine. Apoi am cumparat capacul monopost si am constatat ca nu se mai poate monta pentru ca saua este mai voluminoasa si am luat si saua clasica.Acum merg cu cea clasica si monopostul. In alta ordine de idei stiti pe und epot schimba si eu anvelopele maine prin Bucuresti, am sunat la anvelopemoto.eu ca de acolo le-am luat si maine nu lucreaza.

Editat de Stanciu Florin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de anvelope, vezi la Ambulanta Moto (direct PM lui Cavaleru).

 

 

Daca ai vfr 800 FI am eu 2 sei ambele retapitate si la preturi decente .


» Post actualizat in 05 Apr 2018 15:23

 

Am avut si eu oglinzi cu semnale.o adevarata placere,cat timp o admiri in garaj,o face sa para mai tanara cu 10 ani .

Dar cand ai plecat cu ea la drum o sa inceapa miscarea lor undeva la 80 km/h...la 120 deja le ai pliate :) si asta oricat le ai strange .o rusine tehnologica .poate doar daca le sudezi or sa stea

Stiu ca ai, le-am vazut pe OLX, dar eu as cam vrea standard. Nu sunt f inalt si o sa modificata nu ma ajuta.

 

 

Am eu ambele sei, daca vrei sa le vezi maine sunt prin Rahova si ne putem vedea. Am una retapitata,asa am cumparat motocicleta anul trecut,arata foarte bine. Apoi am cumparat capacul monopost si am constatat ca nu se mai poate monta pentru ca saua este mai voluminoasa si am luat si saua clasica.Acum merg cu cea clasica si monopostul. In alta ordine de idei stiti pe und epot schimba si eu anvelopele maine prin Bucuresti, am sunat la anvelopemoto.eu ca de acolo le-am luat si maine nu lucreaza.

Daca nu-mi face sotia nici un plan pentru maine, ne auzi de dimineata si ma reped pana la tine. Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...