Jump to content

Manusi speciale

Recommended Posts

Ma tot uit si caut niste manusi gandite sa fie folosite cu manerele incalzite. Manusile clasice de iarna sant destul de groase si rigide facand dificila miscarea mainii cu ele, iar cele de vara desi sant subtiri si comode, chiar daca le folosesti cu manerele incalzite pe exterior si la varfurile degetelor tot se simte frigul la drum lung. Ma asteptam sa gasesc niste manusi relativ subtiri in podul palmei care sa permita incalzirea mainii, dar groase si izolate termic pe exterior ca sa minimizeze pierderile de caldura. Acum folosesc manusi subtiri de vara, dar fara gaurele, care preiau foarte bine caldura manerelor, dar si exteriorul este subtire si..... Stie cineva ceva in acest sens. S-a fabricat ceva cu aceste specificatii, sau sa-mi iau gandul!

Ma tot uit si caut niste manusi gandite sa fie folosite cu manerele incalzite. Manusile clasice de iarna sant destul de groase si rigide facand dificila miscarea mainii cu ele, iar cele de vara desi sant subtiri si comode, chiar daca le folosesti cu manerele incalzite pe exterior si la varfurile degetelor tot se simte frigul la drum lung. Ma asteptam sa gasesc niste manusi relativ subtiri in podul palmei care sa permita incalzirea mainii, dar groase si izolate termic pe exterior ca sa minimizeze pierderile de caldura. Acum folosesc manusi subtiri de vara, dar fara gaurele, care preiau foarte bine caldura manerelor, dar si exteriorul este subtire si..... Stie cineva ceva in acest sens. S-a fabricat ceva cu aceste specificatii, sau sa-mi iau gandul!

Salut...

cred ca cea mai buna solutie este husa ptr manere...depinde si de modelul de motocicleta,ptr un touring\enduro mere,ptr speed nu prea...era pe aici un topic,tre cautat...am vazut des prin europa,mai ales pe scutere...

Edited by magg

Nu cred sa existe asa ceva,cum vrei tu...Aceeasi problema o am si eu,imi ingheata virful degetelor si exteriorul palmelor.Cu minerele incalzite,e mai bine,da' tot nu rezolva problema...O sa-mi iau manusi cu incalzire electrica.Astea,incalzesc toata palma, inclusiv degetele.Deja,am vazut pe net,vreo 6-7 modele,inclusiv 2 modele de "under gloves".Peste ele,pui manusile obisnuite,cu protectii.Sunt si cu reglarea temperaturii,la fel ca minerele.

Nu cred sa existe asa ceva,cum vrei tu...Aceeasi problema o am si eu,imi ingheata virful degetelor si exteriorul palmelor.Cu minerele incalzite,e mai bine,da' tot nu rezolva problema...O sa-mi iau manusi cu incalzire electrica.Astea,incalzesc toata palma, inclusiv degetele.Deja,am vazut pe net,vreo 6-7 modele,inclusiv 2 modele de "under gloves".Peste ele,pui manusile obisnuite,cu protectii.Sunt si cu reglarea temperaturii,la fel ca minerele.

E clar. Toti spun ca nu exista asa ceva, desi mi s-ar parea ceva normal, mai ales ca exista o industrie care fabrica manere incalzite si nu s-a gandit nimeni sa faca manusi adaptate pt ele. Asta e, nu am ce face. Trebuie sa-mi fac o fabrica unde sa mi le produc. :ok: Nu-mi place ideia cu manusile incalzite. Presupune alte fire daca te alimentezi de la baterie, sau un incarcator si priza 220, daca ai acumulatori, sau o sacosa de baterii. Eu nu vroiam toate aceste griji si bagaje in plus pe moto. Am sa cumpar o pereche de manusi de vara fara gaurele, cu doua marimi mai mari si am sa vad din ce pot face o dublura izolanta termic pe partea exterioara a palmei, dar bagata in interiorul manusii. Pana la toamna am timp de gandire si realizare. Daca mai are cineva vre-o ideie este bine venita. Asfalt uscat si cer senin. :cheers:

Edited by bogdan_harea

Salut Bogadane!

Cred ca solutia cea mai buna pt ce vrei tu este sa iei niste manusi "normale", nici de vara cu gaurele sau subtiri dar nici prea groase de iarna si sa cumperi niste manusi interioare. Eu am unele de matase si sincer simt clar o diferenta in bine la frig, fara sa-mi afecteze flexibilitatea mainii. Nici eu nu ma simt prea comod cu manusile de iarna (care ca si confort termic isi fac treaba f bine), motiv pt care le folosesc cu brio la ski. (textil/piele Goretex).

Vlad :cheers:

Poate o sa par carcotas, dar toate solutiile prezentate nu rezolva problema simplu si elegant. Chiar si cu dublura de manusi transferul termic catre exterior este mai mic , dar si caldura de la manere nu mai vine la fel de bine catre maini, intre piele si manere intercalandu-se inca un strat izolator. Solutia evidenta pt manere incalzite este o manusa cu fetele diferite. In podul palmei sa fie subtiri si dintr-un material ce transfera caldura manerelor la maini , iar pe exterior sa izoleze maxim de bine termic. Si nu trebuie sa fii cinestiece savant ca sa-ti dai seama de asta. Strom 75 poate in lista ta cu manusi gasesti unele subtiri fara gaurele. As cumpara o pereche XL sa incerc inventia. Am gasit niste poliuretan de 3mm care cred ca ar fi bun pe exterior.

Aici era vorba despre manusi, nu sfatul medicului! Care vindeti/aduceti echipament vreau in continuare o pereche de manusi pt manere incalzite. Acum ca am aflat ca exista trebuie sa gasesc de vanzare pe undeva.

• 9 months later...

Am gasit in sfarsit manusi de iarna care sa functioneze bine si pe manerele incalzite. La uzerul bozoro@ foarte ieftine, mai putin de 100 roni, foarte calduroase, dar fara protectii. Cu protectii avea undeva pe la 170 roni. Spor la cumparaturi pt Sarbatorile de iarna care se apropie si LA MULTI ANI pe motoare evident! :D

Edited by bogdan_harea